12. 11. 2018

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Strata kontroly nad osobnými údajmi je niečo, čo má dosah na väčšinu ľudí v Európe. Až 49 % Slovákov netuší, kde všade v online svete sú ich osobné údaje uložené. Celoeurópske výsledky sú ešte alarmujúcejšie, keďže túto informáciu nemá až 64 % Európanov. Prieskum spoločnosti Kaspersky Lab tiež ukázal, že 17 % slovenských rodičov a dokonca až 39 % európskych nevie, aké osobné údaje zdieľajú ich deti online.
Až 80 % Slovákov (88 % Európanov) zaujíma, ak sú ich údaje použité nezákonne. Navyše, 67 % (respektíve 57 %) by vydesilo, ak by boli ich osobné finančné údaje heknuté. Iba 31 % respondentov zo Slovenska dôveruje veľkým spoločnostiam, že sa postarajú o ich údaje, a len 27 % verí, že ich údaje sú na stránkach sociálnych médií v bezpečí.
Napriek týmto zisteniam spotrebitelia nepodnikajú potrebné kroky v súvislosti s ochranou svojich údajov a až znepokojivé percento ľudí nezvláda ani jednoduché úkony. Jeden zo šiestich (16 %) slovenských používateľov internetu si nezabezpečuje svoju wifi sieť heslom, 28 % Slovákov súhlasilo s tvrdením - nikdy som neaktualizoval možnosti zabezpečenia na mojom wifi routery, a 30 % nechráni svoje zariadenia pomocou bezpečnostného softvéru.
Firmy aj spotrebitelia robia aspoň nejaké opatrenia na ochranu údajov, no ich správanie môže mať za následok, že aj tieto opatrenia sú zbytočné. Firmy, ktoré dôkladne chránia osobné údaje, nemajú ako zabrániť používateľom v nezodpovednom správaní, ako napríklad pri používaní rovnakého hesla pre viacero účtov, zdieľaní hesiel s inými osobami, v používaní jednoduchých hesiel alebo zanedbávaní zabezpečenia routera, ktorý používajú.

Turecko označilo za neprijateľné vyjadrenie francúzskeho ministra zahraničných vecí Jeana-Yva Le Driana, ktorý povedal, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hrá v súvislosti s vraždou novinára Džamála Chášukdžího "politickú hru". Informovala o tom agentúra AFP.
"Pokladáme za neprijateľné, že (Le Drian) obviňuje prezidenta Erdogana z hrania politických hier. Nezabúdajme, že nebyť nezdolného úsilia Turecka, bola by táto kauza už dávno ututlaná," povedal pre AFP vedúci komunikačného odboru kancelárie tureckého prezidenta Fahrettin Altun.
Turecký prezident v sobotu vyhlásil, že Turecko poskytlo audionahrávky súvisiace s Chášukdžího vraždou, ku ktorej došlo 2. októbra na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule Rijádu, Parížu, Washingtonu a ďalším metropolám.
Le Drian v pondelok v rozhovore pre rozhlasovú stanicu France 2 uviedol, že si nie je vedomý, že by Francúzsko nejakú takúto nahrávku dostalo. Na otázku, či to znamená, že Erdogan klame, francúzsky minister zahraničných vecí odpovedal: "To znamená, že za týchto okolností môže hrať politickú hru."
Turecko tvrdí, že Chášukdžího po vstupe na konzulát zaškrtili a rozštvrtili členovia vražedného komanda vyslaného zo Saudskej Arábie. Turecké médiá tiež priniesli správy, podľa ktorých bolo jeho telo zrejme chemicky "rozpustené". Rijád pôvodne tvrdil, že novinár konzulát opustil. Saudskoarabská prokuratúra však neskôr oznámila, že bol zámerne zavraždený.
Saudskoarabskí činitelia teraz označujú vraždu novinára za svojvoľnú operáciu agentov, ktorí prekročili svoje právomoci.
Novinárovo telo sa doteraz nenašlo. Nie je ani potvrdené, kto vraždu nariadil. Erdogan však z nariadenia zločinu obvinil "najvyššie úrovne" saudskoarabskej vlády, pričom niektorí predstavitelia ukázali prstom na všemocného korunného princa Muhammada bin Salmána.
Chášukdží (59) bol kritikom vplyvného saudskoarabského korunného princa, žil v dobrovoľnom exile v USA a bol prispievateľom denníka Washington Post.

Copyright © TASR 2018