25. 10. 2016

Konáme vo veci monitorovania komunikácie medzi novinármi a politikmi

Konáme vo veci monitorovania komunikácie
medzi novinármi a politikmi

Generálna prokuratúra (GP) SR koná v prípade monitorovania komunikácie poslanca NR SR Gábora Grendela (OĽaNO-NOVA) s niektorými novinármi a ďalšími osobami. Pre TASR to uviedla hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.
"Generálna prokuratúra SR posúdi trestnú vec komplexne, teda oprávnenosť, resp. neoprávnenosť monitorovania komunikácie medzi novinármi a politikmi, ale aj dôvodnosť a závažnosť informácií vymieňaných medzi týmito subjektmi,“ odpovedala Predajňová na otázku TASR, či bolo vo veci začaté trestné stíhanie, alebo vykonané iné úkony.
Na existenciu webovej stránky, na ktorej sa majú nachádzať prepisy SMS a mailových správ medzi Grendelom, bývalým šéfom tlačového oddelenia Ministerstva vnútra (MV) SR z čias ministra vnútra Daniela Lipšica, a niektorými novinármi, upozornil tento mesiac podnikateľ Marian Kočner.
Na začatie vyšetrovania podľa jej názoru nelegálneho monitorovania komunikácie politikov a novinárov vyzvala napríklad aj opozičná strana SaS.
„Generálna prokuratúra SR nepotrebuje výzvy od predstaviteľov politickej strany SaS, pretože už vo veci koná," zareagovala Predajňová.
O prípad sa zaujímajú aj strážcovia zákona. "Polícia začala z úradnej povinnosti preverovanie všetkých okolností v deň zverejnenia predmetnej komunikácie. Polícia odmieta akékoľvek tvrdenie o využívaní ITP prostriedkov na nezákonné odpočúvanie novinárov," informovalo TASR oddelenie komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru.


Copyright © TASR 2016