© 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
© 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Copyright © TASR 2011
Okrem Egypta a Mexika sa situácia v oblasti slobody tlače vlani výrazne zhoršila v Maďarsku, na Ukrajine, v Turecku, Hondurase a Južnej Kórei, informoval vo svojej dnešnej výročnej správe o slobode tlače Freedom House. Súčasne však konštatoval, že osemročný úpadok slobody tlače vo svete sa zrejme v roku 2010 zastavil. Nezávislá organizácia so sídlom v USA v správe uvádza, že k výraznému zhoršeniu slobody tlače došlo vlani na Blízkom východe a v severnej Afrike. Z hodnotenia 196 krajín a území sveta vyplýva, že si pohoršil Egypt, kde sa tlač stala "neslobodná", zatiaľ čo Líbya, Saudská Arábia, Sýria a Tunisko zostali medzi krajinami sveta s najhorším stavom nezávislosti médií a slobody tlače. Jedine Saudskú Arábiu z tejto pätice krajín nezasiahli tento rok prodemokratické povstania a výzvy na slobodu. "V roku 2010 sme videli, ako pohotovo začali vlády na Blízkom východe potláčať médiá," uviedla vedúca editorka štúdie Freedom House Karin Deutsch Karlekarová. Výsledky treba rýchlo uplatniť v praxi, pretože "táto príležitosť sa pominie", dodala. "Príležitosti, ktoré sa ponúkli začiatkom roka 2011, nám dávajú nádej, že výsledky dosiahnuté na Blízkom východe môžu viesť k zlepšeniu globálnej úrovne slobody tlače," dodala v rozhovore, ktorý poskytla agentúre Associated Press. Avšak nedávne kroky armády v Egypte, obmedzujúce spravodajstvo, vyvolávajú podľa nej obavy. Zaradenie Mexika do kategórie "neslobodnej tlače" označila za prekvapenie a pripísala ho násilnostiam, ktoré sprevádzajú obchod s drogami. Výsledkom sú útoky na novinárov, autocenzúra a atmosféra strachu v krajine. Podľa vyjadrenia Freedom House žije jedna šestina ľudí vo svete v krajinách so slobodnou tlačou. Za uplynulé desaťročie klesol na najnižšiu úroveň počet tých, ktorí majú prístup k slobodným a nezávislým médiám. Za uplynulých päť rokov dosiahol počet krajín, kde sa sloboda tlače výrazne zhoršila, dvojnásobku krajín, kde sa výrazne zlepšila. Zdá sa však, že globálny trend zhoršovania slobody tlače sa v roku 2010 konečne zastavil, dodáva správa. Vôbec najhoršia situácia je v desiatich nasledujúcich krajinách (v abecednom poradí): Bielorusko, Eritrea, Irán, Kuba, Líbya, Mjanmarsko, Rovníková Guinea, Severná Kórea, Turkménsko a Uzbekistan. "V týchto štátoch alebo nezávislé médiá vôbec neexistujú alebo sú ledva schopné fungovať," uvádza správa Freedom House. "... Občania majú prístup k nestranným informáciám vážne obmedzený a nesúhlas je potláčaný väzením, mučením a ďalšími formami represie."
Copyright © TASR 2011