2. 5. 2017

Štúrovo pero 2017

Štúrovo pero 2017

Vyhlásením výsledkov a odovzdaním cien sa v sobotu vo Zvolene skončilo vyhodnotenie 23. ročníka celoslovenskej novinárskej súťaže stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero 2017.
Do súťaže, ktorá je najprestížnejším podujatím svojho druhu na Slovensku, sa prihlásilo v piatich kategóriách 89 periodík a 111 jednotlivcov. Prvé miesto a s tým súvisiace Zlaté Štúrovo pero v kategórii stredoškolských časopisov neudelili. Symbolický strieborný stupienok v tejto najpočetnejšej kategórii obsadili kolektívy redakcií Gymoš z Bardejova, Rozhľad z Považskej Bystrice, Celulla z Trenčína a Gymploviny zo Starej Ľubovne. V kategórii vysokoškolských časopisov prvé miesto porota neudelila a druhé miesto prisúdili časopisu študentov Slovenskej technickej univerzity OKO.
Zlaté pero a hlavnú cenu Nadácie Čisté slovo dostali Farmakoviny, ktoré tvoria členovia Slovenského spolku študentov farmácie. Z deviatich prihlásených kolektívov v kategórii elektronické magazíny študentského charakteru získal najvyššie ocenenie Unipo Press z Prešova. Medzi jednotlivcami z radov vysokoškolákov si vlaňajšie prvenstvo obhájila Ria Gehrerová z Univerzity Komenského v Bratislave. Zo 64 súťažiacich stredoškolákov palmu víťazstva získal Pavel Kuna z Piaristického gymnázia v Nitre.
Osobitné ocenenia udelila Televízia Markíza pre pätnásť stredoškolských časopisov. Desať redaktorov zo stredoškolských časopisov pôjde na jeseň do sídla Európskej únie v Štrasburgu, kam ich na svoje náklady pozval europoslanec Vladimír Maňka. Zaujímavosťou je, že účastníkov vybrali žrebovaním z prítomných bez ohľadu na umiestnenie. Ocenenia v každej kategórii tvoria finančné odmeny, ale aj vecné ceny a Markíza ponúka i dvojtýždňovú stáž v redakcii.
Za dlhodobú spoluprácu pri tvorbe stredoškolského časopisu cenou Ministerstva školstva odmenili pedagógov Janu Kurucovú z Popradu, Beátu Makovickú zo Sučian, Moniku Barčákovú z Nižnej na Orave a Eleonóru Valovičovú z Banskej Štiavnice. Nadácia Slovenskej sporiteľne udelila ocenenia za ekonomické materiály ôsmim časopisom. Ďalšie ceny udelili Mesto Zvolen, internetové kníhkupectvo Martinus a riaditeľka Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra. Významný finančný podiel na oceňovaní najlepších v každej kategórii má Literárny fond. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku sa na súťaži podieľalo po prvý raz a vybraných odmenilo študijnou cestou do Bruselu.
Od vzniku súťaže sa vo Zvolene vystriedalo viac ako 2600 súťažiacich študentov. Záverečné dvojdňové vyhodnotenie sa uskutočňuje na pôde Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene, ktorá je jedným z hlavných organizátorov súťaže. Zámerom podujatia je predovšetkým výmena skúseností medzi mladými ľuďmi, ktorí sa zaujímajú o žurnalistiku. Aj vďaka Štúrovmu peru našli mnohí súťažiaci uplatnenie v mediálnom prostredí a iných významných oblastiach spoločenského života.
Hlavnými vyhlasovateľmi podujatia sú Nadácia Televízie Markíza, Nadácia Slovenskej sporiteľne a Banskobystrický samosprávny kraj prostredníctvom svojho zariadenia Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene. Na súťaži participujú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Literárny fond, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Mesto Zvolen, Internetové kníhkupectvo martinus.sk, Tlačová agentúra SR, Nadácia Čisté slovo, Fakulta masmédií Paneurópskej vysokej školy, Podpolianske osvetové stredisko a Občianske spoločenstvo Štúrov Zvolen.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.