18. 5. 2016

Slovak Press Photo

Slovak Press Photo

Cena Mladý talent Slovak Press Photo je novinkou začínajúceho piateho ročníka tejto fotografickej súťaže. "Rozhodli sme sa udeliť ju študentovi do 25 rokov, ktorý porotu zaujme svojou prácou. Okrem ocenenia mu naša nadácia, ktorá vznikla koncom minulého roka, usporiada výstavu. Nadáciou chceme viac rozvinúť spoluprácu so školami orientovanými na obrazovú žurnalistiku a posilniť kategóriu študentov a začínajúcich fotografov," zdôvodnila na dnešnej tlačovej konferencii vznik nadácie Slovak Press Photo riaditeľka súťaže Jana Garvoldtová.
Novinkou je aj zmena prihlasovania iba elektronickou formou, čo uľahčí dodanie fotografií najmä zo zahraničia. Organizátori rozširujú kategóriu do 25 rokov, v ktorej okrem domácich autorov môžu súťažiť študenti z ČR, Poľska, Maďarska, Rakúska, Bieloruska a Ukrajiny.
Toto tradičné podujatie opäť podporuje naše hlavné mesto vyhlásením svojho grantu. Jeho víťaz získa 2000 eur a možnosť voľne fotografovať mesto. "Tohtoročnou témou je Bratislava počas slovenského predsedníctva v Rade Európy od 1. júla. Víťaz bude mať príležitosť v priebehu roka dokumentovať mesto a svoje práce potom ponúknuť na výstave verejnosti," zdôvodnil primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.
Slováci súťažia v siedmich fotografických kategóriách (reportáž, aktualita, portrét, každodenný život, svet umenia, šport, príroda). Pre zahraničných autorov z ČR, Poľska, Maďarska, Rakúska, Bieloruska a Ukrajiny je kategória stredoeurópska fotografia. Všetky fotografie bude posudzovať medzinárodná porota. V nej sú opäť Stanley Greene (USA), Jindřich Štreit (ČR) a slovenská fotografka Jana Hojstričová, ktorá je garantkou súťaže. Novými porotcami sú Alixandra Fazzina z Londýna a vedúci fotograf AFP pre oblasť strednej Európy Joe Klamar pochádzajúci zo Slovenska.
"Poznám dosť slovenských fotografov, sledujem ich kvalitu. Tie časy, keď sme boli zakríknutí pred svetom sú dávno za nami. Produkujú veľmi dobré veci, aj fotografi z TASR, ktorí mi boli aj sú vzorom najmä čo sa týka športovej fotografie. Myslím si, že máme veľa talentov, tvorivých fotografov, ktorí pracujú na sebe. Takže aj v súťaži môžu prekvapiť," povedal držiteľ viacerých medzinárodných ocenení Joe Klamar.
Vlani mala premiéru medzinárodná súťažná kategória krátke video, ktorá pokračuje. Aj ňou chcú organizátori vyvolať konfrontáciu i snahu o kvalitatívny rast tvorcov krátkych spravodajských, dokumentárnych, reportážnych šotov, ktoré vznikli so zámerom byť publikované v audiovizuálnych médiách. Súťažné príspevky do troch minút zo SR, ČR, Poľska, Maďarska, Rakúska, Bieloruska a Ukrajiny bude hodnotiť rovnaká porota: slovenskí kameramani Pavol Barabáš a Tomáš Stanek i riaditeľ spravodajstva ČT Zdeněk Šámal, ktorý je garantom súťaže.
Slovak Press Photo je súťaž a následná výstava prinášajúca nezávislé autentické obrazové svedectvo o živote tak, ako ho vidia fotografi a videotvorcovia žijúci na Slovensku a v okolitých krajinách. Zámerom je umožniť verejnosti byť očitým svedkom udalostí a javov z uplynulého roka prostredníctvom najlepších príspevkov. Súťaž motivuje fotografov a videotvorcov, tiež chce pozdvihnúť úroveň a rozvoj týchto komunikačných obrazových médií i vizuálneho umenia.
Podujatie sa tradične koná pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča a primátora Bratislavy Iva Nesrovnala. Najúspešnejší autori získajú vo všetkých kategóriách ceny. Odmenou pre súťažiacich bude aj výber ich príspevkov na putovnú výstavu v slovenských a zahraničných mestách. Registračný systém bude otvorený 23. mája na internetovej stránke www.slovak-press-photo.sk a prihlásiť do súťaže sa možno do 31. augusta.

Copyright © TASR 2016