1. 5. 2017

Nový dokument RTVS prinesie príbeh vojnového hrdinu Michaela Stranka

Nový dokument RTVS prinesie príbeh


vojnového hrdinu Michaela Stranka


V utorok večer na Dvojke uvedú dokument Chlapec, ktorý chcel byť prezidentom. 
Hovorí vám niečo meno Michael Strank ? Vedeli ste o tom, že jeden zo šestice vojakov na slávnej fotke bol slovenského pôvodu?
Po niekoľkodňových krvavých bojoch s Japoncami vztýčili šiesti vojaci americkej námornej pechoty 23. februára 1945 zástavu na ostrove Iwo Jima . Touto úlohou bol poverený seržant Michael Strank, pôvodom zo Slovenska.
Vďaka expresívnej fotografii Joa Rosenthala sa vojaci dvíhajúci vlajku stali slávnymi a uctievanými hrdinami. Strankovi však osud nedoprial, aby sa slávy dožil. O niekoľko dní neskôr zahynul po zásahu črepinou z delostreleckého granátu priamo do srdca . Strank sa snažil chrániť svoju čatu aj počas bojov na ostrove Iwo Jima, kde boli pod neustálou paľbou guľometov a ťažkých zbraní. Bolo len otázkou času, kedy priletí osudná črepina. Zasiahla ho v okamihu, keď hľadal únikovú cestu z obkľúčenia a nikto ho už nedokázal zachrániť. Mal 25 rokov.
Neďaleko Arlingtonského národného cintorína vo Washingtone stojí pamätník americkej národnej pechoty. Každý rok k nemu prichádzajú ľudia z celej krajiny, aby si počas spomienkovej slávnosti uctili pamiatku vojakov, ktorí padli pri obrane Spojených štátov.
Patrí k ním aj Michal Strank. Pre Američanov je stelesnením pravého bojovníka, ktorý obetoval svoj život pre tie najušľachtilejšie hodnoty - slobodu a nezávislosť. Cítia k nemu rešpekt, hoci nevedia, čím všetkým musel prejsť počas svojho krátkeho života. Jeho osobnosť zostáva naďalej zahalená tajomstvom.
Michal Strank sa narodil 10. novembra 1919 v rusínskej dedine Jarabina v gréckokatolíckej rodine, ktorú bieda vyhnala za prácou do Ameriky. Jeho otec Vasiľ drel v uhoľných baniach, aby mohol uživiť ženu a päť detí.
Na Slovensku je Strank celkom zabudnutý napriek tomu, že jeho životný príbeh je plný hrdinstva a oddanosti. Ako syn slovenského emigranta študoval na americkej škole a mal pred sebou sľubnú budúcnosť. Všetko však zmenila hospodárska kríza, ktorá ho zasiahla rovnako ako celú jeho generáciu. Stranka to nezlomilo, naopak, posilnilo to jeho schopnosti, pretože boj za slobodu znamenal pre neho tú najvyššiu hodnotu, pre ktorú bol ochotný obetovať aj svoj život.
Film je adresovaný nielen náročným divákom na Slovensku a v USA, ale predovšetkým mladým ľuďom, ktorí sa chcú dozvedieť viac o tom, ako 2. svetová vojna zasiahla do života Michala Stranka a jeho spolubojovníkov z americkej námornej pechoty. Majú príležitosť poznať, čím prešli ich rovesníci a čomu by boli vystavení aj oni v prípade globálneho konfliktu.
Film Chlapec, ktorý chcel byť prezidentom je nesmierne náročným projektom, obsahuje unikátne zábery z amerických armádnych archívov či autentické výpovede Strankových spolubojovníkov . Napriek tomu, že jeho sestra sa celý život venuje zhromažďovaniu všetkých historických materiálov o svojom bratovi, zachovalo sa toho o ňom veľmi málo a tvorcovia mali s prípravou snímky nemálo práce.
Príprava celého projektu sa začala v máji 2015, nasledoval podrobný rešerš, ktorého výsledkom bolo deväť mien mužov, ktorí prišli do styku s Michaelom Strankom. Pre ich vysoký vek sa tvorcovia rozhodli okamžite s nimi natočiť rozhovory a filmový štáb absolvoval dlhú a náročnú cestu naprieč Spojenými štátmi.

Film je realizovaný formou svedectiev ešte žijúcich členov Marine Raiders a námornej pechoty a sestry Michaela Stranka . Z ich výpovedí sa tvorcom podarilo poskladať mozaiku jeho krátkeho života.
Chlapec, ktorý chcel byť prezidentom

Minutáž: 58 minút
Televízna premiéra: 2. mája 2017 o 20:10 na Dvojke
Copyright: EDIT Studio a RTVS

Námet, scenár a réžia: Dušan Hudec
Produkcia a strih: Darina Smržová
Kamera: Richard Krivda
Dramaturgia RTVS: Alena Viteková
Šéfdramaturgička RTVS: Alexandra Gunišová - Ševčíková