19. 6. 2017

V Bratislave sa začína prvé zasadanie Rady Eurimages na Slovensku

V Bratislave sa začína prvé zasadanie Rady 

Eurimages na Slovensku

V Bratislave sa dnes začína historicky prvé zasadanie Rady Eurimages na Slovensku počas 20-ročnej histórie nášho pôsobenia vo fonde. Eurimages je kinematografický fond Rady Európy zameraný na koprodukciu, distribúciu a prezentáciu diel európskej kinematografie.
      Bol založený v roku 1988 a v súčasnosti má 38 členských štátov. Slovensko je jeho súčasťou od roku 1996 a doteraz z neho získalo podporu pre 38 koprodukčných projektov v celkovej hodnote 8.839.022 eur, pričom slovenské produkčné spoločnosti v nich boli v pozícii majoritného alebo minoritného koproducenta.
      Vôbec prvým podporeným filmom bol dokument Papierové hlavy (1995) režiséra Dušana Hanáka. Vlani získali podporu štyri projekty so slovenskou účasťou - Po strnisku bosý režiséra Jana Svěráka, Hmyz Jana Švankmajera, druhý diel trilógie Jana Hřebejka Záhradníctvo: Dezertér a naposledy film Pivnica, ktorý v týchto dňoch nakrúca podľa scenára Richarda Pupalu ruský režisér Igor Vološin.
      Okrem podpory filmových koprodukcií Eurimages tiež pomáha rozvíjať spoluprácu medzi filmovými tvorcami a odborníkmi so sídlom v rôznych európskych krajinách. Jeho snahou je integrovať krajiny strednej a východnej Európy do európskeho kultúrneho diania a vytvárať im zároveň finančný a sociálny priestor pre filmovú tvorbu.
      Rada fondu Eurimages je zložená zo zástupcov členských štátov a rozhoduje o podpore jednotlivých projektov. Schádza sa štyrikrát ročne v rôznych európskych mestách. Slovenskou zástupkyňou v rade fondu je od roku 2005 Zuzana Gindl-Tatárová, filmová dramaturgička, scenáristka a pedagogička na Filmovej a televíznej fakulte bratislavskej Vysokej školy múzických umení (VŠMU).
      Zasadanie v Bratislave považuje za dôležité. "Keďže všetky členské krajiny fondu sa striedajú v organizácii jednotlivých zasadaní, som rada, že nám ministerstvo kultúry umožnilo pozvať po toľkých rokoch kolegov z Eurimages konečne do Bratislavy a vrátiť fondu týmto spôsobom podporu, ktorú udelil našim projektom v priebehu 20 rokov," uviedla Gindl-Tatárová.
      Podľa jej slov sa počas týždenného zasadania budú môcť členovia rady osobne zoznámiť s našimi producentskými organizáciami a ich členmi, ktorí pravidelne spolupracujú s Eurimages. "No budú tu mať najmä možnosť zbaviť sa predsudkov a stereotypov, ktoré sa často vytvárajú na základe nepoznaného. To by mohlo prirodzene viesť k hlbšiemu pochopeniu našich filmových projektov a ich podpore v budúcnosti."
      Počas prvého slovenského zasadania sa uskutoční aj medzinárodné stretnutie na tému rodovej rovnosti vo filme. Podujatie otvorí Roberto Olla, výkonný riaditeľ Rady Eurimages, hlavným rečníkom večera bude spisovateľka Jana Juráňová, spoluzakladateľka vydavateľstva Aspekt, ktorá tému stretnutia uvedie do slovenských súvislostí.
      Na následnej panelovej diskusii sa zúčastnia hlavne slovenské filmárky, režisérka Iveta Grófová, kameramanka Denisa Buranová a producentka Katarína Krnáčová, ktoré stoja za filmom Piata loď (2017) oceneným cenou Krištáľový medveď na tohtoročnom Berlinale. Ďalej režisérka filmu Môj pes Killer (2013) Mira Fornay, producentka dokumentárnych filmov Barbara Janišová Feglová a animátorka, režisérka a producentka Ivana Laučíková.
      V poradí 147. stretnutie členov Rady fondu Eurimages v Bratislave potrvá do 23. júna. Organizátorom podujatia je Slovenský filmový ústav (SFÚ) v spolupráci so Slovenskou asociáciou producentov v audiovízii a produkčnou spoločnosťou nutprodukcia. Nasledujúce zasadenie sa uskutoční od 16. do 20. októbra v macedónskom Skopje.
Copyright © TASR 2017