10. 1. 2015

CHARLIE HEBDO SPECIAL

CHARLIE HEBDO SPECIAL

Francúzsky satirický týždenník Charlie Hebdo, samým sebou prehlásený za nezodpovedný časopis, zbiera finančnú podporu po stredajšom útoku na sídlo svojej redakcie v Paríži, pri ktorom zomrelo 12 ľudí vrátane hlavných členov tímu. Napísala to dnes agentúra DPA.
Nadácia Tlač a pluralita zriadila v piatok webovú stránku pre získanie zdrojov na podporu tohto satirického týždenníka, ktorý pri atentáte prišiel o svojich štyroch najlepších karikaturistov vrátane šéfredaktora.
Redakcia Charlie Hebdo deň po streľbe oznámila, že sa rozhodla vydať ďalšie číslo týždenníka už na budúcu stredu v rekordne vysokom náklade - do distribúcie pôjde milión výtlačkov. Pričom jeho bežný náklad sa pohybuje v počte 30.000 až 45.000 výtlačkov.
Budúce číslo v nezvyčajne vysokom náklade vznikne aj vďaka finančnej pomoci vo výške 500.000 eur z dvoch zdrojov - z nadácie Tlač a pluralita a z nadácie spoločnosti Google (250.000 eur). Okrem toho viacero distribučných spoločností oznámilo, že týždenník budú distribuovať bezplatne.
Francúzska vláda prisľúbila vo štvrtok časopisu jeden milión eur pre "zaistenie jeho udržateľnosti", informoval denník Le Figaro, ktorý citoval francúzsku ministerku kultúry Fleur Pelleriniovú.
Podľa Le Figara sa vďaka online iniciatíve pre získanie finančnej podpory pre Charlie Hebdo podarilo za necelých 24 hodín vyzbierať 98.000 eur.
Šéfredaktor britského denníka The Guardian Alan Rusbridger vo štvrtok prostredníctvom sociálnych sietí oznámil, že jeho mediálna skupina sa zaviazala poskytnúť takmer 130.000 eur "pre Charlie Hebdo, aby sa zaistilo, že nie je umlčaný".
Zdecimovanú redakciu Charlie Hebdo dočasne prichýlila vo svojich priestoroch redakcia lavicového denníka Libération, ktorého vedenie jej ponúklo podporu i technickú pomoc.
Už necelých 24 hodín po atentáte, v ktorom prišli o život kľúčoví karikaturisti, sa zišlo asi 15 členov redakcie, ktorí prijali rozhodnutie, že pripravia ďalšie číslo týždenníka.
Členov redakcie Charlie Hebdo svojou piatkovou návštevou podporil aj francúzsky premiér Manuel Valls.Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán s vďakou a s úctou prijal pozvanie francúzskej vlády na nedeľňajšiu parížsku spomienku na počesť obetí teroristických útokov. Podľa agentúry MTI to oznámil dnes v Budapešti hovorca vlády Bertalan Havasi.
Francúzska vláda vyjadrila vďaku vláde a ľudu Maďarska za prejavenie sympatií a solidarity, dodal Havasi.
Orbán v sústrastnom liste adresovanom v stredu francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandovi dôrazne odsúdil teroristický útok v Paríži. "Neľútostný útok a neľudské násilie nemožno ničím ospravedlniť. Viktor Orbán a maďarská vláda vyjadrujú sústrasť so smútiacimi rodinami a s francúzskym ľudom. Zraneným želáme skoré uzdravenie," napísal maďarský premiér.
Predseda parlamentnej frakcie vládnej strany Fidesz Antal Rogán podľa komerčnej televízie Hír TV inicioval schôdzku predsedov frakcií parlamentných strán, s ktorými by mali prerokovať protiteroristické opatrenia.

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker a vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová sa v nedeľu zúčastnia v Paríži pochodu na počesť obetí útoku v redakcii Charlie Hebdo.
Šéf EK útok označil za akt barbarstva, ktorý sa týka všetkých Európanov. Súčasne vydal príkaz na posilnenie bezpečnostných opatrení vo všetkých inštitúciách EÚ v Bruseli.
Podobné nariadenie vydal aj bruselský primátor Yvan Mayeur, keď posilnil policajné hliadky pred francúzskou ambasádou a ďalšími budovami francúzskych inštitúcií.
Starosta bruselskej štvrte Uccle Armand De Decker dal postaviť policajné hliadky pred budovu belgického satirického časopisu Ubu-Pan. Sprísnené opatrenia platia aj pred budovami francúzskych lýceí a pred všetkými židovskými svätostánkami.
Do Paríža pocestuje aj eurokomisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopulos, ktorý sa zúčastní na medzinárodnom stretnutí ministrov vnútra zameranom na diskusie o opatreniach, ktoré by mali zabrániť ďalším podobným útokom. Konferenciu organizuje francúzske ministerstvo vnútra.

Európska aliancia tlačových agentúr (EANA) sa dnes pripojila k svetovým médiám a vyjadrila svoju solidaritu s pracovníkmi francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo, ktorého redaktori sa v stredu stali obeťami smrtiaceho teroristického útoku.
Útok na týždenník a jeho redaktorov ako vyjadrenie nesúhlasu s redakčným obsahom je celosvetovým útokom na slobodu slova, píše sa vo vyhlásení, ktoré EANA poskytla TASR.
Vraždy v Paríži sú podľa EANA bohužiaľ ďalším príkladom toho, že novinárom hrozí nebezpečenstvo za ich účasť na otvorenej diskusii o otázkach, ktoré sú pre demokratickú spoločnosť dôležité.
Slobodu slova - bez ohľadu na to, aké názory vyjadruje - je v demokracii potrebné zo všetkých síl brániť, konštatovala EANA.


Odnož teroristickej siete al-Káida v Jemene dnes oznámila, že jej vedenie riadilo útok na redakciu francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo v Paríži "ako pomstu za česť" islamského proroka Mohameda. Napísala to dnes agentúra AP.
Nemenovaný príslušník teroristickej organizácie al-Káida na Arabskom polostrove (AQAP), ktorá je jednou z najaktívnejších odnoží medzinárodnej teroristickej siete al-Káida, poskytol dnes agentúre The Associated Press tlačové vyhlásenie v angličtine, podľa ktorého "vedenie AQAP riadilo operácie a svoj cieľ si vybrali dôkladne".
Útok bol podľa neho v súlade s varovaniami bývalého lídra siete al-Káida Usámu bin Ládina smerom k Západu o "dôsledkoch pretrvávajúceho bohorúhačstva voči moslimským posvätnostiam".
Prihlásenie sa k zodpovednosti za teroristický útok v Paríži skupina podľa neho odkladala "z bezpečnostných dôvodov".

Copyright © TASR 2015