18. 3. 2006

17. 3. 2006

Volunteers Wanted !
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá vypísal po štvrtkovej neúspešnej voľbe pätice nových členov Rady STV nový termín predkladania návrhov na členov rady. Návrhy na kandidátov na členov do Rady Slovenskej televízie môžu predložiť právnické osoby pôsobiace v oblasti audiovízie, hromadných informačných prostriedkov, kultúry, vedy, vzdelávania, rozvoja a ochrany duchovných hodnôt, ľudských práv a životného prostredia, ochrany zdravia, reprezentujúce alebo zastupujúce záujmy národnostných menšín alebo etnických skupín, iných menšín alebo registrované cirkvi alebo náboženské spoločnosti. Predkladať ich môžu na sekretariát mediálneho výboru NR SR najneskôr do 31. marca. Posunutie termínu možného zvolenia nových členov Rady STV nevníma jej predseda Miroslav Kollár ako zásadný problém, keďže rada o bežných veciach rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov. Hypoteticky by problém mohol nastať, ak by rada chcela odvolať alebo zvoliť generálneho riaditeľa STV, za čo musí hlasovať aspoň 10 z jej všetkých 15 členov. Kým NR SR nezvolí nových päť členov Rady STV bude rada pracovať v oklieštenom 10-člennom zložení. Kollár pripomenul, že do volieb čaká radu schvaľovanie výročnej správy a účtovnej uzávierky STV za rok 2005 a tiež dohľad nad korektnosťou vysielania pred voľbami. Počas štvrtkového zasadania parlamentu nezvolili poslanci v prvom ani druhom kole tajného hlasovania ani jedného z piatich členov Rady STV. V druhom kole tajného hlasovania zákonodarcovia vyberali spomedzi desiatich kandidátov, ktorým dali najviac hlasov zo 41 záujemcov o tento post. Medzi desiatkou postupujúcich boli - Alfréd Somogyi, Ondrej Sliacky, Mária Biľová, Andrej Hrnčiar, Ľubor Hallon, Oľga Feldeková, Vladimír Gallo, Naďa Lazarová, Ľudovít Števko a Jozef Horváth. Ani jeden z nich nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov. Nová voľba členov Rady STV bude na aprílovej schôdzi NR SR, ktorá by mala byť zároveň poslednou riadnou schôdzou parlamentu v tomto volebnom období. V pätici členov Rady STV, ktorým sa končí funkčné obdobie 31. marca sú - Eva Bachletová, Mária Biľová, Vladimír Černý, Marián Slovák a Alfréd Somogyi. V prvej marcovej doplňujúcej voľbe dvaja z nich - Slovák a Bachletová avizovali, že už kandidovať nebudú.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Verejnoprávna Česká televize plánuje zmodernizovať svoj imidž - zmení logo a vizuálny štýl. Podľa jej hovorcu Martina Krafla, verejnú súťaž vyhlási ešte v marci. Súčasné červeno-biele logo vzniklo v 50. rokoch a odvtedy prešlo niekoľkými zmenami. Posledná sa spája s rokom 1997. "Cieľom zavedenia jednotného dizajnu je zjednotiť používanie značky ČT vo všetkých štúdiách a definovať záväzný manuál praktických aplikácií loga," uviedol pre idnes.cz Krafl. Ako dodal, moderný grafický systém by sa mal prejaviť nielen na obrazovke, ale aj mimo nej. Televízia chce pre spoluprácu osloviť najväčšie dizajnérske spoločnosti. Návrhy vyhodnotí medzinárodná skupina nezávislých odborníkov. Okrem iných ju budú tvoriť profesionáli z odboru grafického dizajnu, vizuálnej komunikácie, marketingu a televíznej grafiky z britskej BBC a francúzskej ARTE.

Ďakujem pekne za pozornosť

Ďakujem pekne za pozornosť
A teraz mi dovoľte, aby som vás oboznámil s výsledkami hlasovania a zápisnicou a tajnom hlasovaní o návrhu na voľbu členov Rady Slovenskej televízie, ktorá sa konala 16. marca 2006 v opakovanej voľbe. Na tajné hlasovanie o návrhu na voľbu členov Rady Slovenskej televízie bolo vydaných a poslanci si osobne prevzali 113 hlasovacích lístkov, teda na voľbe bolo prítomných 113 poslancov. Po vykonaní tajného hlasovania overovatelia Národnej rady Slovenskej republiky spočítali hlasy a zistili, že v tajnom hlasovaní o návrhu na voľbu členov Rady Slovenskej televízie každý poslanec odovzdal hlasovací lístok. Zo 113 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 16 neplatných a 97 platných. Podľa platných hlasovacích lístkov overovatelia zistili, že za pani Máriu Biľovú hlasovalo 49 poslancov, proti 21, 27 sa hlasovania sa zdržalo. Pani Oľga Feldeková, za 32, proti 31, zdržalo sa 34, pán Vladimír Galo, za 33,proti 27, zdržalo sa 37, pán Ľubor Halon, hlasovalo za 32, proti 26, zdržalo sa 39, pán Jozef Horváth, 16 za, 35 proti, 46 sa zdržalo, pán Andrej Hrnčiar, 28 za, 26 proti, 43 sa zdržalo, pani Naďa Lazarová, 22 za, proti 27, 48 sa zdržalo, pán Ondrej Sliacky, 56 za, 17 proti, 24 sa zdržalo, pán Alfréd Somogyi, 47 za, 20 proti, 30 sa hlasovania zdržalo, pán Ľudovít Števko, za 25, proti 29, hlasovania sa zdržalo 43 poslancov.Na voľbu členov Rady Slovenskej televízie je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov. Overovatelia konštatujú, že v tajnom hlasovaní nebol za člena Rady Slovenskej televízie nikto zvolený. Nakoľko v druhom kole hlasovania nebol nikto zvolený do Rady Slovenskej televízie vykoná sa nové kolo voľby. Ďakujem pekne za pozornosť.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Nezávislá rozhlasová stanica podporovaná Európskou úniou včera začala z Poľska vysielať do Bieloruska, kde sa v nedeľu konajú ostro sledované prezidentské voľby.Varšavské Európske rádio pre Bielorusko chce Bielorusom v ich jazyku poskytovať necenzurované informácie a EÚ účasťou na projekte vyjadrila obavy z autoritárskeho kurzu prezidenta Alexandra Lukašenka. Ten chce získať tretie funkčné obdobie a podľa opozície pripravuje volebný podvod."Cieľom rádia je zaistiť Bielorusom prístup k pravdivým informáciám, keďže tento prístup teraz nemajú," povedal agentúre AP programový riaditeľ Demitrij Novakov.V Bielorusku sú všetky televízne a rozhlasové stanice lojálne Lukašenkovi a tamojšie úrady v poslednom čase zvýšili tlak na pár zostávajúcich nezávislých novín.Podľa Novakova však rozhlasovú stanicu nevytvorili len kvôli nedeľňajším voľbám. "Chceme pracovať dlhodobo, aby sme poskytli priestor mladým ľuďom," povedal. Stanica začala 6. februára celodenné vysielanie cez internet. Na veľmi krátkych vlnách má premiéru. Program tvoria správy z Bieloruska a zo sveta, ako aj hudba.Stanica spolupracuje s nemeckou firmou Media Consulta, ktorá od Európskej komisie získala na projekt dva milióny eur. Rozhlasovú stanicu podporujú aj mimovládne organizácie z Európy a USA.Vo februári začala do Bieloruska zo severovýchodu Poľska vysielať iná rozhlasová stanica, čiastočne financovaná vládou vo Varšave. Jej cieľom je poskytnúť voličom alternatívny zdroj informácií.Poľsko sa dlho angažuje v snahách o demokratizačné zmeny v Bielorusku, kde Lukašenko vládne od roku 1994. USA a iné západné krajiny Bielorusko označili za "poslednú diktatúru" v Európe.

Európsky verejnoprávny unikát

Európsky verejnoprávny unikát

Slovenská televízia Štatutárny orgán: Ing. Marcel Para -štatutárny zástupca ,Komenského 61 , Košice 040 01

Číslo živnostenského registra: 802-13056 Obchodné meno: Ing. Marcel Para IČO: 37001949 10777644 (Dátum do: 7. 2. 2006) Miesto podnikania: 04431 Družstevná pri Hornáde, Prešovská 93/54 Košice 1, Komenského 61 (Dátum do: 3. 10. 2005) Predmety podnikania 1. Poradenská a konzultačná činnosť v oblasti obchodu a služieb, 2. Sprostredkovanie kultúrnych a spoločenských podujatí ,3. Výskum a vývoj v oblasti prírodných a technických vied ,4. Maloobchod a veľkoobchod v rozsahu voľných živností 5. Sprostredkovateľská činnosť

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA
"O 10 dní sú v Bielorusku voľby a nikto si netrúfa odhadnúť, ako dopadnú. " Maroš Košík TV Markíza
"Táto televízia je vojnovým strojom, namiereným proti ministerskému predsedovi ! Dovidenia, madam ! Pokým ma nenecháte dokončiť odpovede, vstávam a odchádzam !" Silvo Berlusconivo vo verejnoprávnej televízii RAI 3. Vzápätí skutočne odišiel v priamom prenose.
"Vyzývam všetkých Ukrajincov, aby podnikli okamžité kroky a pomohli zvýšiť populačné údaje. Choďte rovno domov a pracujte na tom." Bývalá ukrajinská premiérka Julia Tymošenková
"Bielorusko má právo regulovať vstup občanov iných krajín, najmä tých, ktorých vstup je nežiaduci a prijme všetky potrebné opatrenia proti miešaniu sa zahraničia do našich domácich záležitostí, vrátane deportácií". Hovorca bieloruského ministerstva vnútra Andrej Popov.
„O reprízach Láskania som nemala ani tušenie, ale vôbec ma neprekvapuje, že o takom čase má Láskanie nízku sledovanosť.Oveľa lepšie na tom nie sú ani vychytené reality show, ktorým televízie dávajú hlavný vysielací čas“. Zuzana Belohorcová
"Verím však, že sa mi podarí, rovnako ako v predchádzajúcich parlamentných voľbách, prekrúžkovaťsa na lepšiu, zvoliteľnú pozíciu. Ak nie, budem to považovať za vôľu Božiu a tešiť sa na iné pôsobenie. " Poslankyňa Mária Sabolová
"...Ale tak je to každý rok, najmä po zisku titulu. My nie sme banka, že pätnásteho budú peniaze na účte... Podpísal som zmluvy aj s reklamnými partnermi. Čo im mám chodiť klopať na dvere, nech platia načas? - Ak pošlú partneri peniaze o dva týždne neskôr, my o tento čas posunieme výplaty. A koniec koncov - hráči v Slovane vždy svoje peniaze dostali a vždy mali kráľovské platy. "
Vraj Generálny manažér klubu Maroš Krajči
"Zastupujúci predseda Národnej rady Slovenskej republiky Béla Bugár vo Washingtone prezentoval cirkusové správanie ako pubertálny chlapec na návšteve bohatého strýčka, keď prezidentovi Bushovi podaroval karikatúru bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka." Prvá podpredsedníčka Slovenskej národnej strany Anna Belousovová.

16. 3. 2006

Tak ako, Johnny ?

Tak ako, Johnny ?

26. 3 .2006 20.05 Piráti z karibiku

26. 3 .2006 20.05 Likvidátor

DE BELFI

DE BELFI
Dnes na hodinu prepustil generálny riaditeľ a konateľ TA3 Ing. Ľubomír Belfi kameramana Vlada Petríka. Dôvodom bolo, že nenasnímal mesto Washington pri návšteve premiéra Dzurindu u Georga Busha. Evidentne už generálny riaditeľ bol na niekoľkých oficiálnych návštevách v USA. Vot samostatný projektant. Tú výpoveď túži vidieť niekoľko renomovaných právnych kancelárií v Bratislave. O katastrofálnej situácii, exode a páde TA 3 Vám prinesieme článok na budúci týždeň.

Nekompetentný parlament

Nekompetentný parlament
To, že je Národná rada SR dlhodobo nekompetentná už občania vedia. Do Rady Slovenskej televízie nezvolili poslanci ani jedného z piatich členov. V druhom kole tajného hlasovania zákonodarcovia vyberali spomedzi desiatich kandidátov. Ani jeden z nich nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov a preto budú nové voľby. O nekompetentnosti parlamentu hovorí aj to, že Boris Filan získal 9 hlasov, ale javisjový techni z Košíc ho hravo predbehol.

BREAKING BULVÁR NEWS

BREAKING BULVÁR NEWS
Podľa nášho úplne dezorientovaného zdroja sme sa dozvedeli , že v spravodajstve TV Markíza nahradí bývalá moderátorka STV Andrea Belányiová Anetu Paríškovú. Tu sú možnosti, kam mieri Aneta Paríšková : 1. STV 2. TA 3 3. TV JOJ Gratulujeme. Určite ste neuspeli, tak ako ja. Aneta Paríšková mieri za Pavlom Ruskom do strany ANO.

Diskusia

Diskusia
Ďakujem jednému z čitateľov nášho blogu za príspevok nielen o BBC Royal Charter , ktorý si dovoľujeme odcitovať v pôvodnom znení bez titulkov : Bolo by veľmi užitočné, keby sa s novým textom dôkladne oboznámili Rada aj manažment STV. Zaujímavých je hneď niekoľko vecí: verejný vysielateľ sa naďalej považuje za ťažisko celého sektora vysielania, úlohou BBC je naďalej "informovať, vzdelávať a zabávať", čo je pre pána Rybníčka anachronizmom z 20. storočia, dozorný orgán, tzv. Trust bude celkom oddelený od manažmentu aj od výplatnej listiny BBC, ďalej vláda určila 6 priorít vo verejnom záujme, ktoré majú detailne a nezávisle rozpracovať "Trustees" a stanoviť aj kontrolné kritériá, podľa ktorých budú hodnotiť prácu generálneho riaditeľa, z ostatných úloh je pre Slovensko inšpiratívny hlavne princíp transparentnosti, keď každú zásadnejšiu zmenu v programovej orientácii možno urobiť len po verejných konzultáciách, tzv. testoch, takisto komerčné aktivity musia byť transparentné a budú sa sústavne vyhodnocovať. Zavádzajú sa tzv. Public Value Tests, ktoré budú mať rôzne podoby: jednak to bude kontrola, ako sa plnia priority vo verejnom záujme, formulované vládou (tzv. Public Value Assessments) jednak ich vplyv na celý sektor, teda aj na podmienky podnikania komerčných televízií (tzv. Media Impact Assessment), pričom tu už bude mať hlavné slovo Ofcom: zriadi zmiešanú komisiu svojich komisárov, v ktorej budú aj nezávislí odborníci a zástupcovia BBC. Celková orientácia BBC je naďalej zákaznícka, ale pre hodnotenie manažmentu bude rozhodujúce, ako sú zákazníci spokojní s plnením konkrétne pomenovaných úloh vo verejnom záujme. Už diskusie pred Green Paper a pred prijatím White Paper boli mimoriadne zaujímavé a mal by ich povinne poznať každý, kto v tejto sfére na Slovensku rozhoduje.

No, vyberte si...

No, vyberte si...
Poslanci si dnes zopakujú aj voľbu piatich členov Rady Slovenskej televízie (STV). Ani v tomto prípade totiž neboli zákonodarcovia úspešní a nezvolili ani jedného zo 41 kandidátov. Do ďalšieho kola postupujú tí, ktorí získali najväčší počet hlasov, a to dvojnásobok počtu členov, ktorých treba zvoliť. Poslanci budú teda opakovane vyberať spomedzi desiatich kandidátov -: Alfréd Somogyi, Ondrej Sliacky, Mária Biľová, Andrej Hrnčiar, Ľubor Hallon, Oľga Feldeková, Vladimír Gallo, Naďa Lazarová, Ľudovít Števko a Jozef Horváth.

Markíza Rulezzzz?

Markíza Rulezzzz?
Markíza sa vrátila na svoje pozície aj vďaka koncoročným programovým zmenám a vydala sa na cestu zvyšovania svojho share nákupom licenčných formátov. Prvým by mal byť The Bachelor - Nevesta pre milionára, rokuje sa však s FremantleMedia o tretej sérii Slovensko hľadá SuperStar, keďže STV nevyužila právo opcie. Na stole je aj Fear Factor a Hotel Braňa Mojseja straší všetkých .Televízia Markíza pripravuje aj nový spravodajský formát -bulvárne správy. Včerajšie stretnutie Františka Borovského s tvorcami naznačilo, že prípravy sú v plnom prúde, len nie je jasné, kto za ne zodpovedá. . Nie je to však žiadna novinka, formát sa pripravoval už v septembri 2005, pribrzdila to však nerozhodnosť predošlého vedenia a zmeny v TV Markíza . Markíza zvažuje aj zrušenie Telerána.
Najviac sa môže obávať TV JOJ, hoci na jeseň pripravuje s Jeffom Minaříkom a jeho producentskou firmou Jam Film 1999 dobrodružnú reality show ; akúsi obdobu Slovak Survivoru a do JOJ prešiel aj Jožo Pročko . Na jar sa pokúsi zaujať divákov aj s Talk show Jana Krausa a pre Kuul Klub sa hľadá moderátor.
Tromfy v rukách a hrací priestor má ešte STV, ale asi jej bude chýbať odvaha a ľudský potenciál, predovšetkým v spravodajstve a vlastných formátoch.
Markíza môže týmito krokmi riskovať , ale nepredpokladá, že sa na svojej ceste stretne s väčším odporom. Na najbližšie dva roky nemá medzi slovenskými televíziami relevantného konkurenta, ktorý by jej zamedzil , aby si upevnila miesto lídra na trhu a presiahla 35 % podiel na trhu.
Novému vedeniu však pôjde predovšetkým o naplnenie cieľov majiteľov; výrazne znížiť náklady a zvýšiť zisk.

Z programu NR SR

Z programu NR SR

Návrh na voľbu členov Rady Slovenskej televízie (tlač 1473).(Tajné hlasovanie.).Návrh uvedie poverený člen Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a média.Tajné hlasovanie sa vykoná vo štvrtok 16. marca 2006 po hlasovaní o 11.00 hod.)

15. 3. 2006

Kandidát po Richardovi ? Revisited I. Amandament 1/a

Kandidát po Richardovi ? Revisited I. Amandament 1/a

Chystal sa biť za práva homosexuálov - ale zatiaľ to s nimi nekonzultoval.

Bojoval za kvóty pre ženy v politike - s čím jeho manželka nesúhlasila.

Otvorenosť k verejnosti, dôvera vo vlastné sily

Richard VIII.- Jozef Heriban poslanec NR SR za ?

SuperStar SK vs. Svet Again

SuperStar SK vs. Svet Again
Go, Zdenka, Go !
Airplay-10.týždeň 03.-12.03.2006
1. Madonna - Sorry
2. Predná, Zdenka - Vietor
3. Gladiator - Bonboniera
4. Juanes - Volverte A Ver
5. Mattafix - Big City Life
6. Arash & Helena - Arash
7. Meky Revival - Balada o poľných vtákov
8. Williams, Robbie - Advertising Space
9. Sugababes - Ugly
10.Pink - Stupid Girls
17. Superstar 2 - So mnou môžeš rátať
18. Peha - Deň medzi nedeľou a pondelkom
20.Nocadeň - Nestrieľajte do labutí
22.I.M.T. Smile - Lietajúca
24. Smatanová, Zuzana - Pocestný
25. Peha - Spomaľ
26. No Name - Čím to je
28.Rollins, dara - Party DJ
40.Žbirka, Miroslav - Láskoliek
41.Kelecsenyi, Martin - Musím už ísť
43. Stereo - Po písmenku
45.Desmod - V dolinách
46.U.K.N.D. - Morusova
52.Black P - Ting Ting
53.Dubasová, Beáta - Kým pri nás láska spáva
54.Tweens - Útek za inou
57. Müller, Richard - Ticho a tma
59. Polemic - Mládenci
62. Nocadeň - Jackie Chan
64. Bystrík - Či to nie je sen
69. Smatanová, Zuzana - Svet mi stúpil na nohu
72. Koščová, Katka - Koľko ešte krát
74. Tomeček, Samo - Nehorí
76. Predná, Zdenka - Len ty smieš
83. Čistychov - Vaša
88. Para - Veci čo si pamätám
94. Opatovský, Robo - Amsterdam
98.Nagy, Peter - Keď nestačí slovenčina 2005

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Rada Protimonopolného úradu SR 10. marca potvrdila pre UPC Slovensko pokutu 15 miliónov korún. Na základe rozkladu podaného podnikateľom UPC Slovensko voči rozhodnutiu PMÚ z 9. októbra 2003 a rozsudku Najvyššieho súdu SR z 27. júna 2005 rozhodla, že podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže ukladá UPC Slovensko, s.r.o. za porušenie tohto zákona pokutu vo výške 15 miliónov korún. Rada PMÚ tak potvrdila svoje rozhodnutie z 23. apríla 2004. UPC musí pokutu uhradiť do 15 dní od nadobudnutia právoplatnosti. "Rozhodnutie Rady Protimonopolného úradu SR sme už získali a študujeme ho. Aj keď s jeho znením nesúhlasíme, rešpektujeme ho a budeme postupovať v zmysle záverov rozhodnutia," reagoval hovorca UPC Slovensko Jaroslav Kolár. Podľa PMÚ, UPC Slovensko zneužilo dominantné postavenie na trhu podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže. UPC totiž odpojila svojich zákazníkov od televíznych programov prenášaných cez káble. Dôvodom bolo, že neuhradili časti ceny, ktorá zodpovedá rozdielu medzi cenami stanovenými UPC v cenníkoch z rokov 2001 a 2002, ktoré platili pre Bratislavu, Banskú Bystricu, Dolný Kubín, Dunajskú Stredu, Trenčín a Žilinu a cenou určenou rozhodnutím Telekomunikačného úradu SR o regulácii cien služieb šírenia rozhlasového a televízneho vysielania káblovými rozvodmi. Podľa stanoviska PMÚ bolo dôvodom odpojenia zákazníkov od poskytovanej služby neuhradenie ceny stanovenej cenníkmi UPC Slovensko. Pritom však všetci odpojení zákazníci UPC Slovensko platili za poskytované služby maximálnu cenu stanovenú príslušným regulačným úradom, teda Telekomunikačným úradom SR. "Podnikateľ UPC svojím konaním de facto nútil svojich zákazníkov za poskytované služby platiť cenu vyššiu ako bola cena stanovená v súlade s príslušnými právnymi predpismi," konštatuje sa v stanovisku PMÚ. Podľa PMÚ, UPC Slovensko týmto spôsobom zneužilo dominantné postavenie na relevantnom trhu poskytovania služby retransmisie televíznych programov káblovými sieťami v Bratislave a v Banskej Bystrici. Zneužitie dominantného postavenia UPC Slovensko sa podľa PMÚ v tomto prípade prejavilo priamo voči V roku 2002 uložil PMÚ SR spoločnosti UPC Slovensko pokutu vo výške 50 miliónov korún. Tá sa v tom istom roku v auguste odvolala a Rada PMÚ ako druhostupňový orgán odvolaniu vyhovela. Rozhodnutie zrušila a prípad vrátila na nové konanie na úrad ako na prvostupňovú inštanciu. PMÚ v pôvodnom konaní pokračoval a v roku 2003 uložil pokutu v pozmenenej výške 49,6 milióna korún. Spoločnosť podala odvolanie, ale Rada PMÚ potvrdila závery úradu a znížila pokutu na 15 miliónov korún.

Píše Hilda Gajdošová a BSP

Píše Hilda Gajdošová a BSP
Slovenský rozhlas a spoločnosť BSP Lawyer Partners plne akceptujú generálny pardon, ktorý schválil parlament a podľa ktorého sa dlžným koncesionárom odpúšťajú poplatky z omeškania. Podmienkou ich odpustenia je zaplatenie dlžných koncesionárskych poplatkov v lehote 60 dní odo dňa platnosti generálneho pardonu. Uvádza sa to v informácii, ktorú poskytol mediálny zástupca SRo Jozef Bednár.Obidve spoločnosti zároveň dodávajú, že ani jedna nevymáhala ani nevymáha od dlžníkov finančnú čiastku 5 000 Sk, ako sa nesprávne interpretuje zo strany niektorých médií a politikov. Spomenutá čiastka je návrhom na mimosúdne vyrovnanie v rámci dohody o novácii. "Je na uvážení koncesionárov, ktorým bola dohoda o novácii navrhnutá, či na ňu pristúpia. Súčasne ale považujeme za potrebné upozorniť, že v prípade, ak dlžné koncesionárske poplatky budú riešené súdnou cestou, súvisí s tým pre koncesionára aj úhrada súdnych trov. A tie môžu byť výrazne vyššie, ako suma 5 000 Sk," upozorňuje štatutárna zástupkyňa a ekonomická riaditeľka Slovenského rozhlasu Hilda Gajdošová. Predseda predstavenstva BSP LP Daniel Palko si myslí, že suma 5 000 Sk predstavuje férovú mimosúdnu ponuku dlžníkom, ktorí nereagovali na predchádzajúce dve výzvy na zaplatenie. "Zo spomenutej čiastky pokryjeme naše náklady na vymáhanie, to znamená na platy právnikov a zamestnancov informačného centra, poštovné, hovorné a pod. Zvyšok sumy pripadne Slovenskému rozhlasu na základe dodatku zmluvy, ktorý spolu pripravujeme," uvádza sa ďalej v informácii. Svoje prípadné podlžnosti evidované k 30. 6. 2005 si každý môže overiť na stránke http://www.slovakradio.sk . Podlžnosti, ktoré mohli vzniknúť od 1. 7. 2005, odporúčajú koncesionárom skontrolovať prostredníctvom vlastných účtov, pretože SRo ešte nemá pripravený register týchto dlhov zo strany Slovenskej pošty. Slovenský rozhlas aj vďaka vymáhaniu dlžných koncesionárskych poplatkov zvýšil svoje príjmy zo získaných nedoplatkov, aj zo zvyšovania počtu platiacich koncesionárov o približne 75 miliónov korún. "Z pohľadu verejnoprávneho rozhlasu je ale dôležité, že sa zaregistrovalo 100 500 nových koncesionárov. Získané finančné prostriedky napomôžu ku finančnej konsolidácii rozhlasu a k tomu, aby sa mohol rozhlas koncentrovať na programovú službu pre svojich poslucháčov," zdôraznila Gajdošová.

BBC Royal Charter

BBC Royal Charter
Základný dokument British Broadcasting Corporation -BBC Royal Charter vyprší tento rok a vláda sa snaží, aby bola predĺžená o ďalších 10 rokov. Táto iniciatíva však naráža aj na odpor, pretože v roku 2012 bude switchover z analógu na digitál. Podľa novej BBC Royal Charter by vlastne tento prechod mali zaplatiť diváci . Takzvaný The White Paper
by mal byť cestou k obnoveniu BBC Royal Charter .

Zákon nebude

Zákon nebude
To, čo sme tušili už dávno , je realitou .Národná rada SR nebude rokovať o návrhu zákona o rozhlasovom a televíznom poplatku, ktorý predložila nezávislá poslankyňa Iveta Henzélyová .Podľa tohto mimoriadne oneskoreného návrhu STV a SRo by mali povinnosť platiť koncesie užívatelia alebo vlastníci bytu. Ak by užívateľ nebol známy, tak platí odberateľ elektrickej energie. To platí aj pre právnické osoby - spoločnosti, inštitúcie a firmy. Národná rada sa tak rozhodla, že na najbližšie obdobie zvolí finančnú destabilizáciu verejnoprávnych inštitúcií , pretože vďaka novele zákona o koncesionárskych poplatkoch., ktorú vo februári poslanci schválili, nie je možné žiadať platenie koncesií za mobilné telefóny a počítače, ktoré dokážu prijímať signál STV alebo SRo a poplatok sa už nevzťahuje na vlastníctvo prijímača, je totiž nutné preukázať, že slúži hlavne na príjem a reprodukciu programov. Tak potrebný zákon sa predovšetkým "vďaka " časti manažmentu STV najskôr začne objavovať pri hradnom vŕšku až na jeseň. Poslanec Smeru-SD Dušan Jarjabek ešte navrhol , aby bola z rokovania marcovej schôdze vypustená voľba členov Rady STV, ale neuspel.

Para YES, Zahradník NO !

Para YES, Zahradník NO !

Richard Rybníček oznámil, že aj vďaka voľbám a útokom rôznych aktivistov nevymenuje za svojich štatutárnych zástupcov Branislava Zahradníka a Ľubora Košúta . Vymenuje ich pravdepodobne až po júnových voľbách do NR SR. Do volieb bude štatutárom Marcel Para, ktorý pracuje ako externý poradca generálneho riaditeľa pre digitalizáciu a všetko ostatné so slušnou mesačnou odmenou a poverením na sledovanie faktúr aj redaktorom spravodajstva....

Chybička se vloudí

Chybička se vloudí
Vo včera odvysielanej politickej šou televízie JOJ BOX, ktorej hosťom bol predseda SNS Ján Slota, v závere odznel z úst moderátorky nesprávny výsledok diváckeho SMS hlasovania o presvedčivosti politika. Ján Slota divákov totiž v skutočnosti televíznych divákov presvedčil v pomere 4619 pozitívnych SMSiek ku 314 negatívnym krátkym textovým správam. K chybe prišlo pravdepodobne zlyhaním softwaru v réžii TV JOJ. Televíziu na ňu upozornil prevádzkovateľ SMS hlasovania spoločnosť G Systems.Redakcia spravodajstva a publicistiky televízie JOJ sa dotknutému politikovi i divákom ospravedlňuje a o vzniknutej chybe bude informovať aj prostredníctvom televízneho vysielania.

OBČERSTVOVACÍ KÚTIK

OBČERSTVOVACÍ KÚTIK
KTO SI VEZME MILIONÁRA ? , Číslo prihlášky 512-2005 (220) Dátum podania prihlášky 22.3.2005 ,Meno(á) a adresa(y) prihlasovateľa(ov)/ Meno(á) a adresa(y) majiteľa(ov) známky Slovenská televízia; 845 45 Bratislava; SK
Skvelý scheduling

26.02.2006

6:35

Cesta do fantázie "Spirited Away“ / Sen to Chihiro no kamikakushi/ MPAA: Rated PG for some scary moments. Produkcia: Buena Vista Home Entertainment Dentsu Nippon TV Network Co. Studio Ghibli Tohokushinsha Film Co. Tokuma Shoten .

Film získal Oscara a a Zlatého Medveďa v Berlíne

14. 3. 2006

Píše Hilda Gajdošová

Píše Hilda Gajdošová
Slovenský rozhlas nenúti občanov uzavrieť zmluvu o novácii a zaplatiť päťtisíc korún ako mimosúdne vyrovnanie. Uviedla to štatutárna zástupkyňa SRo Hilda Gajdošová v reakcii na otvorený list Združenia občianskej sebaobrany , ktoré zmluvu podrobilo kritike. "Bola to alternatívna ponuka, keď generálny pardon ešte neplatil a tiež ponuka pre dlžníkov SRo vyhnúť sa riziku vymáhania dlhu súdnou cestou, kde hrozí úhrada vysokých súdnych trov," uviedla Gajdošová. Na druhej strane Slovenskému rozhlasu mala táto suma pokryť výdavky súvisiace s vymáhaním koncesionárskych poplatkov - približne 6 miliónov korún na prípravu, tlač a doručenie 253 tisíc výziev zo dňa 20. októbra minulého roku, ktorými bol rozhlas povinný oznámiť postúpenie pohľadávky a vyzvať dlžníkov na zaplatenie dlžných koncesionárskych poplatkov. SRo podľa nej tiež plne rešpektuje tzv. generálny pardon a poplatky z omeškania doteraz neboli a nie sú od nikoho vymáhané. Upozorňuje však, že po uplynutí lehoty stanovenej pre generálny pardon bude možné v prípade nezaplatenia istiny vymáhať aj sankcie. ZOS v pondelok Gajdošovú požiadalo, aby v čo najkratšom čase pozastavila "nezmyselný a bezprecedentný chaos" okolo tzv. zmluvy o novácii. Manažérka ZOS Jana Miklovičová v otvorenom liste uviedla, že SRo prostredníctvom BSP Lawyer Partners núti koncesionárov uzavrieť túto zmluvu a naznačila, že SRo ide o profit zmluvnej firmy viac ako o získanie dlžných koncesionárskych poplatkov. BSP LP vymáha nezaplatené koncesionárske poplatky pre SRo od jesene minulého roku. V súčasnosti BSP LP pod hrozbou súdneho sporu vyzýva neplatičov, aby zaplatili nielen dlžné koncesie rozhlasu, ale aj 5000 korún za svoje náklady na vymáhanie poplatkov. Od 21. februára platí generálny pardon, podľa ktorého každému koncesionárovi stačí do 60 dní uhradiť svoj dlh a nemusí platiť žiadne sankcie.

Christopher award 2006

Christopher award 2006

Slovensko-český dokumentárny film Sila ľudskosti - Power of good, o Angličanovi Nicholasovi Wintonovi, ktorému sa podarilo zachrániť cez vojnu 669 slovenských a českých židovských detí pred istou smrťou a nájsť im nové rodiny vo Veľkej Británii, získal cenu Christopher award 2006. Tvorcovia filmu Patrik Pašš a Matej Mináč si toto prestížne ocenenie prevezmú vo štvrtok 16. marca na galavečeri v New Yorku. Na oceňovaní sa zúčastnia aj hviezdy ako George Clooney, Harvey a Bob Weinsteinovci a ďalší poprední americkí umelci a producenti. Agentúru SITA o tom informovala Daniela Sečkárová zo spoločnosti Trigon production. Cena Christopher award sa udeľuje filmom s mimoriadnym humanistickým posolstvom. Dokumentárny film Sila ľudskosti odhaľuje Nicholasa Wintona, muža, ktorý o svojom hrdinskom čine mlčal vyše päťdesiat rokov. Jedného dňa však jeho manželka našla materiály dokumentujúce celú udalosť. Nakoniec sa Winton stretol s niekoľkými zo "svojich" detí. Dokument je plný archívnych záberov, fotografií a svedectiev aktérov. Film hovorí o odvahe človeka, ktorého odhodlanie pomohlo zachrániť niekoľko stoviek životov. Sprievodca filmom je Joe Schlesinger, v súčasnosti reportér TV stanice CBS, pred rokmi jeden zo zachránených "Wintonových detí". O uvedení filmu do amerických kín sa rokuje so spoločnosťou Marimax. Spoločnosť HBO/CINEMAX nominovala americkú mutáciu filmu v piatich kategóriách na Emmy Award 2006 - najlepší dokumentárny film, programovanie, scenár, strih, prieskum. Udeľovanie cien bude v septembri tohto roka. Tvorcovia filmu Patrik Pašš a Matej Mináč sú pôvodom Slováci, Matej Mináč v súčasnosti žije v Prahe, kde má svoju produkčnú spoločnosť. The Power of Good - Nicholas Winton .Rok 2002

Výroba:Trigon Production, s.r.o. Česká televize, Slovenská televízia, W.I.P.,s.r.o. V minulosti získali cenu Christopher award producenti a režiséri Steven Spielberg, Ron Howard, David Lynch, Roberto Benigni, Bruce Beresford,M. Night Shyamalan.
Ocenenia v kategórii :TELEVISION & CABLE
14:Hours Director: Gregg Champion
Lackawanna Blues (HBO)Director: George C. Wolfe
Paper Clips (HBO Family)Directors: Elliot Berlin & Joe Fab
P.O.V.: The Hobart Shakespeareans (PBS/WNET New York)Director: Mel Stuart
The Power of Good (CINEMAX)Director: Matej Mináč
Slavery and the Making of America miniseries (PBS/WNET New York)Directors/Screenwriters/Producers: Dante J. James, Gail Pellett, Chana Gazit & Leslie D. Farrell

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Hrozba bojkotu majstrovstiev sveta v Nemecku vo futbale je , zdá sa, zažehnaná. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) sa dohodla so Svetovou novinárskou asociáciou (WAN) na zrušení zákazu publikovania fotografií z majstrovstiev sveta v Nemecku na internete bezprostredne pod skončení zápasov. FIFA pôvodne dala súhlas na zverejnenie až dve hodiny po záverečnom hvizde. WAN, ktorá združuje 18 000 médií vrátane prestížnych svetových agentúr AP, Reuters a AFP, rokovala s FIFA už od minulého septembra. "Chápeme, že na publikovanie textov či obrázkov sa musíme dívať rovnakým metrom tak, aby bolo rešpektované zachovanie slobody tlače," uvádza sa vo vyhlásení FIFA, ktoré podpísal prezident Sepp Blatter. V prípade, že by nedošlo k dohode, WAN dokonca uvažovala o žalobe na FIFA.

Zomrela Maureen Stapleton

Zomrela herečka Maureen Stapleton

Maureen Stapleton, držiteľka Oscara a charakterová herečka známa tak z drám, ako i komédií v divadle, filme i televízii, zomrela vo veku 80 rokov. Ako povedal jej syn Daniel Allentuck, táto dlhoročná fajčiarka zomrela na chronický zápal priedušiek. Cenu americkej filmovej Akadémie Stapleton získala za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme Červení herca a režiséra Warrena Beattyho z roku 1981. Stvárnila tu ľavičiarsku novinárku, ktorá šla do Ruska monitorovať boľševickú revolúciu. "Je mnoho ciest k dobrému hraniu," napísala v roku 1995 herečka vo svojej autobiografii Hell of a Life. "Vždy ma zaujímal kľúč k hraniu a teraz už viem, že podstatné je, aby bolo obecenstvo hore," napísala. Na Oscara za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe bola nominovaná celkovo štyrikrát. V roku 1958 za film Osamelé srdcia, v roku 1970 za Letisko, v roku 1978 za film Woodyho Allena Vnútrajšky a v roku 1981 za film Červení. Účinkovala i vo filmoch ako Zbohom, Birdie, Nebezpečný Johnny či Zámotok

SHIT HAPPENS

SHIT HAPPENS WEB STV

Sebairónia alebo strata súdnosti ?

Sebairónia alebo strata súdnosti ?
Jediná najromantickejšia show, ktorá dokáže nájsť skutočnú lásku
Slogan reality show Nevesta pre milionára TV Markíza

13. 3. 2006

A domov !!!

A domov !!!
Približne mesiac po svojom nástupe pripravilo nové vedenia TV Markíza reorganizáciu redakcie spravodajstva. Ako informovala vedúca PR TV Markíza Ivana Semjanová, pre tieto a ďalšie pripravované zmeny - reštrukturalizáciu redakcie a prípravu nových formátov - sa dnes vedenie Centra spravodajstva a publicistiky dohodlo so siedmimi pracovníkmi redakcie spravodajstva o odchode z TV Markíza dohodou. Podľa Semjanovej ide o interných zamestnancov, ktorí patrili k organizačným pracovníkom a dvoch redaktorov. Podľa našich informácií ide o štyroch troch redaktorov Alenu Kuišovú , Erika Tomáša , Alexandru Gogovú a Miriam Źiakovú . Takisto sa rozlúčili aj so smenárkou Andreou Sedláčkovou, čomu sa vzhľadom na manžela a priateľa Františka Vizváryho diviť nedá. Všetci, okrem Žiakovej,boli považovaní za ľudí Pavla Ruska. Erik Tomáš nepatril mezi výkvet slovenskej žurnalistiky, najviac však vadil ľuďom z časopisu týždeň. Krokom ľudí okolo Václava Miku sa teda nemôže nikto diviť. Politické a podnikateľské kocky boli hodené. Príznačné je, že časopis týždeň o menách Kuišová, Gogová, Tomáš vedel vopred. Vot Ladislav Rehák ? Čo sa týka spravodajstva , diviť sa môžeme ešte horšej úrovni spravodajstva, než tomu bolo pred troma mesiacmi. Jej informačné hodnota býva často nulová a správy neúplné a tendenčné. Paradoxne od iných, ako prepustených redaktorov. Tibor Búza to bude mať ťažké- učiť starých psov... Alebo najmú štence ? TV Markíza vyvrátila informácie o hromadnom prepúšťaní v televízii, čo sa však dá predokladať takmer s istotou. Pôjde o cca 100 až 120 ľudí na rôznych pracovných pozíciách.

SRO,s.r.o. 24

SRO,s.r.o. 24
Väčšina pravdepodobných kandidátov na generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu (SRo) sa už rozhodla, či sa zúčastní alebo nezúčastní na štvrtej voľbe. Prihlásiť sa do konkurzu na šéfa verejnoprávneho rozhlasu môžu do stredy. Tajomník Rozhlasovej rady Matúš Miklošík informoval, že do dnešného dňa prišli na radu dve prihlášky, najväčší nárast však očakáva v stredu. Pripomenul, že prihlášky na radu môžu prichádzať aj po 15. marci. Pri podaní na pošte rozhoduje totiž dátum pečiatky. Záujemcovia o účasť v konkurze ich do stredy môžu doniesť aj osobne, do podateľne SRo. Po tom, ako sa rozhodol nekandidovať vo februárovej tretej voľbe, sa do boja o kreslo šéfa rozhlasu opäť zapojí šéfdramaturg Dvojky STV Ľuboš Machaj. Machaj, ktorý získal v doterajších voľbách šéfa SRo zatiaľ najviac - osem hlasov členov rady, chce pred Rozhlasovú radu predstúpiť s obdobným projektom ako v prvej a druhej voľbe. Svoju účasť vo voľbe nevylučuje ekonomická riaditeľka a štatutárna zástupkyňa SRo Hilda Gajdošová. V tretej februárovej voľbe šéfa SRo získala najviac - sedem hlasov. Milan Materák, s ktorým Gajdošová postúpila do opakovaného hlasovania 2. kola tretej voľby,uviedol, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa štvrtej voľby nezúčastní. Prečo tak urobí, exriaditeľ STV uviesť nechcel. Materák získal v tretej voľbe štyri hlasy. Na to, aby bol kandidát zvolený za riaditeľa, potrebuje aspoň dve tretiny hlasov všetkých členov Rozhlasovej rady, teda aspoň 10 hlasov. Svoju účasť potvrdil dlhoročný rozhlasový pracovník a manažér Ján Nemec, ktorý podal opätovnú prihlášku do voľby v piatok. Bývalý predseda, v súčasnosti člen Rozhlasovej rady Michal Dzurjanin o opätovnej kandidatúre nerozmýšľa. Exriaditeľ rozhlasu Jaroslav Rezník pri svojom odstúpení z tretej voľby avizoval, že do ďalších volieb nepôjde. Bývalá starostka bratislavského Starého Mesta Miloslava Zemková sa na 90 percent voľby nezúčastní. Myslí si, že Rozhlasovej rade sa generálneho riaditeľa SRo nepodarí zvoliť ani v aprílovej štvrtej voľbe. Úvahy o svojej kandidatúre zatiaľ nechce komentovať poslanec Ľubomír Lintner, vyjadrí sa k nim v utorok. Hovorca ministerstva zdravotníctva Karol Farkašovský povedal, že zatiaľ váha, či sa opäť prihlási do voľby šéfa SRo. Podľa pravidiel konkurzu, ktorý na štvrté voľby šéfa SRo vypísala Rozhlasová rada, jej musia záujemcovia poslať poštou podklady pre účasť v konkurze najneskôr 15. marca v zatvorenej obálke alebo ich doručiť do podateľne SRo. Podmienky účasti sú na webovej stránke http://www.slovakradio.sk/rada a v médiách. Na novej voľbe riaditeľa rozhlasu sa môžu zúčastniť aj tí, ktorí kandidovali v predchádzajúcich troch voľbách. Obálky s projektmi uchádzačov sa otvoria na najbližšom zasadnutí rady, ktoré by malo byť 22. marca. Tých, čo splnia podmienky účasti na konkurze, rada verejne vypočuje na nasledujúcom zasadnutí. V štvrtej voľbe bude Rozhlasová rada voliť generálneho riaditeľa SRo vo vynovenom zložení. Po doplňujúcich voľbách pätice členov sú od začiatku marca v rade traja noví členovia - František Balun, Alexander Koreň a Ľubomír Zeman. Dvom poslanci NR SR mandát predĺžili - Jánovi Dudrovi a Vladimírovi Talianovi, ktorého rada zároveň zvolila za svojho nového predsedu.

Rada Slovenskej televízie

Rada Slovenskej televízie

Zasadnutie Rady Slovenskej televízie 14. marca 2006 o 10.00 hod. Návrh programu:

1. Otvorenie zasadnutia – schválenie programu rokovania, voľba overovateľa zápisu.

2. Voľba predsedu Rady STV a I. a II. podpredsedu Rady STV.

3. Návrh novely Rokovacieho poriadku Rady STV (predkladá L. Jurgová).

4. Kontrola plnenia uznesení Rady STV.

5. Informácia o činnosti DK STV (informuje predsedníčka DK STV).

6. Rámcová správa o činnosti STV, o. i.: a) Informácia o aktuálnych súdnych sporoch vedených voči STV vrátane pracovnoprávnych;

b) Informácia o vymenovaní štatutárnych zástupcov GR STV;

c) Informácia o vysielaní STV v súvislosti s voľbami do NR SR; d) Informácia o vysielaní STV v súvislosti s 50. výročím začiatku TV vysielania v SR;

e) Informácia o zmluvách nad 200 000 Sk;

f) Informácia o verejných obstarávaniach;

g) Rôzne.

7. Správa o činnosti a hospodárení STV v II. polroku 2005 (predkladá GR STV)

8. Správa o činnosti Rady STV v III. volebnom období (november 2002 – február 2006)

9. Návrh štruktúry vyhodnotenia plnenia programovej služby za rok 2005 Radou STV (predkladá predseda Rady STV)

10. Kritériá a priority Rady STV pri vyhodnocovaní vysielania programovej služby Radou STV (predkladá B. Bobocký).

11. Sťažnosti a podnety.

12. Rôzne

a) Rozlúčka s členmi Rady STV, ktorým sa končí funkčné obdobie.

b) Korešpondencia.

JOJ opäť padá

JOJ opäť padá

24-hodinový podiel na trhu

10.týždeň -6.3.2006 -12.3.2006

Markíza - 32.7%

Jednotka -20.2%

Dvojka- 6.0%

TV JOJ -15.9%

TA 3 - 1.2%

Top 10 všetky slovenské stanice

10.týždeň (6.3.2006 -12.3.2006)

1.Televízne noviny Markíza 6. 3.

2.Šanghajskí rytieri Markíza 11. 3.

3.Športové noviny Markíza 6. 3.

4. Slovensko hľadá SuperStar II. Jednotka 10. 3.

5. Slovensko hľadá SuperStar II. Jednotka 10. 3.

6. Slovensko hľadá SuperStar II. Jednotka 10. 3.

7. Dereš Markíza 9. 3.

8. Zámena manželiek Markíza 7. 3.

9. Milionár Markíza 6. 3.

10.NOVINY TV JOJ 12. 3.

12. 3. 2006

PLNENIE PLNENÍ

PLNENIE PLNENÍ
Číslo uznesenia: 87/2005 .Prijaté: 14. 9. 2005 , Zodpovedný: GR STV Rada STV prerokovala Správu o činnosti a hospodárení STV za I. polrok 2005 a odporúča GR STV venovať v druhom polroku 2005 zvýšenú pozornosť podielom jednotlivých programových typov vo vysielaní STV tak, aby bol dodržaný programový koncept schválený na rok 2005.

Výsledok :

STV spolu 2.polrok Plán Rozdiel hod. %

spravodajstvo 1 307,5 , 16,2% , 20,4% , -4,2% ,

publicistika 691,3 , 8,6% , 14,0%, -5,4% ,

šport 266,6 , 3,3%, 4,0% , -0,7%,

vzdelávanie 103,6 , 1,3% , 1,7% , -0,4%,

zábava 759,4 , 9,4% , 7,9% , 1,5% ,

náboženstvo 42,2 , 0,5%, 1,1% , -0,6%,

hudba 260,6 , 3,2% , 2,2% , 1,0% ,

dramatika 3 003,5, 37,2% , 32,8% , 4,4% ,

dokument 936,4 , 11,6%, 9,5% , 2,1% ,

Black. White

Black. White
Náš server informoval už minulý rok o prípravách novej relity show v USA .V Spojených štátoch odvysielali prvú časť kontroverznej reality show, ktorej účastníci si nechali na šesť týždňov zmeniť farbu pokožky. V prvej časti relácie s názvom Black. White. mohli diváci na televíznych obrazovkách sledovať premenu súťažiacich. Z černochov sa stali belosi a opačne. Do reality show sa zapojila afroamerická rodina Sparksovcov z Atlanty a rodina Marcotulliovcov z kalifornského mesta Santa Monica. Obe rodiny sú trojčlenné. Každý člen rodiny si sadol na päť hodín do maskérskeho kresla, kde mu profesionálni maskéri zmenili vlasy, farbu pokožky a celý zovňajšok. Následne ich vyslali do ulíc slnečnej Kalifornie. Každý z nich mal na odeve nainštalovanú skrytú kameru. Testovanie trvalo spolu šesť týždňov. Rodiny spolu žili v jednom dome a mohli si tak vymieňať svoje skúsenosti. Do projektu vstupovali všetci protagonisti ako nezaujatí, no hneď v prvom diele sa ukázalo, aké sú medzi nimi rozdiely. Za všetko mohol černošský slang a neobratnosť jednej z belošiek. Tá ho totiž použila nesprávne a miesto pochvaly svoju spolubývajúcu čiernej pleti urazila. Tvorcovia show chceli reláciou poukázať na rasizmus a diskrimináciu v USA a veria, že ich projekt rozvíri v krajine diskusiu o tomto probléme. Na projekte spolupracoval aj raper, herec, režisér a scenárista v jednej osobe Ice Cube. Producentom veľkej show bol R. J. Cutler.

SAVE LUDUS

SAVE LUDUS
Pred zánikom Divadla Ludus varuje petičný výbor, v ktorom sú Milan Chalmovský, Kamil Kollárik a Michal Rovňák. "Nový riaditeľ zrušil divadlo v podobe, v akej existovalo 35 rokov," tvrdia.Juraj Benčík, ktorý je od januára poverený vedením Ludusu a ktorého majú poslanci Bratislavského samosprávneho kraja schváliť do funkcie túto stredu, to však odmieta. "Chcem vrátiť divadlo na cestu, z ktorej zišlo," povedal.Petičníci Benčíkovi okrem iného vyčítajú okamžitú výpoveď zakladateľovi Ludusu Petrovi Kubovi a tiež to, že až na dve výnimky zrušil celý repertoár divadla. Upozorňujú, že ponechal hru, v ktorej účinkuje jeho manželka. "Inscenácie, o ktoré bude divácky záujem, ostanú. Až na záver sezóny sa rozhodne, ktoré to budú," vyhlásil Benčík. Určite vraj stiahne hru, kde je obsadená jeho manželka, keďže patrí k najstarším.Ludusáci obviňujú Kubovho nástupcu aj zo zavádzania verejnosti. "Tretieho marca malo v PKO premiéru Túlavé divadlo, bola však prezentovaná ako premiéra Divadla Ludus," informovali. To isté sa má zopakovať v najbližších dňoch. "Inscenácia Kapitán Pangho a papagáj Mimo má byť podľa pána Benčíka treťou premiérou Ludusu. Pravda však je, že táto hra už mala premiéru v inom divadle," priblížili. Za premiéry podľa nich nemožno považovať ani chystané tvorivé dielne s amatérmi.Juraj Benčík s nimi nesúhlasí. Všetky ich tvrdenia sa chystá vyvrátiť na tlačovej besede, ktorú pripravuje na utorok. Deň predtým, naopak, médiá pozýva na stretnutie druhá strana. Zastupovať ju budú aj Karol Vosátko, Daniel Dangl, Michal Vašečka, Ľuboš Jariabka, Lele Zemanová či Igor Adamec.
VÝZVA

Vážený pán predseda, panie poslankyne a páni poslanci BSK, Petičný výbor na záchranu divadla Ludus sa na Vás obracia s výzvou na zváženie rozhodnutia vo veci menovania nového riaditeľa. Jednou z podmienok výberového konania na funkciu riaditeľa divadla Ludus bolo aby “riadil divadlo z jeho umeleckej i organizačno - manažérskej stránky, nadväzujúc pritom na tradíciu a jeho dosiahnuté úspechy.“ Zvíťazila však koncepcia, ktorá nenadväzuje na tradície divadla Ludus, naopak prináša radikálne zmeny. Pán Benčík, víťaz výberového konania, radikálne zmeny odôvodňuje týmto vyhlásením: „ ... dnes nie je možné považovať Divadlo LUDUS za konsolidovanú umeleckú inštitúciu. V posledných rokoch dokázalo vyprodukovať iba jednu novú inscenáciu v sezóne. Je na pokraji kolapsu.“ Toto prehlásil aj napriek tomu, že za posledných desať rokov v divadle nebol ani na jednom predstavení. Z akých zdrojov čerpal, keď fakty sú iné: 2004: Počet premiér: 2, Počet repríz:101, Počet divákov:14 005 2005: Počet premiér:2, Počet repríz:107, Účasť na festivaloch:1, Počet workshopov:16, výstavy z činnosti divadla:2, Počet divákov: 15 124 Ďalej pokračoval týmito rozhodnutiami: - okamžitou výpoveďou zakladateľovi a umeleckému šéfovi Petrovi Kubovi 16.1.2006 - výpoveďou tajomníkovi divadla Milanovi Chalmovskému 28.2.2006 - zrušil, s výnimkou dvoch hier, celý dovtedajší repertoár divadla - do Umeleckej rady divadla nemenoval ani jedného človeka, ktorý patrí k okruhu ľudí spojených s divadlom Ludus Za dva mesiace umelecky zrušil divadlo Ludus v podobe akej existovalo 35 rokov. Čo nové ponúka: - 3. marca bola v priestoroch PKO premiéra iného divadla ( Túlavé divadlo) prezentovaná ako premiéra divadla Ludus. - Ďalšia marcová premiéra Túlavého divadla bude opäť prezentovaná ako premiéra divadla Ludus. - Treťou premiérou divadla Ludus má byť inscenácia „Kapitán Pantho a papagáj Mimo“. Táto hra už bola predtým premiérovaná v inom divadle. - Novými premiérami nazýva aj workshopy – tvorivé dielne s amatérmi, ktoré nemôžu mať profesionálnu úroveň. Ich cieľom je práca a učenie nie umelecká premiéra. Tento dramaturgický plán nepokračuje v tvorivých tradíciách divadla Ludus. Je vhodný pre činnosť súkromnej umeleckej agentúry, ktorá obchoduje s hotovými umeleckými produktmi. Možné riešenia: 1. Menovať do funkcie riaditeľa divadla Ludus účastníka výberového konania, ktorý sa dostal do záverečného kola hlasovania a skončil v poradí na druhom mieste. 2. Vrátiť právny stav v divadle k 1.1.2006 a vyhlásiť nové výberové konanie. 3. V prípade že bude menovaný pán Benčík na post riaditeľa navrhujeme zmenu názvu divadla, ktorý by zodpovedal jeho koncepcii. O priazeň diváka by sa mohol uchádzať pod svojou identitou. V Bratislave 7.3.2006 za petičný výbor: Mgr.art. Milan Chalmovský Mgr.art. Kamil Kollárik Mgr.art. Michal Rovňák
Projekt roka alebo ako Agnes Snopko podporuje bitkára Benčíka :
PROJEKT LUDUS

Po zániku Divadla pre deti a mládež v Trnave neexistuje v súčasnosti na Slovensku profesionálna divadelná scéna, ktorá by sa programovo venovala divadelnej tvorbe pre publikum mladšie ako osemnásťročné. Štyri profesionálne bábkové scény – Bratislava, Žilina, Banská Bystrica a Košice síce prevažnú časť svojho repertoáru pripravujú cielene pre detského diváka, ale v prevažujúcej miere je to divák vo vekovej kategórii od 4 do maximálne 12 rokov. Len ojedinele sa vyskytnú divadelné projekty reflektújúce problémy tejto skupiny divákov. Vek pubertálny a adolescentný, akoby bol v našom profesionálnom divadelníctve nehodný špecifickej pozornosti. A práve v tomto období života sa formuje hodnotový rebríček, charakter, morálnovôľové vlastnosti mladého človeka a definitivizuje sa jeho socializácia. Nikým nezaopatrené duše mladých sú dnes lacnou korisťou komerčných elektronických médií s ich „reality show“ častokrát prekračujúcimi hranice bazálnej slušnosti a etických princípov vyspelej kultúrnej spoločnosti. Búrku zasiatu do týchto duší zatuchnutým vetrom módnej bulvárnej zábavy budeme v budúcnosti žať vo forme ich individualizácie, nevšímavosti, cinyzmu a prevdepodobne aj neskrývanej agresivity. Každá kvapka opatery v mori ignorancie, ktorá poskytne týmto dušiam pocit naozajstného záujmu môže byť spúšťadlom tvorby ostrovov pozitívnej deviácie, ktoré sa po čase môžu rozrásť až na úroveň celospoločenského záujmu o krásno a dobro, a priniesť spoločnosti ovocie v podobe slušných, kultúrnych, citlivých a vnímavých ľudí. Preto je, podľa mňa, najvyšší čas vytvoriť v hlavnom meste Slovenska špecializované praktické Centrum autorskej divadelnej tvorby pre deti a mládež vo veku od 12 do 20 rokov s celoslovenskou pôsobnosťou. Úlohou centra bude vytvárať podmienky pre tvorbu, výchovu a rast autorských osobností, ľudí, ktorí sa naučia vypovedať o svojich autentických pocitoch a o spoločnosti a dobe v ktorej žijú nie interpretovaním, alebo adaptáciou hotových literárnych diel, alebo divadelných textov, ale v súlade so všeobecným trendom vývoja moderného divadla, budú komplexne vytvárať divadelnú inscenáciu s využitím najširšej škály výrazových prostreiedkov tohto druhu umenia - autorsky Základom centra bude profesionálne divadlo LUDUS, so svojim vlastným komorným súborom, s umeleckým vedúcim – režisérom autorského typu divadla s dlhoročnou praxou, s vlastným organizačno technickým zabezpečením a s pravidelnou finančnou dotáciou. Vedľa tohto divadla, bude existovať, podľ vzoru overeného v susednom Maďarsku, Divadelné štúdio LUDUS, v ktorom budú konkurzom vybraní adepti formou praktickej tvorby divadelných inscenácií študovať základy divadelnej tvorby. Štúdio Divadla LUDUS bude mať tri dielne – pre deti vo veku 12 až 14 rokov, pre mládež od 15 do 17 rokov a pre mladých ľudí vo veku od 18 do 20 rokov. Vedúcim práce triede bude profesionálny herec, člen súboru divadla. Štúdio bude každý polrok tri tvorivé dielne, do ktorých sa môžu hlásiť študenti z ktorejkoľvek triedy. Dielne bude každý polrok viesť iný renomovaný divadelník iný renomovaný divadelník, ktorý s frekventantmi dielne naštuduje autorskú inscenáciu v žánri a v divadelnom druhu jemu vlastnom. Herci divadla budú jeho asistentmi a zárukou kontinuity vývoja práce v dielni v širšom horizonte. Najlepšie práce budú dotiahnuté do konečného tvaru a zaradené do hracieho plánu Divadla LUDUS a budú sa hrávať ako regulárne inscenácie. Štúdio nadviaže kontakt s podobnými etablovanými divadelnými štúdiami v okolitých krajinách a bude iniciovať každoročnú medzinárodnú divadelnú dielňu autorského divadla pre deti a mládež krajín V4, ktorá sa každý rok uskutoční v inej zo zúčastnených krajín. Divadlo LUDUS bude mať za úlohu poskytovať priestor pre spojene erudovanej profesionálnej práce skúsených divadelníkov s talentom najúspešnejších adeptov divadelného umenia v dielňach. Každoročne naštuduje tri autorské divadelné inscenácie pod vedením jedného domáceho a dvoch hosťujúcich režisérov. A každoročne bude organizovať Celoslovenskú prehliadku vybraných autorských divadelných inscenácii pre deti a mládež MLADIVADLO, ako aj školenia, semináre a workshopy pre tvorcov tohto typu divadla. Najväčší dôraz pri výbere mladých záujemcov o divadelné umenie v dielňach štúdia, ale aj ich profesionálnych kolegov v divadle bude potrebné klásť na ich schopnosť tvoriť a vyjadrovať sa v divadle autorsky. Práve v tom sa Divadlo LUDUS so svojim štúdiom vyhraní oproti ostatným, už existujúcim inštitúciám, v ktorých sa divadlo ako profesionálna činnosť vykonáva, alebo vyučuje. A vzhľadom na spoločenskú potrebu, budú nielen inscenácie štúdia ale aj dve tretiny dramaturgie divadla venovať svoju pozornosť témam určeným výhradne divákom v spomínanom veku. Organizačná štruktúra bude vychádzať z koncepcie riadenia a organizácie divadelnej činnosti ako ju vyvinuli a v praxi po dlhé roky úspešne realizovali tvorcovia legendárneho Divadla na provázku v Brne. Tri hlavné vedúce osobnosti divadla vtedy vytvorili systém rotovania vo funkciách, na ktorých sa každé dva roky striedali, čo zabezpečilo neustály umelecký vývoj a permanentnú demokratickosť v rozhodovaní o všetkých otázkach týkajúcich sa divadla. Tak aj v Divadle LUDUS budú sa na postoch Riaditeľ divadla, Umelecký šéf a Vedúci divadelného štúdia striedať obdva roky tri vedúce osobnosti. K nim bude potrebné zamestnať v divadle už len marketingového a reklamného manažera, ktorý bude zároveň vykonávať administratívnu funkciu ekonóma divadla a jednu pracovnú silu, ako pokladníčku a sekretárku zároveň. Všetky ostatné práce budú vykonávané na Dohodu o vykonaní práce, alebo na základe Zmluvy o dielo, podľa autorského zákona, alebo budú objednávané u firiem a živnostníkov. Predpokladané náklady na prevádzku takéhoto divadla vrátane umeleckej tvorby a práce v dielňach Štúdia odhadujem asi na 5 miliónov korún ročne. Je aj nevyhnutné, aby takýto projekt získal medzirezortnú podporu od Ministerstva kultúry SR a od Ministerstva školstva SR a záštitu nielen verejnej správy a samosprávy, hlavného mesta Bratislavy, Vyššieho územného celku Bratislava, ale aj umeleckej obce, v čo verím. Či bude Divadlo LUDUS tak, ako existuje v súčasnosti so svojou vnútornou organizačnou štruktúrou a s dramaturgickým plánom existovať aj naďalej a dokedy závisí aj od rozhodnutí zriaďovateľa divadla. Podľa pravidiel divadelného života, ktorý sa prekrýva s pravidlami života ľudí počas školského roku, bude najvhodnejšie smerovať všetky vnútorné zmeny a prípadne aj zmeny navonok ku koncu sezóny 2005/2006 a začiatku sezóny 2006/2007. Bratislava 8.11.2005 Juraj Benčík