6. 9. 2014

Venice International Film Festival

Venice International Film Festival


Zlatého leva si z tohtoročného Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach odviezol švédsky režisér Roy Andersson za surrealistickú komédiu En duva satt pa en gren och funderade pa tillvaron (Holub sedel na konári a premýšľal o živote). Informovala o tom agentúra Reuters.
Strieborného leva za najlepšiu réžiu získal ruský režisér Andrej Končalovskij, ktorý do Benátok prišiel s filmom Biele noci poštára Alexeja Trjapicyna.
Cenu poroty za najlepší film získala dokumentárna snímka amerického režiséra Joshuu Oppenheimera The Look of Silence (Pohľad ticha) s témou masakru, ku ktorému došlo v Indonézii po neúspešnom komunistickom prevrate v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.
Predsedom poroty na 71. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach bol uznávaný skladateľ filmovej Alexandre Desplat.

Copyright © TASR 2014

MEDIA NEWS

Britská televízia BBC prinesie na špeciálnom vydaní tretej sezóny obľúbeného krimi seriálu Sherlock (2010) na DVD aj vystrihnuté scény. Zatiaľ nezverejnené zábery z druhej aj tretej sezóny však nebudú jediným bonusom, ktorý televízia v rámci edície ponúkne. Fanúšikovia a fanúšičky sa môžu tešiť aj na tri 45-minútové a jeden hodinový dokument či audio komentár tvorcov seriálu. Nebude chýbať ani špeciálna epizóda Many Happy Returns (2013), ktorú uviedli pred začatím vysielania tretej sezóny. Špeciálne DVD s treťou sezónou Sherlocka s bonusmi vyjde 3. novembra.
Seriál Sherlock, ktorého tvorcami sú Mark Gatiss a Steven Moffat, preniesol hrdinu kníh Sira Arthura Conana Doyla, detektíva Sherlocka Holmesa, z prelomu 19. a 20. storočia do súčasnosti. Spomínanú tretiu sériu vysielala televízia BBC po dvoch rokoch čakania v januári tohto roka. Dátum premiéry štvrtej série zatiaľ nie je známy, na televízne obrazovky by sa však mohla dostať v roku 2016. Nakrúcanie spomaľuje predovšetkým pracovná zaneprázdnenosť oboch predstaviteľov hlavných úloh, Benedicta Cumberbatcha (Sherlock) a Martina Freemana (Watson). Tvorcovia Sherlocka však fanúšikov ubezpečili, že ju uvedú tak rýchlo, ako to bude možné. V auguste seriál získal sedem cien Emmy vrátane trofejí pre Cumberbatcha a Freemana a taktiež Stevena Moffata v kategórii Najlepší scenár miniseriálu, televízneho filmu alebo dramatického špeciálu.


©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Spoločnosť Bloomberg LP a jej zakladateľ a majiteľ väčšiny akcií Michael R. Bloomberg dnes oznámili, že Daniel L. Doctoroff odstúpi koncom tohto roku z funkcie prezidenta a generálneho riaditeľa spoločnosti. Spoločnosť Bloomberg LP nevymenuje nástupcu, spoločnosť opäť povedie M. Bloomberg s podporou súčasného vedenia.
Päťdesiatšesťročný Doctoroff nastúpil do funkcie prezidenta spoločnosti Bloomberg LP v januári 2008 a v júli 2011 sa stal generálnym riaditeľom. Pred svojím pôsobením v spoločnosti Bloomberg LP pracoval Doctoroff šesť rokov ako námestník primátora mesta New York pre ekonomický rozvoj a prestavbu v Bloombergovej administratíve.
„Dnešok je pre mňa i moju spoločnosť smutným dňom,” povedal Bloomberg. „Naozaj som chcel, aby Dan zostal a pokračoval vo svojej vedúcej funkcii. Ale chápem jeho rozhodnutie. Nikdy som nemal v úmysle sa po dvanástich rokoch vo funkcii primátora vrátiť do spoločnosti Bloomberg LP. Avšak, čím viac času som trávil zaoberaním svojou spoločnosťou, tým sa mi zdala vzrušujúcejšia a zaujímavejšia, vo veľkej miere vďaka Danovmu úsiliu. Stále viac som sa zapájal do diania v spoločnosti a to viedlo k tomu, že ku mne nedávno Dan prišiel s tým, že si myslí, že by bolo lepšie, aby som sa znovu ujal vedenia spoločnosti namiesto neho. To bola grandiózna a premyslená ponuka, a tak som ju po značnom nátlaku a veľkom váhaní nakoniec prijal.“
„Dan Doctoroff je jedným z mojich najbližších kolegov a priateľov už tridsať rokov,“ povedal Bloomberg. „Za môjho pôsobenia na radnici sa stal „architektom“ pozoruhodnej ekonomickej obrody mesta New York po 11. septembri. Viedol jedno z najvýznamnejších období rozvoja a pracovných príležitostí v histórii mesta a bol aj tvorcom koncepcie priekopníckeho programu trvalej udržateľnosti. Napriek tomu, že o spoločnosti Bloomberg LP a jej obchodnom modeli nevedel takmer nič, požiadal som ho, aby riadil moju spoločnosť rovnako disciplinovaným a kreatívnym spôsobom, aký ukázal pri práci na radnici. Okamžite sa zahĺbil do práce v spoločnosti a profesionálne previedol spoločnosť Bloomberg LP najväčšou finančnou krízou našej generácie.“
„Pod Danovým vedením je naše postavenie na všetkých trhoch, na ktorých pôsobíme, najsilnejšie počas celej existencie spoločnosti. Pokiaľ ide o financie, počas jeho funkčného obdobia sme každoročne dosahovali rekordy. Náš riadiaci tím je najtalentovanejší a najoddanejší v histórii našej spoločnosti. Podarilo sa nám sprofesionalizovať každú časť spoločnosti. Diverzifikovali sme našu činnosť, čiastočne otvorením sa novým obchodným modelom, technológiám a myšlienkam, procesom, ľuďom a akvizíciám. A podarilo sa nám udržať kultúru, ktorá je jadrom nášho úspechu. Ako som už veľakrát povedal, Danova práca na radnici a v spoločnosti Bloomberg dokazuje, že je jedným z najlepších vedúcich pracovníkov a manažérov, ktorých poznám.“
Daniel Doctoroff povedal: „Chcel by som sa poďakovať Mikovi Bloombergovi za to, že ma poctil tým, že som mohol byť členom vedenia jeho skvelej spoločnosti. Som si istý, že sa vracia ku kormidlu dobre pripravený čeliť budúcim problémom a využije výnimočné príležitosti. Chcel by som sa takisto poďakovať svojim kolegom z najvyššieho vedenia spoločnosti, najmä Peterovi Grauerovi, Tomovi Secundovi a Mattovi Winklerovi, ktorí pracujú pre spoločnosť dlhšie ako ja a ktorým spoločnosť Bloomberg vďačí za svoj úspech.“
Doctoroff pokračoval : „Spoločnosť milujem a hlboko si vážim Mika, takže rozhodnutie odísť nebolo jednoduché, ale v tejto etape môjho života je správne pre spoločnosť, Mika i mňa. Je to a vždy bola Mikova spoločnosť a pokiaľ jej chce venovať svoj obnovený záujem a energiu, je jediným zmysluplným riešením, aby sa opäť ujal kormidla. Som hrdý na naše úspechy v uplynulých siedmich rokoch a viem, že spoločnosť bude ešte silnejšia.“
Počas pôsobenia Doctoroffa v spoločnosti Bloomberg LP: - Tržby spoločnosti vzrástli z 5,4 miliardy amerických dolárov v roku 2007 na viac ako 9 miliárd amerických dolárov v roku 2014, a to aj napriek vplyvu finančnej krízy a jej dozvukov. - Podiel spoločnosti Bloomberg na trhu s finančnými informáciami vzrástol z 26 % na 32 %. - Napriek tomu, že celkový počet profesionálov v oblasti cenných papierov a investícií vo svete poklesol, počet predplatiteľov počítačového systému Bloomberg Terminal vzrástol z 273.000 na 321.000, vďaka väčšiemu prieniku existujúcich trhov a diverzifikácii na nové trhy, vrátane rozvojových trhov a korporácií. - Divízia Bloomberg News prijala viac ako 500 reportérov a editorov, čím sa zaradila medzi popredné spravodajské organizácie a zároveň výrazne posilnila svoj svetový vplyv prostredníctvom digitálnych médií a televízie a akvizície spoločnosti Bloomberg Businessweek. - Spoločnosť sa úspešne diverzifikovala i mimo rámec segmentu Terminal, ktorý slúži pracovníkom, ktorí sú v priamom kontakte so zákazníkmi, ako sú obchodníci, predajcovia a správcovia portfólia, do „podnikových“ produktov a riešení, pričom tržby plynúce z týchto segmentov vzrástli z 305 miliónov amerických dolárov na 1,08 miliardy amerických dolárov. - Spoločnosť expandovala na trhy s právnymi a vládnymi informáciami a údajmi o alternatívnych zdrojoch energie, poskytuje dôležité informácie predplatiteľom systému Terminal a novým koncovým používateľom.
Mike Bloomberg dodal : „Dan bude vždy súčasťou rodiny Bloomberg, zostane mojim priateľom, poradcom a partnerom i v nasledujúcich rokoch. Požiadal som ho, aby sa stal členom vedenia nadácie Bloomberg Philanthropies a určite osobne podporím budúce iniciatívy, ktoré sa rozhodne realizovať.“
Pred tým, ako začal pracovať pre Bloombergovu administratívu, pôsobil Doctoroff ako výkonný partner v spoločnosti Oak Hill Capital Partners (pôsobiacej v oblasti súkromného kapitálu) i ako investičný bankár v spoločnosti Lehman Brothers. Zapojil sa do komunálneho diania a hospodárskeho rozvoja a svojím úsilím prispel pri organizovaní Olympijských hier v roku 2012 v New Yorku. Tak vznikol plán stratégie ekonomického rozvoja New Yorku po 11. septembri.
Doctoroff založil modernú novú kultúrnu inštitúciu Culture Shed v priestoroch Hudson Yards na West Side na Manhattane a výskumné konzorcium Target ALS (spolu s nadáciou Bloomberg Philanthropies a Davidem Rubinsteinem), ktorá sa snaží nájsť liek na amyotrofickú laterálnu sklerózu (ALS), na ktorú zomrel jeho otec i strýko. Doctoroff okrem toho pôsobí v rade Ústavu pre svetové zdroje (World Resources Institute), v organizácii na ochranu ľudských práv Human Rights First a na vysokej škole University of Chicago.
Doctoroff zdôraznil, že v čase, ktorý mu zostáva, by sa rád zameral na záujmy, ktoré nie sú ziskové, a že neopúšťa spoločnosť Bloomberg LP kvôli žiadnej inej konkrétnej pracovnej príležitosti. „Počas svojej kariéry som bol investorom, štátnym úradníkom, vedúcim pracovníkom spoločnosti a stál som na čele neziskových organizácií,” povedal Doctoroff. „Všetky tieto rôzne výzvy som si naplno vychutnal. Opäť vítam príležitosť otvoriť novú kapitolu a časom sa rozhodnem, čo ďalej.”

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok zaslal smútočný telegram pozostalým fotoreportéra Andreja Stenina, ktorého zabili ukrajinské sily na východe Ukrajiny. Stenin pracoval pre štátnu tlačovú agentúru Rusko dnes (Rossija segodňa), zlučujúcu rozhlas Hlas Ruska a agentúru RIA Novosti, ktorá o tom informovala.
"Verili sme, že sa Andrej vráti k svojej rodine a priateľom, zastihla nás však smutná správa. Svoje povinnosti si plnil ako novinár i ako človek. Spravil všetko pre to, aby sa svet dozvedel pravdu o tragických udalostiach v Doneckej oblasti," napísal najvyšší ruský predstaviteľ v liste adresovanom Steninovej matke.
Rozlúčka s uznávaným žurnalistom sa konala v piatok v moskovskom tlačovom centre agentúry, v ktorej pôsobil. Stenina pochovali na Trojekurovskom cintoríne v hlavnom meste. Sústrasť jeho rodine vyjadril i premiér Dmitrij Medvedev a ďalší vládni činitelia.
Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) informoval, že útok, pri ktorom Stenin v auguste zahynul, vykonali ukrajinské sily. Na kolónu vozidiel s utečencami a niekoľkými východoukrajinskými bojovníkmi zaútočili Ukrajinci pri Donecku streľbou a vozidlá následne zapálili.
Práca žurnalistov v oblastiach, kde zúri ozbrojený konflikt, je vždy nebezpečná, keďže prítomnosť novinárov nemusí byť po vôli jednej alebo druhej strane, prípadne ani jednej z nich, pripomína agentúra ITAR-TASS.

Copyright © TASR 2014

RTVS NEWS

RTVS NEWS

Jednou z noviniek jesennej programovej štruktúry RTVS je televízna talkshow Neskoro večer. Moderátorom a scenáristom nového programu je zabávač, herec, režisér a spevák Peter Marcin. "Budeme ju vysielať každú sobotu po osvedčených formátoch Pošta pre teba a Katkine tajomstvá," uviedol riaditeľ sekcie programových služieb RTVS Tibor Búza k novému zábavnému formátu, ktorý sa na obrazovky verejnoprávnej Jednotky dostane zhruba v čase o 21.50 h.
K televíznej večernej novinke ďalej pre TASR povedal, že je postavená veľmi zaujímavo. "Otvorene, nechali sme sa inšpirovať existujúcimi formátmi v Spojených štátoch amerických, ideme skôr tou láskavou cestou," doplnil s tým, že nový program nemožno porovnávať s divácky sledovanou českou televíznou šou herca, moderátora a publicistu Jana Krausa. "Nič proti pánovi Krausovi, ktorý je veľmi fajn a veľmi dobrý, ale Kraus je nemilosrdný, ironický, sarkastický. My chceme ísť skôr cestou pána Šípa, to znamená byť k hosťom milí, príjemní, vtipní a vytiahnuť z nich to pozitívne a zabaviť," vysvetlil Tibor Búza. Podľa neho z Petra Marcina nebude slovenský Jan Kraus. "On na to nemá povahu," uzavrel.
V avíze na program verejnoprávny vysielateľ uvádza, že moderátor novej šou si v každej časti pozve troch hostí, s ktorými bude preberať rôzne témy. Súčasťou programu má byť aj živá hudba.
Premiérové vydanie talkshow Petra Marcina Neskoro večer si diváci môžu pozrieť dnes 6. septembra. Hosťami prvej časti budú Marián Gáborík a Ivana Surovcová.

Copyright © TASR 2014

5. 9. 2014

RTVS reaguje na výsledky prieskumu hranosti domácej hudby v rádiách

RTVS reaguje na výsledky prieskumu
 hranosti domácej hudby v rádiách


Iniciatíva za slovenskú hudbu už dlhší čas upozorňuje na nízku hranosť slovenskej hudby v rádiách na Slovensku. Ich názor korešponduje aj s výsledkami prieskumu verejnej mienky na otázku „Chcú naozaj občania Slovenska, aby sa hralo v rádiách viac slovenských piesní ako doteraz?“
Prieskum uskutočnila agentúra Focus a jeho zadávateľom je OZ Archivárium, ktoré sa venuje uchovávaniu a sprístupňovaniu historického a kultúrneho dedičstva za účelom jeho ochrany a záchrany pre budúce generácie. Podľa prieskumu agentúry Focus na vzorke 1025 respondentov 56 % opýtaných je presvedčených, že minimálne päť a viac z desiatich odvysielaných piesní v slovenských rádiách by malo byť slovenských. Až 60 % respondentov uviedlo, že pomer päť z desiatich odvysielaných skladieb by malo byť slovenských, by mal platiť aj pre súkromné komerčné rádiá. Súčasný stav hranosti v slovenských rádiách je v priemere maximálne jedna slovenská pieseň z desiatich odvysielaných, teda menej ako desať percent domácich voči 90 percentám zahraničných piesní, čo považuje Iniciatíva za slovenskú hudbu za likvidáciu slovenskej hudby a hudobnej kultúry.
V prípade elektronických médií je v pozornosti predovšetkým verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska, na ktorého vysielanie prispievajú občania v zákonom stanovenej forme úhrady za službu verejnosti, ľudovo povedané koncesionárske poplatky. Podľa výsledkov prieskumu si občania želajú viac slovenskej hudby vo vysielaní RTVS, hlavne pilotnej programovej služby Rádio Slovensko.
„Domáca hudobná produkcia je jednou z priorít RTVS v oblasti hudobnej dramaturgie v rozhlasovom vysielaní. Na rozdiel od komerčných vysielateľov rozhlasová časť RTVS denne ponúka niekoľkonásobne viac slovenskej hudby vo vysielaní všetkých svojich okruhov. O tomto fakte svedčí ocenenie Zväzu autorov a interpretov, ktorý udelil Rádiu Slovensko cenu – rozhlasová stanica roka. Práve za podporu domácej hudobnej produkcie. RTVS má nastavené presné parametre práce s domácou hudbou na jednotlivých rozhlasových programových službách a dostávame veľmi silnú spätnú väzbu aj od slovenských autorov a interpretov. Sme presvedčení, že kroky, ktoré v tejto oblasti realizujeme, ale aj pripravujeme do budúcna, vo veľkej miere pomáhajú domácej hudobnej scéne na Slovensku,“ uviedla v odpovedi pre TASR Dominika Šulková, manažérka marketingu a komunikácie s verejnosťou zo Sekcie marketingu a komunikácie RTVS.
Vo vyjadrení RTVS nie sú pripojené žiadne číselné údaje, ktoré by viac objasnili súčasný stav prístupu programovej služby RTVS Rádio Slovensko voči výsledkom uvedeného prieskumu.
Z verejne prístupných údajov na webovej stránke slovensko.rtvs.sk/playlist vyplýva, že v hlavnom popoludňajšom bloku Popoludnie na Slovensku vo vysielaní Rádia Slovensko od 14.00 do 18.00 h v utorok 2. septembra popoludní v tomto bloku odohralo Rádio Slovensko celkom 44 skladieb, z nich bolo 32 zahraničných (v tom dve české) a 12 slovenských, teda 27,2 % domácej tvorby.
Podľa údajov z toho istého zdroja v stredu popoludní 3. septembra vo vysielaní Rádia Slovensko zaznelo 43 skladieb, z nich 33 zahraničných (v tom dve české) a 10 piesní z domácej produkcie, teda 23,3 % pôvodnej domácej tvorby.

Copyright © TASR 2014

Zomrela Clare Cathcart

Zomrela Clare Cathcart

Herečka Clare Cathcart, zomrela vo svojom dome v Brightone vo veku 48 rokov. Bola známa s úloh v televíznych seriáloch Call The Midwife’ and ‘New Tricks „ .

RTVS NEWS

RTVS NEWS
 

Braňo Dobšinský je stále riaditeľom rozhlasového spravodajstva verejnoprávneho Slovenského rozhlasu, RTVS. "Ako jeden z našich najlepších moderátorov vedie reláciu Sobotné dialógy a zároveň pracujeme na vývoji ďalšieho formátu s Braňom Dobšinským," povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Dominika Šulková.
Dobšinský od 1. septembra však nie je šéfeditorom rozhlasového spravodajstva v bratislavskom štúdiu Slovenského rozhlasu. O zmene na tomto poste informoval tento týždeň web Mediálne.sk. "Keďže našou strategickou prioritou je aktuálnosť a neustále posilňovanie spravodajstva a aktuálnej publicistiky vo vysielaní všetkých okruhov RTVS, rozhodli sme sa bratislavský tím rozšíriť o šéfeditorku Ingrid Blichovú, ktorá doteraz pôsobila na rovnakom poste v košickom štúdiu RTVS," doplnila v tejto súvislosti Šulková pre SITA. Neuviedla, kto nahradí v košickom štúdiu Ingrid Blichovú.
Braňo Dobšinský vedie spravodajstvo v Slovenskom rozhlase, RTVS od 22. októbra 2012. Dovtedy bol redaktorom spravodajstva a moderátorom relácie Sobotné dialógy Rádia Slovensko, prvého okruhu verejnoprávneho rozhlasu.


©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

Zomrel Karel Černý

Zomrel Karel Černý


Český filmový architekt a výtvarník Karel Černý, držiteľ prestížneho Oscara z roku 1985 za film Amadeus režiséra Miloša Formana, zomrel dnes vo veku 92 rokov v Tábore, kde žil. Informoval o tom dnes Český rozhlas.
      Černý sa podieľal na vyše 90 celovečerných filmoch - vrátane kultovej trikovej snímky Karla Zemana Cesta do pravěku (1953), pre ktorú stvoril kulisy. S Milošom Formanom spolupracoval často a rád, z tejto spolupráce vznikli okrem Amadea filmy Černý Petr (1963), Hoří, má panenko (1967) a Ecce homo Homolka (1969).
      Plzenský rodák žil od štúdií v Prahe, kde absolvoval architektúru. Od 50. rokov sa venoval filmovej a televíznej architektúre, podieľal sa na tvorbe 15 televíznych seriálov a radu televíznych inscenácií. Z jeho dielne vyšla "dedinská chalúpka" z rodinnej komédie Ako dostať otecka do polepšovne i "vyšetrovňa" majora Zemana zo seriálu 30 prípadov majora Zemana. Černého architektonický štýl si pripomíname reprízami filmov ako sú Partie krásného dragouna (1970), Princ a chuďas (1971), Kronika žhavého léta (1973), Břetislav A Jitka (1974) či Podzimní návrat (2001), pripomenula filmová databáza fdb.cz.
      V roku 2013 dostal Karel Černý Českého leva za celoživotné dielo.

 Copyright © TASR 2014

VÝROKY TÝŽDŇA

                  VÝROKY TÝŽDŇA„ Keby som chcel, do dvoch týždňov by som zabral Kyjev".
Vladimir Putin


"Kazachovia nemali nikdy štátnosť a krajina bola jednoducho vytvorená".
Vladimir Putin

"Dnes začíname a už nás mládenci, ktorých odvaha spočíva v urputnom ťukaní do klávesnice, stihli niekoľkokrát pochovať. Každý týždeň si o sebe prečítame, že toto už je koniec, toto už nerozdýchame, hotovo."
Radoslav Procházka

"Chávez náš, ktorý si na nebesiach, zemi, mori a my delegáti." členka venezuelskej Socialistickej strany (PSUV)
Maria Estrella Uribeová

TO JE TV !

TO JE TV !

4. 9. 2014

Zomrela Joan Riversová

Zomrela Joan Riversová


Americká zabávačka, herečka a moderátorka Joan Riversová zomrela dnes v nemocnici Mount Sinai Hospital v New Yorku vo veku 81 rokov. Informáciu priniesli tlačové agentúry AP a Reuters s odvolaním sa na dcéru zosnulej Melissu Riversovú.
Joan Riversovú hospitalizovali minulý týždeň po zástave srdca, ktorá ju postihla počas operácie hrdla na klinike v New Yorku. Na následky vážnych komplikácií dnes skonala.
Rodáčka z newyorskej štvrte Brooklyn, vlastným menom Joan Alexandra Molinsky, ktorej predkovia boli ruskými prisťahovalcami židovského pôvodu, študovala pôvodne angličtinu a antropológiu. Neskôr pracovala v obchodnom dome, aby sa napokon v polovici 60. rokov stala známou v zámorí vďaka vystúpeniu v ostro sledovanej TV show Johnnyho Carsona.
Už v roku 1968 sa dočkala vlastnej TV show, pričom neustále vystupovala aj v tej Carsonovej a v ďalšom ostro sledovanom televíznom programe moderátora Eda Sullivana. Napokon sa v roku 1983 na istý čas stala nástupkyňou Johnnyho Carsona, aby sa neskôr stala jeho priamou konkurentkou.
Zosnulá, ktorá nakrútila aj viacero filmov a realizovala sa aj na divadelnej scéne, nezriedka komentovala v spoločnosti dcéry priame prenosy z červených kobercov pred veľkými americkými galavečermi, ale prostredníctvom špecializovaného televízneho kanála predávala aj šperky.

Copyright © TASR 2014

STANOVISKO: "Ľudské" klamstvá Lukáša Milana v Plus 7 dní

STANOVISKO: 
"Ľudské" klamstvá Lukáša Milana v Plus 7 dní


Je veľmi populárne používať slovné spojenie "v ľudskej reči" všade tam, kde chýbajú fakty a nedajú sa overiť argumenty. Najnovšie sa k tomu uchýlil novinár, ktorého profesionálnou povinnosťou je práve dbať na fakty, oficiálne dokumenty, vyjadrenia a stanoviská všetkých strán , ktorých sa konkrétna téma týka.
Vo svojom článku v týždenníku Plus 7 dní zo 4. septembra 2014 na str. 26 - 27 už titulkom "Stop za kradnutie?" navodzuje svoj vlastný výmysel, ktorý s oficiálnym konštatovaním Európskej komisie v súvislosti s pozastavením financovania troch operačných programov nemá nič spoločné. Pozastavenie eurofondov, ktoré nie je ojedinelým javom v krajinách, ktorým sú poskytované, ho "inšpiroval" k vyjadreniam, ktoré nemôžeme nazvať inak ako klamstvami, účelovými vykonštruovanými polopravdami a zavádzaním čitateľov.


Na základe faktov konštatujeme, že:

- nie je pravda, "že všetky peniaze určené na digitálne projekty na Slovensku Európska únia nepreplatí".

- nie je pravda, že "Úrad vlády SR sám sebe za problémové projekty navrhuje trest - škrtnutie 80 miliónov eur z eurofondov. Tie zaplatí zo štátneho rozpočtu".

- nie je pravda, že "Walter Deffaa v liste píše, že slovenskí kontrolóri si pri týchto projektoch nevšimli obchádzanie zákona o verejnom obstarávaní a umožnili zapojiť sa do tendrov aj podnikateľom, ktorí nespĺňali základné podmienky."


Pravdou je, že Európska komisia sa domnieva, že závažné nedostatky ovplyvňujú overovania vykonávané riadiacim orgánom a jeho sprostredkovateľskými orgánmi, a preto využila v zmysle čl. 92 nariadenia ES č.1083/2006 možnosť na pozastavenie preplácanie platieb. Vôbec to neznamená, že "definitívne nepreplatí všetky peniaze určené na digitálne europrojekty", ako tvrdí autor článku.

V liste Waltera Deffaa, generálneho riaditeľa DG Regional Policy zo dňa 12.8.2014, sa ďalej píše: "podľa čl. 91 ods.2 nariadenia (ES) číslo 1083/2006 sa prerušenie ukončí hneď, ako sa komisia na základe informácií poskytnutých slovenskými orgánmi presvedčí, že vnútroštátne orgány prijali všetky potrebné opatrenia na nápravu situácie." Nie je v ňom ani zmienka o "slepých slovenských kontrolóroch ochotných podpísať aj čistý papier", "obchádzaní zákona o verejnom obstarávaní" či "preferovaní podnikateľov nespĺňajúcich podmienky účasti v tendroch".

Pravdou je aj fakt, že úrad vlády, v ktorom sídli Riadiaci orgán OPIS, vylepšuje svoju riadiacu metodiku v zmysle požiadaviek EK tak, aby sa odstránením pochybností a primeraním uistením orgánov auditu Európska komisie platby odblokovali už v októbri tohto roku. Napríklad sa opätovne vykonávajú kontroly verejných obstarávaní i kontroly na mieste, bola vypracovaná a prijatá nová metodika ukončenia projektov s dôrazom na oprávnenosť výdavkov. Prijali sa aj ďalšie opatrenia, ktoré boli konzultované s orgánmi auditu na Slovensku (MF SR) i orgánom auditu EK tak, aby k podobným nedostatkom v budúcnosti už nedochádzalo.

V neposlednom rade pravdou je aj skutočnosť, že p. Lukáš Milan si od úradu vlády vyžiadal dňa 28.8.2014 odpovede na svoje otázky, ktoré mu boli vzápätí zodpovedané, avšak on nepoužil v článku ani jednu z nich. Asi zabudol. Veď zabúdať je tiež "ľudské".

Riadiaci orgán OPIS, Úrad vlády SR

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSRodina amerického novinára zavraždeného militantmi z hnutia Islamský štát uviedla, že Steven Sotloff zomrel, aby dal hlas tým, čo nehovoria. Informovala o tom agentúra DPA.
      Rodina Sotloffa ďalej zdôraznila, že nebude rukojemníkom strachu. "Nedovolíme našim nepriateľom, aby nás mali za rukojemníkov svojou jedinou zbraňou, ktorú vlastnia: strachom," povedal hovorca rodiny Barak Barfi vo vyhlásení z ich domova na Floride.
      Sotloff sa podľa neho cítil byť povolaný na to, aby robil reportáže z arabského sveta a "nakoniec obetoval svoj život pre to, aby ich príbehy priniesol svetu".
      Video, ktoré zachytáva sťatie ďalšieho amerického novinára Stevena Sotloffa, sa na internete objavilo v utorok, dva týždne po nahrávke vraždy ďalšieho amerického novinára Jamesa Foleyho.
      Sotloff, ktorý ako nezávislý žurnalista pracoval pre prestížne časopisy Time a Foreign Policy, zmizol v Sýrii v auguste 2013.

 


Americká filmová spoločnosť Sony Pictures v stredu oznámila, že George Clooney bude spoluproducentom a režisérom filmovej verzie knihy Hack Attack (Hackerský útok), ktorej autorom je investigatívny novinár denníka Gurdian Nick Davies. Detailne rozpráva o hackerskom škandále bulvárneho denníka News of the World, ktorý si najal súkromných vyšetrovateľov, aby sa nabúrali do hlasových schránok telefónov kráľovskej rodiny, celebrít, politikov i radových občanov.
      Clooney vo vyhlásení povedal, že príbeh obsahuje "všetky potrebné prvky - klamstvá, korupciu a vydieranie - v najvyšších sférach vlády najväčšími novinami v Londýne", informovala agentúra Associated Press. Herec a režisér, ktorého otec je renomovaný žurnalista, vyzdvihol "odvahu a reportérsku vytrvalosť" Daviesa s tým, že považuje "za česť sfilmovať jeho knihu".
      Davies vyše šesť rokov prešetroval činnosť mediálnej ríše Ruperta Murdocha News Corporation a jej britskej dcérskej firmy News International. Škandál, ktorý odhalil, mal mimoriadnu publicitu a otriasol britskou politickou scénou.
      Film začnú nakrúcať na budúci rok, uviedla agentúra Associated Press.
 

Copyright © TASR 2014

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

 


V týchto dňoch sa dostáva k svojim čitateľom prvé číslo Rómskych listov. Noviny, ktoré v rokoch 2002–2003 vychádzali ako príloha vtedajšieho Dominofóra, tak ožívajú po viac ako desiatich rokoch ako samostatné periodikum. Vydavateľom je Rómske mediálne centrum (MECEM).
      Ako uviedla šéfredaktorka periodika Jarmila Vaňová, cieľom Rómskych listov je vykryť medzeru na mediálnom trhu, z toho dôvodu sa zameriavajú na konkrétne cieľové skupiny čitateľov.
      Špecifikom novín Rómske listy je, že sú robené ako skladačka a celé sa dajú rozoberať po štvorstranách, akoby vo forme príloh, ktoré sú tematicky ladené. Noviny tak v podstate tvorí sedem tematických častí na 28 stranách v náklade 3500 kusov.
      "Chceli sme osloviť čo najširšiu čitateľskú základňu veľmi konkrétne a hľadali sme spôsob, ako to urobiť. Domnievame sa, že táto forma je veľmi efektívna z hľadiska čitateľa, pretože noviny si môže každá rodina rozobrať podľa svojich záujmov a znova poskladať bez toho, aby im poradie tematických častí robilo problémy," uviedla Kristína Magdolenová, výkonná riaditeľka MECEM. Za kľúčové považuje redakcia to, že takto prvýkrát v histórii rómskych médií vychádza samostatná príloha pre ženy a rómska žena sa stáva prijímateľom informácií len o nej a pre ňu. "S témou rómskych žien robíme viac ako desaťročie a chceli sme kontakty, ktoré máme, zhmotniť v podpore rómskych žien a vytvoriť pre ne priestor na vyjadrenie, na to, aby mohli rozprávať o svojom živote a podporovať sa navzájom," doplnila Vaňová.
      Rómske listy vychádzajú v finančnou podporou Úradu vlády SR v rámci programu Kultúra národnostných menšín 2014. Celkovo vyjde tento rok šesť čísel. Prvé číslo prináša aj príspevky v rómskom jazyku, ale ako povedala Vaňová, cieľom je postupne rozsah článkov v rómskom jazyku rozširovať.

 Copyright © TASR 2014

RTVS NEWS

RTVS NEWS
 


Regionálne vysielanie verejnoprávneho rozhlasu pozýva v piatok 5. septembra na ďalší ročník dňa otvorených dverí Rádia Regina pod názvom Rádio Regina Dokorán. Rádio Regina tak budú môcť návštevníci nielen počuť, ale aj vidieť. Ako ďalej agentúru SITA informoval PR manažér Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Juraj Kadáš, podujatie sa uskutoční v sídle Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici v Bratislave od 8:30 do 14:00. Aj tento rok na návštevníkov tzv. obrátenej pyramídy čaká množstvo sprievodných podujatí - rozhlasová poradňa s lekármi, spotrebiteľská poradňa, ukážka tradičných remesiel či prác študentov, rady od záhradkárov a tiež hudba a spev.
Počas piatkového predpoludnia môže každý návštevník podujatia Rádio Regina Dokorán stretnúť v rozhlasovom átriu a v štúdiu č. 5 moderátorov, redaktorov aj odborníkov známych z vysielania. Naživo sa bude vysielať o zdravom životnom štýle, divadle či tradíciách. Vysielanie naživo vyvrcholí medzi 12:30 a 14:00 programom Spev má ľahkosť vetra, počas ktorého môžu návštevníci rozhlasu posielať svoje hudobné pozdravy priamo zo štúdia do éteru. Navyše im zahrajú a zaspievajú napríklad Marcela Laiferová, SĽUK, Soňa Horňáková.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

 

Zomrel Andrew V. McLaglen

Zomrel Andrew V. McLaglen

 


Vo veku 94 rokov zomrel režisér Andrew V. McLaglen. Rodák z Londýna, ktorý bol známy najmä vďaka westernom, posledný raz vydýchol 30. augusta v meste Friday Harbor v štáte Washington. "Som veľmi smutný. Môj drahý priateľ Andrew McLaglen nás opustil. Bol vynikajúci filmár a skvelý priateľ," reagoval na smutnú správu prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter 86-ročný herec Roger Moore.
Andrew Victor McLaglen sa narodil 28. júla 1920. V rokoch 1956 - 1965 režíroval 96 epizód seriálu Gunsmoke (1955 - 1975) a v období 1957 - 1963 zas 116 epizód seriálu Have Gun - Will Travel (1957 - 1963). Na konte má tiež snímky ako McLintock! (1963), Shenandoah (1965), The Devil's Brigade (1968), Bandolero! (1968), Poslední ostrí muži (1976), Prepadnutie v Severnom mori (1979), Sahara (1983) či Návrat od rieky Kwai (1989). Jeho otcom bol britský herec Victor McLaglen.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané

 

Stanovisko IPI Slovensko k obvineniu novinára Dušana Karolyiho

Stanovisko IPI Slovensko
 
k obvineniu novinára Dušana Karolyiho

Slovenská pobočka Medzinárodného tlačového inštitútu IPI - IPI Slovensko vyjadruje hlboké znepokojenie nad ďalším absurdným rozhodnutím slovenskej justície a orgánov činných v trestnom konaní v prípade obvinenia novinára Dušana Karolyiho. Opätovne, podobne ako v kauze Bonnano, naša polícia so súhlasom prokuratúry stíha novinára, ktorý upozornil na prešľapy - tentoraz 8-ročnú nečinnosť súdov - a nerieši podstatu veci: zlyhanie predmetného súdu v Prešove.
IPI Slovensko opätovne upozorňuje na opakujúce sa konanie slovenskej justície a orgánov činných v trestnom konaní voči médiám a novinárom v zmysle: ak niekto upozorní na pochybenia policajných či justičných orgánov či osôb z radov polície, súdov či prokuratúry, obvinia médiá a novinárov, ktorí vyniesli tieto pochybenia na verejnosť.
Podľa IPI Slovensko ide o snahu o zastrašovanie novinárov a medií aby sa takýmto prípadom pochybení radšej nevenovali.
IPI Slovensko vyjadruje Dušanovi Karolyimu plnú podporu. O kauzu sa už zaujímajú aj zahraniční partneri IPI Slovensko a preto budeme jej ďalší vývoj podrobne sledovať.

Za Správnu radu IPI Slovensko

Pavol Múdry
predseda Správnej rady

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Spevák americkej kapely Maroon 5 Adam Levine spolupracuje s americkou televíziou NBC na seriáli inšpirovanom jeho dospievaním. Projekt Kids in America sa bude zameriavať na príbeh tínedžera, ktorý chce byť rockovou hviezdou, pričom ho budú obklopovať nekonvenční členovia rodiny. Dej sa bude pravdepodobne odohrávať v 90. rokoch minulého storočia. O scenár sa postará Aaron Blitzstein, ktorý bude tiež výkonným producentom. S produkciou mu pomôžu 35-ročný Levine, Jordan Feldstein a Josh Gummersall.
Adam Noah Levine sa narodil 18. marca 1979 v Los Angeles. Keď mal sedem rokov, jeho rodičia sa rozviedli, čo ho neskôr priviedlo na terapie. Počas dospievania sa začal zaujímať o hudbu a skúsil tiež drogy. Preslávil sa ako frontman spomínanej skupiny Maroon 5, no od roku 2011 ho verejnosť pozná aj ako porotcu a mentora v súťaži The Voice. S Maroon 5, ktorí sa pôvodne volali Kara's Flowers, vydal zatiaľ päť štúdiových albumov: Songs About Jane (2002), It Won't Be Soon Before Long (2007), Hands All Over (2010), Overexposed (2012) a V (2014), pričom prvé štyri menované sa dostali do prvej desiatky britského i amerického albumového rebríčka. Na konte majú hity ako This Love, Harder To Breathe, She Will Be Loved, If I Never See Your Face Again (feat. Rihanna), Makes Me Wonder, One More Night alebo Moves Like Jagger (feat. Christina Aguilera). Skupina získala okrem iného tri ceny Grammy.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
 


Predseda OKS Ondrej Dostál dnes o 12:15 podá na Generálnej prokuratúre SR (Štúrova 2, Bratislava) trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu schvaľovania trestného činu. Vec sa týka trestného stíhania novinára Dušana Karolyiho za článok Prešovská Hlava XXII.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For


3. 9. 2014

Zomrel Gottfried John

Zomrel Gottfried John

Vo veku 72 rokov zomrel nemecký herec Gottfried John. Predstaviteľ protivníka Jamesa Bonda v snímke Zlaté oko (1995) prehral v pondelok 1. septembra boj s rakovinou.
Gottfried John bol výraznou postavou nemeckého filmu a divadla po 2. svetovej vojne. Spolupracoval s režisérom Rainerom Wernerom Fassbinderom, s ktorým nakrútil snímky ako napríklad Manželstvo Márie Braunovej (1979) či Lili Marleen (1981). Svetovú slávu mu prinieslo stvárnenie generála Ourumova v bondovke Zlaté oko (1995). Neskôr si po boku Johna Malkovicha zahral vo filme Netvor (1996) či stvárnil Júlia Cézara v adaptácii komiksu Asterix a Obelix (1999). Medzi jeho ďalšie snímky patria Skúška života (2000), Zaťahujúce sa mračná (2002) alebo John Rabe (2009).

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Biely dom dnes oznámil, že videonahrávka zachytávajúca brutálnu vraždu amerického novinára Stevena Sotloffa je podľa analýzy tajných služieb USA autentická. Informovala o tom agentúra AP.
Video zachytávajúce odrezanie Sotloffej hlavy zverejnili extrémisti z organizácie Islamský štát (IS) v utorok, dva týždne po nahrávke vraždy ďalšieho amerického novinára Jamesa Foleyho.
Na novom videu maskovaný islamista varoval amerického prezidenta Baracka Obamu, že pokračovanie v náletoch na ciele IS v Iraku povedie k zabíjaniu ďalších západných rukojemníkov. Pohrozil zároveň zabitím britského rukojemníka Davida Hainesa.
Britský minister zahraničných vecí Philip Hammond dnes pred novinármi hovoril o neúspešnom pokuse zachrániť britského rukojemníka, ktorého zadržiava IS, uviedla agentúra Reuters. Britská vláda podľa Hammonda nevylučuje možnosť leteckých útokov proti IS, zajatie Brita ani zverejnenie nahrávky vraždy Američana však strategické plány Londýna nezmenia, zdôraznil.
Hammond po zasadnutí vládnej komisie pre mimoriadne udalosti dodal, že militant na videu zachytávajúcom vraždu Sotloffa je zrejme ten istý muž s britským prízvukom, ktorého hlas sa objavil na nahrávke vraždy Foleyho.

Americký novinár Steven Sotloff, ktorého militanti z organizácie Islamský štát (IS) zabili odrezaním hlavy, mal aj izraelské občianstvo. Oznámil to dnes Izrael a je zrejmé, že túto informáciu tajil v snahe chrániť zajatca.
      "Určené na zverejnenie: Steven Sotloff bol izraelským občanom RIP," napísal na sociálnej sieti Twitter hovorca izraelského ministerstva zahraničných vecí Paul Hirschson.
      Militantná organizácia Islamský štát, aktívna v Sýrii a Iraku, v utorok zverejnila videozáznam Sotloffovho zabitia, ktoré označila za odvetu za americké nálety v Iraku. Video dnes Biely dom vyhlásil za autentické, uviedla agentúra Reuters.
      Sotloffovej smrti sa izraelské médiá zoširoka venovali, pričom 31-ročného reportéra identifikovali ako žida a príležitostného dopisovateľa. Takéto informácie o ňom však počas jeho zajatia vôbec nezverejňovali.
      "Odmietli sme priznať akýkoľvek vzťah s ním pre prípad, že by ho to ohrozilo," uviedol Avi Hoffman, editor magazínu Jerusalem Report, ktorý zverejňoval Sotloffove reportáže.
      Izraelské noviny Jediot Achronot citovali bývalého spoluzajatca, ktorý povedal, že Sotloff skrýval pred islamistickými povstalcami svoju židovskú vieru a keď držal pôst na sviatok Jom kippur, predstieral, že je chorý.
      Izraelské médiá napísali, že v USA narodený Sotloff sa do Izraela prisťahoval v roku 2005 a študoval na súkromnej vysokej škole Interdisciplinary Center v meste Herzlija.


Ruská tlačová agentúra RIA Novosti dnes informovala, že na východe Ukrajiny zahynul jeden z jej fotoreportérov, Andrej Stenin, ktorý bol od začiatku augusta považovaný za nezvestného.
      Jeho kolegovia - aj za podpory žurnalistov zo zahraničia - spustili kampaň na oslobodenie tohto 33-ročného novinára, pretože predpokladali, že sa dostal do zajatia ukrajinskej armády. Kyjevská vláda vyhlasovala, že o osude Stenina, ktorý sa pohyboval v oblastiach kontrolovaných proruskými separatistami, nemá nijaké správy.
      Podľa dostupných informácií sa Stenin 6. augusta so svojím autom pripojil ku kolóne vozidiel s utečencami, ktoré opúšťali pod ochranou proruských separatistov Doneck. Kolóna sa však v oblasti mesta Snižne dostala pod paľbu ukrajinských vládnych síl. Steninovo auto dostalo priamy zásah.
      Dmitrij Kiseľov, generálny riaditeľ RIA Novosti, pre ktorú Stenin pracoval, dnes prostredníctvom vyhlásenia informoval, že telesné pozostatky nájdené v "rozstrieľanom a podpálenom" aute boli identifikované ako Steninove. Hovorca Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie Vladimir Markin však dnes informoval, že fotograf zahynul pri útoku ukrajinských vládnych jednotiek na kolónu utečencov.
      Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo dnes okolnosti Steninovej smrti za šokujúce a požiadalo ukrajinskú stranu, aby veľmi dôsledne a nezaujato prešetrila okolnosti prípadu a "prísne potrestala páchateľov".
      Súčasne Moskva vyzvala Západ, nech vyvinie na Kyjev tlak, aby prestal novinárom brániť vo výkone ich povolania. Marija Zacharovová z tlačového odboru ruského MZV na svojej facebookovej stránke napísala, že "štvanica na novinárov sa na Ukrajine stala zámernou".
      Zväz novinárov Ruska kritizoval ukrajinské vedenie, že konalo nečestne, keď deklarovalo ochotu pomôcť pri pátraní po nezvestnom novinárovi a vymeniť ho prípadne za zajatú ukrajinskú pilotku Nadeždu Savčenkovú, pričom Stenin bol už v tom čase po smrti.
      Sústrasť Steninovým príbuzným a priateľom vyjadril dnes aj ruský prezident Vladimir Putin. Pohreb novinára sa uskutoční v piatok v Moskve. V nedeľu si jeho kolegovia pripomenú jeho pamiatku v rámci Dňa solidarity s novinármi, ktorí zahynuli pri výkone svojej profesie


Copyright © TASR 2014

JOJ NEWS

JOJ NEWS

Televízia JOJ vo štvrtok odštartuje rodinný seriál Dr. Ema. Nový projekt sa sústreďuje predovšetkým na tému vzťahov a sprostredkúva divákom informácie o mužoch a ženách a ich vnútornom prežívaní. „Téma vzťahov je všeobecne nevyčerpateľná, príbehov je nespočetne veľa a najlepšie na tom je, že ich píše sám život a inšpirácie sú všade...," povedala scenáristka seriálu Kristína Cibulková.
V hlavnej úlohe sa pod režisérskou taktovkou Romana Fábiana predstaví herečka Soňa Norisová, ktorá stvárni psychologičku Emu Liškovú. Emu od detstva spája hlboké puto s jej matkou Helou, s ktorou majú vlastný zmysel pre humor a pomáhajú si nielen v osobnom živote, ale aj v práci. Ema tiež píše články do známeho ženského časopisu, kde radí v otázkach týkajúcich sa vzťahov a problémov každodenného života. Seriál sa odohráva vo dvoch líniách, načrtáva pracovný i súkromný život doktorky, jej starosti s dospievajúcou dcérou Simonou, problémy v partnerskom vzťahu s Tomášom či priateľstvo so šéfredaktorkou časopisu Táňou.
Hlavná postava je zároveň rozprávačkou deja, seriál preto odbornej verejnosti na prvý pohľad pripomína americké produkcie ako Klinika Grace (2005) či Sex v meste (1998 - 2004). Samotní tvorcovia však projekt prirovnávajú skôr k Ženám z rodu Gilmorovcov (2000 - 2007). "Seriál chce ukázať, že priznať si chybu a ísť k psychológovi nie je hanba, ale práve naopak, môže to vzťah posunúť, ľudia sa môžu vďaka sedeniam oveľa viac zblížiť.
U nás je ešte stále veľmi nezvyčajné chodiť k psychológovi, tak dúfame, že tento seriál ľuďom ukáže, že sa toho netreba báť,” zdôraznila Cibulková.
Po boku Norisovej sa v štrnástich zhruba 50-minútových častiach objavia aj Zuzana Kronerová, Milo Kráľ alebo Zuzana Haasová. “Tento seriál ‘páchne životom‘,” povedala pre týždenník Eurotelevízia Kronerová. "Keď som si prečítala scenáre k prvým dielom, zostala som veľmi prekvapená. Dialógy sú svieže a aj keď sa riešia vážne partnerské problémy, sú napísané nadľahčeným štýlom,” dodala. "Bola to príjemná zmena hrať svoj vek a nie zamilovaného dvadsiatnika,” prezradil zas o svojej postave herec Milo Kráľ.
Doktorku Emu uvedie JOJ do vysielania 4. septembra o 21:40. Diváci a diváčky sa na ňu môžu tešiť každý štvrtok po Paneláku (2008). Televízia pripravuje aj ďalšiu novinku, pôvodný romantický seriál Rok koňa v réžii Braňa Mišíka, ktorý sa ešte pred niekoľkými mesiacmi podieľal na výrobe seriálu Búrlivé víno (2012) konkurenčnej televízie Markíza.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

TASR NEWS

TASR NEWS

Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) ukončila prvý polrok 2014 s kladným hospodárskym výsledkom, keď zaznamenala zisk vo výške 47.284 eur. Vyplýva to zo Správy o činnosti TASR za I. polrok 2014, ktorú na dnešnom rokovaní vzali jednohlasne na vedomie všetci prítomní členovia Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá.
TASR podľa slov generálneho riaditeľa Jaroslava Rezníka opäť dokázala, že je spoľahlivým partnerom pre svojich klientov a inovátorom v oblasti technológií. "Neustále zdokonaľujeme svoje spravodajstvo aj cesty jeho distribúcie klientom. Stojíme na pulze doby a rešpektujeme dnešné aj budúce požiadavky. TASR je aj vďaka týmto atribútom prirodzeným lídrom na agentúrnom trhu a rešpektovaným partnerom všetkých relevantných médií," vyhlásil pred poslancami. Podľa Rezníkových slov si TASR stráži vyváženosť spravodajstva tak, aby prinášala nezávislé informácie pre občanov i klientov.
Miroslav Číž (Smer-SD) uznal, že sa nedá nevidieť permanentný rozvoj agentúry. Poslanec pritom ocenil spustenie rozhovorov s politikmi v televíznych reláciách na portáli Teraz.sk.
Správa o činnosti uvádza, že súhrnné náklady TASR dosiahli za I. polrok výšku 2.102.738 eur, zatiaľ čo celkové výnosy za hodnotené obdobie 2.150.022 eur. V porovnaní s prvým polrokom 2013 zvýšila agentúra tržby z predaja svojich produktov a služieb takmer o 18 percent.
TASR v prvom polroku 2014 vydala 142.886 multimediálnych správ. V slovnom spravodajstve priniesla 83.624 správ, vydala 6912 zvukov, 48.071 fotografií a 4279 videospráv. "V spravodajstve ostávajú dominantné slovné správy, no dynamicky sa rozvíjajú videosprávy," uviedol Rezník.
Poukázal pritom aj na súčasný trend na agentúrnych trhoch, ktorý smeruje k multimediálnym informáciám a k novému typu redaktorov ovládajúcich nielen novinárske zručnosti, ale aj nové technológie. "Títo 'new media editori' musia byť schopní udalosť zaznamenať, spracovať, editovať a napokon aj distribuovať k užívateľom, a to v čo najkratšom čase," zdôraznil Rezník. Ako dodal, TASR synergicky spojila tieto atribúty v rozvoji videosegmentu a spravodajských reportáží pre webových užívateľov.
Správna rada TASR ešte pri hodnotení spravodajstva konštatovala, že obdobie prvého polroka 2014 bolo mimoriadne bohaté na udalosti s veľkou spoločenskou závažnosťou. Agentúra sústredila sily a personálne zdroje na spracovanie prezidentských volieb i volieb do Európskeho parlamentu. Veľké nasadenie vyžadovala situácia na Ukrajine, ale i športové udalosti, či už to boli olympijské hry v Soči, alebo majstrovstvá sveta v hokeji či úvod majstrovstiev sveta vo futbale. Členovia Správnej rady pri bilancovaní skonštatovali, že naďalej sa tiež dôsledne pokrývali všetky udalosti v hlavnom meste i na celom Slovensku bez ohľadu na ich komerčnú hodnotu.
Správna rada TASR sa pri hodnotení Správy o činnosti za prvý polrok 2014 venovala aj činnostiam na projekte Digitalizácia archívov TASR, ktorú agentúra realizuje z prostriedkov Európskej únie. V prvej polovici 2014 prebiehali finálne administratívne práce na projekte. Realizoval sa predovšetkým popis objektov a ich príprava na digitalizáciu. Projekt, ktorý sa začal v januári 2013, bude zavŕšený v budúcom roku.

Copyright © TASR 2014

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Spoločnosť 7 PLUS, a. s., má nového majiteľa. Prostredníctvom novovzniknutej slovenskej pobočky V 3 – MP, s. r. o., kúpila sto percent jej akcií holandská spoločnosť V-3 Media Holdings. Informovali o tom dnes predstavitelia a spoluzakladatelia vydavateľstva Jozef Dukes a Štefan Šimák. S holandským partnerom rokovali niekoľko mesiacov. V-3 Media Holdings spolupracuje na realizácii mediálnych investícií na Slovensku s investičnou skupinou Penta.
Najväčšie slovenské vydavateľstvo vzniklo pred 24 rokmi okolo týždenníka PLUS 7 dní. Do jeho portfólia patrí denník Plus Jeden deň, internetový portál Pluska, týždenníky Šarm a Báječná žena, ako aj mesačníky Emma, Zdravie, Záhradkár, Brejk, Pekné bývanie, Poľovníctvo a rybárstvo, Zázračný svet, Dobré jedlo, Zornička a Včielka. Súčasťou akvizície je aj popredná internetová spoločnosť Centrum Holdings, a.s., ktorú Dukes a Šimák kúpili pred rokom od americkej investičnej skupiny Warburg Pincus.
Dukes uviedol, že nastáva čas fúzií a veľkých investícií do digitálnych verzií printových médií a do internetového obchodu. "Klasické printové médiá čelia dlhodobému poklesu inzertných príjmov a strate čitateľov, to však neznamená, že ľudia prestanú čítať," poznamenal Dukes. Šimák doplnil, že nový investor sa hlási k demokratickým hodnotám a garantuje zachovanie nezávislosti, ktorá bola v štvrťstoročnej histórii hlavnou devízou vydavateľstva. Prísľubom zachovania doterajšej línie mienkotvorného týždenníka Plus 7 dní je podľa Šimáka skutočnosť, že nový vydavateľ sa dohodol s dlhoročným šéfredaktorom Milošom Luknárom na ďalšej spolupráci.

Copyright © TASR 2014

Komentár k zákonnej úprave vysielania v čase volieb do orgánov samosprávy obcí

Komentár k zákonnej úprave vysielania
 
v čase volieb do orgánov samosprávy obcí 

2. 9. 2014

HOVORCA ROKU 2014

HOVORCA ROKU 2014

Novinári môžu oddnes hlasovať v internetovej ankete na stránke www.mojhovorca.sk. Svojím hlasom ocenia hovorcu, ktorého považujú za najlepšieho komunikátora v každej z troch stanovených kategórií – štátna správa, samospráva a komerčný sektor. Hlasovanie potrvá do 21. septembra a jeho výsledkom bude päť nominovaných hovorcov v každej kategórii. Ich kvality následne posúdi odborná porota. Najlepších hovorcov za rok 2014 organizátori slávnostne vyhlásia na Made in Media party 10. októbra v Bratislave. Hovorcu roka každoročne vyhlasuje Asociácia hovorcov Slovenska (AHS) na privátnej Made in Media party, ktorú organizuje rovnomenná agentúra. Doteraz mohla o hovorcoch rozhodovať verejnosť a odborná porota. Tento rok namiesto verejnosti rozhodujú novinári a odborná porota zostala.
Podľa nového predsedu AHS Milana Vangu je dôležité, aby prvotnú selekciu urobili samotní novinári, ktorí s hovorcami spolupracujú. „Najlepšie vedia posúdiť profesionalitu hovorcov a ich prístup k profesii, pretože oni sú s nimi denne v kontakte. Zároveň by takéto hodnotenie malo byť pre hovorcov motiváciou, aby svoju prácu vnímali zodpovedne," povedal. Zo „short-listu“ následne vyberie víťaza odborná porota.
Pravidlá hlasovania pre novinárov sú jednoduché. „Každý novinár môže dať len jeden hlas vybranému hovorcovi v každej z troch hodnotených kategórií, počas celého trvania ankety,“ vysvetlila Zuzana Tichá z agentúry Made in Media. Podľa nej bude ťažiskom mobilizácie kampaň na Facebooku cielená priamo na ľudí z médií. „Chceme, aby sa do ankety zapojilo čo najviac novinárov,“ doplnila.
Pri každom mene hovorcu na www.mojhovorca.sk bude aj tento rok zoznam jeho výstupov za posledný mesiac v médiách. Tie generuje monitorovací systém WebReport.sk, ktorý poskytla Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR). „Každý novinár si vďaka monitoringu môže urobiť obraz o práci hovorcu,“ povedal riaditeľ úseku obchodu a marketingu TASR Richard Jajcay.
Asociácia hovorcov Slovenska môže, ale nemusí podľa štatútu udeliť titul TOP Hovorca roka 2014 pre absolútneho víťaza za všetky kategórie spolu. Tento rok sa zároveň rozhodla zrušiť inštitút „Malina“, pre najhoršie komunikujúceho hovorcu. "Chceme hľadať pozitívne príklady v hovorcovských radoch a oceňovať tých, ktorí svoju prácu robia profesionálne,“ ozrejmil Vanga.
Hovorcov môže do internetovej ankety nominovať verejnosť, organizátori, ale svoju nomináciu môžu poslať aj sami, a to počas trvania hlasovania. Právo na nomináciu v internetovej ankete má každá osoba, ktorá počas predchádzajúcich 12 mesiacov verejne zastupovala organizáciu samosprávy alebo neziskového sektora, štátnej správy alebo štátneho sektora, privátneho a komerčného sektora.

Copyright © TASR 2014

ISIS popravil ďaľšieho novinára

ISIS popravil ďaľšieho novinára


Obeťou sa stal 31 ročný novinár Steven Sotloff, ktorého zajali v sýrskom Aleppe v roku 2012. Pracoval pre Time, The National Interest, Media Line a Foreign Policy. vystupoval aj v CNN a Fox News. ISIS ho sťala pravdepodobne dnes.

TO JE TV !

TO JE TV !

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Popredná ruská tlačová agentúra ITAR-TASS dnes oznámila, že sa vracia k svojmu pôvodnému názvu TASS, ktorý používala v časoch Sovietskeho zväzu.
Správu o premenovaní oznámil zamestnancom generálny riaditeľ Sergej Michajlov v deň, keď táto štátna agentúra oslávila 110. výročie svojho založenia.
"Bolo prijaté rozhodnutie o návrate k historickému a svetovo uznávanému menu TASS," vyhlásil Michajlov na zhromaždení zamestnancov.
Staronová značka sa má podľa neho stať symbolom "profesionality, nadšenia a pripravenosti" k ďalšiemu rozvoju i k zachovávaniu najlepších tradícií najstaršej tlačovej agentúry pôsobiacej v Rusku. Agentúra má ambíciu byť dôveryhodným zdrojom aktuálnych a integrovaných informácií, čo má zdôrazniť aj nový slogan "My vieme", uviedol Michajlov.
Transformácia k pôvodnému názvu potrvá do konca tohto roku. Súčasťou procesu bude zmena registrácie i dodatky k zakladajúcej listine agentúry. Upravené bude aj logo i dizajn jej internetových stránok.
Za komunistickej éry bol TASS (Tlačová agentúra Sovietskeho zväzu) ústrednou tlačovou agentúrou Sovietskeho zväzu. Po jeho rozpade sa v roku 1992 premenoval na ITAR-TASS, pričom prvá časť názvu bola skratkou pre Informačnú tlačovú agentúru Ruska.
Po najnovšej zmene sa má značka TASS používať ako názov, pričom sa nebude pripomínať jej pôvodný význam zo sovietskej éry.

Copyright © TASR 2014

Dánsky režisér Lars von Trier pripravuje seriál The House That Jack Built. Nový televízny projekt, ktorý nakrútia v anglickom jazyku, ohlásila producentka Louise Vesth počas tlačovej konferencie na Benátskom filmovom festivale. "Lars von Trier má naozaj veľmi dobrý nápad, ale nemôžem vám o tom zatiaľ nič prezradiť. Chce veľkolepé obsadenie a podľa toho, čo som počula, pôjde o niečo, čo ste doteraz ešte nevideli a čo už nikdy viac neuvidíte," uviedla Vesth na margo novinky. Päťdesiatosemročný filmár začne pracovať na scenári seriálu tento rok, pričom nakrúcanie by sa malo začať na budúci rok.
Lars von Trier je držiteľom francúzskeho Cézara a šiestich ocenení z filmového festivalu v Cannes. Nominovali ho na Oscara i Zlatý Glóbus. K jeho najvýznamnejším dielam patria snímky Europa (1991), Prelomiť vlny (1996), Tanečnica v tme (2000), Dogville (2003), Melancholia (2011) či Nymfomanka I. a Nymfomanka II. z roku 2013.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS


 

Slovenská národná knižnica (SNK) pokračuje v sprístupňovaní storočných novín na internete, tentokrát ukázali, aké boli v novinách začiatkom minulého storočia odporúčania a reklamy potravinových produktov. SNK prináša tému na stránke www.dikda.eu v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív (DIKDA), kde popri digitalizovaných knihách sprístupňuje denníky, týždenníky a mesačníky vychádzajúce na Slovensku pred 100 rokmi, informovala agentúru SITA manažérka publicity DIKDA Zuzana Stančíková. Zdigitalizované noviny, ktoré čitateľom napríklad odporúčali, aby si kúpili hovädzí bujón, údeniny či bryndzu, možno nájsť na adrese http://dikda.eu/bujon-a-sunar-ktory-je-najlepsi/.
"Verejnosti dávame možnosť nahliadnuť do storočných novín a časopisov, do rôznorodosti ich tém a štýlu, v akom boli písané. Sú dôkazom života doby a často plné kuriozít a zaujímavostí. Pri téme domácnosti určite zaujmú prvé bujóny a umelá detská výživa na trhu. Napríklad ponuka kvalitných bio produktov bola vtedy samozrejmosťou, naopak, my ich dnes často ťažšie nachádzame," povedala generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.
Na webstránke dikda.eu národná knižnica postupne uverejňuje vydania periodík Slovenské noviny, Slovenský denník, Národnie noviny, Národný hlásnik, Robotnícke noviny, Ľudové noviny, Slovenský týždenník, Vlasť a svet, Domácnosť a škola, Slovenské pohľady, Veselé noviny, Rarášek, Živena či Dennica. Projekt DIKDA je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF). Verejnosti sprístupňuje zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.