16. 5. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSŠtáb ruskej televízie Rossija sa v nedeľu podvečer v oblasti Jasynuvata na východe Ukrajiny dostal pod paľbu prichádzajúcu z pozícií vládnych síl. Informovali o tom dnes ruské tlačové agentúry i web Vesti.ru.
Incident, ktorý sa zaobišiel bez obetí a zranených, potvrdili samotní novinári i "ministerstvo obrany" neuznanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR).
Spravodajca televízie Rossija Stanislav Nazarov pre agentúru RIA Novosti uviedol, že ukrajinské sily spustili paľbu z mínometov s kalibrom "nie menej ako 82 milimetrov", granátometov a ručných strelných zbraní. Paľba prichádzala z opevneného palebného postu v blízkosti obce Avdijivka.
Podľa portálu Vesti.ru k obetiam na životoch nedošlo vďaka proruským povstalcom, ktorí novinárov sprevádzali a počas útoku ich kryli a vyviedli z nebezpečnej zóny.
RIA Novosti pripomenula, že od začiatku bojov v Donbase v apríli 2014 sa pod paľbou zo strany ukrajinských síl ocitlo viacero novinárov. O život prišli štyria: spravodajca programu Vesti Igor Korneľuk, kameraman Anton Vološin, fotograf agentúry Russia Today Andrej Stenin a kameraman Prvého kanálu Anatolij Kľan.

Po obvineniach z politicky zaujatého spravodajského obsahu sociálna sieť Facebook zverejnila 28-stranový dokument, ktorý opisuje, ako editori a algoritmy volia, čo by sa malo objaviť v sekcii Trending Topics. Facebook bol totiž v USA obvinený z úmyselného "potláčania" spravodajských tém z konzervatívnych publikácií. TASR o tom informoval generálny tajomník Európskej aliancie tlačových agentúr (EANA) Erik Nylén.
Spoločnosť Facebook popiera obvinenia z politickej zaujatosti a poukazuje na redakčné pravidlá, ktoré podľa nej odrádzajú personál sekcie Trending Topics od uprednostňovania takého či onakého názoru.
"Tieto pokyny ukazujú, že máme celý rad bŕzd a protiváh, ktoré pomáhajú dostať na povrch tie najdôležitejšie aktuálne príbehy bez ohľadu na to, do akého ideologického spektra spadajú," uviedol Justin Osofsky, viceprezident Facebooku pre globálne operácie.
Spoločnosť Facebook zdôraznila, že algoritmy riadia veľa z rozhodovania pre Trending Topics. Doplnila, že nenašla dôkazy o tom, že by niektorí z editorov zámerne manipulovali sekciu s cieľom potlačiť konzervatívny obsah.
Zverejnený dokument Facebooku ukazuje, že po tom, čo algoritmy nájdu na sieti prvé znamenia aktuálnych príbehov, editori sú vyzvaní, aby potenciálne námety doplnili odkazmi na zoznam s desiatimi hlavnými spravodajskými publikáciami. Kritici však tvrdili, že toto ilustruje silný vplyv, aký majú editori na sekciu Trending Topics.
EANA je tradičná stavovská organizácia tlačových agentúr z Európy, ktorej členom je TASR ako jediná slovenská tlačová agentúra. Úlohou aliancie je formulovať, koordinovať a spoločnými silami riešiť výzvy agentúrnej žurnalistickej práce v dynamicky sa meniacich trhových, legislatívnych, technologických podmienkach a v otázkach autorských práv.

Copyright © TASR 2016

Spoločnosť Google čelí rekordnej pokute vo výške okolo troch miliárd eur. Dôvodom je porušenie pravidiel hospodárskej súťaže. V nasledujúcich týždňoch by mala pokutu spoločnosti udeliť Európska komisia. V nedeľu o tom informovali britské noviny Sunday Telegraph.
EÚ obvinila spoločnosť Google z toho, že vo výsledkoch, ktoré zobrazuje vyhľadávač, uprednostňuje svoje služby umožňujúce nákup prostredníctvom internetu. Celý spor sa začal ešte v roku 2010. Viaceré zdroje pre agentúru Reuters minulý mesiac vyjadrili názor, že po troch neúspešných pokusoch o kompromis za uplynulých šesť rokov, sa už spoločnosť Google nebude pokúšať o urovnanie sporu, kým európske úrady nezmenia svoj postoj.
Noviny Sunday Telegraph sa odvolávajú na zdroje oboznámené so situáciou. Podľa nich by malo prísť oznámenie o výške pokuty budúci mesiac, pokuta ešte nemá finálnu podobu. Spoločnosť Google by mala taktiež dostať zákaz pokračovať v manipulovaní výsledkov vyhľadávania vo svoj prospech. EK aj Google odmietli situáciu komentovať.
EK môže uložiť firmám pokutu do maximálnej výšky 10 % ročných tržieb. V prípade spoločnosti Google by tak mohlo ísť o sumu viac ako 6 mld. eur. EK zatiaľ udelila najvyššiu pokutu v roku 2009. Spoločnosť Intel dostala sankciu vo výške 1,1 mld. eur.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.