24. 10. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Zrušený maďarský opozičný denník Népszabadság vyšiel ako príloha časopisu Fedél nélkül (Bez strechy), ktorý v budapeštianskych uliciach od minulého štvrtka rozširujú bezdomovci. Podľa spravodajského servera hu.euronews.com časopis s touto prílohou vydali v náklade 12.000 kusov, pričom zisk z predaja periodika, ktorého cena je dobrovoľná, zostane bezdomovcom.
Euronews pripomína, že situáciu možno vnímať aj ako symbolickú, pretože prílohu napísali novinári, ktorí sa po zrušení vydávania Népszabadságu už nedostali do svojich redakčných kancelárií.
Súčasťou vydania, o ktorý je veľký záujem Budapešťanov, je aj výber najlepších prác fotoreportérov Népszabadságu uplynulého štvrťstoročia.
Predseda frakcie vládnej strany Fidesz Lajos Kósa v súvislosti so zrušením vydávania Népszabadságu dnes v parlamente povedal, že v nedeľu bol prvý sviatok výročia protikomunistickej revolúcie 1956, o ktorom Népszabadság - "zrodený z krvavého potlačenia tejto revolúcie" - už neinformoval.
Vydavateľská spoločnosť Mediaworks 8. októbra pozastavila vydávanie Népszabadságu i jeho internetovej verzie. Vydavateľ, ktorý sa údajne dostal do rúk blízkych vláde, v oficiálnom komuniké zdôvodnil tento krok pripravovanou zmenou koncepcie. Všetky doterajšie plánované schôdzky vydavateľa s vedením novín, ktoré by mohli viesť k obnoveniu vydávania, boli neúspešné.Pražský hrad musí do troch dní zaplatiť pokutu 100.000 korún (3700 eur), ktorú mu uložil súdny exekútor kvôli nerešpektovaniu verdiktu súdu. Ten nariadil zverejniť ospravedlnenie Terézii Kaslovej za slová prezidenta Miloša Zemana o jej starom otcovi, novinárovi Ferdinandovi Peroutkovi. Uviedla to Česká televízia (ČT) s odvolaním sa na Kaslovej advokáta Františka Vyskočila. Pokutu získa štát.
Kaslová sa domáha na v ČR ospravedlnenia za to, že Zeman prisúdil jej predkovi autorstvo článku Hitler je gentleman a výrok "keď nemôžeme spievať s anjelmi, musíme vyť s vlkmi".
Existenciu článku o Hitlerovi gentlemanovi sa Hradu nepodarilo doložiť, podľa historikov Peroutka žiadny takýto text nenapísal.
Zeman aj naďalej trvá na tom, že ho čítal. Autorom výroku o vytí s vlkmi nie je Peroutka, ale novinár Jan Stránský.
Kým obvodný súd dal Kaslovej na jar za pravdu v plnom rozsahu, odvolací senát sa Zemana čiastočne zastal. Hrad sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok ohľadom autorstva článku Hitler je gentleman.
Ospravedlňovať sa naopak nemusí za tvrdenia o výroku o vytí s vlkmi, ani za úvahu o fascinácii intelektuálov ohavným učením. Obe strany sporu podali dovolanie na Najvyšší súd, ktoré však nemá odkladný účinok. Kaslová sa preto rozhodla domôcť sa ospravedlnenia návrhom na exekúciu. Opakovane ho podávať nemieni, doplnil spravodajský server Novinky.cz.

Copyright © TASR 2016