28. 10. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Moskovský súd zamietol včera odvolanie voči uvaleniu väzby na ukrajinského novinára Romana Suščenka obvineného v Rusku zo špionáže. Informovali o tom agentúry TASS, UNIAN a Ukrinform.
Sudca Lefortovského súdu oznámil rozhodnutie na pojednávaní, ktoré sa konalo za zatvorenými dverami, tak ako všetky predchádzajúce.
Suščenkov ruský advokát Mark Fejgin potvrdil, že jeho klient zostáva vo väzbe.
Na pojednávaní konanom 1. októbra súd rozhodol o uvalení väzby na Suščenka do 30. novembra.
Vyšetrovatelia oficiálne obvinili tohto Ukrajinca zo špionáže 7. októbra. Suščenko akékoľvek obvinenia odmieta.
Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) informovala, že plukovníka Suščenka z Hlavnej správy rozviedky (GUR) ukrajinského ministerstva obrany zatkla 30. septembra v Moskve, kde bol na "špionážnej misii". Podľa FSB zbieral tajné informácie o ruských ozbrojených silách a Národnej garde, pričom ich zverejnenie by podkopalo obranyschopnosť Ruska.
Mark Fejgin tvrdí, že Suščenko je reportérom agentúry Ukrinform v Paríži a v Moskve nebol na špionážnej misii, ale na návšteve u svojich príbuzných.
Ukrinform potvrdil, že Suščenko je jeho zamestnancom od roku 2002, pričom ho označil za "novinára s dlhodobo bezúhonnou profesionálnou reputáciou".
V prípade uznania viny hrozí Suščenkovi až 20 rokov väzenia.


Somálsko sa už druhý rok po sebe ocitlo na samotnom vrchole rebríčka 13 krajín, ktoré zlyhávajú pri vyšetrovaní vrážd novinárov a v ktorých ostávajú takéto činy s najväčšou pravdepodobnosťou nepotrestané. Vo svojej výročnej správe to podľa agentúry AP uviedla americká nezisková organizácia Výbor na ochranu novinárov (CPJ).
Podľa správy CPJ sú za väčšinu vrážd novinárov v Somálsku zodpovední militanti z organizácie aš-Šabáb. V Iraku a v Sýrií, ktoré v rebríčku obsadili druhú a tretiu priečku, môžu za väčšinu takýchto vrážd zase extrémisti z tzv. Islamského štátu (IS).
Elisabeth Witchelová z CPJ, ktorá je zároveň autorkou správy, uviedla, že beztrestné zabíjanie novinárov len povzbudzuje násilníkov k ďalším takýmto činom. Somálske médiá sú podľa jej slov nútené pracovať v atmosfére strachu, čo značne obmedzuje aj ich schopnosť informovať verejnosť.
Copyright © TASR 2016


/

Televízia Prima v stredu neodvysielala avizovaný reláciu Show Jana Krausa, v  ktorom účinkovali oi. pamätník holokauustu Jiří Brady a jeho príbuzný, minister kultúry Daniel Herman (KDU-ČSL).
Prima tvrdila, že tak urobila z obáv  pred postihom od Rady pre rozhlasové a  televízne vysielanie za nevyváženosť. Rada pokladala vyjadrenia za alibistické a  účelové s tým, že na zábavné relácie sa
 tieto kritériá nevzťahujú. Prima sa potom rozhodla odvysielať reláciu bez úprav.
  V relácii desiatka pozvaných osobností kritizovala prezidenta Miloša Zemana.
Herec Jan Kraus nakrútil krátke video, v ktorom sa vyjadril k cenzúrnym postupom TV Prima. Okrem iného uviedol, že na internet mohli dať produkčné jeho relácii Show Jana Krausa plnú verziu inkriminovaného dielu až po odvysielaní v televízii.
 V relácii desiatka pozvaných osobností kritizovala prezidenta Miloša Zemana.

Herec Jan Kraus nakrútil krátke video, v ktorom sa vyjadril k cenzúrnym postupom TV Prima. Okrem iného uviedol, že na internet mohli dať produkčné jeho relácii Show Jana Krausa plnú verziu inkriminovaného dielu až po odvysielaní v televízii.

Zdroj : ČT TXT a youtube