8. 1. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
 
Francúzska prokuratúra v noci na dnes potvrdila, že najmladší z troch podozrivých z útoku na satirický časopis Charlie Hebdo v Paríži sa vzdal polícii. Tá naďalej pátra po dvojici ťažko ozbrojených mužov, ktorí v stredu uprostred dňa chladnokrvne, metodicky zavraždili 12 ľudí v sídle týždenníka, ktorý prinášal karikatúry okrem iných proroka Mohameda.
Polícia v noci zverejnila mená a fotografie dvoch podozrivých z najhoršieho teroristického útoku vo Francúzsku po vyše piatich desaťročiach s varovaním, že sú považovaní za ozbrojených a nebezpečných. Chérif Kouachi (32) a jeho brat Said Kouachi (34) pochádzajú z 10. parížskeho obvodu, informovala agentúra AP.
Mourad Hamyd (18) sa nechal zatknúť na policajnej stanici v meste Charleville-Mézieres neďaleko belgickej hranice, uviedla hovorkyňa parížskej prokuratúry. Jeho vzťah k ďalším páchateľom nespresnila, Hamyd však podľa nej tvrdil, že sa vzdal polícii, pretože počul v správach svoje meno v súvislosti s útokom. Noviny Le Monde uviedli, že je ich príbuzný.
Ozbrojená polícia zasahovala v meste Reims severovýchodne od Paríža pri pátraní po podozrivých, avšak bez úspechu, uviedla hovorkyňa prokuratúry. Zábery televízie BFM-TV zachytávali policajtov oblečených v bielom, ako zrejme odoberajú vzorky v tamojšom byte. Podľa francúzskych médií pochádzal Hamyd z Reimsu.
Prokurátor Francois Molins oznámil, že pri stredajšom útoku zabili páchatelia v sídle týždenníka ôsmich novinárov, dvoch policajtov, pracovníka údržby a návštevníka. Zranených je 11 osôb, štyria z nich vážne.
Útočníci po úteku autom narazili do iného vozidla a následne uniesli ďalšie auto. Svedok Cédric Le Béchec, ktorý ich videl v inej časti Paríža, na Facebooku napísal, že dvaja muži "vystúpili z auta posiateho guľkami s raketometom v ruke, vyhodili starého muža z jeho auta a pokojne pozdravili okoloidúcich hovoriac 'môžete médiám povedať, že je to al-Káida v Jemene'".
Predstaviteľ al-Káidy, s ktorým v stredu komunikovala agentúra AP, na Twitteri napísal, že skupina sa nehlási k zodpovednosti za útok, ten však označil za "inšpirujúci".

Veľké francúzske mediálne domy ponúkli satirickému týždenníku Charlie Hebdo po brutálnom stredajšom teroristickom útoku pomoc. Tamojšie médiá chcú magazínu poskytnúť potrebné personálne a technické vybavenie k tomu, aby sa udržal naďalej v chode, napísala dnes agentúra DPA.
Štátny rozhlas a televízia, ako aj denník Le Monde, to oznámili v stredu večer v spoločnom tlačovom vyhlásení, ktoré nesie titulok: "Aby Charlie žil".
Riaditelia tamojších hlavných médií z Radio France, France Télévisions a Le Monde vyzvali tiež všetky ostatné francúzske média, aby udržali slobodu tlače a prejavu.
Pri stredajšom teroristickom útoku zabili páchatelia v sídle týždenníka Charlie Hebdo spolu 12 ľudí - ôsmich novinárov, dvoch policajtov, pracovníka údržby a návštevníka. Zranených je 11 osôb, štyria z nich vážne.
"Pomstili sme proroka Mohameda! Zabili sme Charlie Hebdo," kričal jeden z útočníkov po francúzsky, čo je zachytené i na videozázname nakrútenom z blízkej budovy. Podľa jedného zo svedkov, ktorý ich videl pri výmene auta v inej časti Paríža, pokojne povedali "môžete médiám povedať, že to je al-Káida v Jemene".
Identifikačné doklady oboch bratov alžírskeho pôvodu Chérifa (32) a Saida (34) Kouachiovcoch - francúzskych občanov narodených v Paríži - objavila polícia v opustenom aute, v ktorom z miesta činu unikali. Najmladší z troch podozrivých, len 18-ročný Mourad Hamyd, sa v stredu v Charleville-Mezieres zhruba 70 kilometrov severovýchodne od mesta Reims vzdal polícii a tvrdí, že je nevinný.

Troch páchateľov teroristického útoku na satirický časopis Charlie Hebdo v Paríži podľa francúzskych médií identifikovali. Dvaja z nich sú bratia z Paríža s francúzskym občianstvom, informovali dnes večer noviny Le Monde a ďalšie médiá s odvolaním sa na vyšetrovateľov.
Francúzske ministerstvo vnútra medzitým poprelo správy o zadržaní páchateľov, informoval denník Libération, ktorý predtým sám priniesol správu o údajnom zatknutí.
Po útoku v redakcii, ktorý si vyžiadal 12 mŕtvych, bolo spočiatku nejasné, koľko páchateľov sa na ňom podieľalo. Prokuratúra uvádzala "najmenej dvoch" útočníkov, svedkyňa však hovorila o troch mužoch, píše agentúra DPA.


Francúzsky prezident Francois Hollande vyzval národ, aby zostal jednotný. Jeho slová zazneli v reakcii na útok na parížsku redakciu francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo, ktorý si vyžiadal 12 mŕtvych.
"Sú to naši hrdinovia," uviedol Hollande v televíznom prejave na adresu obetí. K útočníkom, ktorí sú na úteku, povedal, že musia byť zadržaní, súdení a potrestaní, uviedla agentúra AP.
Podľa spravodajského servera Sputnik Hollande vyhlásil na štvrtok deň smútku. "Zajtra bude deň štátneho smútku na základe dekrétu, ktorý som vydal. Napoludnie všetky štátne inštitúcie zachovajú minútu ticha. Žiadam celý národ, aby tak urobil tiež. Vlajky budú spustené na pol žrde tri dni," povedal francúzsky prezident.
Medzitým americký prezident Barack Obama zatelefonoval Hollandovi, vyjadril sústrasť a ponúkol mu všetku potrebnú podporu, informovala agentúra Reuters.
Britský premiér David Cameron a nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorí sa stretli v Londýne, spoločne zatelefonovali Hollandovi. Ponúkli mu pomoc svojich spravodajských agentúr.

Bezpečnostná rada OSN odsúdila včera "barbarský a zbabelý" útok na parížsku redakciu francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo, pri ktorom predpokladaní islamskí militanti zastrelili 12 ľudí.
"Členovia Bezpečnostnej rady OSN ostro odsúdila tento neprípustný teroristický čin namierený voči novinárom a novinám," uvádza sa v spoločnom vyhlásení 15-členného grémia svetovej organizácie.
Bezpečnostná rada súčasne vyzvala na dolapenie a potrestanie páchateľov útoku.

Príslušníci španielskej polície včera preventívne zasahovali v sídlach viacerých mediálnych spoločností, ktorým boli doručené podozrivé zásielky. Jednu z nich dostal aj vydavateľ prestížneho denníka El País, napísala agentúra Reuters.
Podozrivé zásielky dnes popoludní podľa vyhlásenia španielskej polície dostali aj vydavatelia zdarma distribuovaného denníka 20 Minutos, hospodárskeho denníka El Ecomnomista a internetových novín Libertad Digital. Ďalšie informácie o podozrivých zásielkach polícia neposkytla.
Do práce sa medzičasom už vrátili aj zamestnanci spoločnosti Prisa, vydávajúcej denník El País, ktorých evakuovali, keď neznáma osoba doručila do sídla spoločnosti podozrivý balíček. Ten však, ako sa neskôr ukázalo, neobsahoval nič nebezpečné.
Zásielky boli do španielskych vydavateľstiev doručené krátko po tom, ako maskovaní militanti vyzbrojení samopalmi a opakovacími brokovnicami zastrelili v parížskej redakcii francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo 12 ľudí.
Po útoku islamistov na francúzsky satirický časopis Charlie Hebdo, pri ktorom v Paríži zahynulo 12 ľudí, zvýšilo Španielsko stupeň zabezpečenia kľúčovej infraštruktúry. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie ministra vnútra Jorgeho Fernándeza Díaza.
Podľa ministra ide o dočasné preventívne opatrenie a španielske úrady v súčasnosti nijakú novú priamu hrozbu nezaznamenali.


Asi 30 ľudí včera podvečer prišlo pred francúzske veľvyslanectvo v Bratislave, aby zapálili sviečku na pamiatku obetí teroristického útoku v Paríži. Pred veľvyslanectvom sa začali schádzať krátko pred 18. hodinou, prítomným prišiel osobne poďakovať aj francúzsky veľvyslanec Didier Lopinot.
"Prebehlo to veľmi pokojne a v tichosti. Zapálili sme sviečky, s veľvyslancom sme si podali ruky," povedal pre TASR Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv.
Redakciu týždenníka Charlie Hebdo v 11. parížskom obvode prepadli dnes dvaja, podľa agentúry AP traja, ozbrojenci v čiernych kuklách s kalašnikovmi a pumpovacími brokovnicami. Predtým, ako spustili paľbu na pracovníkov týždenníka, jeden z nich podľa BBC vykríkol, že sú z jemenskej al-Káidy.
Následná streľba si vyžiadala 12 mŕtvych a desať zranených. Stav štyroch zranených je kritický. Páchateľom sa z miesta činu podarilo ujsť na dvoch vozidlách. Polícia po útočníkoch pátra.

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker dnes v mene exekutívy EÚ, ktorá prišla do Rigy na slávnostné otvorenie lotyšského predsedníctva v EÚ, odsúdil "neľudský útok" zatiaľ neznámych atentátnikov na francúzsku redakciu týždenníka Charlie Hebdo.
V mene lotyšského predsedníctva útok odsúdili premiérka Laimdota Straujumová a šéf lotyšskej diplomacie Edgars Rinkevičs.
"Som hlboko šokovaný brutálnym a neľudským útokom, ktorý zasiahol kancelárie časopisu Charlie Hebdo. Ide o neznesiteľný akt barbarstva, ktorý sa týka nás všetkých ako ľudských bytostí aj ako Európanov," odkázal Juncker.
Lotyšská premiérka Straujumová a minister Rinkevičs počas stretnutia s európskymi novinármi vyjadrili hlbokú solidaritu s Francúzskom a sústrasť rodinám obetí.
"Každý by mal mať právo na šírenie svojho názoru," uviedla lotyšská premiérka. Rinkevičs zdôraznil, že útok na satirický časopis v Paríži je útokom na slobodu médií v celej Európe.
Obaja lotyšskí politici pripomenuli, že štáty EÚ musia postupovať jednotnejšie v rámci boja proti terorizmu a predchádzaniu podobných tragických incidentov, aký sa stal dnes v Paríži.

Copyright © TASR 2015