Peabody Awards
Jedným z víťazov prestížneho ocenenia Peabody Awards sa 5. apríla v New Yorku stal animovaný seriál South Park. Seriál upútal svojou originalitou a protestom, ktorý vyjadrujú všetky jeho časti. Cenu za vysielanú žurnalistiku, dokumentaristiku, programy pre deti a zábavu už 78. krát udelila univerzita v Georgii. Víťazov univerzita ohlásila prostredníctvom internetu s dvojmesačným predstihom.
Ďalším oceneným sa stal 4-dielny seriál na pokračovanie Burning Questions, ktorým americká televízna žurnalistika potvrdila svoje ambície byť investigatívnou. Ocenenie získal aj romantický film Yesterday z Juhoafrickej republiky, ktorého hlavnú dejovú líniu tvorí príbeh mladej matky diagnostikovanej na AIDS. Cenu za rok 2005 udelili aj programu 15% of the United States, ktorý vznikol podľa knihy La Nueva California, Latinos in the Golden State. Devätnásťdielny seriál ponúkol pohľad na minulosť, súčasnosť a polemizuje o budúcnosti existencie latino komunity. Okrem toho upozornil na etnickú rozdielnosť. Porota sa rozhodla oceniť aj verejnoprospešný projekt Los Ninon en Su Casa na podporu osvety rodičov a vychovávateľov. Ocenenie Peabody Award získal aj dokument A Room Nearby, ktorý členovia tohtoročnej poroty označili za prekrásny príspevok. Išlo totiž o príbehy piatich opustených ľudí, ktorí sa podelili o svoje životné osudy.
Porotu zaujal aj projekt s titulom Two Days in October, vypovedajúci o dvoch dňoch roku 1967. Prvý z nich poukazuje na moment, keď sa Vietkongu podarilo prejsť cez rozum jednej z amerických vojenských jednotiek, druhý je spomienkou na protest amerického študenta proti vojne. Cenu získal aj dokumentárny film režiséra Martina Scorsesa o hudobnej ikone Bobovi Dylanovi. Vytvoril umelecký a veľmi intímny portrét človeka, ktorého hudba poznačila celé generácie. V kategórii American Masters tak zvíťazila jeho snímka No Direction Home - Bob Dylan. Pozornosť sa dostala aj ságe o invazívnych bojovníkoch Battlestar Galactica. Seriál obohatil televízny žáner sci-fi tým, že otvoril politické a náboženské otázky, venoval pozornosť sexualite a tiež tomu, čo to vlastne znamená byť ľudský. Ocenenie Peabody Award získali aj tvorcovia seriálu Bleak House, ktorý vznikol podľa adaptácie diela Charlesa Dickensa. Modernú adaptáciu označili členovia poroty za majstrovské dielo.
Z ocenenia sa tešil aj známy filmový producent David E. Kelley. Jeho spoločnosť vytvorila ocenený seriál Boston Legal. Peabody Award si tento rok vyslúžil aj film o tragédii na základnej škole v Beslane. Príbeh s titulom Children of Beslan rozpovedajú šesť až dvanásťročné deti, ktoré ju prežili. Film je spomienkou na udalosti zo septembra 2004. Porotu zaujala aj snímka A Million Steps Ahead o takmer milióne Číňanov, ktorí za posledných desať rokov opustili svoje vidiecke domovy a presťahovali sa do mesta. Dokument v sebe nesie osobné posolstvá konkrétnych ľudí, ale zároveň prináša ekonomický, kultúrny a historický aspekt veci.
Tvorbu pre deti minulý rok obohatila animovaná snímka Classical Baby, ktorá hravou formou učí o hudobných velikánoch - Čajkovskom, Bachovi a Ellingtonovi. Cenu získali aj tvorcovia programov o hurikáne Katrina - CNN Coverage of Hurricane Katrina and Aftermath. Prestížnu cenu udelili aj za príbeh Edge of America, natočený podľa skutočnej udalosti afroamerického učiteľa a školského trénera v jednej osobe. Ďalšou ocenenou bola dráma House. Porotu zo stoličiek zdvihol aj film How Far Will the Army Go?, o náboroch do americkej armády na stredných školách. Členovia poroty vyjadrili cenou uznanie aj tvorcom nočného spravodajstva televízie NBC, moderovaného Brianom Williamsom o ničivej Katrine. Ocenený dokument Unbought & Unbossed je o prvej americkej prezidentskej kandidátke Shirley Chisholm, ako aj nezávislých kandidátoch a kandidátoch menšinových strán vo všeobecnosti. Peabody Awards si zaslúžili tento rok aj mladí reportéri za Radio Rookies Projekt. V kategórii Save Our History zvíťazil film Voices of Civil Rights, o osobných skúsenostiach s tým, čo prinieslo zrovnoprávnenie belochov a Afroameričanov v USA.
Medzi ocenenými sa objavil aj film o figovníku rastúcom v Afrike - The Queen of Trees, ktorý ponúka náhľad do mikrosveta stromu. Diskusiu rozvíril aj seriál The Shield o práci polície. Cena putovala aj do rúk režiséra Jeana-Xaviera de Lestrada za dokument The Staircase o kontroverznej vražde v americkom Durnhame. V kategórii The Wire si prvenstvo odniesol 8-dielny audioseriál The Impact of Electricity on Music o tom, ako elektrina zmenila hudbu. Najlepšou reportážou sa stala Bad Medicine o ťažení nigérijského lekára proti drogovej pandémii. Jedným z posledných ocenených bol príbeh Viva Blackpool o chamtivosti a korupcii v pochmúrnom meste, kde jedinou šancou prežiť je gamblovanie. Peabody Awards dostal tiež audiodokument What Et si l'hiver ne venait plus? (Čo ak zima nikdy nepríde?) upozorňujúci na globálne otepľovanie.
Ceny Peabody Awards sú najstarším ocenením udeľovaným za televízne či rozhlasové vysielanie a považujú sa za najprestížnejšie ceny v oblasti elektronických médií.