27. 10. 2016

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Parlamentný výbor pre kultúru a médiá sa bude dnes zaoberať situáciou v RTVS a slovenskom mediálnom priestore po medializovaných informáciách, ktoré sa týkajú podozrenia z porušenia zákonov týkajúcich sa verejnoprávnych a súkromných médií. Ide o zverejnenú SMS komunikáciu novinárov so súčasným poslancom NR SR Gáborom Grendelom v čase, keď pôsobil ako hovorca ministra vnútra. Komunikáciu zverejnil minulý týždeň Marián Kočner. O zvolanie výboru požiadali jeho predsedu Dušana Jarjabka (Smer-SD) koaliční poslanci. Ten je povinný rokovanie zvolať do siedmich dní, ak o to požiada najmenej tretina členov výboru. Ako povedal Jarjabek dnes pre agentúru SITA, nejde o problém, ktorý sa týka len RTVS, ale všetkých médií. „Ako by zo strany médií existovala snaha niektorých novinárov o tieňové vládnutie. Výbor by mal k tomu prijať patričné uznesenie,“ konštatoval Jarjabek, ktorého zaujíma, ako sa na kauzu pozerá Slovenský syndikát novinárov. „Nezachytil som odsúdenie takýchto praktík od médií, v ktorých títo redaktori pracujú s výnimkou RTVS,“ dodal.
Jarjabek vníma SMS komunikáciu redaktorov RTVS ako ich podraz voči vedeniu televízie, Rade RTVS, parlamentnému výboru pre médiá i celej spoločnosti, pretože v súčasnosti sa mala viesť diskusia o zvýšení koncesionárskych poplatkov. „O tom sa, žiaľ, baviť nebudeme. Budeme hovoriť o tom, či redaktori RTVS spĺňajú nejaké kritériá verejnoprávnych redaktorov. Toto je verejnoprávna inštitúcia, ktorú si platíme všetci z koncesionárskych poplatkov,“ zdôraznil s tým, že jeho nezaujíma červená knižnica novinárok s bývalými novinármi a dnes poslancami. Podľa Jarjabka je síce spôsob nájdenia SMS komunikácie mimoriadne čudný, ale obsah je nutné zobrať na vedomie, keď pravosť SMS správ potvrdil napríklad bývalý novinár Milan Žitný. „V tejto chvíli nie je iná možnosť, pretože tie esemesky hovoria o tom, že dramaturgiu spravodajstva RTVS robil niekto iný a nie nezávislý redaktor,“ dodal Jarjabek.
Rokovanie výboru podrobil kritike opozičný poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO), podľa ktorého SNS chce získať vplyv na RTVS za každú cenu. „SNS pri tom neváha ani sekundu využiť esemesky a maily, ktoré rád poskytol človek z mafiánskych zoznamov. Anton Hrnko zavelil do boja a odštartoval kampaň na nového generálneho riaditeľa RTVS, ktorej cieľom je, aby si svojho riaditeľa dosadila SNS,“ povedal dnes Viskupič pre agentúru SITA. Podľa neho poslanci z výboru dnes budú "nezasahovať a nepolitikárčiť a neovplyvňovať RTVS“.
Marian Kočner minulý týždeň zverejnil, že sa nedávno dostal k e-mailu nemenovanej novinárky, podľa ktorého Daniel Lipšic ešte ako minister vnútra organizoval neoficiálne stretnutia s novinármi a poskytoval im informácie, k akým sa bežne nemohli dostať, napríklad informácie z vyšetrovacích spisov. Dôkazom o takýchto stretnutiach a užších vzťahoch medzi Lipšicom a niektorými novinármi je podľa Kočnera aj internetová stránka, ktorú prezentoval na tlačovej konferencii. O existencii spomínaného emailu aj internetovej stránky Kočner podľa vlastných slov informoval vyšetrovateľov. Z doterajšieho vyšetrovania podľa Kočnera jasne vyplýva, že osoby, ktoré poskytovali novinárom informácie zo živého vyšetrovania, boli Lipšic a Grendel. Na webstránke, ktorá je už nedostupná, boli ich údajné pracovné sms správy a e-maily zverejnené bez vedomia a súhlasu novinárov, čo je nelegálne a pravosť zverejnených informácií nie je potvrdená. Obsahujú aj údajné sms správy medzi šéfom spravodajstva RTVS Lukášom Dikom a Gáborom Grendelom.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.