27. 2. 2016

Zomrel Zdeněk Marat

Zomrel Zdeněk Marat

Vo veku 84 rokov zomrel český skladateľ, pianista, publicista a dirigent Zdeněk Marat. Ako prostredníctvom svojej webstránky informovalo české hudobné vydavateľstvo Supraphon, umelec skonal už 21. februára. Smutnú správu za vydavateľstvo potvrdil aj hudobný redaktor a dramaturg Karel Deniš. Príčina a miesto úmrtia dosiaľ nie sú známe.
Zdeněk Marat sa narodil 15. februára 1931 v Prahe. Už počas štúdia na pražskom konzervatóriu viedol amatérsky big band s názvom Orchestr Zdeňka Marata. Neskôr sa v úlohe dirigenta angažoval aj v orchestri Národného divadla v Prahe či Československom rozhlase. Komponovaniu hudby sa venoval už od polovice 50. rokov minulého storočia. Preslávil sa najmä skladbami Pyšný tulipán, To se nikdo nedoví (Waldemar Matuška, Helena Vondráčková) či Přejdi Jordán (Helena Vondráčková). Je tiež autorom hudby k snímkam Sázka na třináctku (1977), Kam nikdo nesmí (1979), Jak svět přichází o básníky (1982), Jak básníci přicházejí o iluze (1984) či Jak básníkům chutná život (1987). Počas bohatej kariéry získal desiatky ocenení. V roku 1985 mu dokonca udelili titul zaslúžilého umelca. Marat pôsobil aj na divadelných doskách. Bol autorom mnohých hudobných komédií a muzikálov, medzi ktoré patria napríklad Šest žen Viktora Jandečka (1962), Kat a jeho Mydlář (1968), Růženko, spíte sama? (1970) alebo Pohádka mého života (1982). Skladal tiež hudbu k televíznym programom, inscenáciám, seriálom ale tiež k cvičeniu spartakiáda v rokoch 1975, 1980 a 1985.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Väznený palestínsky novinár Muhammad al-Kik (33) skončí dnes protestnú hladovku, ktorú drží už 94. deň. O necelý mesiac, 21. marca, by ho zároveň mali z izraelského väzenia prepustiť. Uviedla to dnes podľa agentúry AP al-Kikova manželka, pričom dosiahnutie jeho prepustenia označila za "veľké víťazstvo".
Muhammada al-Kika, ktorý je spravodajcom saudskoarabskej televízie al-Madžd, zatkli 21. novembra 2015. O štyri dni neskôr vstúpil do protestnej hladovky.
Hladovkou sa rozhodol protestovať proti šesťmesačnému trestu odňatia slobody, ktorý mu udelili v rámci tzv. administratívnej väzby. Toto opatrenie umožňuje v Izraeli zadržiavať osoby podozrivé z terorizmu bez súdu či obžaloby.
Izraelská tajná služba Šin Bet na margo prípadu uviedla, že al-Kik bol zapojený do teroristických aktivít militantného hnutia Hamas a administratívna väzba tak bola nutným opatrením.
Za prepustenie novinára lobovali ešte začiatkom februára desiatky demonštrantov, ktorí sa zhromaždili pred pobočkou Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) v Gaze. Jeho hladovka bola pritom podľa slov aktivistov oveľa dlhšia než v prípadoch iných väznených Palestínčanov.

Copyright © TASR 2016

Anglický herec Finn Jones, známy najmä ako Loras Tyrrel zo seriálu Hra o tróny (2011), si údajne zahrá v pripravovanom projekte Iron Fist spoločností Netflix a Marvel. Výkonným producentom bude Scott Buck, ktorý spolupracoval napríklad na seriáli Dexter (2006 - 2013).
Dvadsaťsedemročný Jones by mal stvárniť bojovníka Daniela Randa. Dej príbehu bude zobrazovať Randov návrat do New Yorku po tom, ako bol niekoľko rokov nezvestný, pričom žil v mystickom meste K’un-L’un. V USA bude musieť čeliť korupcii a zločinu, proti ktorým bude využívať umenie fung-fu či silu železnej päste. Spoločnosti Marvel a Netflix sa k obsadeniu herca zatiaľ oficiálne nevyjadrili.
Finn Jones, vlastným menom Terence Jones, sa okrem spomínanej Hry o tróny, ktorá spočiatku vznikala na základe knižnej série Pieseň ľadu a ohňa Georgea R. R. Martina, objavil aj v seriáloch Hollyoaks (1995), Doctors (2000), Dobrodružstvá Sarah Jane (2007) či Hollyoaks Later (2008). Zahral si tiež v snímkach Sleeping Beauty (2014) a The Last Showing (2014).

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


César Awards

César Awards

Hlavnú cenu Francúzskej filmovej akadémie - sošku Cézara za najlepší film - získala v piatok večer snímka režiséra Philippa Faucona s názvom Fatima. Ide o príbeh marockej prisťahovalkyne, ktorá vo Francúzsku sama vychováva a živí dve dospievajúce dcéry.
Pôvodne favorizovaná dráma Mustang, ktorá je nominovaná aj na tohtoročného Oscara, na 41. slávnostnom udeľovaní Cézarov celkovo získala najvyšší počet ocenení, keď zvíťazila až v štyroch kategóriách. Režisér Mustanga Deniz Gamze Ergüven dostal cenu za najlepší debut i za spoluatorstvo scenára, uviedol časopis Hollywood Reporter.
Snímka Mustang sa odvíja okolo príbehu piatich sestier žijúcich na severe Turecka, ktoré sa rozhodnú vzoprieť normám konzervatívnej spoločnosti.
Po tri ocenenia si z Paríža odniesli Fatima a francúzsko-česko-belgická komédia Marguerite (režisér Xavier Giannoli) a dve získala francúzska snímka Standing Tall (Hlavu hore, réžia Emmanuelle Bercotová).
Cézara za najlepší herecký výkon udelili Vincentovi Lindonovi za účinkovanie vo filme The Measure of a Man (Zákon trhu, réžia Stéphane Brizé). Za najlepšiu herečku vyhlásili Catherine Frotovú, predstaviteľku titulnej úlohy vo filme Marguerite.
Čestného Cézara získal už po druhý raz vo svojej kariére americký herec a producent Michael Douglas.
Cézara za najlepší zahraničný film dostala snímka Birdman z dielne mexického režiséra Alejandra Gonzáleza Inárritua.

Copyright © TASR 2016

TO JE TV!

TO JE TV!

26. 2. 2016

Zomrel Tony Burton

Zomrel Tony Burton

Vo veku 78 rokov zomrel americký herec Tony Burton známy najmä ako tréner Tony "Duke" Evers zo série filmov Rocky (1976, 1979, 1982, 1985, 1990 a 2006). Skonal vo štvrtok v Kalifornii, kde žil 30 rokov. Sestra zosnulého Loretta "Peaches" Kelley prezradila portálu Mlive.com, že jej brat bol posledný rok často v nemocnici, no neurčili mu žiadnu diagnózu.
Na správu o jeho úmrtí už reagovali napríklad zástupcovia spoločnosti Metro-Goldwyn-Mayer Studios či herec Carl Weathers, ktorý sa v prvých štyroch filmoch o boxerovi v podaní Sylvestra Stallonea predstavil ako Apollo Creed. "Smutná správa. Odpočívaj v pokoji Burton. Jeho sila a talent prispeli k úspechu filmov o Rockym," napísal prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter.
Tony Burton sa narodil 23. marca 1937 v meste Flint v Michigane. Predtým ako sa stal hercom, sa venoval americkému futbalu a boxovaniu. Ako herec debutoval vo filme The Black Godfather (1974) a zahral si napríklad aj v snímkach Prepadnutie 13. okrsku (1976), Osvietenie (1980), Ozbrojení a nebezpeční (1986) alebo Boj o život (2000).


©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Turecký ústavný súd v Ankare včera rozhodol, že v prípade uväznených novinárov z opozičného denníka Cumhuriyet, šéfredaktora Cana Dündara a zástupcu regionálneho vydania tohto denníka v Ankare Erdema Güla, boli porušené okrem iného ich právo na slobodu prejavu a osobnostné práva. Obhajcovia oboch požiadali okamžite po rozhodnutí o prepustenie svojich mandantov na slobodu, informovali tlačové agentúry DHA a DPA.
Jeden z redaktorov denníka Kemal Göktas pre DPA uviedol, že jeho obaja kolegovia by mali byť neodkladne prepustení. "Miestny súd musí rozhodnutie ústavného súdu realizovať v praxi a v najbližších hodinách alebo najneskôr v piatok ráno oboch prepustiť na slobodu," dodal.
Kompetentný súd v Istanbule dnes večer pre DHA uviedol, že čaká na informáciu z ústavného súdu. Až následne bude rozhodovať o prepustení z vyšetrovacej väzby.
Dvaja novinári, ktorých zadržali v novembri a odvtedy sú vo vyšetrovacej väzbe, čelia obvineniu z napomáhania teroristickej organizácii, vyzradenia štátnych tajomstiev a špionáže. Súdne stíhanie bude pokračovať napriek výroku ústavného súdu. Otvorenie procesu s novinármi je naplánované na 25. marca, obžalovaným hrozia v prípade potvrdenia viny súdom doživotné tresty odňatia slobody.
Ešte na sklonku novembra 2015 sa novinári obrátili otvoreným listom na nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Požiadali v ňom v predvečer summitu EÚ-Turecko o solidaritu a vyjadrili nádej, že úsilie o riešenie utečeneckej krízy jej nezabráni naďalej brániť západné hodnoty ako občianske práva, slobodu prejavu a tlače. Signatári v písomnosti kritizovali Merkelovej rokovania s tureckými predstaviteľmi a vyjadrili názor, že vláda krajiny polmesiaca vôbec nerešpektuje slobodu prejavu a slobodu tlače.
Denník Cumhuriyet (Republika) ešte vlani v máji zverejnil fotografie, ktoré zachytávali turecké kamióny vezúce muníciu sýrskym militantom. Zábery údajne pochádzali z januára 2014 a zachytávali nákladné autá smerujúce do Sýrie. Cumhuriyet tiež napísal, že fotografie sú dôkazom, že Turecko pašovalo zbrane povstalcom. Vláda v Ankare to poprela a vyhlásila, že kamióny neprevážali zbrane, ale humanitárnu pomoc. Niektorí spomedzi úradníkov však neskôr pripustili, že vo vozidlách boli zbrane alebo munícia.
Turecká prokuratúra začala s vyšetrovaním novinárov po tom, ako najvyšší predstaviteľ krajiny, prezident Recep Tayyip Erdogan podal vo veci trestné oznámenie. Na sklonku januára materský denník dvojice žurnalistov uviedol, že prokuratúra pre nich žiada doživotné tresty.

Turecké úrady prepustili dnes na slobodu novinárov z opozičného denníka Cumhuriyet - šéfredaktora Cana Dündara a zástupcu regionálneho vydania tohto denníka v Ankare Erdema Güla. Ústavný súd vo štvrtok rozhodol, že uvalenie väzby na novinárov bolo porušením ich práv, informovala agentúra Reuters.
      "Verdikt ústavného súdu má historický význam... Uvoľnil cestu nielen nám, ale všetkým našim kolegom, ako aj slobode tlače a prejavu," povedal Dündar novinárom po prepustení.
      Obaja novinári však stále čelia možnému doživotnému trestu odňatia slobody v procese, ktorého začiatok je stanovený na 25. marca. Dovtedy majú zakázané opustiť krajinu.
      Novinárov zadržali v novembri a odvtedy boli vo vyšetrovacej väzbe. Čelia obvineniu z napomáhania teroristickej organizácii, vyzradenia štátnych tajomstiev a špionáže.
      Denník Cumhuriyet (Republika) ešte vlani v máji zverejnil fotografie, ktoré zachytávali turecké kamióny vezúce muníciu sýrskym militantom. Zábery údajne pochádzali z januára 2014 a zachytávali nákladné autá smerujúce do Sýrie. Cumhuriyet tiež napísal, že fotografie sú dôkazom, že Turecko pašovalo zbrane povstalcom. Vláda v Ankare to poprela a vyhlásila, že kamióny neprevážali zbrane, ale humanitárnu pomoc. Niektorí úradníci však neskôr pripustili, že vo vozidlách boli zbrane alebo munícia.
      Turecká prokuratúra začala s vyšetrovaním novinárov po tom, ako prezident Recep Tayyip Erdogan podal vo veci trestné oznámenie.


Copyright © TASR 2016

Americký kriminálny seriál Kosti (2005) skončí po dvanástej sezóne. Informoval o tom filmový portál Deadline, ktorý uvádza, že projekt televíznej spoločnosti 20th Century Fox Television bude pokračovať po aktuálnej jedenástej sérii poslednými dvanástimi epizódami. V úlohách ústrednej dvojice sa znova predstavia Emily Deschanel a David Boreanaz, ako tvorcovia programu sa vrátia Jonathan Collier a Michael Peterson. Populárny seriál ukončia po 246 dieloch, čím sa stane jedným z najdlhších projektov televíznej stanice FOX, ktorá ho vysiela.
Kosti sú inšpirované kriminálnymi románmi spisovateľky a forenznej antropologičky Kathy Reichs, ktorá je zároveň jednou z producentiek seriálu. Okrem spomínaných Emily Deschanel a Davida Boreanaza, ktorí stvárňujú Temperance "Kosť" Brennanovú a Seeleyho Bootha, v seriáli momentálne účinkujú aj Michaela Conlin (Angela Montenegrová), T.J. Thyne (Jack Hodgins), Tamara Taylor (Camille Saroyanová) či John Boyd (James Aubrey). Kosti získali zatiaľ dve nominácie na cenu Emmy.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Zomrel Juraj Černý

Zomrel Juraj Černý

Slovenská rocková hudobná scéna stratila ďalšieho muzikanta. Vo veku 54 rokov zomrel bývalý hráč na bicie nástroje skupiny Tublatanka a člen skupiny Slobodná Európa Juraj Černý. Smutnú informáciu pre TASR potvrdil manažér Slobodnej Európy Roman Fecko.
"Som zdrvený z tejto správy, je mi to nesmierne ľúto. Ďuro bol veľmi dobrý kamarát v časoch Tublatanky. Bol veľmi talentovaný a vlastne ani nepotreboval cvičiť. Čo si myslel, to aj povedal. Taký bol aj pri našich skúškach, čo sa mu nepáčilo, dal hneď najavo a ja som to akceptoval. Nevynechal ani jeden deň, aby sa stretol s partiou. V živote mal veľkú smolu, veľmi ho zobralo, keď mu zomrela manželka. Ďuro bol taká svojská povaha, žil si svoj život, ktorý mal rád," reagoval na smutnú správu pre TASR líder Tublatanky Martin Ďurinda.
Juraj Černý (*10.7.1961, Bratislava) bol v roku 1982 spolu s Martinom Ďurindom spoluzakladateľom skupiny Tublatanka. Tretím do partie bol basový gitarista Pavol Horváth. Cez Juraja naviazali aj kontakt a dlhodobú spoluprácu s textárom Martinom Sarvašom. Prvý koncert mali 30. januára 1983 v rámci festivalu amatérskych skupín Mladá vlna '82, ktorý zorganizoval Richard Müller v bratislavskom PKO. Neodmysliteľnou súčasťou Tublatanky boli v jej začiatkoch slovenské kroje. V roku 1985 vydali debutový album Tublatanka, ktorý mal veľký úspech. V roku 1987 vydali druhý Skúsime to cez vesmír a v roku 1988 aj tretí Žeravé znamenie osudu, ktorého predaj prevýšil sumu 250.000 kusov. V roku 1993 sa rozišla prvá zostava Tublatanky. Pavol Horváth odišiel pre názorové nezhody a Juraj Černý kvôli drogám. Neskôr absolvoval protidrogovú liečbu. V roku 1994 sa do skupiny vrátil, zo zdravotných dôvodov ju však po necelom roku opustil. Od roku 2002 hral na bicie nástroje v skupine Slobodná Európa.

Copyright © TASR 2016

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA„Gender ideológia je súčasťou neomarxizmu, ktorý už desaťročia pochoduje verejnými inštitúciami na Západe. Neomarxisti vymenili kapitál za rod, ale cieľ zostal rovnaký. Zničiť tradičnú rodinu, západnú civilizáciu a vytvoriť totalitnú spoločnosť. Gender ideológii preto hovorím jednoznačné NIE.“
Martina Šimkovičová

RTVS NEWS

RTVS NEWS

Rozhlas a televízia Slovenska a goodtv, s.r.o. Radoslava Štefanova sa dohodli na zmluve o vzájomnej spolupráci zmluvných strán pri výrobe audiovizuálnych diel s pracovným
názvom: „Slovensko chutí“ v rozsahu 40 častí.
Cena všetkých AVD v počte 40 vrátane práv na ich použitie je stanovená dohodou zmluvných strán a predstavuje sumu vo výške 184.000,- eur bez dane DPH.
Cena za jedno AVD je 4.600,- eur bez DPH. 

25. 2. 2016

Zomrel Miloš Hájek

Zomrel Miloš Hájek

Jeden z hovorcov Charty 77, historik Miloš Hájek zomrel dnes v Prahe vo veku 94 rokov. Informovali o tom české elektronické médiá.
Muž, ktorého za pomoc prenasledovaným židom odsúdili na sklonku druhej svetovej vojny na trest smrti a ktorý sa ako proreformný člen štátostrany dožil počas normalizácie vylúčenia z KSČ, sa po strate zamestnania venoval v dôchodku vedeckej práci. Jeho štúdie však v bývalom Československu nemohli byť publikované, vychádzali iba v zahraničí.
Rodák z okresu Jičín sa ako historik venoval najnovším dejinám. Bol jedným z autorov samizdatového diela Křižovatky 20. století, ktoré vzbudilo svojho času mimoriadnu pozornosť nielen medzi študentmi, ale aj pedagógmi. Hovorcom Charty 77 sa stal v roku 1988. Nechýbal ani na už legendárnych raňajkách predstaviteľov disentu s vtedajším francúzskym prezidentom Francoisom Mitterandom 9. decembra 1988.
Pred štyrmi rokmi vyšli pod názvom Paměť české levice Hájkove knižné spomienky, na ktorých pracoval od roku 1988.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Americká herečka Sarah Michelle Gellar sa predstaví v pilotnom filme seriálu Cruel Intentions. Projekt vzniká ako pokračovanie snímky Veľmi nebezpečné známosti z roku 1999, v ktorej sa okrem Gellar predstavili Ryan Phillippe, Reese Witherspoon a Selma Blair. Tridsaťosemročná rodáčka z New Yorku o svojej účasti na snímke informovala prostredníctvom služby Instagram, kde zverejnila koláž z fotografií, na ktorých je spolu s tvorcami pôvodného filmu - režisérom Rogerom Kumbleom a výkonným producentom Nealom Moritzom.
Dej novinky sa bude odohrávať približne 15 rokov po udalostiach z pôvodnej snímky a bude sledovať Kathryn Merteuil (Sarah Michelle Gellar), ako sa snaží prevziať kontrolu nad rodinnou firmou a nad synom nevlastného brata Sebastiana Valmonta (Ryan Phillippe).
Ako režisér sa na pilote podieľa spomínaný Kumble, ktorý sa spojil s Lindsey Rosin a Jordanom Rossom, aby s nimi napísal aj scenár. Snímka, ktorú nakrúti spoločnosť Sony Pictures Television, by mala byť hotová do októbra. Seriál bude vysielať televízna stanica NBC.
Film Veľmi nebezpečné známosti vznikol na motívy románu Nebezpečné známosti francúzskeho spisovateľa Choderlosa de Laclosa. Rozpráva príbeh bohatých nevlastných súrodencov Sebastiana Valmonta a Kathryn Merteuil, ktorí sa radi zahrávajú s citmi druhých. Po tom, čo sa stavia o to, že Sebastian zvedie Annette Hargrove (Reese Witherspoon), sa obaja zamotajú do nebezpečenstiev svojej vlastnej hry. Snímka pre štvoricu spomínaných hercov znamenala prelom v kariére. Na titul síce nadviazali dve filmové pokračovania, úspech prvej snímky však nedosiahli.
Sarah Michelle Gellar je známa najmä ako Buffy Summers zo seriálu Buffy, premožiteľka upírov (1997 - 2003). Účinkovala aj vo filmoch Viem, čo ste robili minulé leto (1997), Vreskot 2 (1997), Scooby-Doo (2002), americkom remakeu japonského hororu Nenávisť (2004), Nešťastne až naveky (2006), V zajatí osudu (2007) či filmovej adaptácii románu Paula Coelha Veronika sa rozhodla zomrieť (2009).

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Prezentácia politických predstaviteľov a subjektov pred voľbami do NR SR (6.2. – 19.2.2016)

Prezentácia politických predstaviteľov a subjektov pred voľbami

do NR SR (6.2. – 19.2.2016)
Zomrel Zdeňek Smetana

Zomrel Zdeňek Smetana

Vo veku 90 rokov zomrel český animátor, scenárista a výtvarník Zdeněk Smetana. Preslávil sa najmä televíznymi večerníčkami vrátane Rozprávok z machu a papradia, v ktorých priviedol na svet postavičky Kremienok a Chocholúšik, napísal dnes spravodajský server iDNES.cz
Výtvarníkovo úmrtie potvrdil pre iDNES.cz Petr Slavík, zastupujúci festival Anifilm, na ktorom si Smetana predvlani prevzal cenu za celoživotné dielo. Bol aj nositeľom celého radu zahraničných trofejí vrátane Zlatého medveďa.
Z dielne Zdeňka Smetanu vzišli aj populárne večerníčky Rákosníček, Štaflík a Špagetka alebo Malá čarodejnica. Na začiatku svojej dráhy v ateliéri Bratři v triku si vyskúšal reklamy či spoločenské agitky, neskôr sa priklonil k tvorbe pre deti.
Z festivalu v Cannes si v roku 1980 priviezol cenu za najlepší krátku snímku Kocka. K jeho posledným režijným prácam patrili seriály Kubula a Kuba Kubikula, Radovanove radovánky či Béďa nezbedník.

Copyright © TASR 2016

TV Bratislava oslavuje narodeniny!

TV Bratislava oslavuje narodeniny!

Televízia Bratislava oslavuje deviate narodeniny a má sa čím chváliť! Patrí k mála nezávislým súkromným regionálnym televíziám, ktorým sa podarilo obstáť v konkurencii štedro dotovaných obecných info kanálov a vydržať tak dlho na trhu.
Navyše – veľmi úspešne! TV Bratislava je totiž najväčšou regionálnou televíziou na Slovensku, a to nielen veľkosťou územia, ktoré pokrýva signálom, ale aj objemom výroby a pestrosťou programu! Vysiela 24 hodín denne a každý deň vyrobí najmenej 60 minút vlastných programov v premiére. Žiadna iná regionálna televízia nevyrobí denne také množstvo programu. Toto všetko pritom zvláda s minimom nákladov. Na príprave programu sa podieľa približne 20 ľudí.
Najobľúbenejšie programy
Programová ponuka je zameraná výlučne na regionálneho diváka. "Vieme, aké je naše miesto a úloha. Sme blízko ľudí, a ponúkame informácie, ktoré divák inde nenájde. Bratislavčanom denne prinášame aktuálne spravodajstvo a publicistiku vo forme magazínu Metro Dnes. V ňom ponúkame divákom reportáže z diania v meste a zaujímavých hostí. Venujeme sa, samozrejme, aj zaujímavostiam zo všetkých mestských častí, a to v špeciálnych programoch. Nechýba ani publicistika vo forme obľúbenej diskusnej relácie Beseda o piatej, či záznamy zo zasadnutí zastupiteľstiev," priblížila riaditeľka TV Bratislava Mária Urlandová.
Aktivizujeme občana
Záujem o regionálne spravodajstvo a publicistiku je v Bratislave veľký. "Čudovali by ste sa, koľkým ľuďom záleží na tom, čo sa deje v ich bezprostrednom okolí. Aktivizujeme občana v jeho účasti na správe verejných vecí, podporujeme regionálnu kultúrnu identitu a ekonomický regionálny rozvoj. Lokálne médiá významne prispievajú k demokratizácii a to práve pre možnosť občana zúčastňovať sa na ich tvorbe, pretože sú pre neho dostupné a informačne blízke," dodáva Mária Urlandová. Televízia Bratislava má viacero programov, v rámci ktorých môžu sami občania priamo vstupovať do programu a prezentovať svoje názory. Veľký záujem je o záznamy zo zastupiteľstiev, no aj o lifestylové alebo špecializované programy ako Auto Moto News, Like It, či City Lady. Obľúbený je tiež Komunálny duel, relácia, v ktorej vždy niekoľkí poslanci debatujú na aktuálne komunálne témy.
Atraktivita regionálneho spravodajstva
Keď chce národná televízia vyrábať regionálne spravodajstvo, musí selektovať, aby to bolo zaujímavé pre všetkých. Nemôže vysielať o lokálnych problémoch alebo radostiach Bratislavčanov. V tomto nemá TV Bratislava konkurenciu. "Je to pochopiteľné. Košičana predsa nemusí zaujímať, že v Ružinove vybuchlo potrubie, alebo že ľudia v Rači nesúhlasia s výstavu v ich obľúbenom parčíku," vysvetľuje prínos regionálneho vysielania riaditeľka TV Bratislava Mária Urlandová.
Kde si nás môžu diváci naladiť?
Podľa prieskumu náš program pravidelne, či menej pravidelne sleduje až 35 percent Bratislavčanov, čo je výborné číslo a my sme im za to vďační! Náš signál šírime prostredníctvom UPC, Digislovakia, Magio, DVB-T, Swan, či ďalších operátorov. Naše vysielanie si však nájdete aj na internete, a to na našej stránke www.tvba.sk. Na stránke je aj rozsiahly, denne aktualizovaný archív všetkých našich programov.

Reakcia na vydanie článku v Plus 7 dní. "Neobyčajne šikovná"

Reakcia na vydanie článku v Plus 7 dní.
"Neobyčajne šikovná"

 Článok vnímam ako politickú, nasilu vykonštruovanú objednávku na účelovú a nepodloženú diskreditáciu mojej osoby tesne pred voľbami, keď ani nemám možnosť sa nijako brániť. Budúce vydanie vyjde v čase volebného moratória. A preto ho ako obrannú reakciu dávam do pozornosti zainteresovaným médiám a informačným portálom už teraz. Budem stručne reagovať na hlavné nepodložené výmysly:
Prvý z nich: informácia o tom, že v priebehu dvoch rokov /ide o roky 2012 a 2013/ som získala dva byty, má navodiť dojem, že som si oba kúpila, bez nejakého finančného krytia. Pravda je však tá, že v roku 2011 mi umrel otec a tak v roku 2012 som sa po dedičskom konaní stala spolu s mojimi sestrami a mamou jednou z podielových spoluvlastníčok bytu. Daný byt sa nekupoval, je to rodičovský byt, kde som rástla, dodnes v ňom býva moja mama, tak ako je to v prípade bežných rodín po dedičskom vysporiadaní. Teda nerozumiem prečo redaktorke vadí, že na byte nie je ťarcha a že som si na 1/8 podiel v byte nebrala úver. Ja som si ten podiel predsa nekupovala, zdedila som ho. Preto túto úvahu považujem za absolútne absurdnú. Napokon o tejto skutočnosti týždenník Plus 7 dní písal dňa 30.07.2012, kde uviedol cit. "jedna z mála poslankýň, ktoré si nezakladajú na svojich majetkoch je Helena Mezenská z OĽaNO. Jej jediná nehnuteľnosť je osmina panelákového bytu v Poprade."
"Druhý byt": V marci 2013 som si kúpila svoj prvý a jediný panelákový byt a je pravdou, že bez úverového zaťaženia. Nie som neobyčajne šikovná, iba opatrná a obozretná. V rámci mojej životnej filozofie a v rámci ochrany spotrebiteľov sa držím postoja nežitia na dlh a preto sa snažím spotrebiteľov aj seba chrániť pred akýmkoľvek zadlžovaním od nebankových a bankových subjektov. Dobre viem, ako sa ľudia pôžičkami z bánk a nebankoviek stavajú ich rukojemníkmi a aké má zadlžovanie v prípade mnohých rodín na ich život negatívne dopady. Po mnohých pracovných skúsenostiach s úvermi zadlženými ľuďmi od bankových a nebankových subjektov, som nikdy nemala a dosiaľ nemám záujem pri kúpe čohokoľvek postupovať cestou pôžičiek a úverov z bánk. No a ako by si ma týždenník „podal“, ak by som iné hovorila, radila spotrebiteľom a inak konala. Byt v korelácii s mojim postojom a presvedčením som si kúpila v hotovosti zo združených prostriedkov, z mojich a priateľových požičaných úspor, zo zrušenia životnej poistky, ktorú som platila 15 rokov a hotovosti, ktorú som mala k dispozícii. Toto si môže každý overiť. V štádiu prípravy článku som nepovažovala za potrebné ísť do podrobností. Ale, ak sme zašli až tak ďaleko, že ma redaktorka a týždenník PLUS 7 dní "teoreticky" obviňujú z "tunelovania" vlastného združenia, čo je skutočne bezprecedentné, popísala som ich.
A záverom k "tunelovaniu" združenia. Takúto úvahu považujem na základe redaktorke poslaného prehľadu financovania združenia za bezprecedentnú. Navodzovanie takého dojmu za zlomyseľnosť. Táto zvrhlá úvaha sa nedá ničím podložiť. Všetky realizované projekty združenia za roky 2010-2011 boli pod prísnym drobnohľadom a etapovitou priebežnou a záverečnou kontrolou ústredných zložiek. Ešte dodatočne ich preverovala Správa finančnej kontroly. Každý jeden projekt prekontrolovala, potvrdila správnosť, transparentnosť a účelnosť čerpania použitých prostriedkov. Od kedy som poslankyňou a mám byt vo svojom vlastníctve združenie dotáciu nedostalo, s výnimkou roka 2015, keď po ukončenej kontrole a preukázaní správnosti realizácie projektu v roku 2011, nám opäť bola schválená dotácia vo výške 5800 eur. Tá bola znova účelovo viazaná iba na úhradu poradenských a právnych služieb. Prínos a užitočnosť nami poskytovaných služieb potvrdzuje i schválenie dotácie pre tento rok. Od roku 2012 riadim a pracujem v združení bez akejkoľvek odmeny. Ak budem za poslankyňu zvolená i v tomto volebnom období odmenu v projekte si nárokovať nebudem, budem poskytovať svoje služby spotrebiteľom a združeniu naďalej bezplatne.

Bližší popis odpovede redaktorke A. Lučaiovej a popis k jednotlivým projektom, zaslaný pred zverejnením článku dňa 21.02. 2016.

v 2010 - sme realizovali celoslovenský projekt 8+1 VÚC regiónov na ADR – mimosúdne riešenie spotrebiteľských sporov v sume 80.000,00 eur, z dotácie bolo vrátených cca 27 tis. eur pre nevyčerpanie, teda na projekt bolo použitých 53 tis. eur, bolo v ňom zazmluvnených a platených viac ako 30 osôb, riešených 990 podnetov spotrebiteľov, môj príjem predstavoval sumu 5325,32 eur za celý rok.

v 2011 - sme mali už len niektoré regióny, dotácia MH SR predstavovala sumu 28.860,00 eur, vrátených pre nevyčerpanie bolo 6093,50 eur, bolo vyčerpaných cca 23 tis. eur, platených 10 ľudí, riešených 800 podnetov, spolu so súdnou agendou, môj príjem predstavoval sumu 5930,05 eur za celý rok.

Na projekty podporené MH SR sa viaže prísna kontrola, prostriedky a ich využitie sú účelovo viazané. Okrem etapovitých 3 mesačných kontrol spojených s vecným a finančným zhodnotením a vyúčtovaním, pre poskytnutie budúcich záloh, na oba roky a projekty bola vykonaná podrobná analytická kontrola z úradu Správy finančnej kontroly. Jej závery potvrdili správnosť a účelnosť čerpania verejných prostriedkov. Za oba roky sme poskytli poradenskú, zastupovaciu a právnu pomoc 1790 spotrebiteľom.

V 2012 - 0 eur, žiadna dotácia
V 2013 - 0 eur, žiadna dotácia
V 2014 - 0 eur, žiadna dotácia
V 2015 – bola združeniu poskytnutá dotácia 5800 eur na poradenský, konzultačný a súdny program, počet vyriešených podnetov cca 300... môj príjem z dotácie bol 0 eur, poskytovala som výkon neplatenej dobrovoľníckej koordinácie projektu, platení boli 3 ľudia

Ombudspot mi nikdy neplatil nájom za sídlo v byte na Šrobárovej ulici v Poprade. Podotýkam, že byt mám vo vlastníctve od roku 2013, odkedy Ombudspotu nebola poskytnutá žiadna dotácia. Dotácia bola združeniu znova poskytnutá až v roku 2015, tá bola účelovo viazaná iba na poradenské a právne služby, na zastupovanie spotrebiteľov na súde, teda žiadnu časť prostriedkov nebolo možné poskytnúť na prevádzkové náklady, ani na prenájom.


TASR informovala poslankyňa Národnej rady SR Helena Mezenská.

RTVS vyhlasuje ponuku na programový formát - hraná rozprávka

RTVS vyhlasuje ponuku 
na programový formát - hraná rozprávka

Rozhlas a televízia Slovenska vyhlasuje súbeh námetov na pôvodnú televíznu tvorbu v zmysle Zmluvy o zabezpečení služieb verejnosti v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania (MK 138/2012/M) na roky 2013 – 2017 a podľa Zákona o vysielaní a retransmisii č. 308/2000 § 3 písmeno k.

Zadanie:
Programový typ: dramatika
Žáner: klasická rodinná rozprávka
Minutáž: 80
Technológia: 16:9, HD
Spôsob spolupráce: vlastná výroba RTVS, koprodukcia
Plánované vysielanie: december 2017
RTVS má záujem o tradičnú vianočnú rozprávku s romantickými motívmi a jemným humorom. Uprednostňujeme komorný príbeh s menším počtom hlavných postáv, s originálnou zápletkou, odohrávajúci sa v zaujímavom prostredí.
RTVS bude prijímať a vyhodnocovať aj projekty v podobe treatmentu alebo scenára.

Povinné položky projektu:
• Meno a adresa predkladateľa
• Kontaktná adresa
• Rozšírený námet a explikácia

Nepovinné položky projektu:
• Aproximatívny rozpočet, požiadavky na finančné a/alebo vecné plnenie od RTVS položky vrátane DPH
• Predbežný plán výroby
• Licenčné podmienky
• Tvorivý tím
• Výrobný štáb

Termín odovzdania námetov: do 30. 04. 2016
Termín vyhodnotenia: 31. 05. 2016

Kritériá súbehu:
1. Námety musia byť pôvodné a nezverejnené.
2. Autor alebo producentská spoločnosť môže prihlásiť do súbehu len taký námet, na ktorý má v plnom rozsahu autorské práva, teda neboli postúpené inej právnickej osobe.
3. Ak RTVS prejaví záujem o námet, autori sú povinní podpísať s RTVS výhradnú zmluvu o neobmedzenej licencii na použitie námetu.
4. Námety musia byť v slovenskom jazyku a odovzdať ich treba v troch exemplároch v rozsahu približne piatich normostrán. Námety bude posudzovať komisia, ktorej zloženie je výlučne v kompetencii RTVS.
5. Vybrané námety sa budú honorovať podľa platných finančných kritérií RTVS.

REGISTRÁCIA NÁMETOV/PROJEKTOV:
Prostredníctvom elektronického systému RTVS prístupného na:
http://www.rtvs.org/centralny-register-nametov
alebo prostredníctvom e-mailovej adresy: crn@rtvs.sk
a zároveň 3 exempláre zaslať poštou na adresu:
Centrálny register námetov
Rozhlas a televízia Slovenska
Mlynská dolina 28
845 45 Bratislava
HESLO: Hraná rozprávka

Akadémia médií News

Akadémia médií News

Akadémia médií nemôže vyplácať svojim študentom sociálne štipendiá, lebo jej účet protizákonne zablokoval exekútor. Pre agentúru SITA to povedal riaditeľ Akadémie médií Ján Füle s tým, že exekútor sa tak dotkol práv tretích osôb. Füle takto reagoval na vyjadrenie ministerstva školstva, ktoré oznámilo, že plánuje preveriť nakladanie s dotáciou na podporu študentov. Podľa informácií rodičov, ktorí sa ministerstvu školstva ozvali, štipendiá totiž študenti nedostávajú, hoci ich mali dostať. Minister školstva Juraj Draxler dodal, že rezort na ne pre školu v roku 2015 vyčlenil 24 095 eur a na motivačné štipendiá ďalších 3 955 eur.
Ministerstvo školstva v stredu 24. februára informovalo, že považuje za potrebné posúdiť spôsobilosť školy na uskutočňovanie bakalárskych študijných programov. A to vzhľadom na informácie o výkone exekúcie na Akadémii médií, ako aj na problém s doručovaním korešpondencie. Rezort pritom upozorňoval na nejasnosť sídla a miesta, v ktorom má uskutočňovať Akadémia médií vysokoškolské vzdelávanie a tým aj nejasnosť podmienok materiálového a priestorového vybavenia. Füle dnes hovorí, že Akadémia médií sa vrátila na svoje pôvodné pôsobisko, o čom rozhodla Správna rada. "Poštu máme riadne presmerovanú, stojí to 20 eur mesačne. Ak to nefunguje, za to nemôžem," hovorí Füle s tým, že zatiaľ mali za necelých päť rokov fungovania školy tri kontroly, toto bude štvrtá. Riaditeľ Akadémie médií zároveň kritizuje, že minister oznámil kontrolu PR správou svojho tlačového odboru médiám.
Ministerstvo školstva už požiadalo Akreditačnú komisiu o preverenie podmienok uskutočňovania akreditovaných študijných programov na Akadémii médií, odbornej vysokej škole mediálnej a marketingovej komunikácie v Bratislave. "Dôvodom sú pochybnosti o súčasnom zabezpečení uskutočňovania akreditovaných študijných programov na tejto vysokej škole v súlade s ich akreditáciou," uviedla hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Škola má v súčasnosti akreditované bakalárske študijné programy Marketingová komunikácia a Mediálna komunikácia. V prípade magisterských študijných programov Mediálne štúdia pozastavili škole akreditáciu, preto na toto štúdium nie je možné prijímať nových študentov. Na základe zistení Akreditačnej komisie ministerstvo vykoná ďalšie kroky, ktoré môžu viesť až k odňatiu štátneho súhlasu, a teda k ukončeniu činnosti súkromnej vysokej školy.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Zomrel Gustáv Kyselica

Zomrel Gustáv Kyselica

Vo veku 65 rokov nečakane zomrela kaskadérska legenda Gustáv Kyselica.
Ako herec hral v projektoch ako Láska na vlásku, Dračie srdce 2,    V zajatí lásky,Dido,Falošný princ a Najväčší pecivál na svete.
Ako koordinátor kaskadérov pôsobil pri projektoch ako Jánošík. Pravdivá história, Cinka Panna,Malé oslavy, Vlkodav z kmene Šedých psů, Za nepriateľskou líniou, Peacemaker .
Ako odborný poradca sa podieľal na projektoch ako Vojna volov ,Orest z rodu čarodejníkov a Jánošík. Pravdivá história.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Belgický herec a majster bojových umení Jean-Claude Van Damme si zahrá v pilotnom filme seriálu Jean-Claude Van Johnson. V titule spoločnosti Amazon si 55-ročná hviezda akčných snímok zahrá verziu samého seba - známeho herca a majstra bojových umení, ktorý sa rozhodne vrátiť k utajovanej kariére žoldniera vystupujúceho pod menom Jean-Claude Van Johnson. Do jeho života sa tak vráti nebezpečenstvo, ktoré mu chýbalo, a tiež životná láska Vanessa.
Pre rodáka z predmestia Bruselu je komediálno-akčný seriál prvým projektom pre televízne obrazovky. Scenár titulu napísal Dave Callaham, ktorý s Van Dammom spolupracoval na snímke Expendables 2 (2012). O réžiu sa postará Peter Atencio. Na seriáli sa podieľa aj produkčná spoločnosť Scott Free Television, ktorú vlastní režisér Ridley Scott. Nakrúcanie by sa malo začať v máji v Los Angeles.
Jean-Claude Van Damme, vlastným menom Jean-Claude Camille François Van Varenberg, sa narodil 18. októbra 1960. Diváci a diváčky ho môžu poznať z filmov ako Karate Tiger I. - Neustúpiť, nevzdať sa (1985), Krvavý šport (1988), Levie srdce (1990), Dvojitý zásah (1991), Univerzálny vojak (1992), Niet úniku (1993), Timecop (1994), Náhla smrť (1995), Súboj cti (1996), Maximálne riziko (1996), Kontraband (1998), Legionár (1998), Replikant (2001), Teror vo vlaku (2002), JCVD (2008) či zo spomínanej snímky Expendables 2 (2012).

Americká herečka Demi Moore sa predstaví v seriáli 10 Days In The Valley. Päťdesiattriročná rodáčka z Roswellu v Novom Mexiku stvárni slobodnú mamičku, scenáristku Jane Sadler. Tá v rámci hľadania päťročnej dcéry, ktorú unesú uprostred noci, musí odkryť tajné stránky svojho života.
Na projekte spoločnosti Skydance Television pracuje Kanaďanka Tassie Cameron, ktorá je spolutvorkyňou a tiež jednou z výkonných producentiek seriálu z policajného prostredia Rookie Blue (2010).
Demi Moore si zahrala napríklad vo filmoch Duch (1990), ktorý jej v roku 1991 vyniesol nomináciu na Zlatý glóbus, ďalej Zopár správnych chlapov (1992), Neslušný návrh (1993), Škandalózne odhalenie (1994), Šarlátové písmeno (1995), Teraz a potom (1995), Striptíz (1996), G.I. Jane (1997), Charlieho anjeli: Na plný plyn (2003), Krádež diamantov (2007), Mr. Brooks (2007) či Margin Call (2011). Druhú nomináciu na Zlatý glóbus si na konto pripísala v roku 1997 vďaka jednej z hlavných úloh v televíznom filme Keby steny mohli hovoriť (1996), ktorý jej ako jednej z producentiek a producentov vyniesol aj nomináciu na Primetime Emmy v kategórii Najlepší televízny film.

Bývalý moderátor motoristickej relácie Top Gear Jeremy Clarkson a predstavitelia British Broadcasting Corporation (BBC) uzavreli mimosúdnu dohodu s producentom tohto programu Oisinom Tymonom, ktorého Clarkson vlani verbálne aj fyzicky napadol. Moderátor sa producentovi, ktorý jeho a BBC v novembri zažaloval za rasovú diskrimináciu a žiadal odškodné 100-tisíc libier, taktiež znovu ospravedlnil.
"Rád by som sa Oisinovi Tymonovi znovu ospravedlnil za vlaňajší incident a jeho poľutovaniahodné následky. Chcem dôrazne zopakovať, že nič z toho, čo sa stalo, nebola jeho vina. Taktiež by som chcel povedať, že urážky, ktorým musel po tom incidente čeliť, sú neospravedlniteľné a je mi ľúto, že si tým musel prejsť. Som rád, že je táto záležitosť už uzavretá. Oisin bol vždy dôležitou súčasťou Top Gearu a želám mu do budúcnosti len to najlepšie," uviedol 55-ročný Clarkson, ktorý spoločne s predstaviteľmi BBC vyplatí producentovi odškodné, pričom by malo ísť o sumu vyššiu než spomínaných 100-tisíc libier.
Incident, pre ktorý musel Clarkson z Top Gearu odísť, sa odohral 4. marca. Moderátor napadol Tymona, pretože mu po nakrúcaní nezabezpečil teplé jedlo. Producent, ktorý mal zranené ústa, sa následne sám odviezol do nemocnice, pričom si myslel, že príde o prácu. Na moderátora preto ani nepodal oficiálnu sťažnosť vedeniu BBC. To sa o incidente dozvedelo až od samotného Clarksona, ktorého 10. marca suspendovali na neurčito, pričom pozastavili aj vysielanie Top Gearu. Fanúšikovia relácie na toto rozhodnutie zareagovali spustením online petície, prostredníctvom ktorej žiadali Clarksonov návrat. Podpísalo ju viac než milión ľudí.
Vedenie BBC spustilo vlastné vyšetrovanie, ktoré viedol riaditeľ BBC Scotland Ken McQuarrie. Ten výsledky odovzdal generálnemu riaditeľovi Tonymu Hallovi, ktorý 25. marca oznámil, že s Clarksonom pre porušenie interných predpisov neobnovia kontrakt. Jeho kolegovia Richard Hammond a James May následne oznámili, že s BBC nepredĺžia kontrakty a neskôr sa všetci traja dohodli na novej motoristickej relácii s americkou spoločnosťou Amazon. Prvá séria bude mať premiéru v roku 2016 na streamovacej službe Amazon Prime. Novými moderátormi Top Gearu sa stali Chris Evans, Matt LeBlanc, Sabine Schmitz, Chris Harris, Rory Reid a Eddie Jordan. Nové epizódy začnú vysielať v máji na stanici BBC Two.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Francúzsko žiada od amerického gigantu Google úhradu nezaplatených daní vo výške 1,6 miliardy eur a kritizuje spoločnosť za agresívne metódy optimalizácie daní. Informovala o tom agentúra Reuters.
"Z hľadiska našej krajiny neuhradené dane tejto spoločnosti dosahujú 1,6 miliardy eur," povedal pre Reuters nemenovaný zdroj. Francúzske ministerstvo financií aj Google sa k správe odmietli vyjadriť. Hovorkyňa Google uviedla iba to, že spoločnosť dodržiava daňové zákony každej krajiny, v ktorej podniká. Neoverené zdroje médií z roku 2012 hovorili o sume miliardy eur, ktorú francúzske úrady žiadali od Google. Spoločnosť vtedy odmietla zaplatiť.
Podľa odborníkov francúzsky daňový úrad obvykle vydá najprv predbežnú správu a až po nej prichádza záverečná, ktorá sa môže stať podkladom pre súdny proces, ak daňový poplatník uvádzanú sumu neuhradí. Francúzsky minister financií Michel Sapin začiatkom tohto mesiaca vylúčil dohodu, akú nedávno Google uzavrel s britskou vládou. Podľa neho totiž daňové nedoplatky vo Francúzsku sú oveľa vyššie než v Británii.
Google sa s britskými úradmi dohodol na vyrovnaní vo výške 130 miliónov libier (164,69 milióna eur) za obdobie od roka 2005. Experti však túto sumu skritizovali ako "neproporčne nízku".
Francúzsko, Británia a ďalšie krajiny sa už dlho sťažujú na vysoké zisky, ktoré Google, Yahoo! a ostatné internetové giganty u nich dosahujú, no svoje daňové sídla majú v štátoch s nízkymi sadzbami, napríklad, v Írsku. Tieto sťažnosti ale narážajú na európsku legislatívu, ktorá chráni spoločnosti pred platením daní v krajinách, kde nemajú to, čo sa označuje ako "permanentné sídlo".

Copyright © TASR 2016

24. 2. 2016

Kontrola do Akadémie médií

Kontrola do Akadémie médií


Ministerstvo školstva posiela do Akadémie médií, odbornej vysokej školy mediálnej a marketingovej komunikácie v Bratislave kontrolu. Posúdiť chce jej spôsobilosť na uskutočňovanie bakalárskych študijných programov. Rezort totiž disponuje informáciami o výkone exekúcie na tejto škole i o probléme s doručovaním korešpondencie. TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Ministerstvo plánuje preveriť aj nakladanie s dotáciou na podporu študentov, ktorá bola vysokej škole poskytnutá na zabezpečenie zákonných nárokov študentov, ide najmä o sociálne štipendiá. "Podľa informácií rodičov, ktorí sa ministerstvu školstva ozvali, ich totiž študenti nedostávajú, hoci im mali byť priznané," hovorí minister školstva Juraj Draxler (nominant Smeru-SD). Ministerstvo na sociálne štipendiá pre školu vyčlenilo v roku 2015 celkovo 24.095 eur a na motivačné štipendiá ďalších 3955 eur. Odbor kontroly ministerstva preverí nakladanie s týmito zdrojmi v najbližšom čase.
Rezort školstva zároveň požiadal Akreditačnú komisiu o preverenie podmienok uskutočňovania akreditovaných študijných programov na Akadémii médií, odbornej vysokej škole mediálnej a marketingovej komunikácie v Bratislave. Dôvodom sú pochybnosti či sú tieto programy v súčasnosti uskutočňované v súlade s ich akreditáciou.
Škola má momentálne akreditované bakalárske študijné programy - marketingová komunikácia a mediálna komunikácia. "V prípade magisterských študijných programov mediálne štúdia, denná a externá forma, bolo rozhodnuté o pozastavení akreditácie, preto na uvedené štúdium nie je možné prijímať nových študentov," podotkla Dupaľová Ksenzsighová.
Na základe zistení Akreditačnej komisie ministerstvo zrealizuje ďalšie kroky, ktoré môžu viesť až k odňatiu štátneho súhlasu, a teda k ukončeniu činnosti tejto súkromnej vysokej školy.

Copyright © TASR 2016

SLOVAK WEB NEWS

SLOVAK WEB NEWS

Slováci preferujú pripájanie sa na internet pomocou mobilných zariadení viac než obyvatelia väčšiny ostatných krajín strednej a východnej Európy (CEE). V súčasnosti už štvrtina zobrazení internetových stránok na Slovensku pochádza z mobilných zariadení. Ukázal to výskum, ktorého výsledky prezentovala obchodno-poradenská spoločnosť Gemius.
Spoločnosť oznámila, že takmer 25 percent zobrazení stránok vykonávaných na webových portáloch zapojených do výskumu AIM monitor pochádza z iných zariadení, než sú klasické počítače. Ide predovšetkým o mobilné telefóny a tablety, ale aj o ďalšie zariadenia ako herné konzoly, televízie a prehrávače DVD a BlueRay.
Slovensko je tak na druhom mieste v regióne CEE v počte mobilných zobrazení stránok, priblížila Izabela Urbanová zo spoločnosti Gemius Slovakia.
Najvyšší podiel takzvaných nepočítačových zobrazení bol zaznamenaný v Chorvátsku (38,8 %), za ním nasleduje Slovensko (24,3 %) a Maďarsko (22,5 %). Najnižší podiel mobilných zobrazení – iba 4,4 percenta je na Ukrajine.
Gemius vysvetlila, že uvedené dáta sa týkajú navštevovaných webových stránok a nezahŕňajú aplikácie nainštalované v smartfónoch, tabletoch a ďalších zariadeniach.

Copyright © TASR 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Najnovší album anglického speváka a hudobníka Davida Bowieho Blackstar (2016) poslúžil ako predloha pre miniseriál na službe Instagram. Projekt nesúci názov Unbound vznikol ešte pred úmrtím hudobnej legendy a prinesie 16 krátkych videí, v ktorých sa predstavia Tavi Gevinson a Patricia Clarkson. Videá pritom ponúknu rôzne vizuálne interpretácie piesní albumu. Prvú epizódu miniseriálu zverejnia na profile instaminiseries vo štvrtok 25. februára. Ďalšie epizódy tvorcovia sprístupnia postupne v nasledujúcich dňoch.
David Bowie, vlastným menom David Robert Jones, sa narodil 8. januára 1947 a patril k najvýznamnejším hudobníkom v dejinách. Oceňované je najmä jeho novátorstvo zo 70. rokov, ktoré sa prejavilo na albumoch ako The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars (1972), Aladdin Sane (1973), Young Americans (1975) či Heroes (1977). Na konte má 26 sólových štúdioviek vrátane spomínaného posledného albumu Blackstar, ktorý vydal v deň svojich 69. narodenín. Okrem toho nahral aj dva albumy s formáciou Tin Machine. 
Podarilo sa mu získať dve Grammy, vrátane ceny za celoživotné dielo, ďalej tiež tri BRIT Awards, pričom jednu dostal za prínos britskej hudbe. V roku 2002 ho BBC označila za 29. najvýznamnejšieho Brita v dejinách. Americký magazín Rolling Stone ho v roku 2004 vyhlásil za 39. najlepšieho interpreta v dejinách a 23. najlepšieho speváka histórie. V roku 1996 ho uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy. Okrem hudby sa venoval aj herectvu, účinkoval napríklad v snímkach Muž, ktorý spadol na Zem (1976), Krásny gigolo, úbohý gigolo (1978), Veselé Vianoce, pán Lawrence (1983), Labyrint (1986), Posledné pokušenie Krista (1988), Twin Peaks (1992), Basquiat (1996), Mr. Rice's Secret (2000), Zoolander (2001), Dokonalý trik (2006) či Rock zo strednej (2009). Bowie bol dvakrát ženatý, v rokoch 1970 až 1980 bola jeho manželkou americká modelka a herečka Mary Angela Barnett, ktorá mu porodila syna Duncana. V roku 1992 sa potom oženil so somálsko-americkou modelkou Iman, s ktorou mal dcéru Alexandriu Zahru. Zomrel 10. januára v dôsledku rakoviny. 

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané. 

Mediálna skupina Viacom, ktorá vlastní televízne stanice MTV, Comedy Central a Nickelodeon, hľadá menšinového investora pre svoje filmové štúdiá Paramount Pictures. Informovala o tom agentúra AP.
      Výkonný riaditeľ Philippe Dauman s ohľadom na akcionárov frustrovaných zhoršujúcimi sa výsledkami uviedol, že bude pokračovať v rokovaniach s vybranou skupinou potenciálnych investorov. 
      Hoci nie je známe, o koho ide, v poslednom čase sa rozprúdili špekulácie o záujme viacerých čínskych spoločností, napríklad, internetového gigantu Alibaba. O to viac, že majiteľ čínskej siete divadiel Dalian Wanda minulý mesiac za 3,5 miliardy USD (3,18 miliardy eur) kúpil štúdio Legendary Entertainment, ktoré stojí za takými hitmi ako Batman či Počiatok.
      Trhy správu Viacomu prijali pozitívne a jeho akcie takmer okamžite vzrástli o tri percentá. Štúdiám Paramount Pictures, ktoré stoja za mnohými filmovými trhákmi, sa totiž v poslednom čase nedarí. Tržby v prvom kvartáli obchodného roka 2015/2016 medziročne klesli o 15 % na 612 miliónov USD, keďže štúdio uviedlo do kín menej filmov ako predvlani. A navyše sa tržby z reklamy v USA znížili o 4 %.
Copyright © TASR 2016

Reklamná pauza, môžete sa...

Reklamná pauza, môžete sa...
 

23. 2. 2016

ČARO EPG

ČARO EPG

Thanks to : Denis Bohumil Schvarcz

POKUTY NAŠE KAŽDODENNÉ

POKUTY NAŠE KAŽDODENNÉ
 

Na dnešnom zasadnutí Rada pre vysielanie a retransmisiu

uložila sankciu – pokutu 600 eur prevádzkovateľovi retransmisie SWAN, a.s. za porušenie § 17 ods. 1 písm. c) ZVR, ku ktorej došlo tým, že v čase vykonania merania poskytoval retransmisiu programových služieb ČT1 HD, ČT2 HD, ČT24 bez súhlasu pôvodného vysielateľa;

uložila sankciu – upozornenie na porušenie zákona prevádzkovateľovi retransmisie KABEL TELEKOM, s.r.o. za porušenie § 17 ods. 1 písm. c) ZVR, ku ktorej došlo tým, že v čase vykonania merania poskytoval retransmisiu programových služieb HBO, HBO 2, HBO Comedy, HBO HD, Minimax, Disney Channel, Sport1, AMC, Šlágr TV, ČT24, Noe TV, Nova Sport HD, Sport 2 HD a Sport 1 HD bez súhlasu pôvodného vysielateľa;

začala správne konanie voči vysielateľovi MAC TV s.r.o. (programová služba JOJ PLUS) vo veci možného porušenia § 20 ods. 3 ZVR (ochrana maloletých - JSO), ku ktorému došlo tým, že dňa 5. 12. 2015 o cca 16:47 hod a dňa 6. 12. 2015 o 10:01 hod odvysielal program Peklo v Ríme označený ako nevhodný pre maloletých divákov do 12 rokov;

začala správne konanie voči vysielateľovi MAC TV s.r.o. (programová služba JOJ PLUS) vo veci možného porušenia § 20 ods. 3 ZVR (ochrana maloletých - JSO), ku ktorému došlo tým, že dňa 26. 12. 2015 o cca 19:41 hod odvysielal program Profesionáli označený ako nevhodný pre maloletých divákov do 12 rokov;

začala správne konanie voči vysielateľovi MAC TV s.r.o. (programová služba JOJ) vo veci možného porušenia § 36 ods. 2 ZVR (vysielací čas vyhradený reklamným šotom), v súvislosti s tým, že dňa 19. 12. 2015 v čase od 21:00 do 22:00 hod mohlo dôjsť k odvysielaniu reklamných šotov v časovom rozsahu vyššom ako povolených 12 minút;

začala správne konanie voči vysielateľovi RÁDIO KISS s.r.o. (programová služba Rádio KISS) vo veci možného porušenia § 16 ods. 3 písm. l) ZVR v súvislosti s tým, že nedodal Rade na jej vyžiadanie súvislý záznam vysielania zo dňa 27. 11. 2015;

uznala za neopodstatnené 6 sťažností resp. ich častí, medzi nimi aj
• sťažnosť na rozhlasový reklamný spot spoločnosti Hornet autosklo, ktorá podľa sťažovateľa zosmiešňuje príslušníkov českého národa a porušuje jazykový zákon (D.EXPRES, k.s., EXPRES).

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Odvolací súd znížil iránskemu režisérovi Kejvánovi Karímímu trest z pôvodných šiestich rokov odňatia slobody na jeden rok. Karímího podľa agentúry AP odsúdili za "urážanie posvätností".
      Kejván Karímí má ešte stále dostať 223 rán bičom tak, ako mu to udelili v pôvodnom rozsudku. Irán podľa svojich slov opustiť neplánuje a trest si odsedí.
      Karímí je medzinárodnému publiku a verejnosti známy predovšetkým za svoj čiernobiely minimalistický krátky film "Dobrodružstvá manželského páru" z roku 2013. Snímku uviedli na približne 40 festivaloch a vyhrala ocenenia na podujatiach v Španielsku a Kolumbii.
      Agentúra AP pripomenula, že verdikt vyhlásili v čase zásahov vlády islamskej republiky voči formám slobody prejavu, ako aj dohody o iránskom jadrovom programe medzi svetovými veľmocami a Teheránom.

Copyright © TASR 2016

V americkom meste Pasadena v Kalifornii oslávia 25. februára deň venovaný seriálu Teória veľkého tresku (2007). V spomínaný dátum totiž televízia CBS uvedie v premiére 200. epizódu obľúbeného sitkomu. Zástupcovia mesta v oficiálnom vyhlásení okrem iného uviedli, že tvorcovia seriálu sa zaslúžili o zviditeľnenie Pasadeny po celom svete. "Seriál Teória veľkého tresku nazýva Pasadenu už 200 častí svojím domovom. Je pre nás veľká česť, že toto mesto, ktoré dalo veľmi veľa našim postavám a príbehom, opäť raz dokázalo, že je naozajstnou inšpiráciou," vyjadrili sa výkonní producenti projektu Chuck Lorre, Steven Molaro a Bill Prady. Tvorcami sitkomu o vedcoch, ktorým sa do života priplietla krásna mladá žena, sú spomínaní Bill Prady a Chuck Lorre. Seriálu sa okrem úspechu u divákov podarilo dosiahnuť aj uznanie kritiky. Na konto si v rokoch 2009 a 2013 pripísal cenu asociácie televíznej kritiky pre najlepší komediálny seriál. Spomedzi hercov a herečiek najviac žiari Jim Parsons (Sheldon), ktorý získal štyri ceny Primetime Emmy (2010, 2011, 2013, 2014) i Zlatý glóbus (2011). Okrem toho v sérii účinkujú Johnny Galecki (Leonard), Kaley Cuoco (Penny), Simon Helberg (Howard), Kunal Nayyar (Raj), Mayim Bialik (Amy) či Melissa Rauch (Bernadette). 

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané. 

VOĽBY 2016

VOĽBY 2016

Okrem verejnoprávnej RTVS nachystalo pre rozhlasových poslucháčov predvolebné diskusie zástupcov politických strán aj Rádio Expres. Odvysiela štyri predvolebné duely, z ktorých tri sa uskutočnia v týždni pred voľbami.
      O dueloch informuje rádio na svojej internetovej stránke. Do diskusií sa rozhodlo pozvať predstaviteľov ôsmich strán, ktoré by na základe prieskumov zverejnených do 18. februára dosiahli hranicu piatich percent potrebných na zvolenie do Národnej rady SR. Moderátorom duelov bude Braňo Závodský.
      Dvojice lídrov strán, ktoré sa stretnú v dueloch, určili v Exprese žrebovaním. V prvej diskusii, ktorá sa uskutoční v piatok (26.2.) sa stretne Béla Bugár (Most-Híd) s Borisom Kollárom (Sme Rodina).
      Na pondelok (29.2.) pozýva Expres do štúdia Richarda Sulíka (SaS) spolu s Jánom Figeľom (KDH), v utorok (1.3.) na seba narazia Radoslav Procházka (#Sieť) a Andrej Danko (SNS). Posledný deň pred volebným moratóriom – v stredu (2.3.) má prísť do súkromného rádia Robert Fico (Smer-SD) a Igor Matovič (OĽaNO-NOVA).
      Na svojom prvom rozhlasovom okruhu – Rádiu Slovensko vysiela od piatka (19.2.) predvolebné diskusie aj verejnoprávna RTVS. Nachystala celkom osem rozhlasových diskusií, ktoré sú reprízované na televíznej Dvojke. Na Rádiu Slovensko RTVS simultánne odvysiela i štyri televízne diskusie uvedené na hlavnom televíznom kanáli Jednotke.
      V primárne rozhlasových diskusiách sa spolu stretávajú trojice politických strán (v prvej diskusii iba dve strany) rozdelené na základe výsledkov štyroch prieskumov verejnej mienky, ktoré si RTVS objednala. Moderujú ich Braňo Dobšinský, Lucia Virostková a Juraj Jedinák.
      Tri záverečné diskusie budú obsadené nasledovne: vo štvrtok (25.2.) sa stretnú predstavitelia strán SMK, Sme Rodina - Boris Kollár a SaS, v piatok (26.2.) zástupcovia KDH, OĽaNO-NOVA a Mosta-Híd a v záverečnej diskusii v sobotu (27.2.) lídri SNS, #Siete a Smeru-SD.
      Premiér Robert Fico označil diskusnú reláciu Rádia Expres, v ktorej by sa mal stretnúť s Igorom Matovičom za "vymyslenú". "Predseda vlády SR sa nezúčastní na žiadnom divadle organizovanom Rádiom Expres," uvádza sa v jeho stanovisku, ktoré zaslal Tlačový a informačný odbor Úradu vlády (ÚV) SR.
      "Nikdy nepotvrdil (Fico, pozn. TASR) účasť na pripravovanej diskusii a Rádio Expres svojím prístupom nesie zodpovednosť za to, že táto téma je zneužívaná jednou politickou stranou v predvolebnej kampani," doplnil Tlačový a informačný odbor ÚV. Informoval, že Fico oficiálne potvrdil účasť v predvolebných reláciách RTVS, TA3 a TV Markíza.

Copyright © TASR 2016