16. 5. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Za politicky motivované považujú niektorí ruskí poslanci víťazstvo ukrajinskej speváčky Jamaly so skladbou 1944 v sobotňajšom finále 61. ročníka Eurovíznej pesničkovej súťaže v Štokholme.
Pieseň o prenasledovaní tatárskej menšiny počas vlády sovietskeho diktátora Josifa Stalina nebola príspevkom k celoeurópskemu kultúrnemu dialógu, ktorý má táto súťaž v stanovách, povedal podľa agentúry DPA predseda zahraničného výboru Štátnej dumy Alexej Puškov. Dodal, že súťaž sa mení na politické bojisko, čo môže byť začiatok jej konca.
Podobne reagoval pre agentúru TASS predseda zahraničného výboru Rady federácie Konstantin Kosačev, podľa ktorého je úspech Jamaly "víťazstvom studenej vojny" vedenej Západom proti Rusku.
Za "výsledok protiruskej politiky" považuje výsledok súťaže Ruslan Baľbek, podpredseda vlády Moskvou anektoveného Krymského polostrova. Tvrdí, že Západ ignoroval hlasovanie divákov, ktorých väčšina favorizovala ruského súťažiaceho Sergeja Lazareva (nakoniec skončil tretí), a podľahli "ukrajinskému vydieraniu".
Víťazstvo pôvodom krymskej Tatárky Jamaly, vlastným menom Susany Džamaladinovovej, bolo aj témou diskusnej relácie ruskej štátnej televízie. Podľa jedného z účastníkov Jamala vyhrala vďaka bodom poroty, ktorá rozhodla v zákulisí. Moderátor relácie vyjadril sklamanie, že Nemecko dalo svojich dvanásť bodov Izraelu a nie Rusku. "V porote očividne nesedí Thomas Anders ani Dirkschneider," citovala ho DPA. Moderátor narážal na Thomasa Andersa, bývalého speváka popovej kapely Modern Talking, a Uda Dirkschneidera z rockovej skupiny U.D.O., ktorí sú v Rusku veľmi populárni.

Irán sa vysmieva z holokaustu, pričom ďalší holokaust židov pripravuje, uviedol dnes podľa agentúry AP izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
"(Irán) holokaust popiera, z holokaustu sa vysmieva a ďalší holokaust pripravuje," povedal na pravidelnom zasadaní svojho vládneho kabinetu izraelský premiér. Reagoval tak na medzinárodnú výstavu karikatúr s témou holokaustu, ktorá sa tento víkend koná v iránskej metropole Teherán.
Irán dlhodobo podporuje militantné skupiny, ktoré si kladú za cieľ zničenie Izraela. Iránski predstavitelia v minulosti opakovane vyzývali na vymazanie židovského štátu z mapy sveta.
Izrael sa obáva, že iránsky jadrový program predstavuje hrozbu pre existenciu štátu Izrael, avšak Netanjahu tvrdí, že Izrael nie je len odporcom agresívnej politiky Iránu, ale hodnôt, ktoré islamská republika vyznáva.
Bývalý radikálny prezident Iránu Mahmúd Ahmadínedžád opakovane spochybnil, že nemeckí nacisti počas druhej svetovej vojny v Európe vyvraždili šesť miliónov židov, jeho nástupca Hasan Rúhání sa však v roku 2013 od týchto výrokov dištancoval a označil holokaust za trpkú historickú pravdu, ktorú odsudzuje aj Irán.

Copyright © TASR 2016