3. 5. 2017

Svetový deň slobody tlače

Svetový deň slobody tlače 


V Eritrei narodený novinár Dawit Isaak (52) sa na odporúčanie medzinárodnej poroty stal v roku 2017 laureátom Svetovej ceny slobody tlače UNESCO/Ceny Guillerma Cana. Medzinárodná porota odporučila tohto dramatika, spisovateľa a novinára, ktorý žil od roku 1987 v exile vo Švédsku, za jeho odvahu a angažovanosť v oblasti slobody vyjadrovania.
      Svetový deň slobody tlače pripadá na 3. mája, ktorého oficiálne podujatia sa tento rok uskutočnia v dňoch 1.-4. mája v indonézskej metropole Jakarta. Podujatia k Svetovému dňu slobody tlače sa v tomto roku nesú pod mottom "Kritické myslenie pre kritické časy".
      Ako ďalej informovala Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) na svojej webovej stránke, Dawit Isaak bol zatknutý v septembri 2001 počas represívnej operácie proti médiám, posledné správy o ňom boli v roku 2005, miesto jeho držania ani jeho stav nie sú známe. Časť najmä vo Švédsku vydávaných zdrojov uvádza, že Isaak bol zatknutý 23. septembra 2001 vo svojom dome v Asmare v Eritrei v tom istom čase ako aj ďalších desať nezávislých novinárov a 11 prominentných politikov, ktorí požadovali od eritrejského prezidenta Isayasa Afeworkiho demokratické reformy.
      Svetový deň slobody tlače poskytuje príležitosť pripomenúť základné princípy slobody tlače, hodnotiť jej úroveň, brániť médiá pred útokmi na ich nezávislosť a v neposlednom rade spomenúť si aj na novinárov, ktorí boli zabití pri plnení si svojich povinností. Sloboda prejavu sa musí rozšíriť aj na bezpečnosť médií na internete. Tento deň sa podľa OSN má osobitne týkať bezpečnosti novinárov, odstraňovania beztrestnosti za zločiny spáchané proti slobode tlače, ďalej bezpečnosti a otvorenosti internetu ako podmienky pre bezpečnosť na počítačovej sieti.
      Svetovú cenu slobody tlače UNESCO založili v roku 1997 členovia Výkonného výboru UNESCO, udeľuje sa každý rok osobe, inštitúcii alebo organizácii, ktorá významnou mierou prispela k obrane alebo podpore slobody tlače kdekoľvek na svete, najmä ak sa osoba či subjekt dostali za svoju prácu do ohrozenia.
      Svetová cena slobody tlače UNESCO nesie aj názov Cena Guillerma Cana. Guillermo Cano Isaza bol zakladateľom kolumbijského denníka El Espectador. Zavraždili ho 17. decembra 1986 pred budovou tohto denníka v Bogote. Stal sa obeťou drogovej mafie, pretože odvážne kritizoval pašeráctvo narkotík a poukazoval na ich škodlivé vplyvy na kolumbijskú spoločnosť.
      Cano sa odvahou a angažovanosťou v prospech nezávislej žurnalistiky, pomocou ktorej bojoval v prospech Kolumbie, stal príkladom pre celý svet.
      Valné zhromaždenie OSN 20. decembra 1993 v rezolúcii 48/432 vyhlásilo 3. máj za Svetový deň slobody tlače. Generálna konferencia UNESCO na svojom 26. zhromaždení v roku 1991 schválila Deklaráciu z Windhoeku, ako aj rezolúciu o Podpore slobody tlače vo svete. Generálna konferencia sa potom obrátila na VZ OSN so žiadosťou, aby vyhlásilo 3. máj za Svetový deň slobody tlače. V namíbijskom Windhoeku sa od 29. apríla do 3. mája 1991 konal Seminár pre rozvoj nezávislej pluralistickej africkej tlače spoločne s UNESCO. Účastníci seminára prijali Deklaráciu z Windhoeku.
Copyright © TASR 2017