10. 7. 2015

Zomrel Omar Sharif

Zomrel Omar Sharif

Vo veku 83 rokov zomrel dnes egyptský filmový herec Omar Sharif, známy z titulov ako Lawrence z Arábie či Doktor Živago. Informovala o tom stanica BBC.
"Herca postihol dnes poobede v nemocnici v Káhire srdcový infarkt," uviedol jeho agent Steve Kenis, ktorý v máji potvrdil, že Sharifovi diagnostikovali Alzheimerovu chorobu.
Sharif bol držiteľom troch Zlatých glóbusov a jedného Césara, raz ho nominovali na Oscara. Jeho posledným filmom bola snímka Rock the Casbah z roku 2013. Zanechal po sebe manželku a syna.

Copyright © TASR 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Čínsku asistentku spravodajstva zamestnávanú nemeckým týždenníkom Die Zeit, Čang Miao, prepustili vo štvrtok večer po deviatich mesiacoch z väzby, ale neznáme osoby "odviedli" dnes ráno jej právnika. Oznámil to brat novinárky, ktorého citovala nemecká tlačová agentúra DPA.

Asistentku Miao, ktorú zadržali vlani v októbri krátko po tom, čo pomáhala pri reportáži o prodemokratických protestoch v Hongkongu, prepustili bez vznesenia obvinení. Informoval o tom vo štvrtok popredný americký denník New York Times.
"Vyzdvihli sme ju včera večer a jej situácia je teraz celkom dobrá," uviedol brat prepustenej asistentky.
"Dnes o 07.00 h však jej právnika Čou Š'-fenga, ktorý bol ubytovaný v tom istom hoteli ako sestra, odviedli z vedľajšej izby nejakí neznámi ľudia. Nevieme, kto sú, a ani to, kam ho odviedli," oznámil brat.
Zmizli aj ďalší zamestnanci pekinskej právnickej firmy Pej-ťing Žuej-feng, vrátane účtovníka a asistentky, informoval Čouov kolega.
Kolega potvrdil, že Čoua odviedli z hotela v umeleckej štvrti Sung-čuang na východe Pekingu "násilím" traja muži.
Odborná poradkyňa asistentky, bývalá pekinská dopisovateľka týždenníka Die Zeit Angela Köckritzová, napísala v januári, že z Číny odišla, lebo po zadržaní asistentky ju opakovane vypočúvali.


Copyright © TASR 2015Tvorcovia kriminálneho seriálu Sherlock (2010) predstavili prvú ukážku z pripravovaného vianočného špeciálu, ktorý sa bude odohrávať v 19. storočí. Spravili tak počas komiksového festivalu Comic-Con, ktorý sa momentálne koná v kalifornskom San Diegu. Špeciál odvysiela televízia BBC tento rok cez Vianoce, pričom ho budú premietať aj v kinách. "Keď sme prvý raz natáčali Sherlocka, tak sa nás médiá pýtali, ako dokáže Sherlock prežiť vo svete s iPhoneom. A keď sme teraz robili špeciál odohrávajúci sa vo viktoriánskej dobe, tak sa nás zas pýtali, ako dokáže prežiť bez iPhoneu. Je to ale v podstate stále ten istý seriál. Je to Sherlock, akého poznáte, avšak zasadený do správnej doby. Je to jedna z najlepších epizód, aké sme spravili. Myslím, že je naozaj úžasná," vyhlásil na festivale jeden z tvorcov seriálu Steven Moffat.
Seriál Sherlock, ktorého tvorcom je okrem Moffata aj Mark Gatiss, preniesol hrdinu kníh Sira Arthura Conana Doyla, detektíva Sherlocka Holmesa, z prelomu 19. a 20. storočia do súčasnosti. V hlavných úlohách v ňom účinkujú Benedict Cumberbatch (Sherlock) a Martin Freeman (Watson). Tretiu sériu vysielala BBC po dvoch rokoch čakania v januári minulého roka. Dátum premiéry štvrtej sezóny zatiaľ nie je známy, na televízne obrazovky by sa však mohla dostať v roku 2016. Vlani seriál získal sedem cien Primetime Emmy vrátane trofejí pre Cumberbatcha a Freemana a taktiež pre Moffata v kategórii Najlepší scenár miniseriálu, televízneho filmu alebo dramatického špeciálu.


©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

AVF NEWS

AVF NEWSAudiovizuálny fond (AVF), ako prijímateľ žiadostí o podporu veľkých filmových produkcií, zaregistroval v týchto dňoch prvú záväznú žiadosť zo zahraničia. Záujem nakrúcať na Slovensku a využiť finančný stimul prejavila americká spoločnosť The Weinstein Company prostredníctvom svojich dcérskych spoločností realizujúcich medzinárodné projekty. Na Slovensku chce nakrúcať druhú sériu historického televízneho seriálu Marco Polo. TASR o tom informoval referát styku s médiami ministerstva kultúry.
"Začiatok nakrúcania seriálu Marco Polo je plánovaný na august tohto roka, predbežne by sa malo filmovať vo Vysokých Tatrách a v Malej Fatre," informoval referát.
Celkový rozpočet filmovej produkcie druhej série je približne 60 miliónov eur, z čoho na Slovensku by sa malo preinvestovať viac ako dva milióny eur. Produkciu seriálu zabezpečuje vyše 300-členný medzinárodný štáb s britským režisérom Seanom Cameronom Guestom, ktorý spolupracoval aj na filmoch November Man s Piercom Brosnanom, Red 2 s Bruceom Willisom alebo Ghost Rider 2 s Nicolasom Cageom. "Titulnú rolu svetoznámeho moreplavca v seriáli, ktorý má široké medzinárodné obsadenie, stvárňuje taliansky herec Lorenzo Richelmy. Prvú sériu Marco Polo priniesla divákom spoločnosť Netflix," priblížil rezort kultúry.
Spoločnosť The Weinstein Company stojí za oceňovanými filmami ako Kráľova reč, The Artist či najnovšie Dáma v zlatom.
Podporu veľkých filmových produkcií realizovaných na Slovensku umožnilo novelou zákona o Audiovizuálnom fonde ministerstvo kultúry pod vedením ministra kultúry Mareka Maďariča. Audiovizuálny fond takto môže poskytovať spätnú dotáciu vo výške 20 percent tým filmovým projektom, ktorých rozpočet oprávnených výdavkov zrealizovaných na Slovensku dosiahol sumu najmenej dva milióny eur.
Podpora je zameraná najmä na realizáciu hraných, dokumentárnych alebo animovaných audiovizuálnych diel určených na kinodistribúciu či televízne vysielanie. Jej cieľom je podpora investícií do filmového priemyslu na Slovensku a tiež podpora vzniku nových pracovných príležitostí u nás.


Copyright © TASR 2015

VÝROKY TÝŽDŇA


        VÝROKY TÝŽDŇA


"Otvorene vítam férovú a konštruktívnu kritiku a návrhy na iné riešenia. Ale keď niekto povie, že Blatter je skorumpovaný, pretože je skorumpovaná FIFA, môžem iba nesúhlasne krútiť hlavou. Každý, kto to vyhlasuje a nemá dôkazy, by mal ísť za mreže.Som veriaci človek. Modlím sa. Pokoj mi dodáva zlatý kríž posvätený pápežom Františkom. „
Sepp Blatter„Viete, ja som asi pred dvomi mesiacmi počula jednu krásnu pieseň. Evidentne to bolo mladé žieňa. Započúvala som sa do slov, nielenže bola melodická, ale mala aj veľmi hlboké slová. Kvôli tejto piesni som každé ráno Slovenský rozhlas zapínala. Ja som ju odvtedy nepočula. Našla som si ju na youtube a zistila som, že táto autorka nielenže píše slová, ale sama si skladá aj hudbu. Nemali by mať takýto mladí talentovaní ľudia možnosť prezentovať sa?“
Oľga Nachtmannová (Smer-SD )„ Myslím si, že ak by naša mladá generácia vyrastala na slovenskej originálnej pôvodnej tvorbe, je jedno či ide o ľudové piesne, ľudové rozprávky, tak by aj to celkové mentálne a hodnotové nastavenie našej spoločnosti bolo ďaleko lepšie.“
Helena Mezenská (nezaradená)„Som za obmedzenie zahraničnej hudby a samozrejme rád by som obmedzenie videl aj v televízii. Už tých amerických filmov a amerických seriálov je strašne, strašne veľa najmä v komerčných televíziách, nedá sa na to pozerať. Vypasované detektívečky s modrými očami behajú, kosti naháňajú.“
Jozef Mikloško (KDH)

Reklamná pauza, teraz sa môžete...

Reklamná pauza, teraz sa môžete...

9. 7. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Predstavitelia televízie Comedy Central oznámili, že animovaný seriál Mestečko South Park (1997) sa po skončení 20. sezóny dočká aj ďalších troch sérií. Po ich odvysielaní tak bude mať tento obľúbený seriál 304 epizód. O réžiu, scenáre a strih sa budú už tradične starať Trey Parker a Matt Stone. Tí aktuálne pripravujú 19. sezónu, ktorej prvú časť ponúknu 16. septembra.
Prvá epizóda Mestečka South Park mala premiéru 13. augusta 1997. Hlavnými hrdinami sú kamaráti Stan Marsh, Kyle Broflovski, Eric Cartman a Kenny McCormick. Seriál reflektuje spoločenské problémy, poukazuje na absurditu súčasného sveta, reaguje na aktuálne dianie a často si uťahuje z celebrít. Doteraz získal päť cien Primetime Emmy.©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Terminator: Genisys

Terminator: Genisys


8. 7. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Švédske hlavné mesto Štokholm bude dejiskom finále Eurovíznej pesničkovej súťaže v roku 2016. Výber spomedzi ostatných švédskych miest oznámili dnes organizátori tohto prestížneho medzinárodného podujatia.
V Štokholme by sa semifinálové a finálové prenosy 61. ročníka mali vysielať z multifunkčnej arény Ericsson Globe. Semifinále je rozdelené na dva dni, 10. a 12. mája; finále sa uskutoční 14. mája. Toto podujatie priláka každoročne k televíznym obrazovkám milióny divákov.
Aréna Ericsson Globe je v prevádzke od roku 1989, pričom finále Eurovíznej pesničkovej súťaže zažije po 16 rokoch druhýkrát. Do areálu sa zmestí 14.000-16.000 ľudí.
"Štokholm je hudba. Naše mesto je plné aktivít, ktoré sa točia okolo hudby," povedala starostka Štokholmu Karin Wanngardová. O prestížny status usporiadateľa súťaže Eurovízia sa podľa údajov agentúry DPA okrem hlavného uchádzalo aj niekoľko ďalších švédskych miest.
Vo finále jubilejného 60. ročníka piesňovej súťaže Eurovízia, ktoré sa konalo koncom mája vo Viedni, zvíťazil 28-ročný švédsky spevák a televízny moderátor Mans Zelmerlöw. Uspel s baladou Heroes.
Na televíznych obrazovkách sledovalo toto podujatie približne 200 miliónov ľudí, zatiaľ čo 10.000 divákov zažilo spevácke výkony priamo vo viedenskej Stadthalle.

Copyright © TASR 2015

Vyhlásenie MZVaEZ SR k dovolenkám v Turecku

Vyhlásenie MZVaEZ SR 
k dovolenkám v Turecku


 Vzhľadom na alarmujúce a zavádzajúce titulky a informovanie v niektorých slovenských médiách v súvislosti s cestovným odporúčaním pre Turecko pripomína Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ), že Turecko je pre slovenských dovolenkárov za posledné roky čoraz obľúbenejšou turistickou destináciou.
MZVaEZ zároveň pripomína, že na základe dohody vlád oboch krajín z augusta 2013 môžu občania SR cestovať do Turecka bez víz.
Pre slovenských turistov, ktorí v Turecku potrebujú konzulárnu asistenciu, je k dispozícii široká a stále sa zväčšujúca sieť konzulárnych pracovísk: okrem veľvyslanectva SR v Ankare je to aj generálny konzulát v Istanbule a osem honorárnych konzulátov v jednotlivých regiónoch (Kayseri, Bursa, Edirne, Trabzon, Izmir, Antalya/Manavgat, Mersin, Tekirdag - kontakty a podrobnosti tu: bit.ly/1CoOXHc).
MZVaEZ zdôrazňuje, že v prípade aktualizovaného druhého stupňa cestovného odporúčania nedošlo k zmene doterajšieho, dlhodobo platného stupňa cestovného upozornenia pre Turecko a cestovné upozornenie o zvážení ciest do istých oblastí sa netýka známych letných dovolenkových destinácií ako Anatalya, Alanya, Izmir, Bodrum, Kappadokia, Ankara či Istanbul.
Odporúčanie zvážiť nevyhnutnosť cestovania sa týka len pohraničných regiónov juhovýchodného Turecka, kde sa v dôsledku situácie v susednej Sýrii a Iraku zvýšili bezpečnostné riziká. To sa týka miest a provincií Adana, Hatay, Gaziantep, Šanliurfa, Mardin, Širnak, Hakkari.
Cestovné odporúčania MZVaEZ SR sú informácie, ktoré upozorňujú na relatívnu bezpečnosť cestovania a na rýchle a závažné zmeny, ktoré ich môžu ovplyvniť. Ich publikovaniu predchádza vyhodnotenie situácie zastupiteľskými úradmi akreditovanými v danej krajine a bezpečnostnými zložkami, ako aj konzultácie s partnermi v rámci EÚ.
Cieľom cestovných odporúčaní je snaha informovať občanov o nebezpečenstve, ktoré im hrozí pri cestovaní do príslušnej krajiny/regiónu. Každou zmenou cestovného upozornenia sa MZVaEZ SR snaží uľahčiť občanom Slovenskej republiky urobiť kvalifikované rozhodnutie o konkrétnej ceste do vybranej krajiny s cieľom predísť zbytočným komplikáciám, nepríjemnostiam a mimoriadnym udalostiam. Cestovné odporúčania, ktoré MZVaEZ SR vydáva, však nezakladajú nárok občanov SR na vrátenie poplatkov, ktoré vyplývajú len z uzavretého zmluvného vzťahu medzi cestujúcim občanom SR a cestovnou kanceláriou.
Zakúpenie zájazdu je dvojstranným zmluvným aktom medzi cestovnou kanceláriou a občanom, ktorý sa riadi ustanoveniami a podmienkami príslušnej zmluvy. MZVaEZ SR do tohto zmluvného vzťahu nijako nezasahuje. Rozhodnutie, či vrátiť finančné prostriedky občanom, ktorí si kúpili zájazd, alebo nie, je výlučne v kompetencii cestovnej kancelárie.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Tvorca mysteriózneho kriminálneho seriálu Hannibal (2013) Bryan Fuller v pondelok prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter oznámil, že predstavitelia spoločností Netflix a Amazon nemajú záujem o vysielanie prípadnej štvrtej sezóny. Fuller však dodal, že naďalej rokuje s inými spoločnosťami.
Seriál Hannibal od jeho začiatku vysiela americká televízia NBC. Tá však koncom júna oznámila, že ho plánuje ukončiť po aktuálnej tretej sezóne. Dôvodom zrušenia má byť nízka sledovanosť, hoci sa hovorí aj o nevysporiadaných autorských právach. Fuller chcel totiž vo štvrtej sérii do príbehu uviesť Clarice Starling, ktorú v oscarovom Mlčaní jahniat (1991) stvárnila Jodie Foster, no nepodarilo sa mu na túto postavu získať práva.
V prvých dvoch sezónach najnovšieho spracovania príbehov z pera Thomasa Harrisa pracoval Hannibal Lecter, ktorého stvárňuje Mads Mikkelsen, ako uznávaný psychiater priamo v FBI. Jeho úlohou bolo pomáhať detektívovi Willovi Grahamovi (Hugh Dancy), ktorý sa dokáže vcítiť do zvrátených myslí najhorších masových vrahov a následne intuitívne rekonštruovať ich myšlienky a postupy. Táto schopnosť ho však fyzicky a najmä psychicky vyčerpáva, preto sa jeho šéf Jack Crawford (Laurence Fishburne) rozhodol najať Hannibala, ktorý sa mal starať o Willove psychické zdravie. Doktor Lecter však vie o duševných pochodoch zločincov viac, ako ktokoľvek tuší. V tretej sérii, ktorá odštartovala 4. júna, je Hannibal po krvavom finále druhej sezóny na úteku spolu s psychiatričkou Bedeliou du Maurier v podaní Gillian Anderson.
V aktuálnej sezóne účinkuje napríklad aj Joe Anderson, ktorý po Michaelovi Pittovi prevzal rolu sadistického boháča Masona Vergera. Viac priestoru dostala spomínaná záhadná psychiatrička v podaní Gillian Anderson, ktorá sa z predstaviteľky vedľajšej postavy posunula medzi hlavné herecké obsadenie. To doplnili aj Angličan Richard Armitage, Japonka Tao Okamoto a Američanka Nina Arianda. Armitage sa predstaví ako sériový vrah Francis Dolarhyde, známy tiež pod prezývkou Zúbková víla. Okamoto, známa ako Mariko Yashida z komiksovky Wolverine (2013), stvárňuje tajomnú Chiyo, a Arianda zas Molly, manželku špeciálneho agenta Willa Grahama. Ako pacient Bedelie du Maurier by sa mal minimálne v jednej epizóde objaviť aj Zachary Quinto. Nechýbajú ani Eddie Izzard či Laurence Fishburne.

Finále majstrovstiev sveta žien v Kanade medzi Američankami a Japonkami dosiahlo rekord v televíznej sledovanosti futbalového zápasu v Spojených štátoch. Nedeľňajšie víťazstvo USA 5:2 nad obhajkyňami titulu si nenechalo ujsť dovedna 26,7 milióna divákov anglického Foxu (25,4 milióna) a španielskeho Telemunda (1,27 milióna). Doterajšie futbalové maximum patrilo v USA finále vlaňajšieho šampionátu mužov v Brazílii. Súboj Nemecka s Argentínou vtedy sledovalo 26,5 milióna televíznych divákov.


Americká speváčka Kelly Rowland sa predstaví v druhej sezóne seriálu Empire (2015). Tridsaťštyriročná niekdajšia členka už nefungujúcej skupiny Destiny's Child by mala v retrospektívnych záberoch stvárniť matku Luciousa Lyona v podaní Terrencea Howarda. V druhej sérii, ktorú začne televízia Fox vysielať od 23. septembra, si okrem predstaviteľov hlavných postáv zahrajú napríklad aj Chris Rock, Lenny Kravitz, Alicia Keys či Marisa Tomei.
Kelly Rowland, celým menom Kelendria Trene Rowland, sa preslávila v spomínanej skupine Destiny's Child, s ktorou vydala albumy Destiny's Child (1998), The Writing's On The Wall (1999), Survivor (2001), 8 Days Of Christmas (2001) a Destiny Fulfilled (2004). Pochádzajú z nich hity ako Bills, Bills, Bills, Say My Name, Jumpin', Jumpin', Independent Women Part I, Survivor, Lose My Breath alebo Soldier (feat. T.I. & Lil Wayne). Ako sólová interpretka má na konte zatiaľ štyri štúdiovky - Simply Deep (2002), Ms. Kelly (2007), Here I Am (2011) a Talk A Good Game (2013). 

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

7. 7. 2015

POKUTY NAŠE KAŽDODENNÉ

POKUTY NAŠE KAŽDODENNÉ
Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) dnes opäť pokutovala súkromné televízie. Vysielatelia JOJ Plus a TV Markíza dostali spolu pokutu vo výške 12.500 eur.
Vysielateľ JOJ Plus dostal sankciu 8000 eur za porušenie čestnosti a slušnosti reklamy a telenákupu, ku ktorému prišlo v dňoch 12. a 14. januára odvysielaním komunikátov Eurominúty. Tie neobsahovali jednoznačné a úplné inštruovanie o spôsobe riešenia úloh.
Vysielateľ TV Markíza dostal pokutu 4500 eur za porušenie ochrany maloletých, keď 23. novembra minulého roka odvysielal program Rallye smrti, ktorý označil ako nevhodný pre maloletých divákov do 15 rokov. A to aj napriek tomu, že sa v ňom vyskytovali scény zobrazujúce násilie, šikanovanie a vulgárne vyjadrovanie. Program tak mal byť označený ako nevhodný a neprípustný pre maloletých divákov do 18 rokov.
TASR informovala hovorkyňa RVR Lucia Jelčová.

Copyright © TASR 2015

Zomrel Zoltán Salamon

Zomrel Zoltán Salamon


Slovenský grafický dizajnér Zoltán Salamon zomrel v nedeľu 5. júla po ťažkej chorobe. Agentúru SITA o úmrtí informovalo Slovenské centrum dizajnu. Tvoril kultúrne plagáty, venoval sa typografii kníh, výstavníckym projektom a katalógom, navrhoval kalendáre, znaky a logotypy, ilustroval časopisy a knihy.
Zoltán Salamon sa narodil v roku 1938 v Bratislave. Študoval na Fakulte architektúry SVŠT a na oddelení architektúry na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V rokoch 1961 až 1965 študoval u slovenského architekta Dušana Kuzmu, architekta Vojtecha Vilhana a akademického sochára Václava Kautmana. V rokoch 1969 až 1988 pracoval pre vydavateľstvách Tatran, Slovenský spisovateľ, Obzor, Madách, Smena a Veda, kde sa podieľal na realizácii približne stovky kníh. V roku 1988 mal pri príležitosti päťdesiatych narodenín autorskú jubilejnú výstavu v Bratislave. V rokoch 1989 až 1991 viedol na Vysokej škole výtvarných umení oddelenie grafického dizajnu. Krátko vykonával aj funkciu prorektora. V roku 1989 založil s Milanom Machajdíkom a Pavlom Rozložníkom grafické štúdio IQ DESIGN v Bratislave, kde bol až do roku 2006 kreatívnym riaditeľom. V rokoch 1988 – 2013 vytvoril vyše 200 plagátov, 50 značiek a logotypov, vyše 120 kníh, brožúr a katalógov.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Zomrela Amanda Peterson

Zomrela Amanda Peterson

Vo veku 43 rokov zomrela americká herečka Amanda Peterson, známa najmä ako Cindy Mancini z romantickej komédie Lásku si nekúpiš (1987). Informoval o tom portál TMZ, ktorý uviedol, že blízki rodáčky z Greeley v Colorade o nej nemali žiadne správy od 3. júla. Bezvládne telo herečky našli 5. júla v jej dome v spomínanom coloradskom meste. Otec Peterson pre TMZ uviedol, že zatiaľ nepoznajú presnú príčinu jej smrti. Podotkol však, že mala isté zdravotné problémy. Počas ostatných dvoch rokov prekonala zápal pľúc i dutín. Trápilo ju aj spánkové apnoe, pri ktorom dochádza k dočasnému prerušeniu dýchania. Jej otec tiež prezradil, že žila v dome, v ktorom bol problém s plesňami, odsťahovala sa však z neho zhruba pred rokom.
Amanda Peterson sa narodila 8. júla 1971. Okrem spomínanej snímky Lásku si nekúpiš, v ktorej si zahrala po boku Patricka Dempseyho, ju diváci a diváčky mohli vidieť aj vo filmoch ako Bádatelia (1985), The Lawless Land (1988), Listen to Me (1989), Hell Hath No Fury (1991), Posing: Inspired by Three Real Stories (1991) či S vetrom opreteky (1994). Objavila sa aj v projekte Boone (1983 - 1984), minisérii A Year in the Life (1986) a rovnomennom seriáli, ktorý vysielali v rokoch 1987 - 1988. S herectvom skončila v roku 1994. Pred niekoľkými rokmi sa vrátila do školy, pričom v roku 2010 štúdium zanechala. Snažila sa presadiť aj ako spisovateľka.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americká spoločnosť Paramount Pictures pripravuje seriál, ktorý vznikne podľa filmu Osudová príťažlivosť (1987). Na scenári aj produkcii sa podieľajú manželia Andre a Maria Jacquemettonovci. Projekt by mal priniesť šesť až dvanásť epizód. Bližšie informácie zatiaľ nie sú známe.
V trileri Osudová príťažlivosť sa predstavili Michael Douglas, Glenn Close, Anne Archer, Ellen Hamilton Latzen, Stuart Pankin či Ellen Foley. Príbeh snímky sa sústreďuje na ženatého newyorského právnika Dana Gallaghera, ktorého život sa zmení po romániku s Alexandrou Forrest. O scenár filmu sa postaral James Dearden, o réžiu zas Adrian Lyne.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.Únia egyptských novinárov odsúdila včera ustanovenia návrhu protiteroristického zákona, ktoré umožňujú udeľovať tresty väzenia za zámerné zverejňovanie nepravdivých správ alebo vyhlásení týkajúcich sa pôsobenia teroristických organizácií, ak odporujú oficiálnemu opisu udalostí. Informovala o tom agentúra DPA.
Podľa únie novinárov je návrh protiteroristického zákona v rozpore s egyptskou ústavou z roku 2014, ktorá zakazuje udeľovať tresty väzenia za väčšinu prečinov v oblasti publikačnej činnosti.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyhlásil že zavedie nové, prísne protiteroristické zákony po tom, ako pri bombovom atentáte v Káhire zahynul minulý týždeň generálny prokurátor Hišám Barakát.
Nový návrh protiteroristického zákona prichádza v čase, keď na oficiálnych miestach vládne nespokojnosť s prácou médií po stredajšom útoku extrémistickej organizácie Sinajská provincia na viacero armádnych stanovíšť, pri ktorých podľa oficiálnych zdrojov zahynulo 17 príslušníkov bezpečnostných síl. V mnohých správach sa totiž objavil oveľa vyšší počet obetí.

Copyright © TASR 2015

Zomrel Jerry Weintraub

Zomrel Jerry Weintraub


Legendárny hollywoodsky filmový producent a manažér Jerry Weintraub, ktorý produkoval napríklad film Karate Kid, zomrel v pondelok vo veku 77 rokov. V tlačovom vyhlásení pre médiá to oznámila jeho hovorkyňa Michelle Bega.
Weintraub zomrel na zástavu srdca vo svojom domove v Santa Barbare.
Bývalý americký prezident George H.W. Bush vo vyhlásení na Twitteri uviedol, že on i jeho manželka Barbara smútia nad stratou "blízkeho a nádherne neskrotného" priateľa, ktorý bol "americký originál" zo starej školy. Napísala to tlačová agentúra DPA.
Jerome Charles Weintraub povedal v roku 2010 v interview pre televíziu CNN, že začal svoju kariéru v 50. rokoch v New Yorku ako agent vyhľadávajúci talenty pre žonglérov a akrobatov.
Neskôr zarobil milióny ako producent rockových koncertov napríklad pre Led Zeppelin, Beach Boys, Franka Sinatru a Elvisa Presleyho.
S filmovou produkciou začal v 70. rokoch, keď sa stretol s režisérom Robertom Altmanom. K jeho hitom patria filmy Nashville (1975), Karate Kid (1984) a z novších napríklad Ocean's Eleven: Dannyho jedenástka (2001) s Georgeom Clooneym.
Najnovšie produkoval dokumentárny televízny seriál o klimatickej zmene Years of Living Dangerously (2014), ktorý získal televíznu cenu Emmy.
Bol pôsobivá osobnosť známa svojím sklonom k bizarným príbehom, ktoré mal tak rád. "Pre tých, kto ho nepoznali... milovali by ste ho," povedal Clooney médiám.
Dodal, že "v nadchádzajúcich dňoch sa mu bude vzdávať hold. Budeme sa smiať z jeho veľkých príbehov a tlieskať jeho úspechom. A v rokoch, ktoré prídu, sa budú jeho príbehy a úspechy s vekom zlepšovať, presne ako by to bol Jerry chcel".

Copyright © TASR 2015

Reklamná pauza, teraz sa môžete...

Reklamná pauza, teraz sa môžete...

6. 7. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSSrbská vláda prijala niekoľko nových podmienok v procese privatizácie štátnej tlačovej agentúry Tanjug i ďalších mediálnych spoločností, pričom nové podrobnosti tohto privatizačného procesu zverejnila koncom júna. Informovala o tom dnes Rada Európskej aliancie tlačových agentúr (EANA).
Srbská vláda oznámila predaj 100-percentného podielu imania agentúry Tanjug, pričom odhadovaná kapitálová hodnota majetku je podľa oznámenia 760 935,74 €. Konečný termín privatizácie pre túto štátom vlastnenú mediálnu spoločnosť bol predĺžený z 30. júna na 31. októbra.
"Právo participovať na privatizačnom procese majú všetky domáce alebo zahraničné právne subjekty a/alebo jednotlivci, ako aj konzorcium. Prihláška pre účasť v tomto procese by mala byť podaná do 30. júla do 15.00 h; otváranie obálok sa uskutoční na pôde Privatizačnej agentúry 3. augusta. Záloha za účasť v procese je 76 093,57 €, splatných v dinároch v hodnote priemerného konverzného kurzu platného v deň uskutočnenia transakcie."
Na zozname srbskej národnej Privatizačnej agentúry sa podľa Rady okrem štátnej tlačovej agentúry Tanjug nachádza tiež desať ďalších srbských mediálnych spoločností.
V prípade, že sa nepodarí tieto spoločnosti sprivatizovať v stanovenej lehote, ich majetok môže byť prevedený na zamestnancov jednotlivých podnikov bez kompenzácie. Pokiaľ pracovníci odmietnu prebrať vedenie týchto organizácií, môžu byť zatvorené, upozornila EANA.
Vláda už skôr oznámila, že jednou z podmienok stanovených na odpredaj štátom vlastnených spoločností, je záruka udržania ich prevádzky po dobu minimálne piatich rokov od zmeny vlastníka.
EANA je tradičná stavovská organizácia tlačových agentúr z Európy, ktorej členom je TASR ako jediná slovenská tlačová agentúra. Úlohou aliancie je formulovať, koordinovať a spoločnými silami riešiť výzvy agentúrnej žurnalistickej práce v dynamicky sa meniacich trhových, legislatívnych, technologických podmienkach a v otázkach autorských práv.


Copyright © TASR 2015

Na Petra Pavla má byť z tretej rúny vidieť vinohrad

Na Petra Pavla má byť z tretej rúny 
vidieť vinohrad


Jednotka horšie
Dvojka lepšie.   
Spolu lepšie - 13.20 % .


Markíza  zle.
TV Doma horšie.
DAJTO  horšie.
Spolu  horšie a hlboko pod tridsať  - 27.10%JOJ horšie.
JOJ PLUS lepšie.
WAU lepšie.
SENZI rovnako.
RIK rovnako- nikto
Spolu lepšie- 22.50%TA 3 lepšie. 


Jednotka - 9.50 % ;
Dvojka - 3,70 % ;
Markíza - 19.30 % ;
TV DOMA - 4.80 % ;
DAJTO- 3.00%
TV JOJ – 15.00 % ;
JOJ PLUS- 3.90 % ;
WAU -2.00 %;
SENZI- 0.60 %
RIK -0,0%
TA 3 - 2.20 %

5. 7. 2015

SLOVAK MEDIA LAW NEWS

SLOVAK MEDIA LAW NEWS

Člen parlamentného mediálneho výboru Jozef Viskupič (OĽaNO) si vie predstaviť, že by reklama na alkohol a cigarety úplne vypadla z vysielacieho času televízií. Divák ju v súčasnosti môže vidieť po desiatej hodine večer, ustanovuje to tak zákon.
Téme by však podľa neho mala predchádzať širšia diskusia. Zaujíma ho, čo to urobí s marketingom jednotlivých vysielateľov.
"Volám po otvorení debaty, akým spôsobom sú nasadzované takéto reklamné bloky a či je naša spoločnosť dostatočne chránená proti neblahému vplyvu reklamy na cigarety a alkohol," povedal v rozprave k vládnej novele zákona o vysielaní a retransmisii, ktorú poslanci tento týždeň posunuli do druhého čítania.
Podľa Viskupiča je potrebné prijať riešenie, pretože, "či populisti alebo ktokoľvek, kto sa tým chce zaoberať, nás tým bude atakovať".
Opozičnému poslancovi sa pozdáva aj nápad Alojza Hlinu (KDH), ktorý chce, aby šiel takýto druh reklamy až po polnoci. "Pri sledovaní televízie po desiatej večer sa cítim ako v indiánskej rezervácii," uviedol Hlina. Poslanec tvrdí, že po desiatej je náročné rozlíšiť účelový kanál na reklamu alkoholu od regulárnej stanice. "Sme tu ako Indiáni, ktorých zničili tým, že z nich urobili alkoholikov," konštatoval.
"Urobte si doma poriadok, ak vaše deti o desiatej večer nespia. Moje deti chodili spať už o ôsmej," odkázala poslancovi Jana Vaľová (SMER-SD). Sledovanie televízie je podľa nej aj o výchove zo strany rodičov, ona reklamy prepína. "Prečo také veci rozprávate? Veď predsa existuje aj rodina," dodala Vaľová.

Copyright © TASR 2015

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Noviny Terchová a podujatie Cyrilometodské dni tvoria spojité nádoby, pretože pri ich vzniku pred štvrťstoročím stál rovnaký tvorivý potenciál. Počas podujatia Boli sme prví v republike!, ktoré bolo súčasťou 26. ročníka Cyrilometodských dní v Terchovej, to povedal iniciátor vzniku novín Peter Cabadaj.
Myšlienka vydávať noviny sa podľa neho narodila v roku 1990 po návrate mladých ľudí do rodného prostredia. Na vznik novín i Cyrilometodských dni, ktoré zavŕši v nedeľu 5. júla omša na vrchu Oravcove, si spomína ako na úžasné prepojenie ľudí, ktorí mali plno nápadov, energie a tvorivosti. "Chceli ponúknuť tomuto prostrediu nielen nový typ modernej duchovnej akcie. Ale aj moderný prvok, zvaný noviny. Ktorý bude všetko úsilie v Terchovej a okolí dokumentovať, reflektovať a zachovávať pre budúce generácie," uviedol Cabadaj.
Novinársky potenciál sa podľa neho v Terchovej tvoril prirodzeným spôsobom a hneď po vzniku novín sa ozvali prví aktívni prispievatelia. "Hlavne starší ľudia mali v tom čase k tomu mimoriadne citový, až emotívny vzťah. Pre nich boli hlavne historické články návratom do čias mladosti. Viacerí z nich v Terchovej roky nežili a takto si oživovali svoju mladosť práve cez historické články v našich novinách," podotkol iniciátor vzniku novín Terchová.
Pripomenul, že najskôr prispievali terchovskí novinárski veteráni, ako bol Vlado Križo – terchovský kronikár. "Jozef Gargulák písal krásne články o histórii turizmu, o historkách, ktoré súviseli s Vrátnou, so Štefanovou. Dekan Jozef Šabo päť rokov viedol rubriku Farské listy. Dvojstránku. Sám si ju pripravoval a redigoval. V Bratislave pani Alica Bezáková. A Milan Moravčík starší, náš terchovský básnik. Tieto mená nespomínam nijako samoúčelne. Pred piatimi rokmi boli všetci prítomní na 20. výročí našich novín. Žiaľ, 25. výročia novín sa už ani jeden z nich nedožil," zdôraznil Cabadaj.
Doplnil, že po nich prišli mladšie ročníky, hlavne chlapcov, ktorí sa začali veľmi aktívne prejavovať. "A najvýraznejšie z nich Marián Zajac, dlhoročný zástupca starostu našej obce. Potenciál novín sa v poslednom roku stabilizoval. Je pomerne silný a dnes si už iba nostalgicky zaspomínam, že hlavne v roku 1990 a 1992 som musel 98 percent textov písať sám, aby boli noviny udržateľné a mohli vychádzať ako mesačník. Dnešný potenciál novín je kreatívny, perspektívny a sú to ľudia, ktorí hlavne robotu robiť chcú a chcú, aby noviny pokračovali naďalej," dodal Cabadaj.
O distribúcii prvých čísel hovorí ako o romantickom období, kedy stačilo osloviť dvoch, troch agilných mládencov a do dvoch hodín už mali noviny všetky krčmy a obchody v Terchovej. "To bolo také priekopnícke, romantické obdobie, ktoré samozrejme nemohlo vydržať dlho. Možno tri, štyri čísla. Potom už bolo treba komunikovať s novými majiteľmi obchodov, zariadení cestovného ruchu. A tak distribúcia funguje viac-menej už 15 rokov stabilizovane. V tom zmysle, že máme pravidelných odberateľov práve majiteľov obchodov, reštaurácií, potravín, hotelov. S tým, že náklad dokážeme bez väčších problémov predať," skonštatoval Cabadaj.
Terchovský minister kultúry - riaditeľ Miestneho kultúrneho strediska Rudolf Patrnčiak zdôraznil, že noviny ponúkli za 25 rokov možnosť prezentácie množstvu ľudí, ktorí vedeli písať, a pamätníkom. "Úžasný prínos bol v tom, že mladí ľudia sa dnes môžu dozvedieť o histórii obce tak, ako to bolo. Mnohé veci by sme vedeli už iba z počutia a mohli by sme ich interpretovať približne. Ale noviny dávali priestor generáciám, ktoré tu už dnes nie sú. A podarilo sa nám zachytiť svoju históriu. V neposlednom rade sa dal na jedno miesto materiál, ktorý slúži ďalším generáciám. Mnoho študentov chodí pri tvorbe diplomových prác čerpať z našich novín. A tým Terchovú stále udržujú na výslní slovenského sveta," prízvukoval Patrnčiak.
"Noviny Terchová sa dostali minimálne na štyri kontinenty a dodnes ich čítajú cez internet naši priatelia v Amerike, Austrálii a Južnej Amerike. Čiže, naše noviny pozná skoro celá zemeguľa, azda s výnimkou Antarktídy. Lebo v Afrike a v Ázii máme svojich misionárov, dokonca našich prispievateľov - chlapcov, ktorí v Terchovej vyrástli. Takže, áno, terchovské noviny sú známe na všetkých kontinentoch," uzatvoril Cabadaj.

Slovenská informačná služba (SIS) za posledného dva a pol roka stále intenzívnejšie komunikuje s médiami. "Výrazne rastúci trend sme zaznamenali od roku 2013, keď sa počet zodpovedaných dopytov novinárov počas dva a pol roka priblížil k 500. Za dôležitý v tejto súvislosti považujeme trend, že počty žiadostí z externého prostredia sa každý rok prakticky zdvojnásobujú. Pokiaľ ide o zmienky SIS v tlačených a elektronických médiách (bez internetových portálov) uvádza agentúra Storin za obdobie uplynulého dva a pol roka v súvislosti s našou spravodajskou službou až 4791 informácií," uviedol pre TASR hovorca SIS Branislav Zvara.
Pred rokom 2013 inštitút tlačových správ SIS vôbec nevyužívala. "Súčasné otvorenie sa médiám a verejnosti znamenalo, že sme v uplynulých dvoch rokoch médiám poskytli desiatky osobitných tlačových správ, medzi ktorými boli napríklad tlačové správy s varovaniami občanom SR pred ohrozením pri cestovaní do rizikových štátov a regiónov sveta, ako aj osobitné tlačové stanovisko SIS k ZOH v Soči, ku krvavým útokom v Paríži na redakciu Charlie Hebdo," povedal ďalej Zvara.
Podľa jeho slov chce SIS v tomto trende pokračovať aj v budúcnosti, a to aj formou trpezlivého vysvetľovania a informovania v rámci tých "mantinelov, ktoré jej umožňuje platná legislatíva v oblasti utajovaných skutočností".

Copyright © TASR 2015

NEDEĽNÉ REZNE A KÁVA

NEDEĽNÉ REZNE A KÁVA
Reláciu V politike vysiela TA3 v nedeľu 5.7. od 11:00 hod .


Témy: Prvých 6 mesiacov roka 2015 v domácej a zahraničnej politike,
Témy predvolebnej jesene, Situácia v Grécku, Pomoc utečencomHostia: Robert Fico (SMER-SD), predseda vlády, predseda strany
Béla Bugár (MOST-HÍD), predseda strany
Pavol Abrhan (KDH), poslanec NR SR
Andrej Danko (SNS), predseda strany
Andrej Hrnčiar (Sieť), podpredseda strany
Igor Matovič (OĽANO), predseda stranyModeruje Noro Dolinský.Relácia je na dovolenke.


Passed out.