27. 10. 2007

SLOVAK and CZECH MEDIA NEWS

SLOVAK and CZECH MEDIA NEWS
Výmenou niektorých programov si kresťansky ladené rádiá Lumen na Slovensku a Proglas v Česku v nedeľu 28. októbra symbolicky pripomenú výročie vzniku Česko-Slovenska (ČSR). Ako informoval tlačový tajomník Lumenu Miroslav Strelec, poslucháčom tohto rádia českí redaktori už v rannom vysielaní predstavia dve pútnické miesta v Českej republike - Klokoty u Tábora a Hostýn. Vo vysielaní Lumenu budú aj české úvahy nad evanjeliom, príhovor riaditeľa Proglas, ako aj dve rozhlasové rozprávky pre deti a dve rozhlasové hry pre dospelých z produkcie Proglasu. Vo večernom vysielaní sa poslucháčom rádia Lumen prihovorí český kardinál Miroslav Vlk. Rádio Lumen ponúklo partnerskej rozhlasovej stanici zamyslenie na nedeľu, svätých pre súčasnosť, relácie Slovenskí chorí v Lurdoch a Karmel o Matke Tereze a tiež programy ako Svetlo nádeje, rozhlasové hry a Príbehy zo života do života. O 21:00 sa na oboch rádiách začne spoločné vysielanie reláciou Karmel s pozdravmi biskupov Františka Tondru a Rudolfa Baláža a pátra Františka Sočufku. Súčasťou relácie bude aj spoločná modlitba ruženca.

Festa Internazionale di Roma - RomeFilmFest

Festa Internazionale di Roma - RomeFilmFest
Americká snímka Juno o dospievajúcom dievčati, ktoré otehotnie a snaží sa nájsť manželský pár na adopciu svojho dieťaťa, získala dnes na Rímskom filmovom festivale cenu za najlepší film. Ocenenie najlepšia herečka udelili čínskej herečke Ťang Wen-li za výkon vo filme Li Čchun (A jar prichádza) o provinčnej opernej speváčke, ktorá sníva, že sa stane hviezdou Pekinskej opery. Dej sa odohráva v období medzi kultúrnou revolúciou (1966-76) a nepokojmi na Námestí nebeského pokoja (1989). Cenu za najlepší mužský herecký výkon odovzdali Chorvátovi Rademu Serbedzijovi, ktorý zaujal vo filme Fugitive Pieces kanadsko-gréckej produkcie. Serbedzija stvárnil Athosa, gréckeho archeológa, ktorý zachráni židovské dieťa z Poľska, osirotené počas druhej svetovej vojny. Snímka Juno kanadského filmového tvorcu Jasona Reitmana rozpráva príbeh Juno (v podaní Ellen Pageovej), tínedžerky z amerického štátu Minnesota, ktorá sa dostane do druhého stavu a rozhoduje sa, čo s dieťaťom urobí. Na minulomesačnom Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte získal film druhé miesto v hlasovaní divákov. Päťdesiatčlenná porota, ktorú tvorili bežní filmoví návštevníci vybraní v Taliansku a iných európskych štátoch, posudzovala súťažné snímky na festivale v Ríme, ktorý sa teraz konal ešte len druhýkrát. Porote predsedal bosniansky režisér Danis Tanovič, ktorý v roku 2001 získal za svoje dielo Krajina nikoho pozláteného Oscara v kategórii najlepší zahraničný film.

FOX RULEZZZ !

FOX RULEZZZ !

ČERNOVÁ 1907

Ešte i po sto rokoch žijú tragické udalosti v Černovej v spomienkach rodákov. "Podľa mojich rodičov to bolo veľmi strašné, keď prišli Maďari a chceli vysvätiť kostol a ľudia sa vzbúrili," spomína dnes už 85-ročná Helena Janigová z Černovej. Pri tragédii vyhasli životy 15 obyvateľov obce a ďalšie desiatky boli zranených. Na starú mamu Máriu Cibulkovú, ktorú postrelili do pravej ruky v lakti, spomína 79-ročný Peter Demko, tiež rodák z Černovej. "Po incidente ju odsúdili do basy na šesť či osem mesiacov," hovorí. V roku 1908 išlo do väzenia za účasť na vzbure 38 ľudí. Černovci sa rozhodli postaviť kostol na vŕšku, aby nemuseli chodiť približne štyri kilometre do Ružomberka, pod ktorý dnes Černová spadá ako mestská časť. Základný kameň posvätili 20. apríla 1906, na jeseň 1907 čakala stavbu vysviacka. "Na kostol sa skladala celá dedina, kňaz a rodák Andrej Hlinka chodil pýtať peniaze od dobrodincov doma i v Amerike. Burcoval, aby sa tam skladali," dodáva Janigová. Obyvatelia Černovej nesúhlasili, aby ich novopostavený kostol posvätili bez ich rodáka Hlinku, ktorý bol v tom čase pre účasť na poslaneckých voľbách v roku 1905 v prospech Vavra Šrobára biskupom Alexandrom Párvym suspendovaný. Veriaci preto 27. októbra 1907 zahatali kočom, na ktorom sedeli slúžny, dekan, administrátor, pomocný organista a kostolník, vchod do dediny pri škole (teraz kultúrny dom). Veliteľ žandárov dal rozkaz strieľať do davu. "Na mieste zahynulo deväť ľudí, na následky zranení ďalších šesť," uviedol pred novinármi Matúš Demko, člen organizačného tímu spomienkových slávností, ktoré v obci pripravujú pri príležitosti 100. výročia pod záštitou prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Pietna spomienka sa začne vo štvrtok na budúci týždeň medzinárodnou konferenciou s názvom Mýtus a realita na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Vyvrcholí trojdňovým programom od 26. do 28. októbra. Viac informácií poskytuje internetová stránka Černovej www.cernova.sk. Obete černovského masakru pripomína travertínový pomník na tamojšom cintoríne. Odhalili ho 27. októbra 1932, postavila ho Slovenská liga amerických Slovákov zo zbierky rodákov pri príležitosti 25. výročia černovskej tragédie. Na pomníku je vyrytých 15 mien martýrov, ktorí zahynuli. Pri príležitosti 100. výročia Černovskej tragédie odvysiela Slovenská televízia v sobotu 27. októbra o 14.30 hod. na Dvojke priamy prenos sv. omše z Černovej. Hlavným celebrantom bude arcibiskup - metropolita Mons. Ján Sokol, kázať bude predseda Konferencie biskupov Slovenska, spišský biskup Mons. František Tondra.

Superstar Sk vs. svet again

Superstar Sk vs. svet again
IFPI SR Hitparáda - RADIO TOP 100 - Týždeň - 2007/42

1. PEHA-OPÝTAJ SA 2. BLUNT JAMES-1973 3. TINA-KÝM TY SPÍŠ 4. KOMAJOTA-UKRADNUTÝ 5. PLAIN WHITE T´S-HEY THERE DELILAH 6. CHINASKI-ZADARMO 7. CMORIK PETER-NEMUSÍŠ SA BÁŤ 8. BEDINGFIELD NATASHA-SOULMATE 9. FERGIE-BIG GIRLS DON´T CRY 10. TEAM-AKO MÁLO 11. SMATANOVÁ ZUZANA-ZDÁ SA ŽE TO STAČÍ 13. MISHA-SPOMALÍME SVET 30. PREDNÁ ZDENKA-PONAD MAKY 43. PARA-DOMA DOBRE 44. KOMAJOTA-RÁNO V NOVINÁCH 46. HORKÝŽE SLÍŽE-R´N´B SOUL 54. METROPOLIS & KULY-RUKA DO OHŇA 58. TINA-BLÍZKO TEBA 65. CMORIK PETER-SOM NAD VECOU 66. I.M.T. SMILE-DUCH ČLOVEKA 75. PREDNÁ ZDENKA-KEĎ TO NEJDE 79. NOCADEŇ-VOĽNÝM PÁDOM 81. ŽBIRKA MIRO & FRUHLINGOVÁ IVA-TVOJ SVET JE MOJ 84. GRIGOROV ROBO-NEVIEM ČI VIEM 91. NATAŠA-DO TLA ZHORÍM 93. EARS-BLIŽŠÍ 95. GOMBITOVÁ MARIKA-TAK SOM CHCELA VŠETKÝCH MILOVAŤ 96. REPKOVÁ ANNA-ŠACH MAT 97. SKA2TONICS-SKÚŠAM 98. VETROPLACH-LÁKA MA SVET 99. MARGOT-MAŤ TAK KRÍDLA

26. 10. 2007

KAUZA TREND

KAUZA TREND
Vážení konatelia spoločnosti TREND Holding,

oboznámil som sa s obsahom listu, v ktorom ma informujete o rozhodnutí Okresného súdu Bratislava II z 21.9.2007 o nariadení predbežného opatrenia proti Vašej spoločnosti. Ako predseda vlády Slovenskej republiky, teda predstaviteľ výkonnej moci, nie som oprávnený vstupovať alebo zasahovať do činnosti súdov. Rovnako nie som oprávnený komentovať dôvody, ktoré príslušný súd viedli k určitému rozhodnutiu. Na druhej strane musím dôrazne protestovať proti obvineniam opozičných politikov, ktorí bez akýchkoľvek dôkazov a elementárnej logiky vytvárajú obraz zodpovednosti vlády SR a jej výhrad k objektívnosti väčšiny médií za citované uznesenie Okresného súdu Bratislava II. Vážení konatelia, Ubezpečujem Vás, že pokiaľ sa v praxi objavia prípady nezákonného obmedzovania slobody prejavu, na ktoré budem oprávnený reagovať, okamžite tak urobím. S takýmito prípadmi som zatiaľ oboznámený nebol a verím, že k nim ani nedôjde, pretože médiá na Slovensku požívajú mimoriadne širokú interpretáciu slobody tlače a prejavu, čo potvrdilo aj medzinárodné hodnotenie, podľa ktorého je Slovenská republika pre činnosť médií treťou najslobodnejšou krajinou na svete. Verím, že podstata súkromnoprávneho sporu, ktorému ste vystavení, bude rozhodnutá spravodlivo.

S pozdravom

Robert Fico

Medzinárodný filmový festival Alma-Ata

Medzinárodný filmový festival Alma-Ata
Dve ceny získali slovenské filmové diela na 5. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v kazašskej Alma-Ate. Na podujatí získala snímka My zdes režiséra Jaroslava Vojteka cenu - diplom laureáta pre najlepší nehraný plnometrážny film v sekcii Kino mladých a film Tričko, ktorý nakrútil Martin Hossein Fazelli, zasa cenu - diplom laureáta pre najlepší hraný krátkometrážny film v rovnakej sekcii. Obe ocenenia prevzal 18. októbra v Astane mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Kazachstane Dušan Podhorský.
V centre pozornosti na tohtoročnom festivalovom podujatí v stredoázijskej republike boli debutové filmy a mladí filmári. Motto prehliadky Hviezdy Šakena bolo poctou kazašskému režisérovi a hercovi v jednej osobe Šakenovi Ajmanovovi (1914-1970).

SLOVAK DIGITAL NEWS

SLOVAK DIGITAL NEWS
Na informačnú kampaň k digitalizácii televízneho a rozhlasového vysielania by mal štát vynaložiť v rokoch 2008 až 2012 minimálne 125 miliónov korún. Ako uvádza ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií v koncepcii, ktorá bola predložená na pripomienkové konanie, táto suma tvorí len 45 percent celkových nákladov. Na zvyšku sa budú podieľať verejnoprávne médiá, súkromní televízni a rozhlasoví vysielatelia, prípadne prevádzkovatelia multiplexov. Začiatok prvej etapy kampane, týkajúcej sa prechodu na pozemné digitálne televízne vysielanie (DVB-T), je naplánovaný do konca budúceho roka. Celá by sa mala ukončiť v decembri 2012. "Mala by vytvoriť dostatočnú bázu základných technických informácií o samotnom procese, schopných cielene vyplniť existujúce informačné vákuum a uviesť na pravú mieru ďmýtyď, ktoré o digitálnom vysielaní kolujú na verejnosti," píše sa v materiáli. Jej cieľom bude vysvetliť dôvody zmeny, podstatu prechodu na DVB-T, informovať o technických možnostiach príjmu tohto vysielania, ako aj o jeho spúšťaní v jednotlivých oblastiach. Informačná kampaň pokryje celú verejnosť, ale zameria sa predovšetkým na problematickú skupinu obyvateľstva, ktorými sú podľa ministerstva starší ľudia, menej vzdelaná či vidiecka časť populácie. V súčasnosti slovenská verejnosť prijíma televízne signály rôznym spôsobom, ale až u 60 percent domácností je to prostredníctvom spoločných, prípadne individuálnych antén zo siete pozemných analógových vysielačov. Tí si po prechode na DVB-T budú musieť vyriešiť príjem sami. Najväčším pokrytím obyvateľstva v SR z pozemných vysielačov disponuje STV, konkrétne Jednotka má 95,8-percentné pokrytie, Dvojka 88,7 percent, nasleduje TV Markíza (85,7), TV JOJ (61) a TA3 (7,8 percenta). Predpokladá sa, že pozemné digitálne vysielanie vo väčšine oblastí spustia už spomínané televízie - minimálne programové služby, ktoré sa dnes v príslušnej oblasti vysielajú analógovo. Tieto služby sa umiestnia do prvého terestriálneho multiplexu a budú vysielať najmä na televíznych kanáloch v súčasnosti neobsadených analógovým vysielaním. Istý čas bude paralelná prevádzka DVB-T aj analógového vysielania. To sa potom začne vypínať, čím sa vytvoria predpoklady na spúšťanie druhého terestriálneho a verejnoprávneho terestriálneho multiplexu, do ktorých sa presunú programové služby z prvého multiplexu.

KAUZA TREND-politizácia

KAUZA TREND-politizácia
Úrad vlády odmietol obavy opozície o slobodu médií, ktoré dnes prezentovala na tlačovej besede SDKÚ-DS. Hovorkyňa vlády Silvia Glendová zároveň poukázala na neúčinný systém ochrany pred nepravdivými informáciami. "Zúfalým opozičným politikom ako obyčajne uniklo, že médiá na Slovensku si píšu a vysielajú čo len chcú, pričom využívajú fakt, že systém právnej ochrany pred uverejňovaním nepravdivých informácií je veľmi neúčinný. Rovnako im uniklo, že len nedávno bolo Slovensko vyhodnotené ako tretia najslobodnejšia krajina na svete pre médiá. Byť médiami, boli by sme veľmi opatrní, či chceme takých nedôveryhodných tútorov, ako je Mikloš a Dzurinda," uviedla Glendová. SDKÚ-DS znepokojujú tendencie obmedzovania slobody tlače a slobodného prístupu k informáciám na Slovensku. "Za veľmi nebezpečné považujeme aj to, čo sa deje s týždenníkom Trend. Považujeme to za veľmi nebezpečný precedens. Ak sa budú takéto veci diať, tak sa obmedzí prístup občanov k informáciám, pretože médiá, novinári sa budú báť písať kritické články voči spoločnostiam, alebo voči komukoľvek, ak výsledkom toho môže byť ohrozenie ich existencie. V tom je to politikum," uviedol dnes na tlačovej besede podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš. Rozhodnutie sudkyne, ktorá trestá týždenník za to, že informoval o rizikách pre investorov, ktorí tejto spoločnosti dôverujú, nie je podľa Mikloša v súlade so zákonmi, je likvidačné a nechráni právo. "Atmosféra vytvorená vládou, neustále útoky na médiá, môže nahrávať takýmto rozhodnutiam," vyhlásil Mikloš. Vláda v tejto kauze podľa neho nemôže zasiahnuť priamo, ale má možnosti na preskúmanie rozhodnutia. "My hovoríme o politickej zodpovednosti vlády za obmedzovanie slobodného prístupu k informáciám a atmosféry, ktorá nahráva takýmto rozhodnutiam. Vláda by mala rešpektovať základné princípy slobodnej a demokratickej spoločnosti, pretože politika vlády v tejto oblasti tieto princípy nerešpektuje," dodal. Mikloš tiež upozornil, že programové vyhlásenie vlády, že vláda bude robiť politiku "v záujme skvalitňovania realizácie práv na slobodu prejavu a informácií". "Sme svedkami opačnej politiky, ktorá obmedzuje slobodný prístup k informáciám," zdôraznil Mikloš. Ako príklady jej konania uviedol rozhodnutie že jej rokovania sú neverejné. Verejnosť sa tak nedostane k záznamom z rokovania vlády. Opakovali sa pokusy na obmedzenie zákona o slobodnom prístupe k informáciám poslaneckými návrhmi. Správy premiéra z pracovných ciest, ako napríklad z Líbye, nie sú prístupné. Najskôr sa nezverejnilo stanovisko ministerstva financií k PPP projektom, neskôr sa zverejnilo upravené. Vláda napáda a obviňuje médiá, dokonca rokuje o médiách. "Za nebezpečný precedens považujeme prepustenie námestníka riaditeľa Štátneho pedagogického ústavu za to, že poskytol rozhovor," dodal Mikloš.

Ekotopfilm 2007

Ekotopfilm 2007
Dokumentu Zrodený pre lietanie talianskeho režiséra Marca Visalberghiho patrí soška Grand Prix Ekotopfilm 2007. Hlavnú cenu 34. ročníka medzinárodného festivalu filmov o trvalo udržateľnom rozvoji, ktorá je zároveň Cenou vlády SR, dnes za režiséra v bratislavskom Primaciálnom paláci prebral Veľvyslanec Talianskej republiky Antonino Provenzano. "Sú dva dôvody, prečo sme vybrali tento film. Po prvé, je dôležité venovať priestor takmer vyhynutým druhom zvierat našej planéty a po druhé, tento film si vyžadoval veľkú dávku technickej zručnosti," uviedol krátko po vyhlásení cien predseda medzinárodnej poroty Ekotopfilmu 2007 Bruce Bucklin. Víťazná snímka rozpráva príbeh Angela D´Arriga, jedného z najlepších rogalistov na svete, známeho pod menom Vtáčí muž. Jeho cesta do Peru za kondorom Inka sa však končí tragicky a keď hrdina v polovici dokumentu zomiera, jeho úlohy sa zmocňuje Angelova manželka Laura a jeho priatelia. Cenu prezidenta SR získal slovenský film z orinockého pralesa vo Venezuele s názvom Tepuy od Pavla Barabáša. "Jeho filmy sú čarovné a výnimočné, lebo má unikátny pohľad na veci. Tatry-mystérium mám dokonca doma v USA a ukazujem ho tam ľudom, aby videli, aké úžasné môžu byť slovenské filmy," povedal Bucklin. Medzinárodná porota tiež udelila ceny v siedmich kategóriách. V sekcii populárno-vedecké filmy získal prvenstvo rakúsky film Zázrak pohybu (réžia: Steve Nicholls). Jednu zo sošiek z dielne výtvarníčky Júlie Kunovskej pridelila porota aj Kráľovnej stromov. Tento dokument americkej režisérskej dvojice Mark Deeble a Victoria Stone dostal cenu v kategórii prírodopisné a prírodovedné filmy. Nemecké Búrky, záplavy, horúčavy (réžia: Kathrin Labch) dostali cenu za dokumentárny film. Sekcia vzdelávacie, inštruktážne a výchovné filmy ocenila americký film Cesta vody - Evergaldes - Nádej sa vracia (réžia: Wes Skiles, Jill Heinerth). Ropný poplach v západnej Sibíri z nemeckej produkcie (réžia: Thomas Reutter) zožal úspech v kategórii publicistické filmy. Ocenenie za film pre deti a mládež udeľovala detská porota. Rozhodla sa pre nemeckú snímku Bionika - Technológia z prírody (réžia: Wolfgang Eissler). Zo susedného Česka pricestovala na dnešné odovzdávanie filmárka Lucie Štamfestová. Cena Ekotopfilmu za videoklipy, hrané, hudobné a reklamné filmy je už treťou, ktorá ovenčila jej šesťminútový bábkový film Chladnička. "Je to vlastne bájka o jednej chladničke na poli, ktorú niekto nezatvorí, roztečie sa a vznikne tam život," hovorí Štamfestová. Chladnička získala prvú cenu na nórskom festivale NUFF GLOBAL a cenu za najlepšiu animáciu na environmentálnom festivale Cinemambiente 2007 v Turíne. V aktuálnom ročníku súťažilo na Ekotopfilme 121 snímok z 26 krajín. Okrem hlavných cien rozdal 34. ročník festivalu aj 13 ocenení rezortov slovenskej vlády a ceny niekoľkých ďalších inštitúcií. Spolu 23 sošiek. Viac informácií je na internetovej stránke www.ekotopfilm.sk.

To je TV !

To je TV !

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA
"Tak ako zahraniční astronauti majú svoju vieru, my veríme v komunizmus, ktorý nám dodáva duchovnú podporu a silu. Nemodlíme sa tak ako naši kolegovia zo zahraničia. Spoločná viera nás včas zjednocuje a pomáha dosiahnuť náš spoločný cieľ. Vesmírni komunisti by vykonávali také isté aktivity ako ich stranícki kolegovia na Zemi. " Jang Li-wej, prvý čínsky kozmonaut "Štvrtková hodina otázok sa zmenila na politické školenie mužstva. " Pavol Minárik

„To nie je žiaden škandál. Nechajte trošku toho nášho Janka aj žiť, veď každý človek chodí po reštauráciách.“

Marian Janušek, minister výstavby a regionálneho rozvoja

"Fico klame a vláda kradne. "

Mikuláš Dzurinda

"Kaplický degraduje jiné názory. Že se tím - jako obrovský precedent - vychyluje kyvadlo demokracie k postdemokracii, je zjevné též."

Václav Klaus

" Premiér Robert Fico sľúbil, že dôchodcovia dostanú vianočný príspevok aj keby mal predať budovu Úradu vlády aj s pozemkom. Minulý rok sa vyplatil ku kresťanským Vianociam, tento rok sa vyplatí k pravoslávnym." Viera Tomanová

"Opakujem, babička, ktorá ma údajne zbožňuje, o mne od chvíle, keď mi vynadala do kuriev, nič nevie. Ak, tak len sprostredkovane. Jaguára som dostala od otca na Vianoce a ani omylom nestál tri milióny. Na súde som bola maximálne objektívna a nestranná. Na základe všetkého zverili deti do otcovej opatery. Uňho sú lepšie predpoklady na ich výchovu. Nielen finančné, ale predovšetkým domáca pohoda, ktorá tu teraz vládne. Ja chcem len jediné: aby moji súrodenci vyrastali v pokojnej rodinnej atmosfére bez hádok a hysterických výstupov. Nič viac a nič menej. Moja matka deti používala iba ako nástroj na vydieranie otca. Keď od nej prídu, sú ako vymenené. Vždy na deti kašľala a kašle na ne do dnešného dňa. Keď sú u nás, ani len nezavolá, či je všetko v poriadku, ako sa majú. Ja som dôkaz toho, aká v skutočnosti je."

Lucia Olešová

"Nenávidím svojho sudcu. Je podlý a jednoducho starý prd.“

Britney Spears

"Bríza zabezpečuje určitú krížovú kontrolu."

Miroslav Jureňa, minister pôdohospodárstva

"Vladimír Mečiar sa správa ako výpalník a Robert Fico púšťa perie. Mečiar vymenil pacientov, lekárov, zdravotné sestry a aj Milana Urbániho za vlastné kšefty, zrejme za lukratívne pozemky pod Vysokými Tatrami a jediné, čo ešte nemajú doriešené je, aká bude cena za tento kšeft. Preto sme nehlasovali ani o jedenástej a preto nehlasujeme ani teraz. Budeme hlasovať, až tento kšeft bude uzavretý. "

Mikuláš Dzurinda

"Určite sa pamätá na nezávislosť týchto inštitúcií, aby táto nezávislosť nebola znehodnotená, ale hovorím. V tejto chvíli prebiehate, lebo hovoríte o gombíkoch a nemáte kabát."

Dušan Jarjabek

„Ak by mal Ján Šmihula sebe kúsok cti, tak už tu nie je.“

Eduard Chmelár

" Aké nedostatky a dokedy má Šmihula odstrániť, ak z nedávnej analýzy Stanislavy Benickej vyplýva, že by mal odstrániť sám seba ?“

Miroslav Kollár

"Cítim sa dobre, konečne zvíťazila spravodlivosť. Som nevinný." Jozef Majský

25. 10. 2007

Trnkova žiadosť

Trnkova žiadosť
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka dnes požiadal novinárov, aby zvážili na ktorú stranu sa v boji proti mafii pridajú. Forma a spôsob, akým médiá informujú o prípade údajného bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Č., nasvedčujú podľa neho tomu, že média robia kampaň človeku, obžalovanému v jednom z najzávažnejších prípadov v Slovenskej republike, zavádzajú verejnosť a majú spochybniť svedkov, ktorí vypovedajú proti obvinenému. V tomto duchu sa dnes vyjadril generálny prokurátor Dobroslav Trnka na tlačovej besede, na ktorej hovoril o vplyve médií na vyšetrovanie prípadu Mikuláša Č. Podľa generálneho prokurátora by v tomto prípade mala mať novinárska etika svoju mieru. Trnka poukázal na články v istom slovenskom týždenníku a denníku. "Média svojím konaním navodzujú negatívnu atmosféru vo verejnosti na vnímanie tejto kauzy a ovplyvňujú nám svedkov, ktorých v tejto kauze máme," povedal Trnka. Podľa neho médiá zároveň vytvárajú prostredie, ktoré ohrozuje zdravie a životy policajtov a prokurátorov, ktorí na prípade Mikuláša Č., pracujú. Podľa Trnku médiá tiež vytvárajú negatívne prostredie, ktoré má tendenciu ovplyvňovať sudcov pri rozhodovaní či už o väzobných otázkach alebo o rozhodovaniach o sťažnostiach proti jednotlivým úkonom. Trnka so svojím rezortom si nie je istý, či tým tlakom odolávajú sudcovia tak, ako prokurátori a policajti. "Nech sa verejnosť nečuduje, ak je masírovaná takýmto spôsobom zo strany médií, keď niektoré rozhodnutia, ktoré sú v týchto kauzách vydávané, sú minimálne pre verejnosť. ale aj pre médiá diskutabilné," povedal Trnka. Všetky vyšetrovacie úkony v prípade Mikuláša Č. sú podľa Trnku procesne v poriadku a nenapadnuteľné. "Nedopustíme sa tých chýb, ktorých sme sa dopúšťali pri riešení týchto káuz v minulosti," povedal Trnka, podľa ktorého vyšetrovanie prípadu trestnej činnosti Mikuláša Č. ide normálnym spôsobom. Medializované veci okolo prípadu však majú podľa Trnku slúžiť tomu, aby svedkovia, ktorí v deviatich kauzách svedčia v neprospech obvineného, boli akýmkoľvek spôsobom spochybnení. "Za posledné dva roky špeciálny policajný tím, za účasti dvoch špeciálne vyčlenených prokurátorov Generálnej prokuratúry SR a ďalších 6 z ostatných krajských prokuratúr, vykonal niekoľko rekonštrukcií a konfrontácií v jednotlivých kauzách, zabezpečil také množstvo dôkazov, že prokuratúra bude môcť v najbližšom čase pristúpiť k oboznamovaniu sa s výsledkami vyšetrovania," sumarizoval Trnka. Podľa neho boli do týchto káuz zapojené aj orgány Českej a Maďarskej republiky, ako aj orgány Špeciálneho súdu a špeciálnej prokuratúry. Podľa Trnku sú títo ľudia denne vystavení ohrozeniu zo strany skupín, ktorých sa vyšetrovanie týka. Trnka dnes ubezpečil novinárov, že forma mediálneho nátlaku ani iného neovplyvní ani postoj prokuratúry, ani postoj polície a vôbec žiadnym spôsobom sa nemení ani postavenie svedkov, ktorí sú v medializovaných článkoch o Mikulášovi Č. spomínaní. Mikuláš Č. podľa Trnku podnietil médiá tým, keď 1. augusta 2007 písomne požiadal prokuratúru, aby v spolupráci s políciou začali tzv. dohadovacie konanie. "Menovaný sa chcel dohodnúť na uznaní viny a trestu," povedal Trnka. Ako ďalej Trnka informoval, na základe týchto skutočností, ktoré odovzdali príslušnému prokurátorovi, vykonali príslušníci policajného tímu za účasti prokurátorov výsluch obvineného Mikuláša Č., kde vypovedal k niektorým skutkom. "Toto konanie bolo ukončené 9. októbra, opätovne na jeho vlastnú žiadosť pri rekonštrukcii vraždy Filipa," povedal Trnka. Konanie Mikuláša Č., ktorý sa údajne priznal k vražde, je podľa generálneho prokurátora účelové. A to preto, lebo Mikuláš Č., ktorý priznal svoju účasť na trestných činoch za ktoré je stíhaný, mal vo svojich výpovediach tendenciu postaviť žijúcich svedkov, ktorí vypovedajú proti nemu, do takej pozície, aby boli ako svedkovia z konania proti nemu vylúčení.

KAUZA TREND

KAUZA TREND
Spoločnosť TREND Holding žiada predstaviteľov slovenskej vlády o pomoc pri riešení situácie, do ktorej sa dostala v súvislosti so sporom s firmou Bartolomei Finance. Predsedovi vlády Robertovi Ficovi, podpredsedovi vlády a ministrovi spravodlivosti Štefanovi Harabinovi a ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi zaslala otvorený list v nasledujúcom znení: Ako vydavatelia týždenníka TREND dovoľujeme si obrátiť sa na Vás so žiadosťou o pomoc a podporu. V posledných dňoch naša spoločnosť TREND Holding, spol. s r.o., čelí vážnej hrozbe. Uznesením zo dňa 21. 9. 2007 Okresný súd Bratislava II rozhodol o nariadení predbežného opatrenia, ktorým nám zakázal nakladať s peňažnými prostriedkami na firemných účtoch do sumy 140 mil. Sk. Tým znemožnil riadne fungovanie našej firmy a nebyť solidarity tretích subjektov, TREND by musel prestať vychádzať. Nariadenie predbežného opatrenia navrhla spoločnosť Bartolomei Finance, a.s., ktorá tvrdí, že jej na základe kritického článku v TRENDE vzniká škoda spočívajúca v postupne vznikajúcom ušlom zisku, vyčíslenom znaleckým posudkom na sumu 140 mil. Sk za obdobie rokov 2004 až 2012. Znalecký posudok vypracovaný v auguste 2007 pritom vôbec neskúma príčinnú súvislosť medzi kritickým článkom a vývojom hospodárenia spoločnosti Bartolomei Finance, ani schopnosť samotnej spoločnosti Bartolomei Finance generovať zisky, keďže v čase vyjdenia článku bola stratová, Úrad pre finančný trh jej neobnovil licenciu obchodníka s cennými papiermi a zakázal jej predávať jej kľúčový produkt. TREND informoval práve o týchto skutočnostiach. Predbežné opatrenie je však odôvodnené tým, že vydavateľ nezverejnil ospravedlnenie spoločnosti Bartolomei Finance. V tom sme naozaj urobili chybu a napravili sme ju až s odstupom času. Napriek tomu sme presvedčení, že uznesenie súdu o blokovaní majetku našej firmy je neprimerané a pre našu spoločnosť likvidačné. Podľa ustálenej rozhodovacej praxe a judikatúry totiž súd „zákaz nakladania s vecami alebo právami uloží takým spôsobom, aby nenarušil činnosť účastníka, ktorá je nevyhnutná pre plnenie jeho povinností voči tretím osobám, alebo aby ho neobmedzoval v ekonomickej činnosti, čo by v konečnom dôsledku mohlo negatívne ovplyvniť uspokojenie práva účastníka, ktorý podal návrh.“ (Uznesenie NS SR z 28.9. 1994, sp. zn. 6 Obo 270/94, zverejnené v zbierke súdnych rozhodnutí a stanovísk pod číslom 49/1995). Obraciame sa na Vás so žiadosťou o podporu a pomoc, pretože sa nazdávame, že v tomto prípade došlo k útoku na slobodu a nezávislosť tlače. Náš týždenník je od svojho založenia kritický voči všetkým vládam, aj keď uznávame, že vzhľadom na ekonomický program tej-ktorej vlády sa mohlo ujsť jednej vláde viac kritiky ako inej. Snažíme sa však o konštruktívny tón a cieľom, ktorý dlhodobo sledujeme, bol, je a bude prospech Slovenska a jeho obyvateľov. Kauza, v ktorej sme sa ocitli, je politická prinajmenej v tom zmysle, že politici majú moc rozhodovať o legislatíve a tým určovať, čo je pre spoločnosť žiadúce, a čo už nie. Obraciame sa na Vás so žiadosťou, aby ste si vyžiadali všetky potrebné informácie a podnikli kroky, ktoré Vám umožňuje Vaše postavenie, aby médium a firma za splnenie si svojej najvlastnejšej úlohy neboli zlikvidované. Sme kedykoľvek pripravení podať Vami povereným pracovníkom všetky potrebné informácie a podklady, aby ste mohli zaujať kvalifikované politické alebo exekutívne stanovisko.
S úctou

Oliver Brunovský, Ľubomír Hrušovský, Elena Klimešová konateľ konateľ konateľka

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Nezávislého novinára Ališera Sajpova (26), ktorý bol ostrým kritikom uzbeckého prezidenta Islama Karimova, zastrelili v stredu v južnom Kirgizsku. Informovali o tom dnes ruské tlačové agentúry. Sajpov bol jedným zo zakladateľov denníka Sijosat (Politika), vydávaného uzbeckom jazyku. Neznámy páchateľ ho strelil trikrát do hlavy a hrude, keď vyšiel na ulicu zo svojej kancelárie v kirgizskom meste Oš. Podľa polície súvisí motív činu, vykonaného v štýle vraždy na objednávku, najpravdepodobnejšie s novinárskou prácou Sajpova. Novinár pracoval aj pre Hlas Ameriky, Rádio Slobodná Európa a spravodajský portál Fergana.ru. "Žiadame úplné vyšetrenie okolností tejto tragédie," uviedol James Glassman, predseda Vysielacej rady guvernérov - americkej vládnej agentúry, ktorá dohliada na vysielanie Hlasu Ameriky. Politické noviny Sijosat, naklonené uzbeckej opozícii, majú veľkú obľubu u početných etnických Uzbekov žijúcich v južnom Kirgizsku. V Uzbekistane sa budú prezidentské voľby konať 23. decembra a Karimov, ktorý stredoázijskému štátu vládne 18 rokov, smeruje k ďalšiemu sedemročnému volebnému obdobiu.
Copyright © TASR 2007

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Predstavitelia národov bývalého Československa si opäť zmerajú svoje sily v najväčšom medzinárodnom vedomostnom teste. Dokážu Slováci obhájiť minuloročné víťazstvo? Zvíťazia tentokrát Češi? Napínavé odvetné stretnutie uvedie slovenská TV Markíza a česká TV Nova v priamom prenose už v sobotu 10. novembra o 20:00 hodine pod názvom ČR : SR Test národa 2007. Aj tohto roku sa môžu diváci oboch národov imaginárne vrátiť späť do školských lavíc a v odvetnom súboji si navzájom overiť svoje časom zaprášené vedomosti hneď z niekoľkých odvetví - z prírodných vied, literatúry, zemepisu, dejepisu a umenia. V štúdiu bude spolu s divákmi znovu súťažiť desiatka VIP osobností, z ktorých päť bude hájiť farby Slovenska a päť Českej republiky. Slovensko zastúpi hokejová legenda Jozef Golonka, herečka Marta Sládečková, moderátorka TV Markíza Zlatica Puškárová, speváčka a finalistka prvej série súťaže Slovensko hľadá SuperStar Martina Šindlerová a herec Maroš Kramár. Českú stranu bude reprezentovať desaťbojár Tomáš Dvořák, moderátorka Televíznych novín Markéta Fialová, herec Miroslav Etzler, speváčka a herečka Daniela Šinkorová a spevák Martin Maxa, ktorý je pôvodnou profesiou učiteľ. Už tradične oba súťažné tímy v štúdiu podporí šesť zdanlivo nesúrodých skupín - zástupcovia cvičiteľov, novinárov, hasičov, starostov, mažoretiek a smetiarov. Moderovania sa aj tentokrát ujalo už osvedčené duo Adela Banášová a Dalibor Gondík. Sledovanosť minuloročného vedomostného stretnutia predstavovala výhru pre všetkých, ktorí sa v projekte angažovali. Na Slovensku si svoje znalosti otestoval 1 271 000 divákov starších ako 12 rokov, pričom reach bol 2,1 milióna divákov. Dosiahnutý rating predstavoval 28% a share 64,8%. Veľmi podobné čísla slovenskému Testu národa dosiahla aj TV Nova, na ktorú sa pozeralo rekordných 2 372 000 divákov, teda 27,7% populácie staršej ako 15 rokov (v kategórii nad 12 rokov to bolo 2 479 000 divákov). V čase vysielania to znamenalo 64,21% všetkých divákov, ktorí mali zapnutý televízor.

24. 10. 2007

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Brad Pitt a Angelina Jolie spolu produkujú dramatický seriál o skupine záchranárov, ktorí pracujú vo vojnových oblastiach. Pitt a Jolie spolupracujú so Scottom Burnsom, ktorý produkoval oscarový dokument Nepohodlná pravda (2006). Seriál bude skúmať zákulisie politiky medzinárodnej dobročinnej organizácie a zachytávať životy záchranárov a ľudí, ktorým títo dobrovoľníci pomáhajú. Od roku 2001 je 32-ročná Jolie veľvyslankyňou dobrej vôle pre OSN a často cestuje do katastrofou zmietaných oblastí. V septembri 2006 založila Angelina spolu s Bradom nadáciu Jolie-Pitt, ktorá je zameraná najmä na podporu detí tretieho sveta a na projekt Lekári bez hraníc. Jolie dostala mnohé ocenenia za humanitárnu prácu.
Liberálna Občianska platforma (PO), ktorá podľa očakávaní vytvorí novú poľskú vládu, avizovala aj zmeny vo verejnoprávnej televízii. Podľa víťazných liberálov televízia pred nedeľnými voľbami poskytovala neprimeraný priestor pre kampaň vládnucich konzervatívcov. "Sme pevne odhodlaní opraviť niečo, čo sa v minulých rokoch pokazilo," vyhlásil šéf parlamentného klubu PO Bogdan Zdrojewski. Očakáva sa, že na poste poľského premiéra vystrieda Jaroslawa Kaczynského líder liberálov Donald Tusk, ktorého strana v nedeľu presvedčivo porazila vládnu stranu Právo a spravodlivosť (PiS). Tusk už získal oficiálnu nomináciu svojej strany na premiérsky post, zostavením vlády ho však bude musieť poveriť prezident Lech Kaczynski. Občianska platforma v 460-člennom Sejme nedisponuje potrebnou väčšinou a bude musieť vládnuť v koalícii. Predstavitelia opozície obvinili bratov Kaczynských z neoprávneného využívania štátnej televízie v priebehu predvolebnej kampane. Občianska platforma podľa Zbrojewského navrhne novú legislatívu, ktorá by mala v budúcnosti zabrániť podobným prechmatom. Televízia pripúšťa, že premiér Kaczynski a jeho strana dostali počas predvolebnej kampane približne trikrát viac priestoru ako opoziční liberáli. Rozdiel bol však podľa predstaviteľov televízie spôsobený len skutočnosťou, že Kaczynski a jeho stranícky kolegovia sa na obrazovke objavovali aj v súvislosti s ich vládnymi funkciami. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) uviedla, že jej pozorovatelia odhalili "nedostatok rovnováhy" pri porovnávaní vysielacieho priestoru, ktorý dostali hlavné strany v štátnych televíznych kanáloch. Poľská Národná rada pre rozhlasové a televízne vysielanie si podľa OBSE úplne nesplnila svoje povinnosti zakotvené v ústave.
Na americký televízny trh vstúpil nový ekonomický kanál Fox Business Network (FBN), ktorému americká divízia mediálnej skupiny News Corp. magnáta Ruperta Murdocha bude konkurovať televízií CNBC, domácej jedničke v kábelovom vysielaní ekonomického spravodajstva. Signál FBN bude prijímať približne 30 miliónov amerických domácností, čo je necelá tretina pokrytia CNBC, ktorá patrí konglomerátu General Electric. Uvedenie nového kanálu spadá pod rámec Murdochových snáh dostať sa do čela svetového ekonomického spravodajstva. V lete sa News Corp. dohodla na kúpe vydavateľstva Dow Jones & Co., vlastníka popredných ekonomických novín Wall Street Journal.
European Space Agency
Nakrúcanie rozbehnutých projektov vrátane úspešného akčného seriálu 24, museli prerušiť vďaka ohňu, ktorý sa prudko šíri cez južnú Kaliforniu. Scény zo seriálu 24, v ktorom účinkuje i herec Kiefer Sutherland, premiestnili do vojenskej základne v Orange County, ako uviedol spravodajský portál BBC. Producenti seriálu 24 prerušili na dva dni nakrúcanie, keď sa štábu a hercom začalo ťažšie dýchať od všadeprítomného dymu. Oheň a silný vietor zastavil i tvorbu seriálov Odložený prípad, Big Shots a NCIS-Námorný vyšetrovací úrad. Požiar zasiahol územie, kde žije mnoho hollywoodskych hercov ako Mel Gibson, Barbara Streisand, Richard Gere, Pierce Brosnan, Dick Van Dyke a Ted Danson. Najmenej 16 požiarov, ktoré rozniesol silný vietor, zničilo územie od Santa Barbary až po mexické hranice a vyhnalo 500-tisíc ľudí z domovov. Dosiaľ si živel vypýtal daň v podobe 5 ľudských životov a 1300 zničených domov.
Manželka amerického herca Hugha Jackmana Deborra-Lee Furness v stredu vyhlásila, že je sklamaná zo zrušenia televízneho muzikálu Viva Laughlin, v ktorom sa jej manžel predstavil v jednej z hlavných úloh. Muzikál sa na obrazovkách objavil v Austrálii a Spojených štátoch amerických, no televízia CBS odvysielala iba dve časti tohto muzikálu, austrálska spoločnosť Nine Network dokonca len jednu epizódu. Viva Laughlin natočili na motívy britskej minisérie, ktorá bola nominovaná na Zlatý glóbus, k jej úspechu sa ale americký remake ani len nepriblížil. "Sme samozrejme sklamaní, ale v šoubiznise musíte riskovať. Urobiť drámu, ktorá bude zároveň muzikálom, je vždy veľký risk," povedala Furness v austrálskom meste Sydney.

Ministerstvo kultúry / zatiaľ/ ušetrilo

Ministerstvo kultúry / zatiaľ/ ušetrilo
Ministerstvo kultúry zatiaľ nemusí zaplatiť pokutu 200.000 korún za to, že poskytovaním dotácií štátnej Tlačovej agentúre Slovenskej republiky (TASR) údajne skresľovalo hospodársku súťaž. Krajský súd v Bratislave dnes totiž zrušil rozhodnutie Protimonopolného úradu (PMÚ) o pokute a vrátil mu prípad na nové konanie. PMÚ sa ešte voči dnešnému verdiktu môže odvolať na Najvyšší súd. PMÚ dal ministerstvu pokutu 200.000 Sk za podporu TASR v roku 2005, nasledujúci rok sankciu potvrdila Rada PMÚ. Úrad okrem toho pokutoval ministerstvo za dotácie TASR ešte dvakrát - v roku 2006 sankciou 300.000 korún a tento rok najvyššou sumou 900.000 Sk. Ministerstvo sa aj voči týmto sankciám odvolalo, súd však o nich zatiaľ nerozhodoval. "Ministerstvo za daného stavu zákon neporušilo," povedal sudca pri odôvodnení rozhodnutia. Prípadné problémy s poškodzovaním obchodnej súťaže v poskytovaní spravodajstva podľa neho možno riešiť len zmenou v zákonoch. Sudca pripomenul, že ministerstvo kultúry pripravuje nový zákon o TASR. Podľa PMÚ skreslilo ministerstvo hospodársku súťaž tým, že pri poskytovaní dotácií zo štátneho rozpočtu umožnilo štátnej tlačovej agentúre používanie verejných zdrojov aj na činnosti, ktoré poskytuje konkurencia, teda napríklad slovné, obrazové či zvukové spravodajstvo. Zástupcovia ministerstva kultúry namietali, že poskytovanie príspevkov zákonom zriadenej príspevkovej organizácii je výkonom štátnej správy, ktorú nemožno vykonávať v konkurenčnom prostredí. Podľa ministerstva tým teda nie je možné obmedziť hospodársku súťaž. TASR je trvalo odkázaná na štátne dotácie, ktoré predstavujú viac ako 40 percent jej obratu. Pre tento rok ministerstvo vyčlenilo agentúre 49,15 milióna korún. Najvyšší kontrolný úrad po tohtoročnej kontrole činnosti TASR za roky 2005 a 2006 uviedol, že pri uzatváraní zmlúv o dodávke spravodajstva dohodla ceny, pri ktorých nepreukázala spôsob ich vytvorenia a ktoré neboli dostatočne určené. Z kontroly tiež vyplynulo, že agentúra nehospodárne nakladala s verejnými prostriedkami.