11. 2. 2015

Zomrel Roger Hanin

Zomrel Roger Hanin


Vo veku 89 rokov dnes v Paríži zomrel francúzsky herec Roger Hanin, ktorý sa stal slávnym vďaka stvárneniu role policajného komisára Navarra v rovnomennom televíznom seriáli.
Hanin zomrel dnes ráno v parížskej nemocnici Georges Pompidou, kde bol hospitalizovaný niekoľko dní kvôli problémom s dýchaním.
Seriál Navarro sa nakrúcal od roku 1989 celých 19 rokov, až do roku 2007. Natočených bolo spolu 108 epizód v trvaní 90 minút.
Francúzske médiá pripomenuli, že okrem slávneho televízneho seriálu Hanin hral v asi sto filmoch, vrátane takých ako Rocco a jeho bratia, ktorý režíroval Luchino Visconti. Spolupracoval aj s režisérom Jeanom-Lucom Godardom, Claudom Chabrolom, Georgeom Lautnerom a Edouardom Molinarom. Ukončenie hereckej kariéry Hanin oznámil 1. novembra 2008.
Hercovej pamiatke a jeho tvorbe dnes vzdala hold francúzska ministerka kultúry Fleur Pellerinová, podobne ako aj prezident Francois Hollande či premiér Manuel Valls, ktorý sa o ňom vyjadril ako o "hercovi ľudu" a "ľavičiarovi".
Zaujímavosťou je, že Roger Hanin sa v roku 1959 oženil s filmovou a televíznou producentkou Christine Gouze-Renalovou, ktorá bola sestrou Danielle Mitterrandovej, manželky vtedy ešte len budúceho francúzskeho prezidenta Francoisa Mitterranda.

Copyright © TASR 2015