8. 12. 2014

British Independent Film Awards

British Independent Film Awards

Na nedeľnom udeľovaní British Independent Film Awards (BIFA) dominovala dramédia Pride režiséra Matthewa Warchusa, ktorá zo siedmich nominácií premenila na víťazstvo tri. Snímku o skupine LGBT aktivistov, ktorí v roku 1984 finančne pomohli rodinám počas štrajku baníkov, vyhlásili za najlepší britský nezávislý film a taktiež zvíťazila v kategóriách Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe (Imelda Staunton) a Najlepší herec vo vedľajšej úlohe (Andrew Scott). "Z celej krajiny dostávame správy, že ľudia v hľadisku vstávajú a tlieskajú. To sa naozaj v britských kinách nestáva často. Je to jednoducho výnimočné. Je to skutočná pocta pôvodnému materiálu," vyhlásil Warchus pri preberaní ceny.
Dráma ’71, ktorá mala až deväť nominácií, získala napokon iba jednu cenu, a to pre režiséra Yanna Demangea. Dve trofeje si odniesla snímka Frank, ktorá zvíťazila v kategóriách Najlepší scenár (Jon Ronson a Peter Straughan) a Najlepší technický výkon (Stephen Rennicks - hudba). Cenu pre najlepšieho herca získal Brendan Gleeson za film Kalvária, medzi herečkami triumfovala Gugu Mbatha-Raw za výkon v snímke Belle. Cenu Douglasa Hickoxa pre najlepšieho debutujúceho režiséra alebo režisérku si odniesli Iain Forsyth a Jane Pollard za dokument Nick Cave: 20 000 dní na Zemi, najlepším zahraničným nezávislým filmom sa stala americká dráma Chlapčenstvo režiséra Richarda Linklatera a za najsľubnejšieho nováčika vyhlásili Sameenu Jabeen Ahmed za výkon v snímke Catch Me Daddy. Špeciálne ceny si prevzali Emma Thompson, ktorej udelili cenu Richarda Harrisa za výnimočný prínos britskému filmu, a Benedict Cumberbatch, ktorý získal Variety Award za propagáciu Veľkej Británie vo svete.
Britské nezávislé filmové ceny, ktoré vznikli v roku 1998, si vybudovali pozíciu jedného z prvých ceremoniálov sezóny filmových cien, pričom upozorňujú na britské nezávislé snímky. Medzi predchádzajúcich víťazov patria napríklad Metro Manila (2013), Broken (2012), Tyranosaurus (2011), Kráľova reč (2010), Moon (2009), Milionár z chatrče (2008), Control (2007), This Is England (2006) alebo Nepohodlný (2005).
Informácie pochádzajú z webstránky www.bfi.org.uk a archívu agentúry SITA.


Prehľad víťazov a víťaziek 17. ročníka Moët British Independent Film Awards:

Najlepší britský nezávislý film: Pride
Najlepšia réžia: Yann Demange - ’71
Cena Douglasa Hickoxa (pre najlepšieho debutujúceho režiséra alebo režisérku): Iain Forsyth, Jane Pollard - Nick Cave: 20 000 dní na Zemi
Najlepší scenár: Jon Ronson, Peter Straughan - Frank
Najlepšia herečka: Gugu Mbatha-Raw - Belle
Najlepší herec: Brendan Gleeson - Kalvária
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Imelda Staunton - Pride
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: Andrew Scott - Pride
Najsľubnejší nováčik: Sameena Jabeen Ahmed - Catch Me Daddy
Najlepšia produkcia: The Goob
Najlepší technický výkon: Stephen Rennicks - hudba - Frank
Najlepší dokument: Next Goal Wins
Najlepší britský krátky film: The Kármán Line
Najlepší zahraničný nezávislý film: Chlapčenstvo
Raindance Award: Luna
Cena Richarda Harrisa: Emma Thompson
The Variety Award: Benedict Cumberbatch
Špeciálna cena poroty: John Boorman

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.