2. 4. 2006

So Širokým na čele budujeme vesele!

So Širokým na čele budujeme vesele!

The Empire Strikes Back

Prečo tá kauza? Nevadí vám, že pán Široký robil v ŠTB?

Široký: Sú tam rysy cielenej politickej kampane, ale ja nie som v politike, nerozumiem, prečo je to takto. Tí, čo so mnou spolupracujú vedia, že nebažím po funkcii prezidenta. Boli dané okolnosti a stal som sa ním. Tá stolička mi neprirástla k telu a nebojím sa o ňu. V tomto smere nemám žiadne obavy.

Nemeček: My sme profesionálni pracovníci SZĽH a neskúmame žiadne pozadie minulosti. STV: Nie je dokument Pro hokeja, ktorý by bol podpísaný jeho štatutármi. Viaceré extraligové kluby aj zmenili názor. Minimálne Poprad je v protipóle a viaceré kluby sa do toho nechcú miešať. Nie je to zavádzanie?

Široký: Nikdy zväz nehovoril o pro hokeji, ale o desiatich kluboch. A to sme aj zverejnili. Celé vyhlásenie bolo odkomunikované s pánom Paštinským, nik do toho nebol nútený. Paštinský nám ukázal hlásenie, že kluby dokumenty podpísali. Či na to ľudia z klubov mali mandáty, sme nezisťovali. Len jeden klub počas relácie v STV zmenil názor a to Poprad, o iných kluboch nevieme.

TA3: Prečo to bolo one man show a príde k nám Peter Štastný do štúdia. Prečo sa s ním nechcete stretnúť? Aké sú tie právne kroky, ktoré ste avizovali? Široký: V relácii Pod lampou som nebol, bol som v zahraničí. Dajte si otázku, prečo tam neboli aj iní. Právne analyzujeme všetko a zvažujeme ďalší postup. Široký: SZĽH je štandardne fungujúca organizácia. Úspechy slovenského hokeja nie sú vecou jediného človeka, ale aj zásluha ľudí, ktorí s hráčmi pracovali od prípravky až po juniorské tímy. A-tím je len špička ľadovca, pod ktorými sú tisícky hráčov a funkcionárov, základňa, bez ktorého by nebola špička. Myslíte si, že toto všetko môže manipulovať jeden človek? Keby každý po skončení zmluvy postupoval ako Peter Šťastný, šport by sa zmenil na bojové pole. Kde by sme potom boli? Táto kauza znižuje naše šance záskať MS 2011. Chcem, aby si všetci bolo vedomí tohoto faktu.

Široký: Mrzí ma, že sa Peter Šťastný dozvedel o svojom ukončení zmluvy cez médiá, ale táto otázka padla tesne po zasadnutí výkonného výboru na tlačovke. Hneď na druhý deň som mu poslal list a poďakoval som za prácu, ktorú odviedol. Výkonný výbor zvážil všetky okolnosti Šťastného pôsobenia pri reprezentácii. Keď sme s ním podpisovali zmluvu, žil v USA, robil v hokeji. Posledné dva roky však žil v Európe, stratil kontakt s hráčmi, pracoval v Europarlamente a sám priznal, že nemá toľko času venovať sa reprezentácii. Aj v hnutí sa ozývali hlasy, aby Šťastný skončil a aby sme nevnášali politiku do hokeja. Nie je pravda, že dôvodom ukončenia zmluvy je kauza kapitán. Boli by sme tu sedeli, keby výkonný výbor zmluvu so Šťastným predĺžil? Peter ukázal elementárnu neznalosť pomerov v slovenskom hokeji. keby som mal len percento schopností, ktoré mi Šťastný prisudzuje, by som takú kampaň asi nedovolil. Výkonný výbor sú možno pre verejnosť neznámi ľudia, ale sú známi tým, ktorí v hokeji robia. Keď som sa stal prezidentom, hokej mal dlhy a bol v zlom stave. Počas 8 rokov sme finančne stabilizovali zväz, prestali sme produkovať stratu a začali sme koncepčne robiť. Vytvárame zisk a spravodlivým kľúčom ho rozdeľujeme medzi kluby. Zväz sa stabilizoval a má päť pozícii v riadiacich orgánoch IIHF. Sme suverénne najsilnejší zväz na Slovensku v otázke vyhľadávania sponzorov a marketingových aktivít. Juraj Široký: budem sa venovať len môjmu pôsobeniu v hokeji a ničomu inému, nebudem hovoriť invektívy. Volal som Demitrovi a ak bude môcť, vždy sa na reprezetačných podujatiach zúčastní. Slová Štastného o nevyjadrovaní sa k téme kapitán: V slovenskom dome v Turíne som už vtedy považoval otázku kapitána za uzavretú a takisto aj spor Šťastný a Hossa. Vedenie hokeja za Demitrom stálo a viac sme sa k tomu nechceli vyjadrovať. Pred viac ako 14 dňami Štastný cez stranícke noviny na mňa zaútočil, otvoril kauzu kapitán a otvorila sa cielená kampaň na mňa, živená aj verejnoprávnou STV. Potom prišla tlačovka a one man show v STV. Pýtam sa, kto živí temú kapitán?

Nemeček: peniaze nerozdeľuje pán Široký, ale výkonný výbor na môj návrh podľa toho, ako stojíme s rozpočtom. Z marketingových peňazí dáva SZĽH prostriedky na mládež aj na platy mládežníckych trénerov.Kongres tvoria najvyšší predstavitelia klubov, nie je to nejaká banda. Každý má hlas a môže ho dať komu chce.Slovenský hokej nie je len mužská reprezentácia, ale aj ďalšie tímy a Slovensko sa nezúčastňuje len na majstrovstvách sveta a olympijských hrách, hoci generálny manažér sa zúčastnil len na nich a chýbal na Tatranskom, Nemeckom pohári i na Loto Cupe.Čo sa týka klubov, nie sú to staré štruktúry, ani ľudia, ktorí v nich fungujú 30 rokov. Kluby sú obchodné spoločnosti a na ich čele stoja prevažne mladí a noví ľudia v hokeji.

Odmietame, že za posledných 30 rokov sa na Slovensku nič nezmenilo. Nemeček: Voľba kapitána v minulosti. Od roku 2000 bola voľba v kabíne. Roku 2001 Šatan na MS nehral, kabína si zvolila Cháru. Na ďalších MS Šatana opäť potvrdzovala kabína - bez trénerov a vedenia. Reaguje generálny sekretár SZĽH Igor Nemeček: SZĽH je občianske združenie. Funkcionári sú volení a boli pobúrení vyjadreniami Petra Štastného aj tým, že ich nik nepozná. Sú z hokeja a v hokeji dlho pracujú, roky a denno denne. Kongres je raz za štyri roky a sú na ňom demokraticky zvolení. Kongres nemôže byť zmanipulovaný. Bude aj teraz, 23. júna a hnutie si opäť môže zvoliť svojich funkcionárov. Sekretariát tiež riadia ľudia z výkonného výboru. Financovanie: peniaze, ktoré idú zo štátneho rozpočtu, sú síce 60 percentami príjmov SZĽH, ale sú účelovo viazané na reprezentáciu a nielen na A-tím. Ďalšie peniaze štátu sú účelovo viazané na mládež a nemôžu byť manipulované a je kľúč, ako idú do klubov. Tretia časť peňazí štátu sú investičné prostriedky a tiež sú dávané transparentne. Aj marketingovo zohnané peniaze musia ísť na potreby reprezentácie, aby naplnila program. Ďalšie zdroje sú zo Slovenského olympijského výboru a peniaze od IIHF podľa umiestenia - 60 percent z týchto peňazí ide do tímu. Slovenský hokej nemá z reprezentácie 70 - 80 miliónov, ale za posledné štyri roky dostal zväz cca 16,9 milióna korún a ani tieto peniaze nezostávajú na zväze, ale idú na prípravu.

Ak zvolávam tlačovu aspoň sa adekvátne pripravím. To, čo predviedla trojica Široký, Nemeček a Souček bola dosť úbohé. Vyhlásenie, otázky a takmer žiadne odpovede. Napriek všetkému je načasovanie kampane proti Širokému pred MS hokeji v Rige a kongrese IIHF, ked sa má rozhdnúť o kandidatúre usporiadania MS v hokeji 2011, za mimoriadne nešťastné, účelové a kontraproduktívne. A nerozumiem mu, pretože môže ohroziť naštartovanie investícií nielen do slovenského hokeja Široký si však necháva určite otvorené zadné dvierka. Akýkoľvek výsledok v Rige totiž bude v paradoxne hovoriť v prospech Širokého.

A to, čo predvedie pred voľbami Široký bude ešte SDKÚ mrzieť. Ide predsa o slovenský hokej a nie o politiku, však ?