14. 1. 2016

MEDIA NEWSMEDIA NEWS


Panarabská televízia al-Džazíra so sídlom v Katare ukončí od apríla z finančných dôvodov poskytovanie káblových i digitálnych služieb v USA. Ako informovali predstavitelia média, ich obchodný model je v Spojených štátoch neudržateľný pri dnešných výzvach mediálneho trhu.Správna rada televízie zaslala elektronickou poštou všetkým zamestnancom a spolupracovníkom list, v ktorom zdôrazňuje, že spomínaný krok nie je dôsledkom ich práce. Al-Džazíra začala vysielať v USA v roku 2009 a v priebehu rádovo mesiacov si získala značnú sledovanosť. Navyše ju mohlo potešiť aj udelenie viacerých mediálnych ocenení, napríklad cien Emmy alebo Georgea Fostera Peabodyho.

Copyright © TASR 2015Bývalý šéf Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) Lamine Diack potreboval súhlas ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zabránil štartu deviatich domácich dopujúcich atlétov na majstrovstvách sveta 2013 v Moskve. Televízne vysielacie práva na šampionát sa mali v Rusku pôvodne predať za 6 miliónov amerických dolárov, cena však s prispením centrálnej ruskej banky náhle vystúpila na 25 miliónov USD. To sú len niektoré z ďalších zistení nezávislej vyšetrovacej komisie Svetovej antidopingovej agentúry (WADA), ktorá vo štvrtok 14. januára zverejní druhú časť svojej správy primárne venovanej dopingu v ruskej atletike. Agentúre AP poskytla 89-stranový materiál na nahliadnutie nemenovaná osoba.
Líder komisie a prvý prezident WADA Dick Pound v správe konštatuje, že nekontrolovanou korupciou je nasiaknutá celá štruktúra IAAF a zodpovednosť za ňu nenesie iba "pár darebákov", ako sa pôvodne zdalo. "Korupcia je v organizácii pevne zakorenená. Takýto stav sa nemôže ignorovať alebo odbyť tým, že sa pripíše na účet jedného odpadlíka, ktorý konal na vlastnú päsť," napísal Pound.
Kanaďan detailne opísal komunikáciu medzi Diackom a vtedajším právnikom IAAF Huwom Robertsom, ktorý žiadal pokyny ohľadom postupu v dopingovej kauze s deviatimi ruskými atlétmi. Keď sa nedočkal odpovede, Diack mu vraj vysvetlil, že "sa nachádza vo veľmi zložitej situácii a vyriešiť ju môže iba ruský prezident Putin, s ktorým ho viaže priateľské puto". V Moskve napokon neštartoval ani jeden z predmetných športovcov, ich neúčasť bola interpretovaná rôznym spôsobom, ale IAAF ich kauzám aj tak nevenovala pozornosť, čo napokon viedlo k Robertsovej výpovedi v januári 2014. Roberts tvrdí, že prakticky nemal žiadnu kontrolu nad prípadmi, v ktorých figurovali ruskí atléti. Od novembra 2011 poveril Diack touto agendou svojho osobného právnika Habiba Cissého, ktorý nemal v tejto sfére žiadne skúsenosti. Cissého vyšetrujú francúzske úrady pre podozrenie z korupcie.
Správa tiež podrobne líči stretnutie v moskovskom hoteli v roku 2012 za účasti ruského televízneho poradcu, Diackovho syna Papu Massatu, Cissého a prezidenta Všeruskej federácie ľahkej atletiky (VFLA) Valentina Balachničeva, ktorý bol v tom čase aj pokladníkom IAAF. Prítomní riešili problém s nízkou cenou televíznych práv na MS 2013 pre ruský trh. Krátko po schôdzke Papa Massata Diack oznámil, že sa dohodol s ruskou bankou na 25 miliónoch USD. Pound preto navrhuje preveriť okolnosti udelenia práv.
Prvú časť správy prezentoval Pound 9. novembra, týkala sa predovšetkým systémového nekalého konania Rusov. Takmer rok trvajúce vyšetrovanie podnietila séria dokumentov, ktorú odvysielala nemecká televízna stanica ARD. Komisia po 11 mesiacoch práce priamo obvinila ruskú vládu a štátom dotované inštitúcie z účasti na rozsiahlom podvode s užívaním zakázaných látok a na kamuflovaní pozitívnych prípadov. Komisia navrhla vylúčiť Všeruskú federáciu ľahkej atletiky (VFLA) a jej športovcov z účasti na všetkých medzinárodných podujatiach až do očistenia od dopingu. Rada Medzinárodnej asociácie atletických federácií za vážne pochybenia v oblasti boja proti dopingu napokon suspendovala VFLA až do odvolania. WADA po zverejnení prvej časti správy skonštatovala, že niektoré informácie dočasne ponechala v tajnosti, aby poskytla Interpolu možnosť vyhodnotiť príslušné poznatky a prípadne z nich vyvodiť konzekvencie.
Krátko pred zverejnením druhej časti správy agentúra získala AP prístup k interným dokumentom a komunikácii v IAAF. Z nich vyplýva že IAAF vedela o systematickom dopingu ruských reprezentantov už pred šiestimi rokmi a panovali v nej dokonca obavy, že športovci z tejto krajiny by za zneužívanie krvného dopingu a transfúzie mohli zaplatiť aj vlastnými životmi.


Slávna šestica hercov a herečiek z amerického seriálu Priatelia (1994 - 2004) vzdá česť režisérovi Jamesovi Burrowsovi. Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry a David Schwimmer sa stretnú na podujatí, ktoré sa uskutoční 21. februára. "Dúfam, že všetci šiesti sa stretnú v rovnakom čase v jednej miestnosti, ale nie som si tým istý. Neviem, či sa nám to podarí zorganizovať, ale spoľahlivo môžem povedať, že všetci šiesti budú tam," uviedol v stredu prezident NBC Entertainment Bob Greenblatt a dodal, že na podujatí sa ukážu aj herci z ďalších projektov, na ktorých sa režisér podieľal.
Sedemdesiatpäťročný James Edward Burrows pracuje v televízii od 70. rokov minulého storočia. Ako režisér spolupracoval v období 1993 až 1997 na seriáli Frasier (1993 - 2004), v rokoch 2010 až 2012 na projekte Mike a Molly (2010), ale aj na seriáloch Na zdravie (1982 - 1993), Will & Grace (1998 - 2006) alebo Millerovci (2013 - 2015). V období 1994 až 1998 režíroval tiež 15 epizód spomínaného obľúbeného sitkomu Priatelia, ktorý vytvorili David Crane a Marta Kauffman.

Americký televízny projekt Heroes Reborn (2015), ktorý nadviazal na sci-fi seriál Hrdinovia (2006 - 2010) skončí po prvej sezóne. Koniec minisérie, ktorú na televízne obrazovky priniesol americký scenárista a televízny producent Tim Kring, potvrdil na mediálnom turné americkej Asociácie televíznych kritikov (Television Critics Association) predseda NBC Entertainment Bob Greenblatt. "Taký bol plán (len jedna sezóna, pozn. SITA), pokiaľ by sa Tim jedného dňa nezobudil a nepovedal 'Och, mám na vyrozprávanie ďalšiu kapitolu'. Ale myslím, že sa možno blížime ku koncu sveta," povedal a dodal, že by fanúšikovia a fanúšičky mali ešte vydržať.

Projekt bol naplánovaný ako uzavretá miniséria, avšak v júli sa Kring pre magazín The Hollywood Reporter vyjadril, že by príbeh mohol rozvíjať ďalej. "Základ šou je dostatočne pružný na to, aby sme ju mohli obnoviť," uviedol a skonštatoval, že Hrdinovia by sa mohli znovu vrátiť s novým obsadením. Greenblatt však danú informáciu vyvrátil. "Pokiaľ mi je známe, žiadne ďalšie verzie Hrdinov sa nechystajú," uviedol. Seriál skončí po trinástich epizódach, pričom poslednú odvysiela americká televízna stanica NBC 21. januára.

Heroes Reborn sa odohráva po udalostiach z pôvodného seriálu Hrdinovia, ktorý sledoval príbehy zdanlivo náhodnej skupiny jednotlivcov po celom svete. Tí u seba začali pozorovať rôzne zvláštne schopnosti, pričom väčšinu z nich najprv poriadne vystrašili, no postupne sa s nimi učili zaobchádzať a objavovali ich hranice. Miniséria sleduje príbehy ľudí so schopnosťami, ktorí sú po teroristickom útoku v meste Odessa v Texase nútení skrývať sa pred zabijakmi. V projekte sa predstavili Zachary Levi, Robbie Kay, Kiki Sukezane, Danika Yarosh, Ryan Guzman, Henry Zebrowski či Rya Kihlstedt. Svoje úlohy si zopakovali aj pôvodní herci z Hrdinov. Jack Coleman sa vrátil ako Noah Bennet, Masi Oka stvárnil cestovateľa v čase Hira Nakamuru či Jimmy Jean-Louis, ktorý si znova zahral Haiťana.

 ©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.