9. 1. 2015

CHARLIE HEBDO SPECIAL

CHARLIE HEBDO SPECIAL

Zdecimovanú redakciu francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo prichýlila vo svojich priestoroch redakcia denníka Libération, ktorého vedenie jej ponúklo podporu i technickú pomoc. Redakcia Charlie Hebdo je odhodlaná vydať ďalšie číslo týždenníka už na budúcu stredu v rekordne vysokom náklade - do distribúcie pôjde milión výtlačkov.
Už vo štvrtok, necelých 24 hodín po atentáte, v ktorom prišli o život kľúčoví karikaturisti, sa zišlo asi 15 členov redakcie, ktorí prijali rozhodnutie, že pripravia ďalšie číslo týždenníka. Vyjde - ako obvykle - v stredu.
"Rozhodli sme sa, že Charlie ide ďalej s tými, ktorí prežili. Je to spôsob, ako im dať najavo, že Charlieho nezabili, že nevyhrali," uviedol pre Libération zodpovedný redaktor nadchádzajúceho čísla Richard Malka. "Je to náš dlh voči tým, ktorí tu už nie sú," spresnil.
Autor úvodníkov a článkov, lekár Patrick Pelloux, dnes pre rozhlasovú stanicu France Inter uviedol: "Ako by povedal Cabu (jeden zo zavraždených karikaturistov), nové číslo by malo byť ešte lepšie, tak to aj spravíme. Neviem ale ako, lebo budeme písať so slzami v očiach".
Aj keď redakcia dostala veľkú podporu karikaturistov z celého sveta, ktorí jej ponúkli spoluprácu, stredajšie číslo bude pozostávať výlučne z príspevkov kmeňových redaktorov. O tom, aký bude ďalší osud týždenníka, redakcia zatiaľ nerozhodla.
Jeanette Bougrabová, priateľka šéfredaktora Stéphana Charbonniera, publikujúceho pod menom Charb, vo štvrtok v rozhovore pre televíziu BFMTV uviedla, že časť redaktorov má veľký strach pokračovať v práci pre Charlie Hebdo.
Libération napísal, že v ostatných mesiacoch týždenník vychádzal v náklade okolo 50.000 kusov. V prípade, že sa Charlie Hebdo venoval mimoriadne háklivej téme - napríklad v súvislosti s karikatúrami proroka Mohameda v roku 2011 - sa predalo aj 200.000 kusov.
Budúce číslo v nezvyčajne vysokom náklade vznikne aj vďaka finančnej pomoci vo výške 500.000 eur z dvoch zdrojov - z nadácie Tlač a pluralita a z nadácie spoločnosti Google. Okrem toho viacero distribučných spoločností oznámilo, že týždenník budú distribuovať bezplatne.
Pri stredajšom útoku na redakciu Charlie Hebdo zahynuli kľúčoví karikaturisti: okrem Charba prišli o život aj Georges Wolinski, Jean 'Cabu' Cabut a Bernard 'Tignous' Verlhac, ako aj autori úvodníkov Bernard Maris a Else Cayatová. Dvaja útočníci zastrelili aj bývalého novinára Michela Renauda, ktorý bol na redakčnej porade ako hosť. Zahynul aj ďalší karikaturista Phillippe Honoré, subeditor Moustafa Ourad a zamestnanec správy budovy Frédéric Boisseau. O život prišiel aj Charbov telesný strážca - 49-ročný Franck Brinsolaro, otec dvoch detí vrátane ročného dievčatka, ako aj ďalší policajt - Ahmad Merabet - vo Francúzsku žijúci moslim, ktorého po postrelení na ulici, neďaleko sídla redakcie, útočníci usmrtili ranou do hlavy, keď sa im z posledných síl snažil zabrániť v ďalšej streľbe a prosil ich aj o milosť voči sebe samému, informoval na svojej webovej stránke denník Le Figaro.


Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) vo svojej reakcii na útok na redakciu Charlie Hebdo označila unikajúcich bratov Kouachiovcov za "hrdinských džihádistov", informovala dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na agentúru tajných služieb SITE Intelligence Group, ktorá v médiách monitoruje radikálne islamistické organizácie.
Krátke audioposolstvo s týmto obsahom sa na sieti Twitter a džihádistických webových stránkach objavilo vo štvrtok. Útok na redakciu, pri ktorom zahynulo 12 ľudí a zranených ich bolo ďalších desať, označili za "prejav podpory proroka Mohameda".
Podozriví bratia Chérif Kouachi (32) a Said Kouachi (34) sa narodili v Paríži rodičom alžírskeho pôvodu. V roku 2008 Chérifa odsúdili na tri roky väzenia za napomáhanie pri nábore bojovníkov pre al-Káidu v Iraku. Jeho brat doposiaľ nebol obvinený zo žiadneho trestného činu, tiež bol však pod dohľadom francúzskych úradov.
Chérifov advokát Dominique Many pre televíziu BFMTV uviedol, že názory jeho bývalého mandanta sa ešte viac zradikalizovali práve vo väzení. Advokát uviedol, že na súde pri vstupe poroty Chérif Kouachi dokonca odmietol vstať, pretože členkou senátu bola aj žena.
Obaja bratia mali zákaz vstúpiť na územie USA, informoval denník The New York Times s odvolaním sa na nemenované zdroje z americkej tajnej služby.
Jeden z dvojice bratov, ktorí sú podozriví z útoku na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo v Paríži, navštívil v roku 2011 Jemen, kde podstúpil výcvik s militantmi napojenými na al-Káidu, informovala vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na americké a európske zdroje blízke vyšetrovaniu.
Podľa nich Said Kouachi (34) strávil niekoľko mesiacov v Jemene, kde mu poskytla výcvik organizácia al-Káida na Arabskom polostrove (AQAP), jedna z najaktívnejších odnoží medzinárodnej teroristickej siete al-Káida.
V čase, keď Said odišiel do Jemenu, bol jedným z popredných lídrov AQAP Anwar Awlakí - duchovný, narodený v Spojených štátoch. Nie je však známe, či bol Said v kontakte s Awlakím, ktorý zahynul v septembri 2011 pri útoku bezpilotného lietadla. Útok bol všeobecne pripisovaný americkej Ústrednej spravodajskej službe (CIA).

Podozriví bratia Chérif Kouachi (32) a Said Kouachi (34) francúzski občania alžírskeho pôvodu narodení v Paríži. boli francúzskym úradom známi, pripomína DPA.
Chérifa odsúdili na tri roky väzenia ešte v roku 2008 za napomáhanie pri nábore bojovníkov pre al-Káidu v Iraku. Jeho brat doposiaľ nebol obvinený zo žiadneho trestného činu, tiež bol však pod dohľadom.
Obaja mali okrem toho zákaz vstúpiť na územie USA, informoval denník The New York Times s odvolaním sa na nemenované zdroje z americkej tajnej služby.
Podľa amerických a európskych zdrojov Said strávil niekoľko mesiacov v Jemene, kde mu poskytla výcvik organizácia al-Káida na Arabskom polostrove (AQAP), jedna z najaktívnejších odnoží medzinárodnej teroristickej siete al-Káida.
Útok na parížsku redakciu týždenníka Charlie Hebdo, ktorý okrem iných zverejnil karikatúry proroka Mohameda, si v stredu vyžiadal životy 12 ľudí vrátane ôsmich novinárov, medzi ktorými je i šéfredaktor Stéphane Charbonnier a niekoľko renomovaných karikaturistov. O život prišli i dvaja policajti, z toho jeden bol moslim pôvodom z Tuniska, pripomínajú médiá. Ahmada Merabeta po postrelení na ulici, neďaleko sídla redakcie, útočníci usmrtili ranou do hlavy, keď sa im z posledných síl snažil zabrániť v ďalšej streľbe a prosil ich aj o milosť voči sebe samému, informoval na svojej webovej stránke denník Le Figaro.
Rozsah mobilizácie a solidarity po útoku na týždenník demonštrovali vo štvrtok aj fotografie, ktoré sa objavili na internete od jeho radových používateľov. Železničná spoločnosť SNCF prakticky v celej krajine na informačných tabuliach vo vlakoch i na staniciach informácie o smerovaní vlakov strieda s nápisom "Je suis Charlie" (Ja som Charlie), ktorý sa ako hashtag #JeSuisCharlie objavil na sieti Twitter a používa sa prakticky na celom svete na vyjadrenie solidarity s postihnutým týždenníkom.
Takisto sa však objavil hashtag #JesuisAhmed (Ja som Ahmed) na podporu mŕtveho moslimského policajta, ktorého moslimovia považujú za hrdinu. "Ja nie som Charlie. Som Ahmed, mŕtvy policajt. Charlie zosmiešňoval moju vieru a kultúru a ja som zomrel pri bránení jeho práva na to, aby to mohol robiť," uviedol na Twitteri libanonský aktivista Dijáb abú Džahdžáh.


Francúzsky spisovateľ Michel Houellebecq pozastavil reklamnú kampaň na svoj nový román Soumission a odcestoval z Paríža. Informovala o tom spravodajská televízia BMF TV.
Houellebecqov literárny agent François Samuelson na vysvetlenie uviedol, že spisovateľa "hlboko zasiahla smrť jeho priateľa Bernarda Marisa, ktorý je jednou z 12 obetí atentátu na satirický týždenník Charlie Hebdo.
Bernard Maris, ľavicový ekonóm, bol veľkým obdivovateľom Houellebecq, vnímal ho ako brilantného analytika a vlani mu dokonca venoval svoju najnovšiu knihu.
V deň atentátu na redakciu sa na titulnej strane objavila karikatúra Houellebecqa, ktorého kniha sa práve v stredu objavila na pultoch kníhkupectiev. Románu, ktorý je fikciou o Francúzsku v roku 2022, bolo venovaných aj niekoľko ďalších strán čísla. Houellebecq sa počas uplynulého týždňa objavil prakticky vo všetkých vplyvných francúzskych médiách, aby predstavil svoju knihu, ktorá okamžite vyvolala polemiku.
Autor v nej totiž predstavuje Francúzsko v roku 2022, keď ho riadi moslimská vláda a prezidentom sa stane líder moslimskej strany Ben Abbes, ktorý o sebe tvrdí, že bude ochrancom základných hodnôt. Medzi ne však radí patriarchát, polygamiu, zahaľovanie žien, ich vzdanie sa zamestnania, koniec slobody vierovyznania a konverziu k islamu.
Po úspechu svojho románu Les Particules élémentaires (v českom preklade Elementární částice) žil Houellebecq istý čas v Írsku, momentálne však býva v Paríži. Podľa agenta Samuelsona nemá momentálne žiadnu policajnú ochranu.

Austrálsky premiér Tony Abbott dnes vyzval médiá, aby sa po smrtiacom útoku na redaktorov francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo neuchyľovali k autocenzúre.
"Organizácie austrálskych médií zvyčajne neváhajú, keď v záujme argumentu kritizujú kresťanstvo," povedal Abbott v rozhovore pre ranný program Today austrálskej televíznej siete Nine. Reagoval na otázku, ako ďaleko môže zájsť satira v prípade náboženstiev a menšín.
"Ak začneme uplatňovať autocenzúru, ak zmeníme spôsob nášho života a zmýšľania, stanú sa víťazmi teroristi. Ta posledná vec, ktorú by sme mali urobiť, je darovať týmto fanatikom zla akékoľvek víťazstvo," zdôraznil Abbot.
"Nesmieme prestať byť sebou samými v dôsledku takéhoto typu útoku," citovala austrálskeho premiéra agentúra DPA.
Pri stredajšom útoku bolo zabitých 12 ľudí a polícia ešte stále pátra po útočníkoch na redaktorov časopisu, ktorý zverejnil karikatúry kritické voči islamu, ale i ďalším náboženstvám.


Copyright © TASR 2015