12. 2. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Český kameraman Jiří Kadaňka si v stredu prevzal cenu za celoživotné dielo. Udelila mu ju Asociácia českých kameramanov (AČK). Osemdesiatdvaročný Kadaňka pôsobil viac ako 60 rokov v Československej a neskôr v Českej televízii ako hlavný kameraman. „Nemrzí ma, že som si vybral televíziu, pretože tá práca je pestrá a mnohotvárna, s množstvom zaujímavých príležitostí,“ prezradil ocenený.
„Filmové dielo Jiřího Kadaňku sa vždy vyznačovalo vysokou profesionalitou, výtvarnou a estetickou kvalitou a zmyslom pre bohaté obrazové stvárnenie,“ vyjadrilo sa prezídium AČK. Kadaňka nakrúcal s Ladislavom Rychmanom, Jánom Roháčom či Zdeňkom Podskalským. Podieľal sa na hudobnej komédii Ztracená revue (1961) či vojnovej dráme Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou (1965). Najväčšie úspechy však zbieral po boku režiséra Petra Weigla. Z ich spolupráce vzišli projekty ako Radúz a Mahulena (1970), Romeo a Julie (1971), Faust a Markéta (1973), Rusalka (1977) alebo Turn of the Screw (1982). „Bez kvalitného režiséra nemôže kameraman existovať,“ povedal Kadaňka.
Na 20. ceremoniáli Asociácie českých kameramanov ocenili aj Aleša Harta za prácu na celovečernom filme Raluca (2014) režiséra Zdeňka Viktoru a Iva Popeka za kameru televíznej snímky Poslední cyklista (2014) Jiřího Svobodu. Ocenenie určené študentom Filmovej a televízne fakulty Akadémie múzických umení v Prahe za mimoriadny počin v oblasti obrazovej koncepcie filmu dostal Ondřej Hudeček za dielo Furiant (2014).

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Káhirský trestný súd rozhodol dnes o prepustení dvoch novinárov katarskej televíznej stanice al-Džazíra, ktorých egyptské úrady už vyše roka zadržiavajú pre obvinenia z napomáhania terorizmu.
Stalo sa tak v prvý deň opakovaného súdneho procesu, ktorý sa dnes začal v Káhire. Napriek rozhodnutiu o prepustení obvinených sa súd ešte neskončil a termín ďalšieho pojednávania bol stanovený na 23. februára, uviedla agentúra Reuters.
Dvojica novinárov bola počas dnešného pojednávania súdu v špeciálnej klietke zo zvukotesného skla. Ide o novinku, ktorú egyptská justícia začala zavádzať len nedávno v snahe obmedziť prípadné protesty obvinených, resp. ich pokusy o narušovanie rokovaní súdu. Sudca teraz môže podľa agentúry AP rozhodovať o tom, kedy zapne obvineným mikrofóny.
Pôvodne troch žurnalistov al-Džazíry vlani v júni odsúdili na sedem rokov väzenia. Súd ich uznal za vinných z toho, že napomáhali teroristickej organizácii Moslimské bratstvo, a to prostredníctvom zverejňovania údajne nepravdivých správ o Egypte.
Odsúdenie novinárov v súvislosti s výkonom ich povolania vyvolalo rozsiahle medzinárodné pobúrenie. Začiatkom tohto roka pôvodné rozsudky zrušil egyptský najvyšší súd a nariadil konanie nového procesu.
Pred súd dnes predstúpili už len dvaja novinári: šéf káhirskej redakcie vysielania al-Džazíry v angličtine Mohamed Fahmy, ktorý má kanadsko-egyptské občianstvo, a jej egyptský producent Bahir Muhammad. Ten dostal v prvom procese ešte tri roky navyše za obvinenia týkajúce sa vlastnenia zbrane.
Tretieho z pôvodných obvinených - Austrálčana Petra Gresta, korešpondenta al-Džazíry so sídlom v Keni - pred dvoma týždňami deportovali z Egypta. Stalo sa tak na základe nového dekrétu, ktorý umožňuje prezidentovi rozhodovať o deportáciách cudzincov z krajiny.
Mnohí pozorovatelia očakávali, že súd rozhodne o prepustení Fahmyho, ktorý sa v nádeji na deportáciu vzdal egyptského občianstva a ponechal si len kanadské. Jeho právnici požadovali prepustenie zo zdravotných dôvodov. Nejasný je ďalší osud producenta Muhammada, ktorý má len egyptské občianstvo.
V prípade Fahmyho dnes sudca stanovil kauciu na 250.000 egyptských libier (29.000 eur), zatiaľ čo Muhammada prepustili bez zaplatenia kaucie.

Copyright © TASR 2015