30. 7. 2018

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Existuje mnoho dôvodov, prečo je na Slovensku nízka volebná účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Jedným z nich je, že občania netušia, čo europoslanci robia, informácie by mali sprostredkovať médiá. Myslí si to europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH) z Európskej ľudovej strany. Pre TASR to uviedol počas júlovej plenárnej schôdze EP.
"Som veľmi hrdý na to, že Slováci sú práve tou skupinou, ktorá dôveruje EP vo vysokej miere. Smutný som však z účasti. Myslím si, že je tam celý rad dôvodov, prečo je to tak. Najmä pred voľbami sa stáva to, že občania netušia, čo robím. A myslím si, že kto iný ako médiá by mali prenášať informácie, že to tu niekto robí, že je to Slovák a že sa na tom podieľa," konkretizoval europoslanec. 
Domnieva sa, že keby boli občania lepšie informovaní o práci europoslancov, ich pohľad by sa zmenil. "Zato informácia o platoch poslancov, to je vždy pred voľbami do EP v každom druhom článku. Občan si povie, na čo by som išiel hlasovať za niekoho, kto tam bude brať peniaze a ja z toho nič nemám. Nie je však pravda, že z toho nič nemá," upozornil Mikolášik. 
Zdôraznil, že SR v týchto piatich rokoch môže minúť 15 miliárd eur. "Je to úžasné. Keď už nehovorím o priestore slobody, tak Európa žije už 70 rokov bez vojen, máme aj finančné zabezpečenie, ktoré vďaka politikám EÚ pomáha finančne práve menej rozvinutým," informoval. 
Dodal, že by sa malo hovoriť pravdivo a oveľa viac o konkrétnych europoslancoch a o ich práci. "Na druhej strane si myslím, že tentoraz už bude účasť lepšia. Že občania budú už trošku dozretejší a múdrejší. Budú hlasovať za tých, ktorým dôverujú a ktorí sú na jednej strane znalí, vedia cudzie jazyky a vedia sa pohybovať v medzinárodnom prostredí, ktorý EP potrebuje," uzavrel Mikolášik. 


Príčinu nízkej volebnej účasti Slovákov vidí europoslanec Vladimír Maňka (Smer-SD) zo Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov aj v spôsobe, akým slovenské médiá informujú o európskych témach.
"Keď sme schvaľovali nariadenie, kde chceme ušetriť životné prostredie od strojov, ktoré sú stacionárne, napríklad nejaké zbíjačky, alebo stroje, ktoré stavajú stavby, až 15 percent znečistenia ovzdušia pochádza z týchto strojov. Ušetríme a zachránime desiatky tisíc životov, keď tieto stroje budú ekologické. Niektoré média však napísali, že akí hlupáci sú tí europoslanci, aké nezmysly riešia. A keď takéto niečo si prečíta mladý človek alebo ktokoľvek, tak potom sa mu ani nechce ísť k voľbám," uviedol pre TASR europoslanec počas júlovej plenárnej schôdze Európskeho parlamentu (EP).
Ako ďalej uviedol, je potrebné, aby spoločne s médiami informovali ľudí aj o pozitívnych veciach z európskeho prostredia. "EP pripravuje špeciálnu jednotku, ktorá bude napríklad odpovedať na nepravdivé správy, aby dala pravdivé informácie všetkým ľuďom. Lebo, ak sa dozvedia nepravdu, tak to každého znechutí a k voľbám nepríde," upozornil europoslanec.


Slovenská spoločnosť dlhé stáročia žila v podmienkach, kde sa podľa občanov prijali politické rozhodnutia ďaleko od slovenského vidieka, čo nebolo možné ovplyvniť zo slovenských regiónov. Pre TASR to uviedol Pál Csáky (SMK-MKP) zo strany európskych ľudovcov.
"Možno táto zakorenenosť spôsobuje nezáujem občanov - čo nie je správne," konštatoval europoslanec. Zároveň si myslí, že ani slovenské médiá a ani slovenská vnútorná politika sa nevenujú dostatočne vážne európskym záležitostiam. "Čo je taktiež škoda," uzavrel.
Nedávne výsledky prieskumu EÚ Eurobarometer poukázali na to, že záujem Slovákov o voľby do EP, ktoré sa uskutočnia v máji 2019, označilo za zaujímavé 30 percent opýtaných. Až 68 percent opýtaných o tieto voľby záujem nemá. Najviac respondentov (54 percent) je presvedčených, že ich hlas nič nezmení, 48 percent nezaujíma politika ani voľby vo všeobecnosti a takmer polovica opýtaných (47 percent) vyslovila názor, že nedôveruje politickému systému. Účasť slovenských voličov bola v EÚ najnižšia (13,05 percenta).

Copyright ©TASR 2018