SME zavádzalo v článku
Kaliňák vyšle aj rodinu
Denník SME vo svojom článku „Kaliňák vyšle aj rodinu“ zavádza čitateľa, pričom ide o učebnicový príklad ako redaktor aj samotný denník pracuje s faktami, ktoré sa mu hodia a ktoré naopak nie, pričom sa neštíti zamlčiavať pravdu.
Redaktor Peter Kováč dostal rozsiahle stanovisko zo strany Tlačového odboru Ministerstva vnútra SR s vysvetlením, že toto zákonné právo na výber pridelenca mal každý minister vnútra SR aj s konkrétnymi príkladmi, kto a akým spôsobom zastáva funkcie policajných pridelencov. Denník SME sa pritom zámerne venuje len niektorým pridelencom, iných z nejakej pohnútky zabudol spomenúť, pretože sa im to nehodilo do kontextu vopred pripraveného materiálu. Napríklad, pri policajnom pridelencovi v Čiernej Hore Michalovi Kopčíkovi informuje, že ho do funkcie v roku 2006 ako 1. viceprezidenta PZ ustanovil Robert Kaliňák. Zámerne ale nespomenul, že od roku 2011 bol pridelencom v Chorvátsku, kam ho vyslal exminister vnútra Daniel Lipšic. Michal Kopčík nebol jediný 1. viceprezident PZ, ktorý bol pridelencom. Do funkcie pridelenca bol menovaný aj 1. viceprezidenta PZ Ján Vaľo, alebo generálny riaditeľ Sekcie kontroly a inšpekčnej služby – napr. Boris Beňa (policajní nominanti za vlády Ivety Radičovej, resp. Daniela Lipšica). Oboch do tejto funkcie nominoval Robert Kaliňák.
Redaktor však s jasným cieľom zavádzať, použil ako príklad Jozefa Jankoviča, ktorý je bývalého viceprezidenta PZ Stanislava Jankoviča len menovec a vôbec nie sú príbuzní. Čiže spájať tohto pridelenca s policajtom, ktorý je štyri roky v civile a mimo rezortu Ministerstvá vnútra a nemá s ním okrem priezviska nič spoločné, je naozaj neprofesionálne a hraničí s klamstvom.
Nepresné informácie už začínajú byť samozrejmosťou denníka SME. Pri uverejňovaní nezmyslov si už ani len neoverí ich profesijnú minulosť. Stanislava Zátorského, pridelenca v Ríme, označil ako „bývalého člena predstavenstva Automobilových opravovní ministerstva vnútra“, pritom je to policajt, ktorý bol dlhé roky zodpovedný za rozpočet rezortu vnútra a plynule ovláda taliančinu.
Redaktor použil ako odborníka na policajných pridelencov českého obranného analytika, ktorý nikdy nepôsobil v Policajnom zbore Slovenska a preto sa domnievame, že nepozná náplň práce policajných pridelencov, na ktorú sa redaktor denníka SME ani neunúval opýtať Tlačového odboru MV SR a na výsledky ich práce už vôbec.
Článok je preto podľa nás jednostranný, kde sa opiera len o klamlivé informácie opozičnej poslankyne Veroniky Remišovej, ktorá zámerne, ako aj novinár, nespomenula fakt, že o výbere policajných pridelencov rozhodovali už bývalí ministri vnútra v minulosti.
Do funkcie policajných pridelencov sú nominovaní buď bývalí vysokí funkcionári PZ (ktorí majú skúsenosti s diplomaciou aj riadením), alebo ide o kariérnych policajtov s dlhoročnou praxou, ktorí sú na konkrétne miesto vyslaní s určitým poslaním riešiť najvypuklejšie problémy.
TASR o tom informovali z Tlačového odboru kancelárie ministra vnútra SR.