8. 2. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Maďarský mediálny magnát a miliardár Lajos Simicska, ktorý bol od začiatku najbližším spojencom premiéra Viktora Orbána, odletel po piatkovom incidente v pravicových médiách, ktoré mu patria a po hrubých vyjadreniach na adresu Orbána ešte v ten istý deň z Maďarska. Informoval o tom dnes ľavicový denník Népszava.
Simicska ešte predtým stihol dosadiť nových šéfov v televízii Hír TV, denníku Magyar Nemzet a ďalších médiách, z ktorých v piatok odišli šéfredaktori a ďalší vedúci. Odstúpivší predstavitelia médií sa odvolali pri tomto kroku na svoje svedomie, podľa pozorovateľov zrejme z dôvodu, že nechceli bojovať proti Orbánovi.
V rozhovore pre Népszava Simicska už zo zahraničia dementoval včerajšie správy, že od svojich médií požadoval, aby v článkoch útočili na Orbána i členov jeho rodiny.
"Pre mňa je rodina svätá - moja vlastná, ale aj rodina iných," povedal mediálny magnát a zdôraznil, že nežiadal ani to, aby jeho novinári kritizovali osobu Orbána. "Moja kritika sa týka Orbánovej politiky a poradcov, ktorými sa obklopuje," citoval denník jeho vyjadrenia.
Simicska vo vyjadreniach pre viaceré médiá v piatok netajil prekvapenie a rezignácie v médiách označil za zradu. Na adresu premiéra sa vyjadril mimoriadne hrubo. Avizoval, že z redakcií uvedených médií prepustí všetkých "Orbánovcov".
Ešte pred odstúpením predstaviteľov médií Simicska vyhlásil, že nová rovná reklamná daň, ktorú zvažuje Orbánova vláda, by zaťažila jeho mediálne impérium miliardami forintov. Avšak podľa jeho slov nejde o peniaze, ale o princípy. "Viktor Orbán potrebuje iba jemu lojálne médiá, kritické a nepriateľské médiá preto znemožní," povedal.

Americká televízna stanica NBC začala vyšetrovať svojho obľúbeného moderátora správ Briana Williamsa, ktorý bol usvedčený z klamstva. Vyšetrovanie sa týka jeho spravodajstva z Iraku v roku 2003 a o hurikáne Katrina v roku 2005, uviedol v sobotu denník Washington Post s odvolaním sa na interné informácie NBC.
      Williams okrem iného opakovane tvrdil, že počas vojny v Iraku bol vo vrtuľníku, ktorý zostrelili bazukou. Potom však vyšlo najavo, že sedel v inom vrtuľníku, ktorý pristál pri zostrelenej helikoptére až o hodinu neskôr. Tento týždeň sa opakovane ospravedlnil s tým, že si vrtuľníky pomýlil.
      Za spravodajstvo o hurikáne Katrina priamo z ťažko zasiahnutého mesta New Orleans získal Williams cenu Peabody Award. Neskôr však urobil niekoľko rozporuplných vyhlásení o tom, čo videl. Najprv napríklad tvrdil, že počul o mužovi, ktorý spáchal samovraždu skokom zo štvrtého poschodia multifunkčnej haly Superdome. Potom vyhlásil, že samovraždu videl na vlastné oči. Denník Washington Post v tom čase s odvolaním sa na predstaviteľa Národnej gardy informoval, že k samovražde skutočne došlo, muž však neskočil zo štvrtého poschodia.
      Samotný Williams, ktorý moderuje spravodajskú reláciu Nightly News with Brian Williams, v sobotu oznámil, že kvôli tejto záležitosti dočasne odchádza z obrazovky a do jeho návratu ho zastúpi kolega.
      Williamsovu reláciu sledovalo denne okolo deväť miliónov divákov.


Copyright © TASR 2015

Futbalový útočník Realu Madrid Cristiano Ronaldo ukázal svoju frustráciu po prehre s mestským rivalom Atléticom Madrid 0:4 a odniesol si to jeden z novinárov. Biely balet utrpel najhorší debakel v lige od neúspechu 0:5 na Camp Nou v Barcelone v roku 2010.
Krátko po zápase sa Ronalda jeden z novinárov opýtal otázku týkajúcu sa víťazstva na majstrovstách sveta klubov v januári. To hviezdneho Portugalčana nahnevalo: "Chceš sa rozprávať o zápase, ktorý bol pred troma mesiacmi? Čo chceš, aby som povedal? Ak by si bol inteligentný novinár, opýtal by si sa ma niečo, čo súvisí s dnešným zápasom. Ty nie si inteligentný, prepáč."
Ak sa najväčšiemu konkurentovi Realu Barcelone v nedeľu večer podarí zdolať Bilbao, madridský klub bude mať náskok na čele španielskej La Ligy už iba jediný bod.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.