19. 5. 2017

Zomrel Stanley Grenne

Zomrel Stanley Grenne


     
Stanley Greene, známy americký fotograf, vojnový reportér a jeden zo zakladateľov medzinárodnej fotografickej agentúry NOOR, dnes zomrel v Paríži vo veku 67 rokov.
      Ako na svojej webovej stránke napísal francúzsky denník Libération, prostredníctvom svojho konta na sociálnej sieti Twitter o Greenovom úmrtí informoval Jean-Francois Leroy, zakladateľ a riaditeľ festivalu Visa pour l'image.
      Presná príčina smrti Greena nie je známa. Leroy však poznamenal, že fotograf dlho zápasil s ťažkou chorobou.
      Stanley Greene sa narodil v roku 1949 v newyorskej štvrti Brooklyn. Na radu fotografa Eugena Smitha študoval odbor fotografia v School of Visual Arts a po jej absolvovaní sa zaoberal rôznymi vizuálnymi žánrami.
      Fotografovaniu sa začal naplno venovať až koncom 80. rokov, keď sa rozhodol pre fotožurnalistiku. Nafotil napríklad pád Berlínskeho múru, robil fotoreportáže z vojny v Čečensku a ďalších ozbrojených konfliktov v rôznych častiach sveta vrátane Chorvátska, Gruzínska, Iraku, Somálska či Libanonu.
      Za svoju prácu bol viacnásobným nositeľom cien World Press Photo i ďalších prestížnych fotografických súťaží. Od roku 1986 žil a pracoval v Paríži.
      Začiatkom mája slovenské médiá informovali, že Greene mal tento rok - už po tretíkrát - predsedať porote 6. ročníka súťaže Slovak Press Photo.


Copyright © TASR 2017