15. 5. 2016

MK SR a RTVS NEWS

MK SR a RTVS NEWS

Návrh novely zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS) by malo Ministerstvo kultúry (MK) SR predložiť v auguste tohto roka. Vyplýva to z návrhu Plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky na mesiace jún až december 2016, ktorý je do 26. mája v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ako sa uvádza v materiáli, "dôvodom predloženia návrhu zákona je potreba optimalizovať výšku úhrady za služby verejnosti poskytované RTVS za účelom zabezpečenia dlhodobého financovania základných úloh a povinností vysielateľa verejnej služby v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania vrátane rozšírenia ponuky programových služieb o novú programovú službu". Sadzba tzv. koncesionárskych poplatkov by sa mala meniť na základe rozhodnutia špeciálnej odbornej komisie.
Novela zákona o úhradách za vysielanie RTVS má priniesť najmä vznik Komisie pre hodnotenie financovania verejnoprávneho vysielania, ktorá bude nezávislým poradným orgánom pri ministerstve kultúry. "Pôsobnosť tejto komisie bude zahŕňať najmä vypracovanie správy o finančnej situácii Rozhlasu a televízie Slovenska, ktorá obsahuje aj stanovisko k skutočnosti, či je vzhľadom na finančnú situáciu Rozhlasu a televízie Slovenska potrebné meniť výšku sadzby úhrady, a ktorú bude predkladať ministrovi kultúry. Na základe správy Komisie pre hodnotenie financovania verejnoprávneho vysielania ustanoví Ministerstvo kultúry SR sadzbu úhrady vo vyhláške," píše sa ďalej v návrhu Plánu legislatívnych úloh vlády SR na mesiace jún až december 2016.

Zámer upraviť legislatívu o RTVS tak, aby priniesla zvýšenie tzv. koncesionárskych poplatkov pre verejnoprávnu televíziu a rozhlas, avizovalo MK SR na svojej webstránke už 26. apríla. Ako ďalej v predbežnej informácii k návrhu zákona informovalo ministerstvo, novela by mohla platiť od 1. január 2017. Zvýšenie financovania verejnoprávneho RTVS je súčasťou Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky, konkrétne sa o ňom píše v časti Kultúrna politika. Výška tzv. koncesií sa nemenila 13 rokov. Súčasná mesačná platba pre domácnosti 4,64 eura radí RTVS medzi najchudobnejšie v Európe. Pod rezort kultúry patrí aj legislatívny rámec fungovania médií na Slovensku.
Za zvýšenie platby by mali diváci dostať službu navyše, a to tretí televízny program, ktorý by mohol byť napríklad športový, povedal to pre agentúru SITA 13. apríla, po schválení programového vyhlásenia vládou minister kultúry Marek Maďarič. RTVS sa podľa Maďariča zároveň v uplynulých rokoch dostal z dlhov, získal si priazeň divákov, finančne je však na hrane svojich možností.
Rozšírenie verejnoprávneho televízneho vysielania o tretí kanál je súčasťou záväzku súčasného manažmentu RTVS, konštatoval pre SITA 14. apríla v reakcii na programové vyhlásenie vlády generálny riaditeľ RTVS Václav Mika. "Zmenou financovania RTVS určite prinesie pridanú hodnotu, a to je tretia programová služba. Nebude to rozhodne čisto športový monotyp," konštatoval Mika. Šport, ktorý zasahuje do vysielania Jednotky aj Dvojky si podľa neho určite "zaslúži svoje vlastné miesto, ale nebude to len športový kanál". Podľa Miku nepôjde o obnovu bývalej športovej Trojky, skôr plnoformátový kanál. Úprava výšky tzv. koncesií by mohla byť inšpirovaná modelom, aký funguje vo väčšine štátov Európskej vysielacej únie (EBU, European broadcasting union), kde sú verejnoprávne médiá financované na základe odborného nestranného posudzovania rôznych typov nákladov médií.
Na Slovensku sa koncesie 13 rokov nemenili, sú jedny z najnižších v Európe a nezodpovedajú potrebám RTVS, upozorňuje na to vedenie RTVS a uznáva to aj minister kultúry. Za programové služby RTVS - televíznu Jednotku a Dvojku a všetky okruhy Slovenského rozhlasu platia slovenské domácnosti 4,64 eura mesačne. V Chorvátsku v prepočte viac ako 11 eur, v Slovinsku 12,75 eura a v Českej republike, kde je však dvojnásobok domácností v porovnaní so Slovenskom, je to viac ako sedem eur. Manažment RTVS dlhodobo upozorňuje, že financovanie verejnoprávnych médií u nás nie je z dlhodobého hľadiska udržateľné. Platiteľmi úhrad sú fyzické osoby, ktoré eviduje dodávateľ elektriny ako odberateľov elektriny v domácnosti. Koncesie platia aj tí, čo zamestnávajú aspoň troch zamestnancov. Tento rok očakáva RTVS z hlavného zdroja svojich príjmov - z koncesionárskych poplatkov - 75 miliónov eur.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.