19. 5. 2017

MEDIA NEWSMEDIA NEWS
Troch zranených si vo štvrtok v americkom štáte Kalifornia vyžiadal požiar, ktorý vypukol v kuchyni zariadenia, kde sa koná konferencia I/O pre vývojárov spoločnosti Google. Požiar vypukol v zariadení Shoreline Amphitheater v Mountain View, informovala agentúra AP.

Hovorca miestnych hasičov Lynn Brown spresnil, že troch ľudí previezli v dôsledku požiaru do nemocnice, pričom jeden z nich je v ohrození života.

Spoločnosť Google vo svojom vyhlásení uviedla, že medzi zranenými nie je žiaden z účastníkov jej konferencie. Spresnila, že zranenými sú členovia obsluhujúceho personálu.

Podľa Browna požiar vypukol, keď sa zamestnanci pokúšali zapnúť fritézu. Požiar zlikvidovali kuchynské hasiče požiaru. Traja ďalší ľudia s menšími zraneniami odmietli nemocničné ošetrenie.

K požiaru došlo v druhý deň celkovo trojdňovej konferencie. Podujatie, na ktorom spoločnosť Google v stredu ohlásila niekoľko nových produktov, po uhasení požiaru a prevoze zranených pokračovala, dodala televízia ABC. Na tradičnú výročnú konferenciu Google sa zaregistrovalo 7200 účastníkov.


Anglický herec Daniel Radcliffe a americký herec Owen Wilson sa predstavia v komediálnej antológii Miracle Workers. Sedemdielna prvá sezóna projektu televízie TBS vznikne na motívy knihy What in God's Name autora Simona Richa a bude sa odohrávať v nebi. Radcliffe stvárni anjela Craiga dohliadajúceho na ľudské modlitby, zatiaľ čo Wilson sa predstaví ako Boh, ktorý sa venuje svojim záľubám. Aby predišiel katastrofe, musí Craig spraviť svoj najväčší zázrak. "Owen Wilson je už dlho komediálnym géniom a Daniel v minuloročnej snímke Swiss Army Man dokázal, že je sofistikovaným komediantom pod maskou skvelého dramatického umelca," vyjadril sa Brett Weitz z televízie TBS.

Daniela Radcliffa preslávila rola čarodejníka Harryho Pottera, do ktorej ho obsadili, keď mal jedenásť rokov. Po adaptácii knižného bestselleru Harry Potter a Kameň mudrcov (2001) si túto úlohu zopakoval ešte vo filmoch Harry Potter a Tajomná komnata (2002), Harry Potter a väzeň z Azkabanu (2004), Harry Potter a Ohnivá čaša (2005), Harry Potter a Fénixov rád (2007), Harry Potter a Polovičný princ (2009) a Harry Potter a Dary smrti 1 a 2. (2010, 2011). Predstavil sa aj na divadelných doskách Broadwaya, kde účinkoval v muzikáli How To Succeed In Business Without Really Trying a za svoj výkon získal uznanie kritiky. V roku 2012 sa objavil ako mladý právnik v horore Žena v čiernom a v roku 2013 si vo filme Zbav sa svojich miláčikov zahral básnika Allena Ginsberga. Predstavil sa aj v snímkach Horns (2013), Victor Frankenstein (2015) či Podfukári: 2. dejstvo (2016).

Owen Wilson pred kamerou debutoval v krátkometrážnej komédii Bottle Rocket (1994) Wesa Andersona, s ktorým spolupracoval aj na scenári. Menšie úlohy stvárnil v akčných filmoch ako Anakonda (1997), Armageddon (1998) alebo Zámok hrôzy (1999), zahral si aj v komédiách Cable Guy (1996), Protivný svokor (2000) či Zoolander (2001). Prelom v jeho kariére však znamenala akčná komédia Vtedy na východe (2000), v ktorej si zahral po boku Jackieho Chana. Dvojica sa na filmové plátna vrátila aj vo voľnom pokračovaní s názvom Šanghajskí rytieri (2003). Wilson je známy aj zo snímok Starsky a Hutch (2004), Ako uloviť družičku (2005), Noc v múzeu (2006), My dvaja a magor (2006), Darjeeling s ručením obmedzeným (2007), Marley a ja (2008), Fotri sú lotri (2010), Polnoc v Paríži (2011), Týždeň bez záväzkov (2011), Stážisti (2013), Noc v múzeu: Tajomstvo hrobky (2014), Grandhotel Budapešť (2014), Zoolander No.2 (2016) či Zilionári (2016). V roku 2002 ho nominovali na Oscara ako spoluautora scenára dramédie Taká zvláštna rodinka.Americká televízia CW pripravuje crossoverovú epizódu seriálov Hrozba z temnoty (2005) a Scooby-Doo (1969). Predstavitelia bratov Winchesterovcov Jensen Ackles a Jared Padalecki z prvého menovaného projektu, to oznámili počas štvrtkovej prezentácie nových produktov televízie CW, ktorá ho vysiela. Epizóda bude súčasťou pripravovanej trinástej sezóny Hrozby z temnoty a bude animovaná, pričom aj spomínaní bratia v nej budú kreslení a spoločnosť im bude robiť práve rozprávajúci pes Scooby. Ďalšie detaily o crossoverovej časti zatiaľ nie sú známe.

Seriál Hrozba z temnoty je v súčasnosti najdlhším pôvodným seriálom v ponuke spomínanej televízie CW. Mysteriózna fantasy dráma sa zameriava na bratov Deana a Sam Winchesterovcov, ktorí sú lovcami zlých nadprirodzených bytostí. Okrem spomínaných Acklesa a Padaleckiho herecké obsadenie dopĺňajú Misha Collins, Mark Sheppard, Mark Pellegrino, Kim Rhodes či Samantha Smith.

Animovaná séria Scooby-Doo sa na televízne obrazovky po prvý raz dostala v roku 1969, odkedy sa dočkala viacerých televíznych aj filmových spracovaní, vrátane hraných celovečerných snímok Scooby-Doo (2002) a Scooby-Doo 2: Príšery vypustené (2004). Hlavnými hrdinami sú Fred, Daphne, Velma, Shaggy a ich rozprávajúca hnedá nemecká doga Scooby-Doo, kamaráti ktorí vyšetrujú záhady spôsobené naoko nadprirodzenými bytosťami. Aj napriek rôznym prešľapom a humorným situáciám sa im však vždy podarí odhaliť zloduchov skrývajúcich sa za maskami.


©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Redakcie asi 15 francúzskych médií sa ohradili proti spôsobu výberu novinárov, ktorí sprevádzajú prezidenta Emmanuela Macrona na jeho dnešnej návšteve v africkom štáte Mali. Médiá si ako formu protestu zvolili otvorený list, ktorý bol zverejnený v dnešných vydaniach viacerých denníkov.
      Elyzejský palác vo štvrtok avizoval, že bude vyberať novinárov, ktorí budú Macrona sprevádzať na jeho cestách, čím samotné redakcie zbavil možnosti voľby.
      Podľa nových pravidiel Macrona budú sprevádzať novinári špecializujúci sa na témy, na ktoré sa zameriava konkrétna návšteva - teda na ekonomiku, zahraničné vzťahy či kultúru.
      Novinári však upozorňujú, že doteraz takto nepostupoval nijaký francúzsky prezident. Zdôrazňujú, že "v čase, keď je čoraz väčšia nedôvera k informáciám ..., (tento prístup) škodí demokracii".
      Námietky proti rozhodnutiu Elyzejského paláca vzniesla aj organizácia Reportéri bez hraníc (RSF). Otvorený list Macronovi podpísali i zástupcovia mienkotvorných francúzskych denníkov, ako sú Le Monde či Libération, informovala spravodajská televízia BFMTV, ktorej predstaviteľ bol jedným zo signatárov listu.
      Hovorca vlády Christophe Castaner sa vo štvrtok počas prvého brífingu po zasadaní vlády snažil situáciu vysvetliť. Elyzejskému palácu podľa neho nejde o to, aby "niečo vnucoval alebo kontroloval". Prezident a jeho sprievod chcú mať len počas ciest možnosť priameho kontaktu s ľuďmi, čo prítomnosť 50 novinárov a desiatky kamier znemožňujú.
      Macron dnes v rámci svojej prvej cesty mimo Európy zavíta na vojenskú základňu Gao v Mali, aby tak "pôsobenie francúzskych jednotiek (v tejto krajine) získalo novú dimenziu." Francúzski vojaci sú dislokovaní v Mali už štyri roky, aby tam bojovali proti džihádistom.
Turecké úrady nariadili dnes zatknúť majiteľa nacionalistického denníka Sözcü a troch členov jeho redakcie. S odvolaním sa na tureckú tlačovú agentúru Anadolu o tom informovala agentúra AP.
      Súdny príkaz na zatknutie bol vydaný na základe podozrenia, že štvorica spáchala zločiny v mene Fethullahovej teroristickej organizácie (FETÖ), aj keď neboli jej členmi. 
Turecké vedenie je presvedčené, že za pokusom o prevrat je práve zakladateľ FETÖ, duchovný Fethullah Gülen. Ten však všetky tieto obvinenia odmieta, pričom snahy časti príslušníkov ozbrojených síl zosadiť vládu, naopak, okamžite odsúdil. Turecko napriek tomu žiada od USA, aby Gülena vydali.
      Podľa AP zadržaná bola dnes editorka webovej stránky denníka Sözcü, Mediha Olgunová. Majiteľ denníka Burak Akbay, na ktorého je tiež vydaný príkaz na zadržanie, je v zahraničí. Súkromná tlačová agentúra Dogan informovala, že príkazy boli vydané aj na meno finančného riaditeľa denníka a jedného z reportérov.
      Denník Sözcü (vysl. "sözdžü") je podporovateľom odkazu zakladateľa moderného Turecka Mustafu Kemala Atatürka a hlasným kritikom súčasného tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a jeho vlády. Denník Sözcü v súvislosti s najnovšou situáciou na sociálnej sieti Twitter napísal, že sa nedá umlčať.
      Od neúspešného pokusu o vojenský prevrat, ku ktorému v Turecko došlo vlani 15. júla, boli zadržané desiatky novinárov. Stalo sa tak na základe podozrenia z ich napojenia na kurdských povstalcov alebo na exilového duchovného Gülena.
      Od zmareného prevratu bolo zo štátnej správy, ale aj zo súkromného sektora v Turecku prepustených viac ako 100.000 ľudí. Zatknutých ich bolo vyše 47.000 osôb.
      Okrem toho turecké úrady zastavili činnosť viac ako 105 organizáciám pôsobiacim v oblasti médií.
 


Copyright © TASR 2017