9. 1. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Maďarský Fond na podporu poskytovateľov mediálnych služieb a správy majetku (MTVA), ktorý má na starosti výrobu spravodajstva a iných programov pre verejnoprávne médiá, avizoval dnes zámer hromadne prepustiť 177 zamestnancov. Informovala o tom agentúra MTI.
Dôvodom tohto kroku, v rámci ktorého v prvom a druhom štvrťroku 2015 prepustia 146 budapeštianskych a celkom 31 zamestnancov pracovísk v Pécsi a Segedíne, je racionalizácia výrobných procesov a znižovanie mzdových nákladov.
MTVA v záujme zmiernenia následkov hromadného prepúšťania začne rokovať s odborármi, píše sa vo vyhlásení fondu.
Terajšie masové prepúšťanie bude už štvrtým v poradí. V roku 2011 vo dvoch etapách prepustili celkom 900 a vlani 200 zamestnancov. Konečným cieľom vedenia je dosiahnuť stav 1600 zamestnancov.
Zamestnanci verejnoprávnych médií patria od 1. januára 2011 organizačne pod MTVA. Maďarská televízia MTV, Duna TV a maďarský rozhlas Magyar Rádió nevyrábajú programy, vytvárajú iba profil médií, ku ktorému rôzne programy objednávajú z tohto fondu.

Copyright © TASR 2015

Saudskoarabského blogera začnú v piatok bičovať po tom, ako ho už dávnejšie odsúdili za urážku islamu. Informuje o tom spravodajský portál denníka The Guardian. Blogerovi Raifovi Badavímu udelia prvých 50 z celkového počtu 1000 rán bičov po piatkových modlitbách. Mladíka odsúdili po tom, ako na vlastnom fóre údajne urážal islam. Okrem toho mu nariadili aj zaplatenie pokuty vo výške milión saudskoarabských rialov, v prepočte až takmer štvrť milióna eur. Podľa ľudskoprávnych organizácií ide len o jeden z množstva podobných prípadov v krajine. Podľa Amnesty International budú Badavího bičovať raz za týždeň až takmer pol roka. V roku 2013 ho pôvodne odsúdili na sedemročné väzenie a 600 rán bičom. Po jeho odvolaní však sudca rozsudok sprísnil. Badavího deti a manželka po rozsudku ušli do Kanady.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Líbyjská pobočka skupiny islamského štátu tvrdí, že popravila dvoch tuniských novinárov, ktorí sa stratili v septembri. Vo vyhlásení na džihádistických webových stránkach sú umiestnené fotografie dvoch novinárov (Sofiene Chourabi a Nadhir Katri ) ,kráčajúcich vedľa ozbrojeného militanta.