8. 6. 2013

ČT 24 dnes. Chybička se vloudila

ČT 24 dnes
Chybička se vloudila

Zomrel Vít Holubec

Zomrel  Vít Holubec
Komentátor vôbec prvého priameho televízneho prenosu v Československu Vít Holubec zomrel vo veku 84 rokov. Diváci si ho pamätali vďaka typickému pozdravu " Sportu zdar a fotbalu zvlášť, vážení přátelé televizní kopané."
Holubec zomrel po krátkej a ťažkej chorobe, informoval ČTK jeho syn Petr Holubec.
Holubec bol jedným zo zakladajúcich členov športovej redakcie vtedajšej Československej televízie i relácii Góly body sekundy.
Spolukomentoval prvý priamy športový televízny prenos, ktorým sa vo februári roku 1955 stal hokejový zápas medzi tímom Prahy a švédskym Leksand.
Špecializoval sa však predovšetkým na prenosy z futbalu, ktoré uviedol klasickým pozdravom "Športu zdar a futbalu zvlášť, vážení priatelia televízne futbale".
Silným zážitkom pre neho bolo finále PMEK 1985 medzi Liverpoolom a Juventusom, pri ktorom prišlo o život 39 fanúšikov. "Ja potom nemohol štvrť roka komentovať. Ako som si nasadil slúchadlá, robilo sa mi zle," priznal v rozhovore pre MF DNES pred ôsmimi rokmi (viac čítajte tu).
Komentoval okrem iného aj zápasy šiestich futbalových svetových šampionátov, jeho hlas sprevádzal televízne prenosy z piatich olympijských hier a mnohých ďalších veľkých športových udalostí.

Copyright © ČTK 2013MEDIA NEWS

MEDIA NEWSBritská kráľovná Alžbeta II. včera slávnostne otvorila nové vysielacie štúdiá BBC v Londýne. Kráľovná v novej budove BBC s vysielacími štúdiami vystúpila naživo v rozhlase, prezrela si priestory, kde vznikajú správy, a stretla sa s moderátormi a hlásateľmi.Pôvodne ju mal na akcii sprevádzať jej manžel princ Philip, ktorý bude mať v pondelok 92 rokov. Čaká ho však operácia brucha, vo štvrtok večer nastúpil na londýnsku kliniku, kde zostane asi dva týždne.
Jeho zdravotné problémy zrejme zvýšia tlak na mladších členov kráľovskej rodiny, aby na seba prevzali viac kráľovských povinností. Alžbeta II. (87) s manželom nedávno oznámili, že už nebudú chodiť na dlhé cesty, túto povinnosť prenechajú deťom a vnúčatám.
Návšteva BBC je už druhou akciou, ktorú musel princ Philip zrušiť za necelý týždeň. Predtým sa ospravedlnil na pondelňajšej akcii, pretože dočasne stratil hlas, uviedla s odvolaním sa na hovorkyňu paláca agentúra DPA.
Manžela kráľovnej v uplynulých rokoch hospitalizovali trikrát: dvakrát v lete 2012 pre opakovanú infekciu močového mechúra a koncom roka 2011, cez vianočné a novoročné sviatky, keď mu lekári uvoľňovali zablokovanú tepnu. Dovtedy sa princ tešil pozoruhodne dobrému zdraviu, jeho návštevy lekárov súviseli s jeho športovými aktivitami.
V novembri kráľovná s manželom oslávili 65. výročie sobáša a tento utorok sa princ zúčastnil na slávnostnej bohoslužbe vo Westminsterskej katedrále pri príležitosti osláv 60. výročia korunovácie Alžbety II.
Podľa vyjadrenia hostí zo záhradnej slávnosti v Buckinghamskom paláci, na ktorej sa Philip zúčastnil pred nástupom do nemocnice, vyzeral princ uvoľnene a šťastne. Podľa kráľovského paláca "je jeho zdravie pevné".

Copyright © TASR 2013Stále Milujeme Slovensko

Stále Milujeme Slovensko
Show Milujem Slovensko včera  sledovalo 348 tisíc divákov starších ako 12 rokov s najlepším podielom 18,50%  /zisk až 58 tisíc divákov /.


Policajti z centra opäť  stratili divákov- 10 tisíc. . Mali tak podiel 6,40 % a 99 tisíc divákov starších ako 12 rokov .


TO JE TV !

TO JE TV !

7. 6. 2013

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSFrancúzsky prezident Francois Hollande dnes vyzval na okamžité prepustenie dvoch francúzskych novinárov, ktorí zmizli v Sýrii. Rozhlasová stanica Europe 1 oznámila, že jej reportér Didier Francois a fotograf Edouard Elias sa stratili počas cesty do mesta Aleppo ležiaceho na severe krajiny.
      "Stratili sme s oboma novinármi kontakt, presné okolnosti ale nepoznáme," citovala agentúra Reuters francúzskeho prezidenta, ktorý pricestoval vo štvrtok na trojdňovú návštevu Japonska. "Žiadam okamžité prepustenie týchto novinárov, pretože nezastupujú žiadny štát. Poskytujú svetu informácie. Preto sa s nimi musí zaobchádzať ako s novinármi," dodal Hollande na spoločnej tlačovej konferencii s japonským premiérom Šinzóm Abem.
      Francúzsky prezident prišiel do Japonska rokovať o spolupráci vo vojenskej oblasti a jadrových technológiách. S Abem by sa mal dohodnúť na vytvorení rámca pre rokovania o vývoze citlivých vojenských obranných zariadení a prisľúbiť spoluprácu v oblasti podpory jadrových technológií.
      Mali by sa zaoberať aj dohodou o výmene informácií tajných služieb o dianí na Blízkom východe a v Afrike. Súvisí to s rukojemníckou drámou, ktorá sa v januári odohrala v Alžírsku. Medzi 38 rukojemníkmi, ktorých zabili islamisti, boli aj Japonci.

 

Zosnulému venezuelskému prezidentovi Hugovi Chávezovi udelili Národnú cenu za žurnalistiku, hoci bol počas 14 rokov pri moci obviňovaný z prenasledovania tlače. Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra AP.
      Nadácia udeľujúca Národnú cenu za žurnalistiku v dnešnom vyhlásení uviedla, že jej porota jednomyseľne odhlasovala, aby bol Chávez ocenený, pretože sa vyjadroval v prospech "utlačovaných tohto sveta" a zvádzal "neustály boj proti mediálnym klamstvám".
      Chávez zomrel 5. marca na rakovinu. Udelenie ceny Chávezovi za žurnalistiku vyvoláva vo Venezuele diskusiu, pretože medzinárodné organizácie, vrátane Human Rights Watch a Inter American Press Association, v minulosti opakovane obviňovali Chávezovu vládu z ohrozovania slobody tlače.
      Porota nadácie pozostáva z novinárov a akademikov, ktorí sú vnímaní ako prívrženci vlády.

 

Copyright © TASR 2013

Envirofilm 2013

Envirofilm 2013

 


Z 19. ročníka medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm 2013 si tentokrát odnesú hlavné ceny dva filmy, a to Narastajúci odpor (Nemecko, Švajčiarsko) režisérov Bettiny Borgfeld a Davida Berneta a snímka Mŕtvi z Alosu (Taliansko) v réžii Daniely Atzeni. Ako uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici predseda medzinárodnej poroty, Novozélanďan českého pôvodu Michael Havas, tohtoročný výber filmov ho prekvapil, pretože boli mimoriadne kvalitné, veľmi dôležité i umelecky veľmi dobre stvárnené.
      Narastajúci odpor je dokumentárny film o boji campesinos, drobných farmárov v Paraguaji, proti stále agresívnejšie sa rozširujúcej výrobe genetickej sóje v krajine. Mŕtvi z Alosu bol pre Havasa veľký objav. "Je to film, ktorý mi pripomína Felliniho, čo som nečakal na Envirofilme... Keď vás dostane v posledných minútach, vidíte, že to má skoro najväčšiu silu zo všetkých filmov, čo sme tu videli, ale inak poňatý, umelecky," konštatoval Havas. Mŕtvi z Alosu je zmesou fikcie a dokumentu, kina a literatúry, využíva širokú škálu archívnych záberov, aby ukázal fatálne kroky malej komunity pastierov v 50. rokoch smerujúce k "modernosti."
       "Postupne sme pochopili, že tá polarita, že sa niečo deje v Južnej Amerike u chudobných ľudí, je svojim spôsobom veľmi podobná tomu, čo sa deje nám, tzv. bohatým v Európe. Tak sme sa rozhodli, že sa pokúsime urobiť taký statement, kde upozorníme na globálnu šírku a podobu tejto problematiky, a preto sme sa rozhodli rozdeliť tú cenu dvom filmom," vysvetlil Havas.
      Medzinárodná porota zasadala v zložení František Palonder (SR), Kateřina Javorská (SR), Havas, Iwona Siekierzynska (Poľsko) a Ferenc Varga (Maďarsko). Ceny víťazom budú udelené dnes večer v banskobystrickej Radnici. Slovenskí tvorcovia si odnesú najviac ocenení (5), nasledujú Česi (4), Nemci (3), Rakúšania a Francúzi (po dve ceny) a po jednej Maďari, Rusi, Poliaci, Taliani a nemecko-švajčiarsky tandem.
      Ceny boli udelené aj v nasledujúcich kategóriách - spravodajské a publicistické programy, magazíny a filmy (film Rozprávanie o lese, ČR, režisérka Ljuba Václavová), dokumentárne filmy (Medveď, pán karpatských lesov, Poľsko, Krystian Matysek), vzdelávacie a náučné videoprogramy a filmy (Kamene v pohybe, ČR, Ivan Stříteský), voľná tvorba a filmy pre deti a mládež (Dych tundry, Rusko, Mikhail Gorobchuk) a cena riaditeľa festivalu najlepšiemu filmu slovenského autora (Príbehy tatranských štítov – posadnutí horami, Pavol Barabáš). Udelená bola aj cena detskej poroty filmu Gastonova cesta režiséra Martina Čecha (ČR).
      "Myslím, že všetko sa podarilo tak, ako sme si naplánovali, počasie nakoniec nebolo také zlé, čiže, aj tie vonkajšie aktivity, tvorivé dielne, hry s deťmi sa vydarili," povedala manažérka festivalu Dagmar Rajčanová. Pre Banskobystričanov pripravili premietanie na troch miestach a podľa jej slov si bolo z čoho vyberať. "Takisto sme zaznamenali bohatú návštevnosť na večerných debatách vždy viazaných k filmu," pokračovala Rajčanová. Išlo napríklad o odborné debaty o filmovej tvorbe na tému klimatické zmeny. Vo festivalových mestách sa počas trvania festivalu uskutočnilo 360 filmových predstavení na 25 miestach, z toho 87 v Banskej Bystrici.
      Do tohtoročného Envirofilmu sa prihlásilo 189 filmových titulov z 29 krajín sveta, čo je rekordný počet filmov v jeho histórii. Festival sa konal okrem Bystrice vo Zvolene, Banskej Štiavnici, Kremnici, Košiciach, Skalici, Poltári, Krupine a Bratislave.
      Vyhlasovateľom festivalu je Ministerstvo životného prostredia SR, hlavný organizátor Slovenská agentúra životného prostredia.

 

Copyright © TASR 2013

 

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS


Populárno-náučný časopis Quark sa sťahuje. Sťahovanie známeho časopisu, ktorý informuje už druhé desaťročie o zaujímavostiach z vedy a techniky, súvisí so zmenou jeho vydavateľa, ktorým sa od 1. júna stalo Centrum vedecko-technických informácií SR. Redakcia časopis sa sťahuje do sídla Centra vedecko-technických informácií SR na bratislavskej Patrónke, agentúru SITA o tom informovala šéfredaktorka časopisu Quark Jana Matejíčková.
Quark začalo vydávať pre 19 rokmi vydavateľstvo Perfekt. Populárno-náučný časopis nadviazal na známy časopis Elektrón. "Po zániku Elektrónu začiatkom 90-tych rokov nebolo na Slovensku žiadne periodikum, ktoré by prinášalo zaujímavosti a novinky zo sveta inovácií, výskumu, vedy a techniky. Nový časopis dostal tiež názov subatomárnej častice, Quark. Tak vzniklo premostenie medzi oboma časopismi, aj vzhľadom na to, že oba pripravoval ten istý redakčný kolektív," uviedla Matejíčková.
Quark sa podľa jeho šéfredaktorky snaží prinášať verejnosti vedecko-technické zaujímavosti v zrozumiteľnej a serióznej podobe. Informácie pre čitateľov časopisu pripravujú slovenskí vedci a výskumníci, ktorí sú podľa Matejíčkovej zárukou spoľahlivosti, že nejde o vedecký bulvár. "Aj to je jeden z dôvodov, prečo si tento mesačník vybralo Centrum vedecko-technických informácií SR do svojho portfólia. Organizácia, pod ktorú patrí Národné centrum pre popularizáciu vedy, je presne to správne miesto, ktoré má oslovovať široké masy obyvateľstva populárno-náučnými témami," dodala pre SITA.

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

YRE AWARDS 2013


YRE AWARDS 2013

 

Slovenskí mladí reportéri, venujúci sa životnému prostrediu, sú druhí najlepší na svete. V medzinárodnej súťaži Mladých reportérov pre životné prostredie uspeli zo Slovenska: Veronika Moncoľová a Viktória Balogová; Daniel Kozák, Marek Mihok a Ján Šudák; Natália Mrázová a tiež Adriána Henčeková. Mená ocenených mladých enviroreportérov vo veku 11 až 21 rokov z 20 krajín sveta zverejnila tento týždeň pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia (5. jún) Nadácia pre environmentálne vzdelávanie (FEE) so sídlom v Kodani. Slovensko dosiahlo veľký úspech, keď sa celkovým počtom umiestnení dostalo hneď za prvú Kanadu. Agentúru SITA o tom za organizátorov súťaže na Slovensku informoval Richard Medal.
Moncoľová a Balogová získali tretie miesto v hlavnej súťaži v kategórii článok určenej enviroreportérom vo veku 11 až 14 rokov za príspevok Glass Bottles in Our City. V kategórii článok, avšak určenej pre mladých 15 až 18-ročných reportérov, uspel aj autorský tím Kozák, Mihok a Šudák, keď s článkom Greenland Project získali spolu s rumunskými súťažiacimi druhé miesto. Greenland Project zaujal tiež v súťažnej sekcii venovanej kampani Menej odpadu, kde jeho autorom v rovnakej kategórii udelila porota tretie miesto spolu s Francúzskom. Za príspevok Waste Management in Priepasné - No Ambition without Motivation udelila porota 2. miesto v hlavnej súťaži, v kategórii článok od autorov vo veku 19 až 21 rokov, Natálii Mrázovej. Adriána Henčeková zaujala svojimi fotografiami na tému Slovakia: Deaf Ear a obsadila 3. miesto v hlavnej súťaži, v kategórii fotografia určenej mladým 11 až 14-ročným fotoreportérom. Henčeková obsadila so svojim fotografickým projektom aj 2. miesto v súťažnej sekcii venovanej kampani Menej odpadu, taktiež v kategórii venovanej fotografiám od 11- až 14-ročných autorov.
Práce hodnotila porota zložená zo zástupcov UNESCO, Európskej agentúry životného prostredia (EEA), Medzinárodného inštitútu pre priemysel environmentálnej ekonomiky (IIIEE), National Geographic, Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (FEE) a v súťažnej sekcii ku kampani Menej odpadu aj z predstaviteľov Nadácie spoločnosti Wrigley.
Do súťaže Mladých reportérov pre životné prostredie sa mohli hlásiť žiaci a študenti vo veku 11 až 21 rokov, ktorí informujú o environmentálnom probléme v oblasti, kde bývajú, formou článku, fotografie alebo videa. Súťažiť mohli ako jednotlivci alebo tímy. Víťazné práce z národnej úrovne následne postúpili do medzinárodného kola. Hlavná súťaž bola rozdelená na kategórie: článok, fotografia a video a v rovnakých kategóriách sa súťažilo aj sekcii venovanej kampani Menej odpadu (Litter Less Campaign). Každá z kategórií bola rozdelená na príspevky podľa veku autorov, od 11 do 14 rokov, od 15 do 18 rokov a od 19 do 21 rokov. Z celkového počtu 120 príspevkov v medzinárodnom kole súťaže, 22 bolo ocenených v hlavnej súťaži (YRE International Competition) a 25 v súťaži zameranej na tému minimalizácie odpadu (Litter Less Campaign Competition). Mladí reportéri pre životné prostredie (Young Reporters for the Environment, YRE) je vzdelávací certifikačný program medzinárodnej Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (Foundation for Environmental education - FEE), určený študentom stredných škôl. Do programu je zapojených vyše 13-tisíc študentov z 25 krajín sveta, medzi nimi aj zo Slovenskej republiky. Viac o Mladých reportéroch na Slovensku možno nájsť na ich webstránke http://www.mladireporteri.sk.

 

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA

„ Pretože bez toho, aby som šiel do podrobností, tento druh rakoviny spôsobuje ľudský papilomavírus, ktorý sa vám dostane do tela prostredníctvom orálneho sexu. Je to pohlavne prenosná choroba, ktorá spôsobuje rakovinu. A keď už ju máte, orálny sex je tiež ten najlepší liek."
Michael Douglas

"Je naozaj atraktívne sledovať unášané kmene stromov."
Blanka Dóková, TA 3

"Dve alebo tri whisky? Vy si myslíte, že to je niečo zlé?"
Peter Muránsky z KDH


“ Redaktor počas živého vstupu položil na zem kameň s tým, že bude sledovať ako stúpa voda. Kvôli náhlemu prívalu vody, ktorý mohol zaliať techniku, však chvíľu na to štáb dostal pokyn presunúť sa. V zmätku z obrovskej masy vody redaktor presunul aj kameň, aby ho neskôr mohli snímať z rovnakej vzdialenosti. Bol v rovnakej hĺbke ako predtým."
Tatiana Tóthová, vedúca PR TV Markíza

" Hlina zavri hubu, hovoríš od veci."
Igor Matovič

ÚV SR: Plus 7 dní o aute manželky predsedu vlády klame od A po Z

ÚV SR: Plus 7 dní o aute manželky
 
predsedu vlády klame od A po Z

Týždenník Plus 7 dní opäť preukázal, že pri úpornej snahe o škandalizáciu osoby predsedu vlády si nie je schopný dať ani len elementárnu námahu overiť si nezmysly, ktoré uverejňuje. A tak sa stáva, že svojich čitateľov klame; nehovoriac o tom, že sa neštíti uverejňovať lži o rodinných príslušníkoch predsedu vlády, ktorí nezastávajú žiadnu ústavnú či verejnú funkciu.
V ostatnom vydaní týždenník v článku Ficová v superaute podrobne opísal, v akom luxusnom terénnom vozidle sa vozí manželka predsedu vlády. Problém je v tom, že ani jeden z údajov, ktorý týždenník uviedol o údajnom aute manželky premiéra, sa nezakladá na pravde. Týždenník totiž opísal automobil, ktorý manželka premiéra ani nevlastní, ani ho nevyužíva. Auto manželky predsedu vlády určite nemá motor s objemom 5 litrov (cm3) - ako píše týždenník, ale 2993 cm3; nemá 8-valcový benzínový, ale 6-valcový naftový motor; nemá výkon "neuveriteľných 510 koní" (PS) - ako píše týždenník, ale 256 PS - teda polovicu z uvádzanej hodnoty; nemá spotrebu okolo 20 l na 100 km, ako týždenník uvádza, ale 8,8 l - teda menej ako polovicu; neprekoná rýchlosť 220 km/h; z 0 na 100 km/h nezrýchli za 6 sekúnd a jeho cena je zásadne nižšia, ako denník uvádza. Jednou vetou: týždenník o údajnom automobile manželky predsedu vlády uviedol samé lži od A po Z.
Z uvedeného vyplýva, že aj hodnotenie motoristického novinára, ktorým chcel týždenník dokresliť obraz luxusu, ktorý údajne užíva manželka predsedu vlády, je hrubo zavádzajúce, pretože sa nevzťahuje na automobil, ktorý manželka premiéra reálne využíva.
Predseda vlády SR je zvyknutý na to, že týždenník Plus 7 dní pravidelne uverejňuje skresľujúce, zavádzajúce a lživé informácie o jeho osobe. Nebude však tolerovať, ak sa týždenník neštíti uverejňovať evidentné a hrubé lži o jeho rodinných príslušníkoch. Z tohto dôvodu posiela vydavateľovi týždenníka žiadosť o uverejnenie opravy nepravdivých údajov v zmysle tlačového zákona.

TASR informoval riaditeľ Tlačového a informačného oddelenia Úradu vlády SR Erik Tomáš.


MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

 


Severokórejská štátna televízia začala naživo vysielať prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Oznámila to dnes juhokórejská agentúra Jonhap.
      Vysielanie Kórejskej ústrednej televízie (KCTV) je možné sledovať cez jej nový facebookový účet www.facebook.com/KoreanCentralTV. Ide o oficiálne medzinárodné konto pre fanúšikov stanice, ktoré zverejňuje všetky informácie v angličtine.
      Na stránke sa nachádzajú početné materiály propagandistického charakteru, zdôrazňujúce pozitívne stránky severokórejského komunistického režimu, vrátane fotografií a videozáznamov lídra KĽDR Kim Čong-ila.
      Stanicu je v súčasnosti možné sledovať aj z územia Južnej Kórey, tamojšia polícia však už požiadala o povolenie na jeho zablokovanie s ohľadom na národné záujmy. Soul dlhodobo blokuje internetové stránky severokórejských médií, aby zabránil prípadným snahám Pchjongjangu o destabilizáciu krajiny.
      Podľa analytikov je spustenie živého vysielania KCTV ďalším krokom v šírení severokórejskej štátnej propagandy do zahraničia prostredníctvom internetu. Televízia má už od roku 2011 na Facebooku účet vo francúzštine a v ostatných mesiacoch začala prevádzkovať aj kontá v nemčine a kórejčine.

 

Copyright © TASR 2013

6. 6. 2013

RTVS NEWS

RTVS NEWS

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) prispôsobila svoje vysielanie mimoriadnej povodňovej situácii. Od včerajšieho popoludnia RTVS do vysielania zaradila mimoriadne povodňové spravodajstvo, ktoré bude vysielať až do ukončenia mimoriadnej situácie na rieke Dunaj.

Hlavná spravodajská relácia Správy RTVS bude dnes výnimočne vysielaná priamo z nábrežia Dunaja v Bratislave, kde sa očakáva kulminácia rieky. Reportéri RTVS monitorujú situáciu na celom toku Dunaja a jeho prítokov.
Vysielaciu štruktúru upravilo aj Rádio Slovensko a jeho hlavnou témou bude 24 hodín denne až do odvolania mimoriadnej situácie povodňové spravodajstvo. V spolupráci s Českou televíziou a Českým rozhlasom, ako aj s korešpondentmi v zahraničí, RTVS podrobne informuje aj o povodňovej situácii v okolitých krajinách.
Správy RTVS z regiónov, ktorých pravidelný vysielací čas je 17:30 na Dvojke, budú mimoriadne vysielať dnes a aj v piatok z Bratislavy, keďže hlavné mesto zasiahli povodne najviac.

TASR NEWS

TASR NEWS
 


Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) prevzala webový projekt Útulkovo.sk. "Cieľom tohto unikátneho projektu je podporiť a zjednodušiť komunikáciu medzi útulkami, ktoré sa starajú o opustené zvieratá, a ich potenciálnymi adoptívnymi rodičmi," uviedol generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník. Zároveň zdôraznil, že portál Útulkovo.sk doplní portfólio portálov pod značkou spravodajského webu Teraz.sk.
"S návštevnosťou prevyšujúcou 320.000 reálnych užívateľov mesačne máme reálnu možnosť pomôcť nielen psom a mačkám v útulkoch nájsť si nový domov, ale aj vytvoriť navštevovanú platformu pre milovníkov zvierat," dodal J. Rezník.
Ľudia pracujúci v útulkoch a karanténnych staniciach sa starajú o zvieratá, často popri tom vykonávajú aj iné zamestnanie, pretože vo väčšine prípadov ide o dobrovoľníkov. Ich možnosti informovať o zvieratách, ktoré zostali bez domova, sú do istej miery limitované a TASR im chce prostredníctvom tohto projektu podať pomocnú ruku.
"Portál Útulkovo.sk vybudovala a rozbehla skupina nadšencov, TASR mu spojením s Teraz.sk dá priestor a vyššiu návštevnosť. Zároveň je to projekt, ktorý ešte viac posilní verejnoprávne postavenie tlačovej agentúry, ktorá chce prinášať čo najviac verejnoprospešných služieb," uviedol J. Rezník.
Cieľom Útulkova je priniesť informácie, vrátane fotografií čo najväčšieho počtu zvierat, ktoré sú v útulkoch či karanténnych staniciach a sú určené na adopciu. "Útulkovo dostane marketingovú podporu na spravodajskom portáli Teraz.sk, na magazíne Webmagazin.sk a na portáli združujúcom žiakov, študentov a učiteľov Skolskyservis.sk. Okrem toho využijeme na jeho podporu aj sociálne siete," informoval generálny riaditeľ TASR.


Plus jeden deň klame o splnení sľubu premiéra pani Jane z Modrého z neba

Plus jeden deň klame o splnení sľubu
premiéra pani Jane z Modrého z neba
Denník Plus jeden deň sa dnes dopustil hrubého profesionálneho zlyhania. Informácia uvedená v hlavnom titulku na titulnej strane denníka v znení "Chorá Janka sa sľúbenej pomoci od premiéra nedočkala", týkajúca sa pomoci, ktorú predseda vlády R. Fico sľúbil pani Jane Poláškovej a jej rodine, nie je totiž ničí iným ako nehoráznym zavádzaním a klamstvom.
      Skutočnosť je totiž taká, že predseda vlády SR svoj sľub z relácie Modré z neba splnil. Tak, ako v relácii sľúbil, nechal preveriť, či pani Jana dostáva všetky sociálne dávky, na ktoré má nárok. Keďže Ústredie práce ho informovalo, že pani Jana dostáva od štátu všetky dávky, ktoré dostávať má, prekvapila ho informácia, že o tomto samotná pani Jana nebola informovaná.
      Mohlo to však vzniknúť tým, že v čase, keď ju navštívili dvaja sociálni úradníci priamo doma, bola na liečení. Preto predseda vlády okamžite vyzval príslušný úrad, aby ju kontaktoval, čo sa aj stalo.
      Podľa našich informácií prijala výsledky preverovania s uspokojením a zároveň ešte požiadala o vybavenie preukazov pre ZŤP, ktoré budú v dohľadnom čase vydané. Predseda vlády sa zároveň potešil správe, že pani Jane sa podarilo zamestnať sa na dohodu v jednom z obchodných reťazcov.
      Čo sa týka finančnej podpory potrebnej na doštudovanie jedného zo synov pani Jany - tieto náklady, prerátané pani Janou a dramaturgiou relácie, boli jednou z položiek sumy, ktorú jej predseda vlády venoval.
      Na základe uvedeného očakávame, že denník Plus jeden deň v záujme čo najpravdivejšieho informovania svojich čitateľov v jednom z nasledujúcich vydaní na rovnako viditeľnom mieste uvedie svoje dnešné hrubo zavádzajúce informácie na pravú mieru.

      TASR informoval riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Erik Tomáš.
Vypni telku, zapni seba!

Vypni telku, zapni seba!

Do 13. ročníka týždňovej kampane zameranej na aktívne prežívanie voľného času s názvom Vypni telku, zapni seba! Sa zapojilo približne 8 000 oficiálne zaregistrovaných účastníkov. Ako informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska, bez pozerania televízie, hrania počítačových hier a zábavy na internete sa minulý týždeň zaobišli mladí zo 143 obcí. Organizátorom kampane bola detská organizácia eRko. Týždňové alebo viacdňové voľnočasové programy pre deti organizovalo spolu viac ako 1 000 dobrovoľníkov.
eRko poskytlo na web-stránke dobrovoľníkom a sympatizantom kampane materiály pre rodiny a skupiny mladších i starších detí s námetmi na tvorivé popoludnia, hry, súťaže, rozvíjanie talentov a oslavu Medzinárodného dňa detí. Motívom 13. ročníka kampane bolo heslo Objav poklad!. Dobrovoľníci predstavili deťom na začiatku týždňa tzv. „pokladomat“ – motivačný predmet, ktorý si sami vyrobili a prostredníctvom ktorého objavovali s deťmi témy jednotlivých dní. Napríklad na základnej škole Angely Merici v Trnave si deti vytiahli z „pokladomatu“ cukríky, ktoré počas dňa štedrosti rozdávali iným deťom spolu s myšlienkou o dávaní.
Animátori eRka, ktorí sa svojim skupinkám detí venujú pravidelne počas celého školského roka, obmedzili svoju prítomnosť na sociálnych sieťach pod heslom Vypni Facebook, zapni seba! Voľný čas venovali príprave každodenných aktivít a samotným deťom.

 

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

 

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Francúzske noviny Le Monde uviedli, že ich reportéri presvedčili sýrskych lekárov, aby im odovzdali vzorky krvi, moču a vlasov chorých povstaleckých bojovníkov tým, že im sľúbili podrobiť ich toxikologickej analýze.
      Reportéri vzorky odovzdali francúzskej vláde, ktorá v utorok oznámila, že v nich zistila stopy nervového plynu sarín. Ide o prvý hmatateľný dôkaz, že sýrska vláda používa chemické zbrane, napísala agentúra Associated Press.
      Podľa včerajšieho vydania denníka Le Monde, sýrski lekári nejaký čas starostlivo odoberali vzorky chorým povstalcov v nádeji, že sa im ich podarí tajne dopraviť do zahraničia na analýzu. Reportérom Le Monde trvalo asi mesiac, kým ich dostali von zo Sýrie, uviedli noviny.


Bývalá riaditeľka vydavateľstva News International Rebekah Brooksová dnes pred súdom v Londýne vyhlásila, že sa cíti nevinná v piatich obvineniach spojených s prenikaním do mobilných telefónov, podplácaním verejných činiteľov a bránením výkonu spravodlivosti.

Bývalá šéfredaktorka bulvárnych denníkov Sun a News of the World, ktoré obe patria do mediálnej skupiny Ruperta Murdocha, sa pred súdom objavila spoločne s ďalšími členmi spoločnosti News International.
V roku 2011 vypukol okolo tohto denníka škandál v súvislosti s nezákonnými novinárskymi praktikami, ktorý viedol k zrušeniu News of the World. Brooksová bola v čase nelegálnych praktík jeho šéfredaktorkou, uvádza agentúra DPA.
Dôkazy počas verejného vyšetrovania poskytli celebrity aj politici, okrem iných aj bývalý britský premiér Gordon Brown či herec Hugh Grant.Copyright © TASR 2013

Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness


5. 6. 2013

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSAnglický herec David Suchet nakrúca svoj posledný film o detektívovi Herculovi Poirotovi. Snímka s názvom Dead Man's Folly je poslednou z pätice, ku ktorej sa zaviazal v roku 2011. Šesťdesiatsedemročný rodák z Londýna pritom úlohu bystrého belgického detektíva z románov a poviedok Agathy Christie získal v roku 1987. Prvý príbeh, v ktorom ho stvárnil, s názvom Dobrodružstvo kuchárky z Claphamu sa na televíznych obrazovkách v premiére objavil v januári 1989. V doterajších 12 sezónach sa ako Poirot predstavil v celkovo 65 filmoch. V rámci poslednej, trinástej sezóny uvidia diváci a diváčky aj snímky Elephants Can Remember, The Big Four, The Labours of Hercules a Curtain: Poirot's Last Case. Na slovenskom trhu sú knižné predlohy filmov známe ako Hra na vraždu, Sloni mají paměť, Velká čtyřka, Herkulove úlohy a Opona: Poirotov posledný prípad.
"Rolu Poirota si zopakujem veľmi rád. Mojou celoživotnou ambíciou bolo dokončiť sériu týchto úžasných diel," vyjadril sa Suchet po podpise zmluvy na posledných päť filmov v roku 2011. "Poirot je výnimočná a zároveň nesmierne komplikovaná postava a vždy som ho rád hral. Je rozvážny, oceňuje eleganciu a precíznosť, ale niekedy ma pri hraní privádza do šialenstva, keďže je taký márnivý a pedantný! Napriek všetkým jeho chybám je jednou z najchápavejších postáv v literatúre," dodal. Televízia ITV, ktorá filmy vysiela, vtedy divákom a diváčkam sľúbila "veľmi dramatický a mimoriadne emocionálny" záver.


©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Hore - dole

Hore - dole

Nový sitcom Petra Marcina Hlavne, že sa máme radi...mal minulý týždeň podiel 5,2 %. Včera bol podiel nižší  5,0% a sledovalo ho o 5 tisíc divákov menej- 109 tisíc divákov starších ako 12 rokov .

Zábavná relácia Nikto nie je dokonalý včera získkla veľa divákov, presne 51 tisíc. Reláciu sledovalo 298 tisíc divákov starších ako 12 rokov s podielom 13,30%.

4. 6. 2013

MARKÍZA NEWS

MARKÍZA NEWSVideo on-demand (VOD) služba VOYO.sk opäť potvrdzuje svoju líderskú pozíciu, keď ako prvé médium na Slovensku prináša pre svojich predplatiteľov dva špičkové zahraničné seriály ešte pred ich uvedením na televíznej obrazovke:
House of Cards – dramatický politický seriál v hlavnej úlohe s Kevinom Spaceym uvádza VOYO len pár týždňov po jeho premiére v USA, navyše s plnohodnotným profesionálnym slovenským dabingom. Seriál pochádza z produkcie amerického streamovacieho webu Netflix, ide o doteraz najnákladnejší seriálový projekt, ktorý vznikol primárne pre potreby internetového diváka.
Last Resort (Honba na ponorku) – akčný seriál z vojenského prostredia, ktorý je taktiež prístupný na VOYO ešte pred TV premiérou v celej svojej dĺžke a s kvalitným slovenským dabingom.
Seriály sú predplatiteľom sprístupňované po celých sériách, nie iba po jednotlivých dieloch, takže je iba na ich rozhodnutí čo, kedy a kde chcú pozerať. Samozrejmosťou je ich dostupnosť aj pre užívateľov čoraz širšieho počtu smart televízorov Panasonic a LG, ako aj mobilných zariadení najnovšej generácie bežiacich na platforme iOS.
V príprave je sprístupnenie služby pre operačný systém Android, zatiaľ si jeho užívatelia môžu prehrávať obsah VOYO.sk cez vstavaný webový prehliadač (platí pre novšie zariadenia bežiace na Androide). „Dúfam, že tento pioniersky počin naši predplatitelia ocenia. Samozrejme, neostaneme len pri dvoch „Hot from US“ tituloch, ale máme v rukáve ešte ďalšie esá, ktoré nebudeme nateraz prezrádzať. Okrem nich na VOYO.sk pravidelne dopĺňame aj tituly ako Lost Girl (Stratená duša) alebo Drop Dead Diva (Môj nový tučný život) či Hawthorne (Tlkot srdca),“ povedal šéf VOYO.sk Peter Šturdík.
VOYO.sk umožňuje v rámci jednoduchého mesačného paušálu vo výške 5,99 eur s DPH sledovanie kompletného obsahu bez akéhokoľvek obmedzenia. Ďalšími atraktívnymi zložkami VOYO.sk sú dokumenty, neustále sa rozširujúca ponuka pre deti a priame prenosy z tých najlepších športových podujatí. K dispozícii sú tiež prémiové filmové tituly za jednorazový poplatok.
Predplatitelia VOYO.sk majú aj exkluzívny prístup k TV archívom staníc Markíza, Doma, Dajto a FOOOR, ako aj k ich vybraným live streamom v SD a HQ kvalite. Súčasťou predplatného je tiež neobmedzené vysielanie športového kanálu Nova Sport.

SLOVAK MEDIA LAW NEWS

SLOVAK MEDIA LAW
NEWS
Nezávislí poslanci NR SR dnes neuspeli s novelou zákona o koncesionárskych poplatkoch, ktorá mala znížiť administratívu pre osoby, ktoré vlastnia niekoľko odberných miest, dôchodcov a pre firmy, u ktorých dochádza k znižovaniu počtu zamestnancov, a tým aj platieb.
"Momentálne je zákon nastavený tak, že všetky osoby, či už fyzické, alebo právnické, majú povinnosť nielen oznamovať zmenu skutočnosti, ale ju aj preukazovať. Myslíme si, že je to zbytočné zaťažovanie občanov a firiem a prichádzame s návrhom, že by povinnosť bola len oznamovacia. Všetky ďalšie údaje, ktoré slúžia na preukázanie, majú totiž k dispozícii štátne orgány," vysvetlil Daniel Krajcer (nezaradený). Zároveň zdôraznil, že vláda, ktorej bol on členom, presadila úplné zrušenie koncesionárskych poplatkov a znovu ich zaviedol kabinet Roberta Fica (Smer-SD).

Copyright © TASR 2013

Art Film Fest News

Art Film Fest  News

 


Tie najlepšie diela kinematografie starého kontinentu, ktoré majú na konte prestížne trofeje zo zahraničných festivalov, aj domácu novinku prinesie opäť v exkluzívnej premiére slovenskému publiku blížiaci sa Art Film Fest, ktorý sa uskutoční od 21. do 26. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne. Sekcia Európske zákutia patrí už tradične k divácky najpopulárnejším.
„Prvým spoločným znakom tohtoročného výberu filmov je, že ide o absolútne novinky, uvedené na svetových festivaloch v priebehu prvých piatich mesiacov tohto roku. A navyše, viaceré z nich získali nielen rešpektované renomé, ale aj rozvírili búrlivé polemiky. Rovnako je možné odčítať, že za ich vznikom stoja výrazní, momentálne možno najvýraznejší tvorcovia európskej kinematografickej scény,“ povedal riaditeľ Art Film Festu a zostavovateľ sekcie Peter Nágel.
Minulý rok uviedol Art Film Fest exkluzívne po Cannes prvú časť trilógie Raj/Paradies svetovo uznávaného kontroverzného rakúskeho režiséra Ulricha Seidla. Teraz premietne ostatné dve časti s podtitulmi Viera/Glaube a Nádej/Hoffnung.
Hrdinkou druhej časti, ktorá je o hľadaní tej „pravej“ lásky, je žena, ktorá vyznáva absolútnu lásku k Ježišovi. Jej neochvejná viera sa však postupne prevracia naruby, z čoho obviní a potrestá svojho jediného „milenca“, visiaceho na kríži na steny jej izby. Na festivale v Benátkach získal film Zvláštnu cenu poroty a cenu CinemAvvenire za najlepší film v súťaži.
V poslednej časti „rajského“ triptychu o troch ženách a ich túžbe po šťastí zas Seidl konfrontuje hlboko zakorenenú ľudskú túžbu po láske a zaopatrení s neúprosnou realitou. Film sa uchádzal o Zlatého medveďa v hlavnej súťaži Berlinale 2013.
Vo výbere najlepších európskych titulov nebude chýbať ani víťazný film z posledného Berlinale - rumunská rodinná dráma Pozícia dieťaťa/Pozitia Copilului. Príbeh muža, ktorý zrazí a usmrtí dieťa, je mrazivým a neúprosným svedectvom pokrivenej morálky tzv. rumunskej spoločenskej elity. Režisér Calin Peter Netzer vykreslil podobu matky, ktorá, preniknutá sebeckou láskou, je schopná urobiť čokoľvek a zaplatiť komukoľvek pre záchranu syna pred žalárom.
S dvoma Striebornými medveďmi z Berlinale prichádza na Art Film Fest snímka Epizóda zo života zberača železa/Epizoda u životu berača željeza. Známy bosniansky režisér Danis Tanović ponúka mrazivý záznam zo života chudobnej rómskej rodiny, ktorá nemá peniaze na to, aby zachránila matku, ktorá v sebe nosí mŕtve dieťa. „Vojna síce skončila, ale vlastne neskončila nikdy. Nemáme žiadnu stratégiu, kam by sa spoločnosť mala orientovať. Vidím, že sa pomaly, ale isto, rozpadávajú základné veci,“ povedal režisér. Film získal na Berlinale Veľkú cenu poroty a ocenenie za najlepší herecký výkon pre Nazifa Mujića, ako aj Zvláštne uznanie Ekumenickej poroty.
Po niekoľkoročnej absencii sa do výberu sekcie Európske zákutia dostala aj domáca novinka. Česko-slovenský Ako nikdy/Jako nikdy známeho režiséra Zdeněka Tyca je komorne ladeným príbehom, v ktorom sa stretávajú tri kľúčové postavy – jeden muž a dve ženy, ktoré vedú márny boj so smrťou, so sebou samými a súčasne medzi sebou, čo prináša každému z nich určité očistenie.
„V sekcii predstavujeme filmy, z ktorých viaceré ešte len čakajú na svoju premiéru v domovskej krajine, ale keďže sa o nich už vie, práve festivalové uvedenie je také očakávané a predpokladám, že aj u nás vzbudia vybrané tituly živú diskusiu. Majú totiž veľmi silnú a osobitú autorskú umeleckú výpoveď, často zacielenú na ľudské a spoločenské javy, ktoré idú takpovediac pod kožu,“ dodal Nágel.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Rusko začalo včera druhý pokus o usvedčenie podozrivých z vraždy prominentnej kritičky Kremľa Anny Politkovskej v prípravnom konaní, jej rodina je však skeptická. Informovala o tom agentúra Reuters.
Politkovskú zavraždili pred viac ako šiestimi rokmi v predsieni jej moskovského bytu. Z vraždy obvinili Rustama Machmudova, jeho dvoch bratov a dvoch ďalších ľudí, vrátane Machmudovho strýka. Pred súdom stoja druhýkrát.
Moskovská porota v roku 2009 prepustila troch z piatich podozrivých na slobodu, ale najvyšší súd rozhodnutie zamietol a vrátil prípad prokuratúre na trestné stíhanie.
Vražda Anny Politkovskej vyvolala medzinárodné rozhorčenie a znepokojila ľudskoprávne organizácie v Rusku. Stala sa symbolom pokusov o potláčanie disentu v čase vlády prezidenta Vladimira Putina, ktorý na tento post nastúpil v roku 2000.
Politkovská bola známou novinárkou. Odhaľovala korupciu v celej krajine a písala o porušovaní ľudských práv v Čečensku a na Severnom Kaukaze, kde Moskva viedla od rozpadu Sovietskeho zväzu dve vojny proti separatistom. Priamo kritizovala Putina, ktorý vyslal vojakov do Čečenska v roku 1999, keď bol ruským premiérom. Putin jej vraždu odsúdil a vyhlásil, že Politkovskej smrť poškodila Rusko viac ako jej písanie.
Právna zástupkyňa Politkovskej rodiny pochybuje, že sa podarí odhaliť osobu, ktorá vraždu nariadila.
"Prípad bude úplne vyriešený až vtedy, keď sa osoba, ktorá to nariadila, bude nájdená, jej meno odhalené, keď bude obvinená a jej vinu uzná súd," povedala právna zástupkyňa. "Nie je šanca, že to meno....zaznie na tomto súde".


Copyright © TASR 2013

Rebríčku seriálov s najlepšími scenármi v dejinách podľa asociácií amerických scenáristov vládnu Sopranovci (1999 - 2007). Rebríček, ktorý vytvorili na základe májového hlasovania členov asociácií amerických scenáristov z východného a západného pobrežia (Writer Guild of America East a Writer Guild of America West, WGAE a WGAW), zverejnili v nedeľu.
Druhú priečku obsadila Show Jerryho Seinfelda (1990 - 1998), na trojke je Pásmo súmraku (1959 - 1964), štvorka patrí seriálu All in the Family (1971 - 1979) a prvú päťku uzatvára legendárny M*A*S*H (1972 - 1983). Takmer polovicu zo 101 seriálov v zozname pritom vysielali v uplynulom desaťročí, poznamenal Paul Brownfield v predslove k rebríčku na webstránke wga.org. "Nie je to náhoda, toto obdobie poznačil výrazný nárast pôvodnej televíznej tvorby," vysvetlil ďalej s tým, že scenáristi zároveň dostali väčší priestor na skúmanie súvislostí vo svetoch, ktoré vytvorili. V prvej desiatke je však len jediný seriál, ktorý ešte stále vysielajú - Mad Men (2007) na sedmičke.
V rebríčku sú napríklad aj Breaking Bad (2008) na trinástke, Štúdio 30 Rock (2006 - 2013) na 21. priečke, Hra o tróny (2011) na štyridsiatke, Panstvu Downton (2010) patrí 43. pozícia a Homeland (2011) je na štyridsať osmičke.


Desať seriálov s najlepšími scenármi podľa WGAE a WGAW:

1. Sopranovci (1999 - 2007)

2. Show Jerryho Seinfelda (1990 - 1998)

3. Pásmo súmraku (1959 - 1964)

4. All in the Family (1971 - 1979)

5. M*A*S*H (1972 - 1983)

6. The Mary Tyler Moore Show (1970 - 1977)

7. Mad Men (2007)

8. Na zdravie (1982 - 1993)

9. The Wire (2002 - 2008)

10. Západné krídlo (1999 - 2006)

© 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

TO JE MARKÍZA !

TO JE MARKÍZA !
 

TASR NEWS

TASR NEWS
 
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky Teraz.sk rekordne rástol aj v máji. Podľa štatistík AIM ho počas uplynulého mesiaca navštívilo 323.562 reálnych užívateľov, čo je o viac ako 53.000 reálnych užívateľov viac ako v apríli 2013. Jeden z najmladších spravodajských webov tak už po 15 mesiacoch prevádzky prekonal 300-tisícovú hranicu.
"Verejne auditovaná návštevnosť nášho portálu Teraz.sk ukázala, že za 15 mesiacov sme vybudovali silný spravodajský web," zdôraznil generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník a dodal, že v návštevnosti nie sú započítané čísla z mobilných aplikácií Teraz.sk, ktoré má stiahnutých viac ako 35.000 užívateľov.
V apríli rástli aj ďalšie projekty TASR – portál Webmagazin.sk a Školský servis.sk. Webmagazín podľa štatistík AIM Monitora zaznamenal 98.573 návštevníkov a Školský servis 56.561 návštevníkov. Oba projekty oproti minulému mesiacu podrástli viac ako o tretinu.
Spravodajský portál TASR www.teraz.sk ponúka denne viac ako 100 správ z domova, regiónov, zahraničia, kultúry, ekonomiky, športu a zdravia. Spravodajstvo je doplnené aj o informácie o najnovších knihách a špeciálne sa portál venuje aj 1150. výročiu príchodu Cyrila a Metoda na Slovensko. Na portáli Teraz.sk nájdu čitatelia aj najzaujímavejšie fotogalérie z produkcie TASR a svetových tlačových agentúr a mnohé správy sú ilustrované aj aktuálnymi videami.
TASR ako technologický líder na našom agentúrnom trhu pripravila aj mobilné aplikácie pre iOS a mobilné zariadenia so systémom Android.


Pokuty naše každodenné

Pokuty naše každodenné

Zasadnutie Rady pre vysielanie a retransmisiu, avizované v dnešnom prehľade udalostí, sa nekoná z organizačno-technických dôvodov. Na svojom zasadnutí nedosiahla potrebný počet, najmenej sedem jej členov, aby bola uznášaniaschopná. Zasadnutie RVR sa uskutoční 12. júna 2013 o 9:30.

Započítali aj Fera ?

Započítali aj Fera ?
 

 
Miesto činu , Tango pre Borowskeho , Jednotka, 03.06.2013 –
 
 Sledovanosť 2,7 share 5,5 %

TOP OF THE POPS

TOP OF THE POPS


1. Búrlivé víno – Markíza ; 2. NAJLEPŠIE POČASIE- TV JOJ ; 3. Modré z neba – Markíza ;4. Televízne noviny – Markíza ; 5. NOVINY TV JOJ- TV JOJ ; 6. Šport- TV JOJ ; 7. SUPERSTAR GRAND FINÁLE – Markíza ; 8. Počasie – Markíza ; 9. Športové noviny – Markíza ; 10. Keno 10 – Markíza ; 11. Krajina záchranárov- TV JOJ ; 12. KRIMI – TV JOJ ; 13. Superstar - živý vstup – Markíza ; 14. Kuriér 3- TV JOJ ; 15. Panelák – Žrebovanie- TV JOJ ; 16. Riskuj s Wau- TV JOJ

3. 6. 2013

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Predstavitelia Britskej vysielacej spoločnosti (BBC) oznámili, že anglický herec Matt Smith odchádza zo seriálu Pán času (2005), známeho aj pod názvom Doctor Who, v ktorom od roku 2010 stvárňoval jedenásteho Doktora. Tridsaťročný herec sa ešte objaví v špeciáli k 50. výročiu seriálu, ktorého vysielanie je naplánované na 23. novembra, a následne sa vo vianočnom špeciáli zregeneruje do nového tela.
"Pán času bola pre mňa tá najúžasnejšia skúsenosť, a to predovšetkým vďaka ostatným hercom, štábu a fanúšikom seriálu. Som veľmi vďačný celému štábu a hercom, ktorí každý deň tvrdo pracovali, aby priniesli Pána času divákom. Mnohí z nich sa stali mojimi dobrými priateľmi a som neuveriteľne hrdý na to, čo sme za tie štyri roky spolu dosiahli. Ďakujem vám všetkým, že ste podporovali moju 11. inkarnáciu Pána času. Bolo pre mňa cťou byť súčasťou tohto úžasného seriálu," uviedol Smith, ktorý ako vôbec prvý predstaviteľ Doktora získal za túto úlohu nomináciu na cenu BAFTA.
Hlavnou postavou seriálu Pán času je excentrický humanoidný mimozemšťan, ktorý si hovorí Doktor a cestuje priestorom i časom v lodi zvanej TARDIS. Tá zvonku vyzerá ako stará modrá policajná búdka, ale vnútri je obrovská. Na cestách sa k nemu často pridávajú rôzni ľudia alebo ďalší mimozemšťania a spoločne zachraňujú Zem i vesmír. Seriál vysielali najprv v rokoch 1963 až 1989, no celosvetový fenomén sa z neho stal až po štarte modernej verzie v roku 2005. Doktora hral vtedy už deviaty herec Christopher Eccleston. Zmeny hercov tvorcovia vysvetlili tým, že Doktor sa s každým úmrtím regeneruje do nového tela. Vďaka tomuto seriálu sa preslávil scenárista Steven Moffat, ktorý spolupracoval napríklad na scenári animovaného dobrodružného filmu Tintinove dobrodružstvá (2011) a postaral sa tiež o mimoriadne úspešné nové televízne spracovanie príbehov Sherlocka Holmesa s jednoduchým názvom Sherlock (2010). Svetoznámym sa tiež stal predstaviteľ 10. Doktora z rokov 2005 až 2010 David Tennant. Matt Smith bol Doktorom od piatej modernej série.

© 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.Poučenie

Poučenie

 

V dnesnych Spravach RTVS (31.5.2013) odznel prispevok pani redaktorky ..... o vysledku kontroly NKU pri stavbe pandemickeho pavilonu pri Malackach. V zavere sa zmienila o tom, ze coskoro vyprsi RESPIRACIA zariadeni.
Je smutne, ked redaktor, predpokladam s VS vzdelanim, si myli respiraciu s expiraciou. Ak mu robia cudzie slova problem, nech ich teda radsej nepouziva. Okrem toho nie som si ista, ci aj vyraz expiracia by bol vhodny, pretoze zariadeniam, podla kontextu, skor coskoro vyprsi zarucna lehota.

Májové blato – pre hospodára zlato.

Májové blato – pre hospodára zlatoJednotka horšie.
Dvojka horšie.
Spolu veľmi zle - 9,75 %.

Markíza  lepšie.
TV Doma horšie.
DAJTO  horšie.
FOOOR o chĺpok lepšie.

JOJ lepšie.
JOJ PLUS lepšie.
WAU lepšie.

TA 3 horšie. 

Jednotka - 8.02 % ;
Dvojka - 1.73 % ;
Markíza - 24,79% ;
TV DOMA - 5.82% ;
DAJTO- 3.05%
FOOOR- 0,96 %
TV JOJ – 19.40 % ;
JOJ PLUS- 4.16 % ;
WAU -0,91 % ;
TA 3 - 1.59 %

2. 6. 2013

Zomrela Jean Stapleton

Zomrela Jean Stapleton

Vo veku 90 rokov zomrela v piatok americká herečka Jean Stapleton, ktorá sa preslávila ako Edith Bunker v sitkome All in the Family (1971 - 1979). Stapleton skonala prirodzenou smrťou doma v New Yorku. Informoval o tom jej syn, režisér John Putch.
Jean Stapleton sa narodila 19. januára 1923 v New Yorku ako Jeanne Murray, pričom jej matka bola operná speváčka a otec podnikateľ. Neskôr sa rozhodla používať ako umelecké meno dievčenské meno svojej matky - Stapleton. Ako divadelná herečka debutovala v roku 1941 a v 50. a 60. rokoch účinkovala v množstve broadwayských predstavení. Preslávila sa však v spomínanom sitkome All in the Family, v ktorom stvárňovala manželku Archieho Bunkera v podaní Carrolla O'Connora. Za svoje výkony si vyslúžila tri ceny Grammy a dva Zlaté glóbusy. Neskôr účinkovala aj v spinoffe tohto seriálu s názvom Archie Bunker's Place (1979 - 1983). Okrem seriálov si zahrala aj vo filmoch ako napríklad Klute (1971), Sila lásky (1984), Michael (1996) alebo Láska cez internet (1998). Jej manželom bol od roku 1956 William Putch, ktorý zomrel v roku 1983. Mali spolu syna Johna a dcéru, herečku Pamelu.

© 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.