12. 11. 2018

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS Turecko poskytlo nahrávky súvisiace s vraždou saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího z 2. októbra aj Rijádu, Parížu, Washingtonu a ďalším metropolám, oznámil v sobotu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
"Nahrávky sme im poskytli, dali sme ich Saudskej Arábii, dali sme ich Washingtonu, Nemcom, Francúzom, Angličanom," spresnil Erdogan v televíznom prejave.
"Vypočuli si rozhovory, ktoré tu prebehli; poznajú ich," povedal turecký prezident, ale zdôraznil, že k nahrávkam nepridali žiadne písomné dokumenty.
Erdogan neuviedol v televíznom prejave žiadne podrobnosti o konkrétnom obsahu nahrávok.
Podľa tureckých úradov Chášukdžího zavraždili 2. októbra hneď po príchode na saudskoarabský konzulát v Istanbule, kde si chcel prevziať dokumenty potrebné na blížiaci sa sobáš s jeho tureckou snúbenicou.
Saudská Arábia po opakovanom popieraní zločinu nakoniec priznala, že 59-ročného novinára zavraždili jej agenti pri svojvoľnej "zločineckej operácii".
Turecký provládny denník Daily Sabah v sobotu už skôr priniesol informáciu, že Chášukdžího vrahovia rozpustili jeho telo v kyseline a vyliali do odvodňovacieho kanála.
Vzorky odobraté z odtokových rúr na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule ukázali stopy kyseliny, napísal denník Daily Sabah bez uvedenia zdrojov týchto informácií.
Erdogan, ktorý mal namierené do Francúzska na spomienkové oslavy 100. výročia konca prvej svetovej vojny, obvinil z nariadenia zločinu "najvyššie úrovne" saudskoarabskej vlády.
Niektorí predstavitelia ukázali prstom na všemocného korunného princa Muhammada bin Salmána. Niektorí analytici tvrdia, že Ankara sa snaží tohto dediča vytlačiť z okruhu možných následníkov kráľa a nechce, aby moc v Rijáde prevzal on.
Erdogan neobvinil korunného princa, ale povedal, že "ani na sekundu neveril", že zločin nariadil saudskoarabský kráľ Salmán.
Niektoré turecké médiá a predstavitelia už celé týždne tvrdia, že Ankara vlastní zvukovú nahrávku vraždy a poskytla ju aj šéfke americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Gine Haspelovej, keď koncom minulého mesiaca navštívila Turecko.
Existencia takejto nahrávky nebola nikdy oficiálne potvrdená.
Turecko tvrdí, že Chášukdžího po vstupe na konzulát zaškrtili a rozštvrtili členovia vražedného komanda vyslaného zo Saudskej Arábie. Turecké médiá už skôr priniesli aj správy, podľa ktorých jeho telo bolo zrejme chemicky "rozpustené". Rijád pôvodne tvrdil, že novinár konzulát opustil. Saudskoarabská prokuratúra však neskôr oznámila, že bol zámerne zavraždený.
Chášukdží (59) bol kritikom vplyvného saudskoarabského korunného princa, žil v dobrovoľnom exile v USA a bol prispievateľom denníka Washington Post.


Americký prezident Donald Trump a jeho turecký partner Recep Tayyip Erdogan spolu hovorili o tom, ako reagovať na októbrovú vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího. Oznámil to v nedeľu predstaviteľ Bieleho domu.
Konverzácia sa odohrala počas sobotňajšej večere hláv štátov, ktoré sa zišli v Paríži, aby si pripomenuli 100. výročie konca prvej svetovej vojny, informovala agentúra Reuters.
Chášukdžího, kritika saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána, ktorý v krajine fakticky vládne, zavraždilo 2. októbra na konzuláte kráľovstva v tureckom Istanbule "komando" vyslané z Rijádu. Saudskoarabské úrady po popieraní zločinu medzičasom priznali, že išlo o úkladný čin, telo novinára sa však dosiaľ nenašlo.
Erdogan v sobotu oznámil, že nahrávky súvisiace s vraždou poskytlo Turecko vládam USA, Francúzska, Nemecka a Británie. Podrobnosti o ich obsahu v televíznom vystúpení neuviedol, zopakoval však obvinenie, že operáciu voči Chášukdžímu nariadili "najvyššie úrovne" saudskoarabskej vlády.
Trump podľa vlastných slov očakáva, že si vytvorí "oveľa jasnejší názor" na Chášukdžího vraždu a reakciu Washingtonu na ňu do budúceho týždňa. Povedal to minulú stredu s tým, že bude pracovať spolu s Kongresom, Tureckom a Saudskou Arábiou na zistení, kto nesie zodpovednosť. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo opätovne v nedeľu informoval saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána, že Spojené štáty budú brať na zodpovednosť každého, kto sa zapojil do vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího.
Pompeo v telefonickom rozhovore s korunným princom povedal, že Saudská Arábia musí urobiť to isté, uviedla hovorkyňa amerického rezortu diplomacie Heather Nauertová vo vyhlásení.
Chášukdžího, kritika saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána, ktorý v krajine fakticky vládne, zavraždilo 2. októbra na konzuláte kráľovstva v tureckom Istanbule "komando" vyslané z Rijádu. Saudskoarabské úrady po popieraní zločinu medzičasom priznali, že išlo o úkladný čin, telo novinára sa však dosiaľ nenašlo.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu oznámil, že nahrávky súvisiace s vraždou poskytlo Turecko vládam USA, Francúzska, Nemecka a Británie. Podrobnosti o ich obsahu v televíznom vystúpení neuviedol, zopakoval však obvinenie, že operáciu voči Chášukdžímu nariadili "najvyššie úrovne" saudskoarabskej vlády. Korunný princ Muhammad bin Salmán však popiera, že by o vražde vopred vedel, pripomína agentúra DPA.
Pompeo s ním tiež hovoril o vojne v Jemene, kde prebiehajú boje medzi povstaleckými húsíami a vládnymi silami podporovanými letectvom koalície vedenej Saudskou Arábiou. Americký minister zopakoval výzvu na ukončenie bojov a na mierové rokovania pod záštitou OSN.
Americký minister obrany Jim Mattis už začiatkom novembra vyzval strany jemenského konfliktu na ukončenie bojov. Podľa neho majú 30 dní na to, aby sa zišli na medzinárodnej mierovej konferencii.
Washington pritom doteraz arabskú koalíciu vedenú Saudskou Arábiou bezvýhradne podporoval. Po vražde novinára Chášukdžího však vzťahy medzi Washingtonom a Rijádom výrazne ochladli
.
Copyright ©TASR 2018