27. 10. 2016

Zomrel Manfred Krug

Zomrel Manfred Krug

O úmrtí populárneho nemeckého herca Manfreda Kruga dnes s oneskorením informovalo internetové vydanie denníka Bild a následne i tlačová agentúra DPA. Umelec skonal ešte v piatok 21. októbra v Berlíne v kruhu najbližších vo veku 79 rokov.
Rodák zo západonemeckého Duisburgu vyrastal od roku 1949 v bývalej Nemeckej demokratickej republike (NDR), kde sa vypracoval medzi popredné herecké osobnosti. V roku 1977 sa však v reakcii na zbavenie pesničkára Wolfa Biermanna občianstva NDR rozhodol pre pokračovanie umeleckej dráhy vo vtedajšej Nemeckej spolkovej republike (NSR). Neubralo to ani na jeho popularite vo východnej časti vtedy rozdeleného Nemecka, ani na jeho renomé po znovuzjednotení krajiny.
Medzi najznámejšie kreácie herca a príležitostného speváka Manfreda Kruga patrí postava komisára Stoevera, ktorú stvárnil v kriminálnom seriáli Miesto činu celkove 41-krát, ale aj jeho filmová práca z roku 1965 pre východonemecké štúdio DEFA Spur der Steine v réžii Franka Beyera, ktorú tamojší cenzori "poctili" umiestnením v trezore na viac ako dve desaťročia, či ďalšie seriály, ako napríklad Liebling Kreuzberg alebo Auf Achse.
Manfreda Kruga ocenili v roku 2013 Spolkovým krížom za zásluhy 1. stupňa, už skôr sa stal laureátom Národných cien NDR, Zlatej Európy, Zlatého Bambi, Zlatej kamery alebo prestížnej Ceny Adolfa Grimmeho alebo rakúskej ceny Romy. Za celoživotné dielo mu udelili aj Európsku kultúrnu cenu (2015).

Copyright © TASR 2016