12. 2. 2015

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Prípravné konanie v prípade kauzy odpočúvania novinárov má dozorový prokurátor Jozef Čentéš ukončiť do 27. februára. Po opakovanej skutkovo-právnej analýze vydal tento pokyn pre dozorového prokurátora námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky. Informáciu agentúre SITA poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová. V prípravnom konaní v čase od 28. novembra 2014 do 30. januára Šufliarsky opakovane konštatoval čiastočné prieťahy v postupe vyšetrovateľa Policajného zboru SR. Nezákonný postup vyšetrovateľa PZ pri vykonávaní dôkazných prostriedkov a iných úkonov trestného konania Šufliarsky nezistil.
Prokurátorovi uložil pokyn, akým spôsobom má postupovať pri zisťovaní skutkového stavu veci, a akým spôsobom má vykonať dozorové oprávnenia vo vzťahu k plánovaným dôkazným prostriedkom a rýchlosti vyšetrovania, informovala ďalej Predajňová. Šufliarsky zároveň prokurátorovi vytkol nedostatočné vykonanie opatrení reagujúcich na čiastočné prieťahy vo vyšetrovaní a smerujúcich k jeho skončeniu.
Kauzu, pre ktorú skončil vo funkcii vtedajší minister obrany Ľubomír Galko, chceli na prokuratúre pôvodne uzavrieť do konca septembra minulého roku. Potom lehotu posunuli na 28. novembra. Dozorujúci prokurátor to však nestihol. Nariadili preto previerku spisov. Šufliarsky po analýze aj vtedy skonštatoval čiastočné prieťahy v postupe policajného vyšetrovateľa. Nezákonný postup vyšetrovateľa pri vykonávaní dôkazov nezistil. Okrem toho vo vyšetrovaní odpočúvania objavili nové skutky. "Objavili sa tam ďalšie skutky, teraz, po toľkých rokoch," povedal vlani v decembri generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Šéf prokuratúry nechcel spresniť, či ide o ďalšie odpočúvania alebo o aké skutky ide. Nové zistenia v kauze sa podľa prokuratúry nemali dotknúť dodržania januárovej lehoty.
Kauza odpočúvania prepukla v novembri 2011, keď viaceré médiá informovali o operácii v rámci Vojenského obranného spravodajstva. To odpočúvalo mobilný telefón vtedajšieho generálneho riaditeľa televízie TA3 Michala Gučíka ako aj niekoľkých novinárov z denníka Pravda a ďalších ľudí. V dôsledku aféry prišiel o kreslo vtedajší minister obrany Galko zo SaS. V kauze je obvinený bývalý šéf Vojenského obranného spravodajstva Pavol B. a ďalší štyria vojenskí agenti.

2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.