4. 4. 2017

Nositeľka Pulitzerovej ceny bude prednášať o novodobom otroctve

Nositeľka Pulitzerovej ceny bude 

prednášať o novodobom otroctve

Na stretnutie s americkou novinárkou, nositeľkou prestížnej Pulitzerovej ceny Marthou Mendoza pozýva začiatkom apríla Nadácia Tatra banky. Prednáška novinárky, ktorá sa spolu s ďalšími novinármi podieľala na odhalení novodobých otrokárskych praktík v krevetovom priemysle, sa uskutoční v Bratislava a Košiciach. Prvá prednáška na tému Ako vyzerajú dnešní otroci? je v pláne 5. apríla o 16:00 v Aule Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí 6 v Bratislave a druhá, o deň neskôr, 6. apríla o 11:00 v Historickej aule Univerzity P. J. Šafárika na Šrobárovej 2 v Košiciach, agentúru SITA o tom za organizačný tím informovala Univerzita Komenského.
Téma prednášky Ako vyzerajú dnešní otroci? priblíži problematiku obchodovania s ľuďmi, ktoré sa vyskytuje takmer po celom sveta. Konkrétne sa zameria na reportáže novinárov z Associated Press, vďaka ktorým sa podarilo oslobodiť viac ako 2 000 otrokov, ktorých využíval thajský krevetový priemysel. „Ak si chceli odpočinúť, bičovali ich chvostami z rají. Z rúk kapitánov lodí im dokonca hrozila smrť. Martha Mendoza prevedie pozadím prípadu, na ktorom pracovala spolu s ďalšími tromi reportérkami niekoľko rokov. Vďaka sérii článkov došlo k zmene legislatívy, podnikania v tejto oblasti, ako aj ovplyvneniu zákazníkov na celom svete,“ avizujú organizátori prednášky na webstránke http://uniba.sk/mendoza/.
Martha Mendoza pracuje pre americkú tlačovú agentúru Associated Press. Jej reportáže podnietili viacero parlamentných debát o návrhoch zákonov, začatie vyšetrovaní vedených Pentagonom či vzbudili pozornosť Bieleho domu. Bola súčasťou tímu novinárov, ktorých reportovanie o otroctve v thajskom krevetovom priemysle viedlo k oslobodeniu viac ako 2 000 mužov. Za ich prácu získali v roku 2016 Pulitzerovu cenu. Ďalšiu Pulitzerovu cenu získala v roku 2000 za odhalenie pozadia masakry v dedine No Gun Ri, kde americkí vojaci povraždili stovky civilistov na začiatku Kórejskej vojny. Pre agentúru AP prispievala zo Silicon Valley, New Yorku, Nového Mexika a Mexika. Pôsobila na Stanfordovej a Princetonskej univerzite a už viac ako desaťročie učí na Kalifornskej univerzite, informuje o tom Univerzita Komenského na svojej webstránke.
Prednášky organizuje Nadácia Tatra banky v spolupráci s Nadáciou Petit Academy a Univerzitou Komenského v Bratislave. Nadácia Tatra banky po siedmy raz prináša verejnosti možnosť stretnúť sa s nositeľkou Pulitzerovej ceny v rámci svojho programu Osobnosti osobne.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.