23. 6. 2017

Fond Eurimages podporí dva slovenské koprodukčné filmy

Fond Eurimages podporí dva 

slovenské koprodukčné filmy


Dva slovenské filmové projekty dostanú od kinematografického fondu Rady Európy Eurimages príspevok v celkovej hodnote 388.000 eur. Rozhodli o tom zástupcovia Rady Eurimages na historicky prvom zasadnutí v Bratislave. Oba tieto projekty sú koprodukcie medzi Českou republikou a Slovenskou republikou.
      Prvým podporeným je projekt slovenskej režisérky Miry Fornay Žaby bez jazyka (Cook F**k Kill). Druhým rozprávka Čertí brko Mareka Najbrta. „Zo štyroch projektov, ktoré sme mali prihlásené so slovenskou majoritnou alebo minoritnou účasťou, dva sa nám podarilo obhájiť v tejto silnej konkurencii,“ uviedla zástupkyňa Slovenska v Eurimages Zuzana Gindl-Tatárová. Projekt Miry Fornay sa zaoberá problémom domáceho násilia, ktorý predstaví modernou formou pre mladé publikum. Čertí brko je rozprávka, ktorá sa snaží upozorniť okrem iného aj na problém korupcie.
      Podľa ministra kultúry Mareka Maďariča je Slovensko dobrým príkladom, ako sa malá krajina vlastným úsilím a kooperáciou s ostatnými krajinami dostala v oblasti kinematografie do normálneho stavu. Prichádzajú aj výsledky v podobe návštevnosti. „Tento rok, prvýkrát na Slovensku, si vyše milióna divákov pozrie slovenské filmy. To je obrovský úspech. A zároveň naše filmy už pravidelne dostávajú šancu na veľkých festivaloch v súťaži,“ zdôraznil šéf rezortu kultúry.
      Eurimages je kinematografický fond Rady Európy zameraný na koprodukciu, distribúciu a prezentáciu diel európskej kinematografie. Bol založený v roku 1988 a v súčasnosti má 38 členských štátov, uvažuje sa o vstupe Ukrajiny. Slovensko je jeho súčasťou od roku 1996 a doteraz z neho získalo podporu pre 38 koprodukčných projektov v celkovej hodnote 8.839.022 eur, pričom slovenské produkčné spoločnosti v nich boli v pozícii majoritného alebo minoritného koproducenta. Ročne má fond k dispozícii 20 až 22 miliónov eur, z ktorého prerozdelí päť až sedem miliónov.Copyright © TASR 2017