12. 2. 2015

RTVS NEWS

RTVS NEWS
 

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) opúšťa výškovú budovu v Mlynskej doline v Bratislave. Zamestnanci, ktorí pracovali v budove známej takmer 40 rokov ako symbol verejnoprávnej televízie, sa začali sťahovať do náprotivného zrekonštruovaného zdravotného strediska v januári. "Predpokladáme, že sťahovanie bude ukončené do konca februára," informoval agentúru SITA PR manažér RTVS Juraj Kadáš. Náklady na sťahovanie sú podľa vyjadrenia RTVS minimálne, "keďže sťahovanie do zrekonštruovanej budovy zdravotného strediska vykonávajú zamestnanci svojpomocne, s výnimkou ťažkých predmetov, napríklad trezorov a vzácnych nadrozmerných umeleckých diel, ktoré si pri presune vyžadujú odbornú manipuláciu". Presné náklady budú podľa Kadáša jasné až po ukončení sťahovania, nemali by však prevýšiť 3 000 eur.
Do zrekonštruovanej budovy sa už presťahovali generálny riaditeľ a jeho sekcia a tiež pracovníci zo sekcií ľudských zdrojov, marketingu a komunikácie, technickej realizácie, ekonomiky a programových služieb. Výšková budova v Mlynskej doline bola obsadená na menej ako 40 percent a pracovalo v nej približne 180 zamestnancov, informoval ďalej Juraj Kadáš. Doplnil, že zrekonštruovaná administratívna budova má rozlohu 4 058,58 metra štvorcového a 64 pracovísk s celkovou kapacitou 227 zamestnancov. "Sťahovaním z výškovej budovy do zrekonštruovanej budovy zdravotného strediska sa výrazne zefektívni chod administratívnej časti RTVS, keďže kapacita zrekonštruovanej budovy postačí pre absolútnu väčšinu zamestnancov výškovej budovy a tiež pre časť zamestnancov, ktorí sa do zrekonštruovanej budovy presťahujú z iných priestorov," tvrdí RTVS.
Ako pre SITA povedal koncom roka 2014 generálny riaditeľ RTVS Václav Mika, rozhodnutie odísť z výškovej budovy televízie nie je "viazané vôľou, je to skôr nevyhnutnosť". Požiarna ochrana výškovej budovy už nezodpovedá súčasnému štandardu a problémom je i nefunkčná a neobnoviteľná ventilácia, ako aj všetky ostatné nevyhnutné systémy potrebné pre prevádzkovanie takéhoto typu budovy. Budova nespĺňa protipožiarne a hygienické kritériá.
"Hlavnými dôvodmi, prečo sa zamestnanci z administratívnej výškovej budovy v Mlynskej doline musia presťahovať do zrekonštruovanej budovy v areáli RTVS v Mlynskej doline (bývalé zdravotné stredisko), sú vek a nevyhovujúci technický stav výškovej budovy - vážne poruchy vonkajšieho plášťa budovy, vysoké energetické náklady na jej prevádzku, technický stav vzduchotechniky či časté prerušenia dodávok elektrickej energie," doplnil v aktuálnom vyjadrení pre SITA Kadáš. Roky sú kancelárie vo výškovej budove v prevádzke len po 11. poschodie. Zvyšné priestory sú opustené siedmy rok a RTVS ich len udržiava. Budova má 28 poschodí a dostavali ju v decembri 1975.
Prestavba zdravotného strediska v Mlynskej doline na administratívne priestory sa začala v apríli 2013 a stála 2 294 948,80 eura bez DPH. Potrebné zariadenie interiéru (podlahová krytina, dvere, stoličky a podobne) stálo 482 999 eur bez DPH. Administratíva RTVS sa mala pôvodne sťahovať už v lete a neskôr na jeseň 2014, predĺžilo sa však verejné obstarávanie a termín sa posunul.
Výšková budova ostane po vysťahovaní prázdna. Podľa generálneho riaditeľ RTVS Václava Miku nepočítajú s tým, že ju ľahko predajú. Inštitúciu čakajú náklady spojené s udržiavaním budovy, ktoré sú ale oproti súčasným minimálne. Keďže RTVS je povinná starať sa o svoj majetok, bude výškovú budovu udržiavať a bude hľadať cestu, ako ju zhodnotiť. Najprv ju RTVS ponúkne štátu.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.