6. 5. 2017

Zomrel Andreas von der Meden

Zomrel Andreas von der Meden

Za mužom, ktorý dal svoj hlas v nemeckom dabingu žabiakovi Kermitovi z populárnych televíznych programov Sesame Street a Muppet Show, ale aj Davidovi Hasselhofovi v seriáli Knight Rider, smútia v spolkovej republike.
O úmrtí rodáka z Hamburgu Andreasa von der Medena ešte z 26. apríla vo veku 74 rokov informoval dnes Severonemecký rozhlas (NDR) s odvolaním sa na jeho produkčnú firmu.
Mnohí diváci, ktorí v bývalom Československu mohli v pohraničí sledovať svojho času spomínané produkcie vo vysielaní nemeckej a rakúskej televízie, si istotne spomínajú na typický hlas zosnulého.
Pamätné kreácie vytvoril von der Meden aj pri dabovaní Harveyho Keitela v Scorseseho filme Špinavé ulice a Richarda Pryora v snímke Brewsterove milióny režiséra Waltera Hilla.
Herec, ktorý začínal už v detstve s herectvom v divadle Thalia v Hamburgu, dostal neskôr príležitosti aj na divadelných scénach vo švajčiarskych mestách Luzern a Zürich.
Od konca 50. rokov sa potom von der Meden objavoval aj na televíznej obrazovke v rôznych produkciách vrátane seriálu Hamburg Transit zo začiatku 70. rokov.
Všestranný umelec hrával navyše od roku 1969 na bendžo a gitaru v jednom z najznámejších nemeckých dixielandových zoskupení - formácii Old Merry Tale Jazzband, ale aj ako sólista s inými skupinami.

Copyright TASR ©2017