21. 6. 2017

RTVS NEWS

RTVS NEWS


Vyše dvestočlenný medzinárodný filmový tím na čele s rakúskym režisérom Robertom Dornhelmom nakrúcal v utorok v bratislavskom Dóme svätého Martina koprodukčnú minisériu Mária Terézia. V rámci 44. filmovacieho dňa sa vďaka nim opätovne uskutočnila prešporská korunovácia rakúsko-uhorskej panovníčky, ktorej sa dvojdielny projekt bude venovať. Dvanásťhodinové nakrúcanie sa uskutočnilo aj v okolí Dómu a na Kapitulskej ulici.
Nakrúcanie bratislavských scén v rámci projektu, na ktorom sa podieľa aj Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS), patrilo medzi najnáročnejšie v rámci doterajšej výroby. Podľa informácií producenta za RTVS Vladimíra Burianka sa na ňom podieľalo 220 komparzistov v dobových kostýmoch, ktorých obliekalo trinásť kostymérok a pripravovalo 24 umeleckých maskérov z Bratislavy, Brna a Prahy. Dobové rekvizity, ktoré tvorcovia počas včerajšej výroby použili, dopĺňala aj replika zlatého korunovačného koča ťahaná šiestimi bielymi koňmi s jazdeckým sprievodom.
Na včerajšom nakrúcaní sa okrem Burianka osobne zúčastnili aj ďalší hlavní producenti Ján Mojto z Beta filmu Mníchov, riaditeľka hranej tvorby rakúskej ORF Katarina Zechner, programový riaditeľ televíznej časti RTVS Tibor Búza, ako aj producenti Jan Novotný a Marcela Mojtová zo spoločnosti Maya Production, ktorá zabezpečuje realizáciu celej minisérie.
V projekte štyroch verejnoprávnych televízií - okrem RTVS a ORF na ňom spolupracujú aj Česká televízia a maďarská MTVA - sa v úlohe mladej panovníčky predstaví rakúska herečka Marie Luise Stockinger a jej manžela Františka Štefana Lotrinského hrá jej český kolega Vojtěch Kotek. Ukážu sa v ňom aj slovenskí herci Alexander Bárta ako gróf Kinský, Ivan Vojtek ako uhorský arcibiskup, ktorý korunoval Máriu Teréziu, či ich maďarskí kolegovia Bálint Adorjáni a Ervin Nagy ako uhorskí šľachtici. Na nakrúcaní, ktoré sa uzavrie v piatok po 46 dňoch, spolupracovali aj slovenskí tvorcovia hlavný kameraman Tomáš Juríček a výtvarník kostýmov Ján Kocman. Slovenskí diváci a diváčky projekt na Jednotke uvidia už počas tohtoročných Vianoc.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.