8. 12. 2014

Boston Critics awards

Boston Critics awards

Bostonské zduženie filmových kritikov a kritičiek (Boston Society of Film Critics, BSFC) vyhlásilo za film roka drámu Chlapčenstvo. Ocenili tiež jej režiséra a scenáristu v jednej osobe Richarda Linklatera. O titul Najlepší scenár sa však delí so štvoricou Alejandro González Iňárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris a Armando Bo, ktorá stojí za čiernou komédiou Birdman.
Chlapčenstvo si pritom vyslúžilo celkovo päť cien, keď triumfovalo aj v kategóriách Najlepší strih a Najlepšie herecké obsadenie. Spomínaný Birdman si na konto pripísal štyri ceny. Okrem scenára ho ocenili aj za kameru a bodoval tiež vo dvoch hereckých kategóriách, keď Michaela Keatona vyhlásili za najlepšieho herca a Emmu Stone za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe.
V hlavnej ženskej hereckej kategórii triumfovala Marion Cotillard, ktorú bostonská kritika odmenila za účinkovanie v snímkach The Immigrant a Dva dni, jedna noc. Cenu pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe získal J.K. Simmons vďaka dráme Whiplash. V kategórii dokumentárnych filmov zvíťazil Citizenfour, za najlepší cudzojazyčný film vyhlásili drámu Dva dni, jedna noc a najlepším animovaným filmom sa stalo japonské fantasy Kaguya-hime no monogatari (anglický názov: The Tale of The Princess Kaguya).


Prehľad víťazov a víťaziek cien Bostonského združenia filmových kritikov (Boston Society of Film Critics, BSFC):


Najlepší film: Chlapčenstvo
Najlepší herec: Michael Keaton (Birdman)
Najlepšia herečka: Marion Cotillard (The Immigrant a Dva dni, jedna noc)
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: J.K. Simmons (Whiplash)
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Emma Stone (Birdman)
Najlepšia réžia: Richard Linklater (Chlapčenstvo)
Najlepší scenár (dva ocenené filmy): Alejandro González Iňárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris and Armando Bo (Birdman)
Richard Linklater (Chlapčenstvo)
Najlepšia kamera: Emmanuel Lubezki (Birdman)
Najlepší strih (udeľovaná na pamiatku Karen Schmeer): Sandra Adair (Chlapčenstvo)
Najlepší dokumentárny film: Citizenfour
Najlepší cudzojazyčný film (udeľovaná na pamiatku Jaya Carra): Dva dni, jedna noc
Najlepší animovaný film: Kaguya-hime no monogatari (anglický názov: The Tale of The Princess Kaguya)
Najlepší nový filmár (udeľovaná na pamiatku Davida Brudnoya): Dan Gilroy (Nightcrawler)
Najlepšie herecké obsadenie: Chlapčenstvo
Najlepšie použitie hudby vo filme: Inherent Vice

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.