25. 10. 2016

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Najväčší pokus skompromitovať žurnalistickú obec na Slovensku sa odohráva práve v týchto dňoch. Uvádza sa to v stanovisku predsedníctva strany Sloboda a Solidarita (SaS) v súvislosti so zverejnenou e-mailovou a SMS komunikáciou medzi exposlancom Danielom Lipšicom, poslancom OĽaNO-NOVA Gáborom Grendelom a niektorými novinármi. Zverejnenie podľa liberálov naznačuje, že tieto osoby mohli byť objektom masívneho nasadzovania informačno-technických prostriedkov (ITP), a to počas niekoľkých rokov.
"Dnes niet najmenších pochybností, že by išlo o brutálny a nelegálny zásah do súkromia, nehovoriac o fakte, že neznámy páchateľ túto komunikáciu alebo časť z nej pred niekoľkými dňami zverejnil na internetovej stránke http://lipsicovestado.info/. Vyjadrujeme mimoriadne znepokojenie nad tým, že sa o tento škandál obrovských rozmerov nezaujímajú štátne orgány, generálna prokuratúra, polícia, ministerstvo vnútra, SIS ani vláda. Akoby im kompromitácia opozičných politikov a novinárov vyhovovala,“ uvádza sa vo vyhlásení SaS. Na existenciu stránky upozornil na tlačovej besede podnikateľ Marián Kočner. Ako SaS ďalej konštatuje, chápe delikátnosť celej situácie, udivuje ich však vlažný postoj k tejto poburujúcej záležitosti zo strany redakcií dotknutých médií. "Je však vo verejnom záujme, v záujme demokracie na Slovensku, aby sa celá záležitosť riadne vyšetrila. Nezávislá žurnalistika nemôže byť zastrašovaná nelegálnym nasadzovaním ITP, zverejňovaním súkromnej komunikácie, vydieraním alebo ohováraním. Dôrazne žiadame príslušné štátny orgány, aby začali konať,“ uzatvára vyhlásenie liberálov.
Podnikateľ Marián Kočner v stredu 19. októbra predložil novinárom svoje údajné dôkazy o tom, že exminister vnútra Daniel Lipšic a súčasný poslanec NR SR za OĽaNO-NOVA Gábor Grendel zverejnili v roku 2012 informácie o Kočnerových podozrivých bankových operáciách v Privatbanke. Prokuratúra už v tejto veci vzniesla voči Lipšicovi aj Grendelovi obvinenie. Ako povedal Kočner, hneď po tlačovej besede Lipšica k téme Privatbanky a Kočnerových bankových prevodov v roku 2012 bolo "nesporné, že niektorí novinári disponovali podkladmi, ktoré mali z vyšetrovacieho spisu". "Manipulovali informáciami, ktoré nemali z oficiálnych zdrojov," povedal podnikateľ a dodal, že preto ešte v apríli 2012 podal trestné oznámenie na generálnu prokuratúru na neznámeho páchateľa. Kočner sa nedávno podľa vlastných slov dostal k e-mailu od nemenovanej novinárky, podľa ktorého Lipšic ako minister vnútra organizoval neoficiálne stretnutia s novinármi, na ktorých im poskytoval informácie, k akým sa bežne nemohli dostať, napríklad informácie z vyšetrovacích spisov. "Pravidelne si na tieto stretnutia volal spriaznených novinárov," povedal Kočner a dodal, že dôkazom o takýchto stretnutiach a užších vzťahoch medzi Lipšicom a niektorými novinármi je aj internetová stránka, ktorú prezentoval na tlačovej konferencii. "Stránka je dôkazom toho, že novinári sú rovnako podlí ako politici. Je tiež obrazom najhlbšieho úpadku novinárskej nezávislosti, cti a etiky," povedal Kočner. O existencii tohto e-mailu aj internetovej stránky už podľa vlastných slov informoval vyšetrovateľov. Z doterajšieho vyšetrovania však podľa Kočnera jasne vyplýva, že osoby, ktoré poskytovali novinárom informácie zo živého vyšetrovania, boli Lipšic a Grendel.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.