20. 4. 2024

Iveta prichádza na televízne obrazovky Markízy. Sobotné večery budú patriť československej popovej ikone

Iveta prichádza na televízne obrazovky Markízy. Sobotné večery budú patriť československej popovej ikone

Prvých šesť epizód série, ktorá mapuje dve dekády života a kariéry jednej z najslávnejších československých popových ikon, uvedie TV Markíza v exkluzívnej televíznej premiére počas troch sobotných večerov.


Televízia Markíza mimoriadne zaraďuje do vysielania životopisnú minisériu Iveta z dielne Voyo Originál. Prvých šesť epizód série, ktorá mapuje dve dekády života a kariéry jednej z najslávnejších československých popových ikon, uvedie v exkluzívnej televíznej premiére počas troch sobotných večerov, vždy v dvoch častiach za sebou so začiatkom o 20:30 hod., a to už od soboty 20. apríla 2024.

Už o pár dní uplynie presne desať rokov, odkedy nás navždy opustila československá spevácka legenda Iveta Bartošová. Zároveň by sa v rovnakom mesiaci dožila 58 rokov. Práve preto sa diváci a diváčky TV Markíza môžu tešiť na špeciálne uvedenie dvoch trojdielnych sérií úspešnej životopisnej minisérie Iveta. „Mimoriadnou televíznou premiérou jedného z našich najúspešnejších Voyo Originálov si chceme v prvom rade uctiť pamiatku nezabudnuteľnej speváckej legendy Ivety Bartošovej, ktorá sa nezmazateľne zapísala do histórie populárnej hudby a ktorej tvorba ovplyvnila životy mnohých Čechov a Slovákov,“ hovorí Silvia Majeská, programová riaditeľka skupiny Markíza.

Miniséria scenáristu a režiséra Michala Samira sleduje príbeh začiatku kariéry Ivety Bartošovej a jej vzťahu s hudobníkom Petrom Sepéšim v osemdesiatych rokoch 20. storočia. Ivetin (Anna Fialová) príbeh rozpovie od prvých speváckych krokov v rodných Beskydách, kedy spolu so svojou sestrou Ivanou (Eliška Křenková) začína navštevovať školský zbor, cez prelomové vystúpenie na festivale Mladá píseň v Jihlave, jej partnerstvo s Petrom Sepéšim (Vojtěch Vodochodský) a vznik kolosálneho hitu Knoflíky lásky. Zo dňa na deň sa z oboch spevákov stáva národom milovaný pár. Okrem exponovaného vzťahu so speváckym kolegom sa miniséria zameriava aj na Ivetin rodinný život, jej rodičov Svatavu a Karla hrajú Alena Mihulová a Miroslav Hanuš.

Popri výnimočnej televíznej premiére minisérie Iveta sa diváci a diváčky Markízy môžu tešiť aj na trojdielnu dokumentárnu sériu Málo mě znáš, ktorá zavŕši mimoriadne vysielanie v sobotu 4. mája 2024. Dokument, okrem mnohých výpovedí kolegov a priateľov Ivety Bartošovej, prinesie aj osobné spomienky Artura Štaidla na svoju mamičku a autentický pohľad na fungovanie československého šoubiznisu.

19. 4. 2024

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

                  

Americká vláda poskytla záruky v spojitosti s právami zakladateľa portálu WikiLeaks Juliana Assangea v prípade jeho vydania z Británie do USA. TASR informuje podľa utorkových správ agentúr DPA a Reuters.
USA zaručili, že Austrálčan Assange bude pod ochranou prvého dodatku ústavy - ktorý v USA zaisťuje slobodu prejavu -, na súde voči nemu nebudú predsudky z dôvodu jeho národnosti a nebude mu udelený trest smrti, píše AP.
Vrchný súd v Londýne v marci rozhodol, že Assange nemôže byť do USA vydaný bez konkrétnych záruk, pripomína Reuters. Spojeným štátom dal čas do 16. apríla na to, aby poskytli záruky týkajúce sa práv Assangea na základe prvého dodatku americkej ústavy.
Washington žiada o vydanie Assangea do USA za údajné sprisahanie po tom, ako zverejnil státisíce uniknutých tajných dokumentov týkajúcich sa aktivít Spojených štátov okolo vojen v Afganistane a Iraku.
Ďalšie vypočúvanie v spojitosti s Assangeovým vydaním je na londýnskom súde naplánované na 20. mája. Sudcovia tam majú posúdiť návrh USA i reakcie zo strany Assangeových právnikov. Tí však v minulosti v iných prípadoch záruky Spojených štátov kritizovali, píše Reuters.
Assangeova manželka Stella Assangeová záruky zo strany USA označila za očividne úskočné slová. USA podľa jej slov v spojitosti s prvým dodatkom neudelili žiadnu záruku a v prípade trestu smrti poskytli len štandardnú záruku. Americkú vládu vyzvala, aby zrušila stíhanie jej manžela.
Americký prezident Joe Biden minulú stredu (10. apríla) uviedol, že zrušenie trestného stíhania zvažuje. Reagoval tak na februárový návrh austrálskeho parlamentu, ktorý vyzval na ukončenie právnej ságy okolo tohto Austrálčana.
Assange sa proti vydaniu do USA bráni už viac než desať rokov. Sedem rokov strávil na veľvyslanectve Ekvádoru v Londýne, posledných päť rokov v prísne stráženom britskom väzení Belmarsh.


Americký streamovací gigant Netflix oznámil za 1. štvrťrok 2024 nárast zisku aj počtu predplatiteľov vďaka bohatej ponuke seriálov a filmov. TASR o tom informuje na základe správ AFP a RTTNews.
Celkový zisk spoločnosti za prvé tri mesiace 2024 sa zvýšil na 2,33 miliardy USD (2,18 miliardy eur) alebo 5,28 USD na akciu z 1,31 miliardy USD alebo 2,88 USD/akciu v rovnakom období vlani. Analytici v priemere očakávali, že spoločnosť zarobí 4,26 USD na akciu.
Tržby spoločnosti v 1. štvrťroku vzrástli o 14,8 % na 9,37 miliardy USD z 8,16 miliardy USD v minulom roku.
Netflix uviedol, že v uplynulom štvrťrok získal 9,3 milióna predplatiteľov, čím sa ich celkový počet zvýšil na 269,6 milióna osôb.
V aktuálnom štvrťroku predpokladá tržby 9,49 miliardy USD, zatiaľ čo analytici mu predpovedajú tržby v priemere 9,54 miliardy USD.
Platforma sociálnej siete X vo štvrtok uviedla, že bude spolupracovať s pakistanskou vládou, aby "pochopila jej obavy". Reaguje tak na informácie úradov, podľa ktorých bola sieť X v krajine zakázaná na dva mesiace z bezpečnostných dôvodov. TASR sa odvoláva na agentúru AFP.
Používatelia v Pakistane hlásili problémy s používaním siete X (predtým Twitter) od polovice februára. Tamojšia vláda sa k tomu dlho nevyjadrovala. Až v stredu (17.4.) pakistanské ministerstvo vnútra oficiálne potvrdilo, že vo februári zablokovalo prístup na túto sociálnu sieť pre obavy o národnú bezpečnosť. V ten istý deň najvyšší pakistanský súd nariadil vláde, aby prístup na sieť X do týždňa obnovila.
"Je veľmi vhodné spomenúť, že nedodržiavanie smerníc pakistanskej vlády zo strany Twitteru/X a neriešenie obáv týkajúcich sa zneužívania tejto platformy si vyžiadalo zavedenie zákazu," uviedla vláda v písomnom podaní na súd, do ktorého nahliadla agentúra Reuters.
Islamabad tvrdí, že so svojimi obavami priamo konfrontoval sociálnu sieť X, ktorá neprejavila ochotu o ich vyriešenie.
"Rozhodnutie zakázať Twitter/X v Pakistane bolo prijaté v záujme zachovania národnej bezpečnosti a udržania verejného poriadku," uviedlo pakistanské ministerstvo vnútra. Dodalo, že tento krok prijalo po zvážení dôverných správ od pakistanských spravodajských a bezpečnostných služieb.
Pakistanský rezort vnútra tvrdí, že "nepriateľské elementy pôsobiace na Twitteri/X majú nekalé úmysly vytvoriť prostredie chaosu a nestability s cieľom destabilizovať krajinu a uvrhnúť ju do určitej formy anarchie".

Copyright  © TASR 2024

 

 


Európska únia zriaďuje dočasnú pracovnú skupinu pre boj proti zahraničnému zasahovaniu do eurovolieb. Plán predstavil belgický premiér De Croo.
Krátko pred samitom český premiér Petr Fiala a De Croo informovali lídrov členských krajín i únijových inštitúcií o záveroch vyšetrovania ruských pokusov zasahovať do chodu Európskeho parlamentu a do volieb.
„Chceme veľmi často vyhodnocovať zaznamenané dezinformačné kampane, deliť sa s týmito informáciami s členskými štátmi a spolupracovať s národnými justičnými orgánmi na prijatí opatrení,“ uviedol De Croo.
Sľúbil tiež, že spoluprácu bude koordinovať Belgicko ako predsednícka krajina a začne fungovať okamžite, aby bola efektívna v čase júnových volieb do Európskeho parlamentu

Copyright  © ČTK 2024

 

Akékoľvek snahy ovládať kultúru sú prejavom nekultúrnosti

Akékoľvek snahy ovládať kultúru sú


 prejavom nekultúrnosti

Štát má vytvárať predpoklady a podmienky pre kultúru a nie ju politicky ovládať. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá v piatok prijala zástupcov kultúrnej obce, aby s nimi diskutovala o koaličných návrhoch legislatívnych úprav, ktoré sa výrazne dotknú oblasti kultúry a umenia.

"Kultúra patrí nám všetkým a akékoľvek snahy ju ovládnuť sú prejavom nekultúrnosti," zdôraznila hlava štátu aj vzhľadom na obavy, ktoré jej v prípade predkladaných politických návrhov tlmočili bývalý minister kultúry SR Marek Maďarič, rektorka Vysokej školy Výtvarných umení (VŠVU) Bohunka Koklesová, rektor Vysokej školy múzických umení (VŠMU) Martin Šmatlák a člen Činohry SND Martin Huba. Prezidentka takisto zdôraznila, že akékoľvek zásadné zmeny sa musia diať v kooperácii s tými, ktorých sa priamo dotýkajú.

Čaputová nevylúčila, že sa ešte stretne aj s predkladateľmi návrhov, aby s nimi diskutovala o argumentoch a dosahoch navrhovaných zmien. "Zo spôsobu, akým predkladatelia komunikujú túto politickú vôľu, je však zjavné, že sú rozhodnutí," skonštatovala.

Rektorka VŠVU Koklesová po stretnutí spresnila, že s hlavou štátu hovorili o aktuálnej téme legislatívnych zmien vo Fonde na podporu umenia a RTVS, dotkli sa aj oblasti pamiatkovej starostlivosti. Koalíciou predkladané návrhy pokladá spolu s kolegami za nesystémové a účelové kroky, ktoré môžu ohroziť samotnú kultúru a umenie na Slovensku. "Návrhy vytvárajú priestor na to, aby politický a ideologický názor formoval kultúrny obsah," varoval rektor VŠMU a bývalý šéf Audiovizuálneho fondu Šmatlák.

V prípade zmien, ktoré sa týkajú verejnoprávnych umeleckých fondov, spochybnil argumentáciu predkladateľov, upozorňujúcich na nespokojnosť s fungovaním inštitúcií a najmä prerozdeľovaním dotácií. "Žiadny podporný fond nikdy plne neuspokojí všetkých žiadateľov, budú nepodporené projekty a nespokojní žiadatelia, to však nie je zásadná systémová výhrada," zdôraznil.

Pridal sa k nemu i bývalý minister kultúry Maďarič, za ktorého éry vznikli súčasné podporné fondy. "Odmietam hodnotenie fondov cez jednotlivosti, podporné fondy sa stali formatívnymi inštitúciami vo svojich oblastiach, ktoré rozvíjali podporu nielen cez samotné dotácie, ale aj nové projekty, ako napríklad zdigitalizovanie jednosálových kín či projekt Mesto kultúry," pripomenul. Pripustil, že v rozhodovaní dotačných komisií môžu nastať prípady, ktoré vyvolajú nespokojnosť i pocit skrivodlivosti, pýta sa však, či by k podobným prípadom nedochádzalo, možno i vo väčšej miere, ak by definitívne rozhodovanie bolo na ministrovi kultúry, resp. ním dosadených ľuďoch.

Herecký bard Huba je presvedčený, že zmeny musia vychádzať z poznania skutočnosti, nie z politického presvedčenia a ideológie, ktoré naopak odhaľujú neznalosť. "Pri proklamáciách na tému kultúry, domnievam sa, je táto neznalosť dominantná," upozornil slávny herec.

Vedenie a akademická obec VŠMU, ktorej rektor Šmatlák sa takisto stretol s prezidentkou, v piatok opätovne deklarovali, že VŠMU je pripravená poskytnúť akademickú pôdu na otvorenú, korektnú a transparentnú diskusiu k zmenám v oblasti umenia, kultúry a kreatívneho priemyslu. Zároveň skritizovali plánované zmeny vo Fonde na podporu umenia. Obávajú sa likvidácie verejnoprávnej inštitúcie, politického ovládnutia fondu a možnej cenzúry projektov.

Zdroj: TASR

Vyjadrenie: MK SR: Prestaňte robiť hanbu slovenskej kultúre už aj v zahraničí

Vyjadrenie: MK SR: Prestaňte robiť hanbu

 slovenskej kultúre už aj v zahraničí


Výrazné žlté farby, amplióny, exriaditeľ Kunsthalle Bratislava Jen Kratochvíl v ružovej šiltovke, s náušnicou v uchu a k tomu bývalá ministerka kultúry Silvia Hroncová vo výraznom žltom kostýme. Odznaky za otvorenú kultúru a burácajúce pokriky proti súčasnému vedeniu rezortu kultúry. Tentokrát nie na Námestí SNP v Bratislave, ale priamo v Benátkach. Počas otvorenia prestížneho Bienále. Sebaprezentácia ľudí plných nenávisti, ktorým "vraj" na kultúre záleží, za peniaze daňových poplatníkov.
Je priam neuveriteľné, kam až dokážu ľudia z liberálno - progresívneho spektra zájsť. Bienále v Benátkach je prestížne medzinárodné podujatie, na ktorom mala Slovenská národná galéria (SNG) odprezentovať slovenské umenie. Na tento účel vyčlenil rezort kultúry 300.000 eur. Skončilo to neslávne, pochybnou prezentáciou umenia. Vedenie SNG by malo verejnosti vysvetliť, ako dospelo k vyššie uvedeným nákladom pri prezentácii, ktorú pripravila bývalá kurátorka Kunsthalle Bratislava. Pani Alexandry Kusej sa na to budeme určite pýtať.
Teda, nie súčasné vedenie ministerstva kultúry, ale pani Hroncová a ňou v minulosti dosadení ľudia do kultúrnych inštitúcií, sú tí, ktorí sa neštítia ničoho. Pre pár fotografií v mainstreme sú schopní všetkého. Aj znemožniť akýkoľvek dobrý úmysel prezentácie slovenského umenia v zahraničí. Pani Hroncová, ak nerozumiete inak, povieme vám to slovami neúspešného prezidentského kandidáta. Slušne, ale rázne: Prestaňte robiť hanbu slovenskej kultúre už aj v zahraničí!Zdroj: TASR

VÝROKY TÝŽDŇA

 VÝROKY TÝŽDŇA 

 „Povedal som, že nebudem odpovedať na otázky. Mám právo sa rozhodnúť, či budem alebo nebudem odpovedať na otázky, a nebudem na ne odpovedať.“ 
Robert Fico"Ak niekto niečo kradne, je to predovšetkým právo na pravdivé a objektívne informácie, v tomto sú denník SME, Denník N a Aktuality a ďalší majstri sveta, Keby za to bol trest, máte doživotné tresty odňatia slobody.“
Robert Fico

18. 4. 2024

Od schválenia Michelkovho pozmeňováku na výbore podpísali vyhlásenie pre poslancov desiatky členov odborných komisií FPU

Od schválenia Michelkovho pozmeňováku na výbore podpísali


 vyhlásenie pre poslancov desiatky členov odborných komisií FPU

Od schválenia pozmeňujúceho návrhu poslanca Romana Michelka (SNS) na Výbore Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá podpísali vyhlásenie adresované poslancom parlamentu desiatky členov odborných komisií Fondu na podporu umenia (FPU) (v čase spracovania textu ich bolo 131 - pozn. SITA). Ako informuje platforma Otvorená kultúra!, stále pribúdajú ďalšie podpisy. V prípade, ak by novelu zákona o FPU schválil parlament, prípadná rezignácia týchto členov komisií by mohla paralyzovať činnosť fondu. Vo vyjadrení členovia a členky odborných komisií vyjadrili znepokojenie nad Michelkovým pozmeňujúcim návrhom. Podotkli, že vnímajú potrebu vylepšiť určité prvky fungovania FPU, no zároveň poukázali, že Michelkov návrh by odborný a nezaujatý mechanizmus prerozdeľovania verejných zdrojov zmenil na štátny alebo ministerský. „Pozmeňujúci návrh poslanca Michelka je pre nás neakceptovateľný a nezlučiteľný s naším ďalším pôsobením v odborných komisiách FPU," deklarovali a apelovali na poslancov, aby Michelkov pozmeňovák odmietli.

Výbor v utorok 16. apríla schválil pozmeňujúci návrh od Michelka k zákonu o FPU. Platforma tvrdí, že počas výboru sa k návrhu nemohli vyjadriť ani prítomní zástupcovia odbornej obce, ani samotný riaditeľ FPU Róbert Špoták. „Návrh zásadným spôsobom mení kompetencie jednotlivých orgánov FPU. Odborným komisiám, ktoré sú menované na základe návrhov kultúrnej obce, odoberá rozhodovacie kompetencie v prideľovaní finančných prostriedkov a robí z nich poradný orgán Rady FPU. V nej má podľa návrhu osem členov/členiek z trinástich menovať priamo minister alebo ministerka kultúry, a to bez návrhu," vysvetľuje platforma Otvorená kultúra! a dodáva, že o prideľovaní dotácií by v dôsledku toho rozhodovali politickí nominanti, nie nezaujatá odborná verejnosť. „V praxi to znamená, že práca pri hodnotení tisícov projektov, ako i odborný kredit hodnotiteľov a hodnotiteliek, môžu nakoniec legitimizovať svojvoľné rozhodnutia Rady, s ktorými sa nemusia stotožňovať. Alebo že bude táto práca úplne zbytočná,” uviedli členovia komisií vo vyhlásení a odmietli robiť odborné alibi rozhodnutiam Rady a akceptovať úlohu bezmocného komparzu".

Odborné komisie FPU ročne vyhodnocujú okolo 5-tisíc žiadostí o dotáciu. Ak je priemerný rozsah žiadosti desať normostrán i s prílohami, tak v praxi to znamená 50-tisíc normostrán textu a hodiny náročnej a podľa členov komisií i finančne podhodnotenej, práce ročne. Vo vyjadrení zdôraznili, že im záleží na tom, aby podporili tie najkvalitnejšie projekty. „Nie vždy sa zhodneme a zasadnutia odborných komisií sprevádzajú dlhé a často konfrontačné diskusie. To je však podstatou demokratického a nezaujatého systému redistribúcie verejných zdrojov," skonštatovali.


Zdroj: SITA

 

RpMS v roku 2023 doručili 361 podnetov týkajúcich sa obsahu vysielania

RpMS v roku 2023 doručili 361 podnetov


 týkajúcich sa obsahu vysielania


Rade pre mediálne služby (RpMS) v priebehu roka 2023 doručili 361 podnetov týkajúcich sa obsahu vysielania rádií, televízií, internetového vysielania či audiovizuálnych mediálnych služieb na požiadanie (AVMS). Z 299 vybavených podnetov do konca roka vyhodnotila rada 14 za opodstatnené. Vyplýva to zo Správy o stave vysielania v SR v roku 2023 a činnosti RpMS. Správa je zaradená na aktuálnu schôdzu Národnej rady SR.
V rámci televízneho vysielania prijala RpMS vlani 282 podnetov, do konca roka z nich vybavila 235, v prípade 12 skonštatovala opodstatnenosť podnetu. Najviac podnetov smerovalo k televíziám TV Markíza a TV JOJ. Z hľadiska oblastí zákona sa najviac (vyše 35 percent) podnetov týkalo objektivity a všestrannosti vysielania. "Väčšina z nich smerovala v rámci jednotlivých televízií voči programovej službe TA3, najmä programom V politike a tiež verejnoprávnej Jednotke a relácii O 5 minút 12," informoval regulátor.
Na rozhlasové vysielanie prišlo v roku 2023 RpMS 62 podnetov, rada z nich vybavila do konca roka 53, jeden podnet uznala ako opodstatnený. Väčšina podnetov (38 percent) smerovala k všestrannosti informácií, objektivite a vyváženosti, najviac podnetov namietalo porušenie zákona u verejnoprávneho vysielateľa a jeho prvého rozhlasového okruhu. "Týkali sa prevažne objektivity a nestrannosti informácií odvysielaných v spravodajských programoch a programoch aktuálnej publicistiky, ktorých Rádio Slovensko vysiela výrazne viac ako komerční vysielatelia, z čoho vyplýva aj dominancia v počte podnetov," uviedla v správe RpMS.
Za opodstatnený podnet v prípade rozhlasového vysielania rada vyhodnotila námietku týkajúcu sa jedného z regionálnych rádií, porušenie zákona spočívalo v účinkovaní moderátora spravodajstva v reklamných šotoch.
V roku 2023 bolo rade doručených tiež deväť podnetov voči AVMS a osem voči internetovému vysielaniu. Väčšinu z nich (11) RpMS vybavila do konca roka. Podnety namietali predovšetkým vysielanie bez autorizácie, v menšej miere voči poskytovanému obsahu. Za opodstatnený podnet vyhodnotila rada námietku týkajúcu sa nezabezpečenia objektívnosti a nestrannosti programu aktuálnej publicistiky v jednej z diskusii v internetovom vysielaní na stránke slobodnyvysielac.sk.
RpMS takisto postúpila 88 podnetov Komisii na ochranu maloletých, ktorá je podľa zákona o mediálnych službách osobitným orgánom koregulácie pre oblasť ochrany maloletých. "Komisia vybavila do konca roka 66 podnetov, 19 zostalo nevybavených a tri podnety sa prešetrujú v rámci správneho konania," priblížila RpMS. Všetky vybavené podnety boli vyhodnotené ako neopodstatnené.Zdroj: TASR

Víťazná fotografia World Press Photo zachytáva mŕtve dieťa v Pásme Gazy

Víťazná fotografia World Press Photo zachytáva mŕtve dieťa v Pásme Gazy

Hlavnú cenu medzinárodnej fotoreportérskej súťaže World Press Photo získal vo štvrtok fotograf agentúry Reuters Muhammad Sálim za svoju fotografiu Palestínčanky zvierajúcej telo svojej päťročnej netere v Pásme Gazy. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AP a Reuters.
Sálim fotografiu zhotovil vlani 17. októbra v márnici Násirovej nemocnice v meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, kde ľudia hľadali svojich príbuzných zabitých počas izraelského bombardovania.
Fotograf snímku zhotovil len niekoľko dní po narodení vlastného dieťaťa. Sálim, ktorý je taktiež Palestínčanom, svoju fotografiu opísal ako "silnú, no smutnú chvíľu, ktorá zhŕňa širší zmysel toho, čo sa deje v Pásme Gazy,".
"(Sálim) dúfa, že vďaka tomuto oceneniu bude svet vnímavejší na ľudské následky vojny, predovšetkým na deťoch," povedal fotoeditor agentúry Reuters Rickey Rogers na odovzdávacej ceremónii v Amsterdame.
"Je to neuveriteľne dojemný pohľad a zároveň argument pre mier, ktorý je mimoriadne silný, aj keď sa niekedy môže zdať, že mier je vzdialenou predstavou," povedala o víťaznej snímke predsedníčka medzinárodnej poroty Fiona Shieldsová, vedúca obrazového oddelenia britského denníka The Guardian.
Nadácia World Press Photo na každoročnom odovzdávaní tejto ceny v Amsterdame uviedla, že je dôležité pamätať na nebezpečenstvo, ktorému sú vystavení fotoreportéri pokrývajúci konflikty. Nadácia upozornila na to, že pri pokrývaní vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy zomrelo už 99 novinárov a ďalších pracovníkov médií.
Sálim (39) pracuje pre agentúru Reuters od roku 2003. Nie je to prvýkrát, čo jeho práca získala uznanie na tejto prestížnej fotoreportérskej súťaži. Ocenenie World Press Photo získal v jednej z kategórií aj v roku 2010, a to za fotografiu zachytávajúcu tiež konflikt v Pásme Gazy.Zdroj: TASR

Zmeny v prípade Kuciakovej vraždy nás znepokojujú

Zmeny v prípade Kuciakovej vraždy


 nás znepokojujú
Beata Balogová, šéfredaktorka SME
Peter Bárdy, šéfredaktor aktuality.sk
Lukáš Diko, šéfredaktor Investigatívneho centra Jána Kuciaka
Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníka N

Objednávateľ vraždy nášho kolegu Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej dodnes nie je odsúdený. Prokurátori Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš, ktorí prípad dozorovali, sa po zmenách, ktoré prinieslo zrušenie špeciálnej prokuratúry, vzdali svojich pozícií.

Ich odchod nás napĺňa obavami, či sa dosiahne spravodlivosť v prípade, ktorý už šiesty rok traumatizuje spoločnosť.


Myslíme na rodiny Jána a Martiny, pre ktorých je toto dlhé čakanie na spravodlivosť zraňujúce a vyčerpávajúce. Vyzývame preto predstaviteľov štátu, aby nezasahovali do nezávislého procesu, nešírili dezinformácie o prípade a umožnili odsúdenie objednávateľa vraždy.

Zrušenie špeciálnej prokuratúry, zmeny v trestných kódexoch, zintenzívňujúce sa útoky na médiá a narastajúca agresivita v spoločnosti nám pripomínajú atmosféru, v ktorej zavraždili Jána a Martinu.

Robert Fico bol premiérom, keď Jána a Martinu zavraždili. Opäť je premiérom, keď jeho politika vyháňa zo služby štátu najlepších vyšetrovateľov a prokurátorov. V mene nezávislých novinárov sľubujeme, že my sa neprestaneme pýtať a kontrolovať vládu. Taktiež budeme pozorne sledovať všetky kroky a rozhodnutia v prípade vraždy Jána a Martiny.

Ďakujeme prokurátorom Harkabusovi a Mikulášovi za ich prácu na prípade. A žiadame generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby zabezpečil pokračovanie prípadu s rovnako kvalitnými prokurátormi.

17. 4. 2024

Prečo v EÚ prijali akt o slobode médií na celoeurópskej úrovni? Aj Slovensko sa tým musí riadiť

 Prečo v EÚ prijali akt o slobode médií na celoeurópskej úrovni? 


Aj Slovensko sa tým musí riadiť


Podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová vysvetlila, o čo ide v tomto nariadení.


Onedlho vstúpi do platnosti zákon o slobode médií, v ktorom sú zvláštne ustanovenia o verejnoprávnych médiách. Akt o slobode médií je nariadenie, ktoré musia rešpektovať všetky členské krajiny EÚ. Vývoj na Slovensku sleduje aj Európska vysielacia únia a návrhom nového zákona o RTVS je veľmi znepokojená.

Prečo bolo dôležité prijať akt o slobode médií na celoeurópskej úrovni? To vysvetlila v diskusii Ako ďalej, RTVS? podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová. „Verejnoprávne médiá hrajú v našej demokracii a spoločnosti kľúčovú úlohu. Ich úlohou je informovať občanov, overovať fakty, robiť žurnalistiku najvyšších profesionálnych štandardov, ale aj spájať spoločnosť prostredníctvom kultúry, vzdelávania a zábavy.“„Nezávislosť médií je pre plnenie ich úloh absolútne zásadné. Nemôžu sa stať ampliónom jednej politickej strany, lebo zo svojej podstaty musia slúžiť celej spoločnosti. A teda poskytovať aj priestor názorovej pluralite,“ zdôrazňuje.

Európska únia sa nedávno dohodla na zákone o slobode médií, v ktorom sú zvláštne ustanovenia o verejnoprávnych médiách. „Členské štáty podľa tohto zákona musia zistiť, že vedenie verejnoprávnych médií bude menovanéna základe transparentných, otvorených a nediskriminačných postupov. Môže byť odvolané iba za veľmi špecifických a zákonom daných okolností. Aj financovanie by malo byť podľa tohto zákona primerané, predvídateľné a dostatočné, aby mohla nezávisle plniť svoje poslanie,“ vysvetľuje.„Európsky akt o slobode vzdelávacích prostriedkov bol oficiálne prijatý a čoskoro vstúpi do platnosti. Z tohto dôvodu očakávam, že všetky členské štáty zaistia jeho naplňovanie a budú fungovať v súlade s týmto európskym právom. Nezávislé média a novinári naprieč Európskou úniou musia byť chránení a potrebujú, aby mohli svoju prácu vykonávať bez strachu,“ dodala podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová.

Diskusie v Ako ďalej, RTVS sa zúčastnili Generálny riaditeľ Európskej vysielacej únie Noel Curran, Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, generálna riaditeľka Rozhlasu a Televízie Litva a členka Výkonného výboru EBU, Ľuboš Machaj, generálny riaditeľ RTVS, Petr Mrzena, riaditeľ Spravodajstva a publicistiky, Česká televízia, Tomáš Kamenec, advokát a odborník na mediálne právo, Peter Kerekeš, dokumentarista, režisér, producent a pedagóg na VŠMU a Peter Kravčák, vedúci Katedry žurnalistiky Katolíckej univerzity Ružomberok.

Zdroj: RTVS

„Neprejdete a sme tu, aby vaše zákony neprešli!“

  „Neprejdete a sme tu, 


aby vaše zákony neprešli!“

„Poslanecký zbor Národnej rady bude v nasledujúcich dňoch schvaľovať návrhy zákonov, z ktorých mnohé ohrozujú demokratické princípy fungovania našej krajiny. My, zástupcovia a zástupkyne kultúrnej obce, žurnalistiky a médií, sféry životného prostredia a mimovládnych organizácií, vyzývame všetkých poslancov a poslankyne: hlasujte proti ich prijatiu.

Vláda Roberta Fica sa pokúša rozdeliť našu spoločnosť na tých, ktorí svojvoľne, bez kontroly a bez odbornej diskusie rozhodujú, a na tých, ktorí sa rozhodnutiam poslušne podvolia. Rozdeľuje spoločnosť na mocenské my a podvolené oni. Takto však nefunguje demokracia. Takto funguje diktatúra.

Robert Fico nás vyzýva, aby sme nevyhrocovali vášne v uliciach. Odkazujeme mu: pustite nás za rokovací stôl tak, ako vám prikazuje zákon, a nebudeme musieť stáť na ulici. Umožnite odbornej obci a občanom a občiankam podieľať sa na príprave legislatívy tak, ako vám určuje zákon. Budeme korektne a vecne vyjednávať a nebudeme musieť kričať z námestí.

Odkazujeme poslancom a poslankyniam vládnej koalície, ako i členom a členkám vlády Roberta Fica:
rozdeľujete našu krajinu, aby ste ju mohli ovládnuť.

My, občania a občianky Slovenskej republiky, sa však spájame. Spájame sa naprieč celou krajinou a naprieč sektormi, aby sme hájili spoločné hodnoty: našu kultúru, našu prírodu, naše občianske práva a slobody.

Budeme sa ďalej občiansky a odborne organizovať, sledovať vaše návrhy a rozhodnutia, v prípade potreby verejne upozorňovať na ich škodlivosť a rázne proti nim protestovať. Nebudeme ticho, keď budete odborné pozície dohadzovať svojim ľuďom ako teplé miestečka. Spájame sa, aby sme chránili demokraciu pred vašou diktatúrou.

Odboj proti fašizmu v 30. rokoch v Španielsku hlásal No pasaran! Neprejdete! My dnes rovnako hovoríme: „Neprejdete a sme tu, aby vaše zákony neprešli!“

16. 4. 2024

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Britská vláda v utorok oznámila, že prijme návrh zákona, ktorý bude kriminalizovať vytváranie sexuálne explicitných deepfake materiálov. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP a stanice BBC News.
Každému, kto bude uznaný za vinného z vytvorenia falošných sexuálnych snímok ľudí bez ich súhlasu, bude podľa vlády hroziť záznam v registri trestov, neobmedzená pokuta a dokonca aj väzenie, ak snímka bude verejne rozširovaná.
Zákon sa bude uplatňovať bez ohľadu na to, či mal tvorca snímky v úmysle ju zdieľať, spresnil rezort spravodlivosti.
"Je to ďalší príklad toho, ako sa niektorí ľudia snažia ponižovať a dehumanizovať iných - najmä ženy," povedala štátna tajomníčka pre ochranu obetí Laura Farrisová.
"Ak sa takýto materiál rozšíri, môže mať katastrofálne následky. Táto vláda to netoleruje. Tento nový trestný čin vysiela jasný signál, že výroba takéhoto materiálu je nemorálna, často mizogýnna a zločinná," dodala. Nový trestný čin zavedie novela zákona o trestnom konaní, ktorá v súčasnosti prechádza parlamentom.
Tieňová ministerka vnútra Yvette Cooperová z opozičnej Labouristickej strany toto oznámenie privítala.
"Digitálne skombinovanie niekoho podobizne so sexuálne explicitnými fotografiami alebo videami je hrubým porušením jeho autonómie a súkromia, čo môže spôsobiť obrovské škody, a to sa nesmie tolerovať," povedala Cooperová.
Zdieľanie akýchkoľvek deepfake materiálov je v Británii nezákonné od vlaňajška podľa zákona o online bezpečnosti.
Deepfake je obrázok alebo video, ktoré bolo digitálne upravené pomocou umelej inteligencie (AI) s cieľom nahradiť tvár jednej osoby tvárou inej osoby. Týka sa to i zámeny hlasu.
V uplynulých rokoch sa táto technológia čoraz častejšie využíva na pridávanie tvárí celebrít alebo verejných činiteľov - najčastejšie žien - do pornografických filmov.

Súd v Moskve vyhovel žiadosti vyšetrovateľov a v neprítomnosti nariadil vziať do väzby známeho ruského novinára Michaila Zygara, ktorý je stíhaný v prípade šírenia dezinformácií o ruskej armáde.
Ak by sa Zygar vrátil do Ruska, môže byť zadržaný priamo na letisku a prevezený do vyšetrovacej väzby. Súdom nariadené dva mesiace väzby sa budú počítať od jeho vydania na ruské územie alebo od jeho zadržania.
Za šírenie dezinformácií o ruskej armáde mu hrozí do desať rokov väzenia.
S odvolaním sa na ruskú tlačovú agentúru TASS o tom v utorok informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) monitorovaná agentúrou TASR.
Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa. V najnovšej knihe, ktorá vyšla v slovenskom preklade pod názvom Vojna a trest, sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine.
Správy o tom, že voči Zygarovi sa v Rusku vedie trestné konanie, sa objavili ešte v marci. Začiatkom apríla po ňom v neprítomnosti vyhlásili pátranie. Jeho meno od októbra 2022 figuruje na zozname tzv. zahraničných agentov.
Presný dôvod začatia trestného konania nie je známy, ale Zygarov bývalý kolega, šéfredaktor spravodajstva nezávislej televízie Dožď Tichon Dziadko na sociálnych sieťach - bez uvedenia zdroja - napísal, že príčinou je "ako vo väčšine prípadov informovanie o zločinoch ruskej armády v meste Buča na predmestí Kyjeva". Samotný Zygar tieto tvrdenia nekomentoval.
Zygar momentálne nežije v Rusku. Pôsobí v exile, kde aktívne vystupuje proti ruskej invázii na Ukrajinu, zúčastňuje sa na diskusiách o možnej budúcnosti Ruska a potrebe prehodnotiť jeho minulosť.
Podľa odhadov ľudskoprávnej organizácie OVD-Info sa v Rusku začalo trestné konanie za protivojnové vyjadrenie proti najmenej 875 ľuďom. Medzi nimi je aj viac ako 270 osôb obvinených v súvislosti s dezinformáciami o ruskej armáde.
Za dezinformácie považujú ruské súdy všetky tvrdenia o vojne na Ukrajine, ktoré sa nezhodujú s verziou ruského ministerstva obrany.


Copyright  © TASR 2024

 
 

Sociálna sieť Instagram zavádza nové funkcie cieľom chrániť neplnoletých ľudí a bojovať proti sexuálnemu vydieraniu. K novým nástrojom patrí aj automatické rozmazávanie obrázkov nahoty v súkromných správach. Platforma vo štvrtok na svojom blogu uviedla, že tieto funkcie testuje v rámci kampane proti zneužívaniu obrázkov intimity a s cieľom sťažiť kontaktovanie mladistvých zločincami. Táto funkcia bude celosvetovo predvolene zapnutá pre osoby mladšie ako 18 rokov.

 


Televízia Movistar ukončila spoluprácu s expertom Germánom Burgosom, ktorý pred stredajším prvým zápasom štvrťfinále Ligy majstrov medzi Parížom Saint-Germain a FC Barcelona urazil stredopoliara katalánskeho tímu Lamina Yamala. Burgos v priamom prenose na adresu mladíka uviedol, že "ak sa mu nebude dariť vo futbale, skončí na semaforoch". Päťdesiattriročný Argentínčan nevhodný komentár vyriekol v štúdiu v priamom prenose pri záberoch na 16-ročného futbalistu. Movistar je na území Španielska držiteľom televíznych práv na vysielanie Ligy majstrov. Informáciu priniesol španielsky denník Mundo Deportivo.
Fanúšikovia a diváci na toto vyhlásenie reagovali prejavmi pohoršenia, ktoré deklarovali najmä na sociálnych sieťach. Oveľa viac však zarezonovala skutočnosť, že hráči oboch tímov odmietli po zápase poskytovať akékoľvek rozhovory televízii Movistar. Tá sa už stihla za Burgosov výrok Yamalovi a ďalším dotknutým stranám ospravedlniť. "Movistar odsudzuje akýkoľvek druh diskriminácie a nedovolí tento typ komentára od žiadneho zo zamestnancov alebo spolupracovníkov televízie," uviedla televízia, ktorá je tiež vlastníkom televíznych vysielacích práv aj na najvyššiu domácu súťaž La Ligu.
Slovné spojenie "skončiť na semaforoch",ktoré Burgos použil, naráža na umývačov okien, predajcov hygienických vreckoviek, časopisov a iných predmetov nízkej hodnoty priamo na križovatkách miest v Španielsku. Za svoj výrok sa ospravedlnil už aj bývalý asistent trénera Diega Simeoneho v klube Atlético Madrid. “Chcel by som mať schopnosti Lamina. Bol to komentár, ktorý nechcel nikoho uraziť. Ak sa cítil urazený, ospravedlňujem sa. Ospravedlňujem sa. Nebol to môj zámer. Žartovanie občas dostáva ľudí do problémov,“ povedal bývalý brankár Mallorcy, Atlética Madrid ale aj argentínskej reprezentácie.
"Dobré ráno do sveta, prosím len o rešpekt k deťom iných ľudí. Ďakujem," reagoval na urážku Lamina Yamala jeho otec Mounir na svojom instagrame. Jeho syn sa v stredu pri triumfe FC Barcelona 3:2 na ihrisku PSG stal historicky najmladším hráčom Ligy majstrov, ktorý zasiahol do štvrťfinálovej časti tejto súťaže. Španielovi s marockými koreňmi sa to podarilo vo veku 16 rokov a 272 dní.

Copyright  © SITA 2024

 


Platforma Google Arts & Culture umožňuje virtuálnu návštevu Národnej knižnice v Prahe. Vďaka moderným metódam snímkovania a možnostiam virtuálnych prehliadok môžu ľudia prostredníctvom Street View kedykoľvek nahliadnuť do jej barokových priestorov. Ďalej môžu on-line vidieť historické dokumenty zo zbierok Národnej knižnice, vrátane Kódexu vyšehradského, a štyri digitálne výstavy. Projekt venovaný Národnej knižnici ČR, Slovanskej knižnici a areálu Klementina zástupcovia knižnice predstavili novinárom.
Cieľom projektu je rozšíriť možnosti prezentácie a zachovania kultúrneho dedičstva s využitím technológií a sprístupniť ho v češtine aj v angličtine širokému publiku doma aj v zahraničí. Národná knižnica a Google Arts & Culture týmto pri príležitosti 100. výročia vzniku Slovanskej knižnice, odbornej knižnice zameranej na slavistiku, oficiálne zahájili spoluprácu.
"Partnerstvo so spoločnosťou Google pre nás nie je ničím novým. Spoločne sme v uplynulých rokoch zdigitalizovali takmer 200.000 starých tlačí, ktoré sú teraz prístupné verejnosti prostredníctvom Google Books. Spolupráca s projektom Google Arts & Culture je tak ďalšou etapou vzájomnej spolupráce," uviedol generálny riaditeľ Národnej knižnice Tomáš Foltýn. "Baroková knižnica pražského Klementina je výnimočný priestor s unikátnym géniom loci, ktorý do dnešnej doby uchováva odkaz jezuitskej kultúry. Národná knižnica sa stará v zbierkach o takmer osem miliónov zväzkov. Niektoré z nich majú štatút národných kultúrnych pamiatok, ďalšie z nich sú registrované v programe UNESCO Pamäť sveta, a patrí tak k svetovému kultúrnemu dedičstvu,“ dodal.
Návštevníci môžu napríklad preskúmať príbeh Hviezdneho glóbusu Caspara Pfliegera, na ktorom je možné študovať historické názvy súhvezdia. Ďalším z mnohých digitalizovaných pokladov Národnej knižnice je aj Mapa Nového sveta Sebastiana Münstera zobrazujúca Ameriku na základe poznatkov moreplavcov, akými boli Krištof Kolumbus a Amerigo Vespucci.
Google Arts & Culture spolupracuje s kultúrnymi inštitúciami a umelcami po celom svete. Jej poslaním je uchovávať a sprístupňovať svetové umenie a kultúru na internete tak, aby boli dostupné komukoľvek a kdekoľvek. Spoločne s viac ako 2500 partnermi z približne 80 krajín skúma inovatívne prístupy ku kultúre a interakciám s ňou.
V rokoch 2011 až 2018 sa Slovanská knižnica zúčastnila rozsiahleho projektu Národnej knižnice a spoločnosti Google nazvaného Hromadná digitalizácia historických a vzácnych dokumentov v spolupráci so spoločnosťou Google. Jeho cieľom bolo digitalizovať vybrané časti knižného historického fondu Národnej knižnice. Platforma spolupracuje okrem iného aj s Národným múzeom alebo Národnou galériou Praha.

Český miliardár Daniel Křetínský zvažuje predaj francúzskeho časopisu Marianne. Podľa denníka Le Monde mu nevyhovuje smerovanie pod šéfredaktorkou Natachou Polonyovou. Magazín často kritizuje prezidenta Emmanuela Macrona aj premiéra Gabriela Attala.
Marianne prechádza zásadnými zmenami. Počet stránok klesol z 92 na 52 a mierne sa znížila aj predajná cena výtlačku zo 4,4 na 3,5 eura.
Kretínský časopis kúpil v roku 2018, patrí pod francúzsku pobočku jeho mediálneho domu Czech Media Invest.
Vlani Marianne s obratom 12 miliónov eur vykázala stratu tri milióny eur. Možnými kupcami sú miliardár Vincent Bolloré či skupina Lagardère.

Copyright  © ČTK 2024

Výbor pre kultúru odobril návrh na zmenu rozhodovacej právomoci v FPU

Výbor pre kultúru odobril návrh na zmenu rozhodovacej právomoci v FPU 


Finálne rozhodovanie o udelení dotácií Fondu na podporu umenia (FPU) má prejsť z odborných hodnotiacich komisií na rozšírenú radu fondu, v ktorej budú mať prevahu nominanti Ministerstva kultúry (MK) SR. Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá na utorkovom rokovaní odobril pozmeňovací návrh, s ktorým prišiel predseda výboru Roman Michelko (SNS).
Odborné hodnotiace komisie v jednotlivých oblastiach podpornej činnosti FPU budú mať status poradného orgánu, na ktorého stanovisko rada prihliada, no nie je pre ňu záväzné. Súčasne sa zvyšuje počet členov rady z deviatich na 13, pričom sa toto číslo dosiahne navýšením počtu členov rady, ktorých nominuje bez návrhu rezort kultúry.
"Predpokladám, že 92 - 93 percent odporúčaní komisií ostane bez zásahov," upozornil Michelko. Ozrejmil, že rada zložená z nespochybniteľných autorít má mať právomoc odvolacieho orgánu, ktorý dokáže zvrátiť "do očí bijúce" absurdity. K takým podľa Michelka v minulosti dochádzalo. "V rozprave v parlamente budem ilustrovať príklady takýchto rozhodnutí," vyhlásil. Argumentuje tiež názorom značnej časti kultúrnej obce nespokojnej s doterajším fungovaním FPU.
Voči návrhu sa už minulý týždeň ohradili zástupcovia opozície, v zmenách vidia de facto zrušenie verejnoprávneho charakteru podporného fondu a zrušenie princípov nezávislého rozhodovania o dotáciách. "Tieto návrhy nás vracajú do čias mečiarizmu," uviedla na utorkovom rokovaní členka výboru Dana Kleinert (PS).
Člen výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD) zdôraznil, že zmeny majú ambíciu zlepšiť fungovanie FPU s ohľadom "na mieru nepokojnosti s jeho fungovaním".
Podpredsedníčka výboru Zora Jaurová (PS) opakovane kritizovala prebiehajúci legislatívny proces, poukázala na limitované možnosti pripomienkovania. Rovnako i to, že k návrhu, ktorý je už v druhom čítaní, prichádza ďalšia úprava zásadne meniaca podmienky a pomery v rade fondu. "Považujem to za ohýbanie legislatívneho procesu," zdôraznila.
Člen výboru Roman Malatinec (Hlas-SD) uviedol, že zmeny chápe ako snahu zaviesť jasne stanovený systém a možnosť odvolacieho inštitútu, ktorý prispeje k transparentnému rozhodovaniu o verejných prostriedkoch. Je za nájdenie konsenzu výboru. "Viem si v tejto súvislosti predstaviť napríklad rozšírenie rady aj o zástupcov samosprávnych združení, ako SK8 či ZMOS," uviedol.
Výbor napokon Michelkov návrh rátajúci aj s navýšením rozpočtu FPU o 200.000 eur väčšinou hlasov odporučil na schválenie v pléne.
FPU v reakcii na odsúhlasený návrh upozornil, že neprimerane koncentruje rozhodovacie právomoci do rúk jedného z troch orgánov fondu - rady. Dodáva, že súčasný proces posudzovania žiadostí odbornými komisiami prebieha podľa jasne stanovených a verejne dostupných kritérií a zabezpečuje v systéme transparentnosť. Poukazuje tiež na to, že rozšírením rady o nominantov rezortu kultúry sa posilní politický a, naopak, zníži verejnoprávny charakter FPU.
"Navrhovaný proces zároveň neprimerane oddiali poskytovanie finančných prostriedkov, keďže rada bude musieť prehodnotiť približne 5000 žiadostí ročne, na čo nebude mať dostatočnú technickú ani časovú kapacitu," upozornila hovorkyňa FPU Eva Turanská. V mene fondu poukazuje tiež na navrhovanú novú kompetenciu rady, ktorá jej dáva možnosť menovať a rušiť odborné komisie. "Nie je však uvedené, za akých pravidiel a v akých prípadoch bude disponovať takouto kompetenciou. Takáto zmena by do systému vniesla nestabilitu," skonštatovala Turanská.Zdroj: TASR

Zomrela Eva Štefankovičová

Zomrela Eva Štefankovičová
Vo veku 83 rokov zomrela režisérka a scenáristka Eva Štefankovičová. Počas svojho života nakrútila viaceré filmy a dokumenty so ženskou tematikou. Patrila medzi prvé slovenské filmové a televízne režisérky. Jej prvý celovečerný film vyšiel v roku 1982 pod názvom Čarbanice a bol pre deti. Potom prišli ďalšie- Slané cukríky a Kúpeľňový hráč, kde sa už venovala dospievajúcim divákom. Za svoju dokumentárnu tvorbu získala aj ocenenia. Spolupracovala s režisérom Petrom Solanom, ale aj Elom Havettom.


Zdroj: RTVS

Zamestnanci RTVS sa ohradili voči konaniu poslanca Blahu smerom k moderátorke Jančkárovej

Zamestnanci RTVS sa ohradili voči konaniu poslanca Blahu

 smerom k moderátorke Jančkárovej


Koordinačný výbor iniciatívy zamestnankýň, zamestnancov a externých spolupracovníkov Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) sa dôrazne ohradil voči konaniu podpredsedu parlamentu Ľuboša Blahu (Smer-SD) smerom k moderátorke verejnoprávneho telerozhlasu Marte Jančkárovej. Blahovo konanie počas relácie RTVS O 5 minút 12 odvysielanej 14. apríla 2024, a tiež po nej, označil výbor ako hrubé, vulgárne, manipulatívne a nedôstojné. Označil tiež hrubé a opakované útoky, ktorým moderátori RTVS čelia, za bezdôvodnú agresivitu voči bežným ľuďom, medzi ktorých zamestnanci RTVS patria. Koordinačný výbor tiež považuje takéto zneužitie verejnoprávneho priestoru aj za urážku divákov verejnoprávneho vysielateľa.

„Ľuboš Blaha sa po odvysielaní relácie vyjadril, že aktuálna vláda „dostala jasný mandát na to, aby urobila poriadok v RTVS“, pričom sa nepriamo vyhrážal moderátorke stratou zamestnania len preto, lebo v diskusii nekonala tak, ako by si to predstavoval," tvrdí výbor vo svojom stanovisku. Zdôraznil, že úlohou verejnoprávnosti je slúžiť všetkým občanom, nie len politikom. „Je potrebné podotknúť, že táto vláda nedostala mandát na to, aby sa vyhrážala, zastrašovala či vydierala svojich občanov," dopĺňa koordinačný výbor. Dodal tiež, že v prípade pochybností o objektivite verejnoprávneho vysielania sú k dispozícii zákonné postupy na preskúmanie takýchto podozrení. Ide o podnet na Radu pre mediálne služby (RpMS), ktorá ako jediná má v kompetencii o takomto podnete rozhodnúť. Výbor tiež zdôraznil, že RTVS je podľa prieskumov najdôveryhodnejším médiom na Slovensku, a tiež to, že RpMS dosiaľ len pri minime podnetov rozhodla o pochybení RTVS.

„Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky ani akýkoľvek iný politik nemá právomoc ani kompetenciu akýmkoľvek spôsobom aktívne vstupovať do manažmentu, riadenia ľudských zdrojov a dramaturgie akéhokoľvek programu RTVS. Koordinačný výbor iniciatívy zamestnancov a externých spolupracovníkov RTVS preto bude obhajovať každý centimeter verejnoprávnosti na Slovensku, pretože je to v záujme všetkých obyvateľov našej krajiny bez ohľadu na politické preferencie," deklaroval koordinačný výbor. Avizoval tiež, že v prípade, ak budú vyhrážky a šikanózne správanie voči zamestnancom „z pozície moci bez podloženia akýmikoľvek relevantnými faktami" pokračovať, spolu s odborovými organizáciami príjmu adekvátne kroky na ochranu zamestnancov.


Zdroj: SITA

Šimkovičová: Zákon o STaR chceme predložiť na vládu budúci týždeň

Šimkovičová: Zákon o STaR chceme


 predložiť na vládu budúci týždeň

Upravenú verziu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STaR) by malo Ministerstvo kultúry (MK) SR zaradiť na rokovanie vlády v ďalšom aprílovom týždni. Na sociálnej sieti to uviedla šéfka rezortu Martina Šimkovičová (nominantka SNS).
"Návrh je plne v súlade s európskou legislatívou a verím, že televízia a rozhlas si budú opäť plniť svoju verejnoprávnu funkciu," uviedla ministerka.
Dohodu na upravenom znení zákona po spoločných medzirezortných a koaličných rokovaniach oznámil v pondelok (15. 4.) minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).
K pôvodnému návrhu zákona, ktorý MK predložilo ešte 11. marca, prišlo v rámci medzirezortného pripomienkového konania 327 pripomienok, z toho 42 hromadných. Okrem zástupcov verejnosti ich formulovali tiež politické strany i kultúrna platforma. Upozorňovali okrem iného aj na nesúlad s európskou legislatívou, konkrétne s prijatým Európskym aktom o slobode médií. Ministerstvo na konci marca oznámilo, že vzhľadom na množstvo pripomienok a komplexnosť témy predloženie zákona odkladá, kým sa jeho znenie nedopracuje.


Zdroj: TASR

15. 4. 2024

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSReportér tureckej štátnej televízie utrpel v piatok v Pásme Gazy ťažké zranenia, ďalší sa zranil ľahko. Vyplýva to z oznámenia televízie TRT, podľa ktorej sa jej tím stal cieľom izraelského útoku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
"Vozidlo tímu kanála TRT Arabic, ktorý sa pripravoval na vysielanie z (utečeneckého) tábora... sa stalo cieľom izraelského útoku. Kameraman Sami Šahada utrpel vážne zranenia," uviedla televízia. TRT Arabic je kanál tureckej štátnej televízie vysielajúci v arabskom jazyku.
Šahada pri útoku prišiel o chodidlo a podrobil sa operačnému zákroku, uviedol šéf TRT Zahid Sobaci. Útok označil za "izraelskú brutalitu". Ďalší novinári boli podľa televízie zranení priamo v tábore.
Výbor na ochranu novinárov (CPJ) sídliaci v New Yorku zaznamenal od začiatku vojny Izraela a Hamasu 7. októbra minulého roka celkovo 95 obetí z radov mediálnych pracovníkov, 90 z nich boli Palestínčania.
Izrael spustil vojenskú operáciu v Pásme Gazy v reakcii na útok Hamasu na izraelské územie zo 7. októbra 2023, pri ktorom zahynulo vyše 1200 ľudí. Ďalších najmenej 250 ľudí podľa izraelských úradov uniesli do Gazy. Odvetné kroky izraelskej armády v Pásme Gazy si odvtedy vyžiadali už viac ako 33.600 obetí, vyplýva z údajov ministerstva zdravotníctva v Gaze.


Je "dobrým znamením", že americký prezident Joe Biden zvažuje zrušenie trestného stíhania zakladateľa portálu WikiLeaks Juliana Assangea, uviedla vo štvrtok jeho manželka. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.
"Zdá sa, že veci by sa mohli pohnúť správnym smerom," povedala Stella Assangeová pre BBC. Ďalej uviedla, že jej manžel sa cíti "veľmi zle" a je "zjavne vystresovaný, pretože by mohol byť vydaný do Spojených štátov, kde by mu hrozilo 175 rokov väzenia".
Joe Biden v stredu uviedol, že zvažuje zrušenie trestného stíhania Assangea. Reagoval tak na februárový návrh austrálskeho parlamentu, ktorý vyzval na ukončenie právnej ságy okolo tohto Austrálčana.
Americkí žalobcovia vinia 52-ročného Assangea, že spravodajskej analytičke americkej armády Chelsei Manningovej pomáhal pri krádeži dokumentov, ktoré neskôr zverejnil.
Austrália tvrdí, že Spojené štáty používajú na Assangea a Manningovú dvojitý meter. Manningová bola pôvodne odsúdená na 35 rokov, americký prezident Barrack Obama jej trest skrátil na sedem rokov a v roku 2017 ju prepustili z väzenia.
Assange sa proti vydaniu do USA bráni už viac než desať rokov. Sedem rokov strávil na veľvyslanectve Ekvádoru v Londýne, posledných päť rokov v prísne stráženom britskom väzení Belmarsh.
Veľké mediálne organizácie, obhajcova slobody tlače či napríklad aj austrálsky parlament odsudzujú stíhanie Assangea na základe amerického zákona o špionáži z roku 1917, ktorý nikdy predtým za zverejnenie tajných informácií nepoužili.
Výbor na ochranu novinárov (CPJ) žiada ruské úrady, aby zrušili všetky obvinenia voči novinárovi a zakladateľovi internetovej televízie Dožď Michailovi Zygarovi. Rusko na neho vydalo zatykač, TASR sa odvoláva na vyhlásenie CPJ.
CPJ ruské úrady žiada, aby prestali obťažovať pracovníkov médií žijúcich v exile. "Hanebné vydanie zatykača na Michaila Zygara ruskými úradmi potvrdzuje ich odhodlanie zastrašovať novinárov v exile a aj ich strach z nezávislosti informácií," uviedla Gulnoza Saidová, programová koordinátorka CPJ pre Európu a Strednú Áziu.
"Úrady musia bezprostredne stiahnuť všetky obvinenia vznesené voči Zygarovi, stiahnuť ho zo zoznamu hľadaných osôb a prestať trestne stíhať hlasy ozývajúce sa zo zahraničia proti vojne na Ukrajine," dodala.
Ruská agentúra RIA Novosti 13. marca oznámila, že voči Zygarovi bolo začaté trestné stíhanie za šírenie falošných informácií o ruskej armáde, píše CPJ. Novinár pre CPJ uviedol, že zatykač má spojitosť s týmito konkrétnymi obvineniami. V prípade odsúdenia mu podľa ruského trestného zákona hrozí desať rokov vo väzení.
Rusko od začiatku invázie na Ukrajine prenasleduje viacerých novinárov žijúcich v exile, ktorí spravodajsky pokrývajú vojnu, pripomína CPJ.
Zygar v roku 2010 založil internetovú televíziu Dožď a bol jej šéfredaktorom. Ruské úrady ju zaradili na zoznam zahraničných agentov. Zygar sa venoval aj spisovateľskej činnosti a dnes žije v exile v Berlíne, uvádza na svojej webovej stránke týždenník Der Spiegel.Copyright  © TASR 2023

 

 

Na obrazovkách TV Doma bude túto jar kvitnúť láska: Prichádza romantická novinka od tvorcov Lásky na prenájom

Na obrazovkách TV Doma bude túto jar kvitnúť láska: Prichádza romantická novinka od tvorcov Lásky na prenájom

Turecký seriálový hit o kľukatých cestičkách lásky si diváci a diváčky budú môcť už tradične vychutnávať vždy od pondelka do piatka o 19:00 hod., a to hneď v dvoch častiach za sebou.


Od pondelka 15. apríla 2024 prichádza na obrazovky televízie Doma ďalší atraktívny premiérový turecký seriál s názvom Keď kvitne láska (Kiraz Mevsimi). Jeho príbeh pochádza z pera tvorcov seriálových hitov Láska na prenájom a S hlavou v oblakoch a znova prináša dávku romantiky, láskavého humoru, ale aj dramatických situácií. Diváci a diváčky si ho budú môcť už tradične vychutnávať vždy od pondelka do piatka o 19:00 hod., a to hneď v dvoch častiach za sebou, alebo už teraz v exkluzívnom predstihu na Voyo.

„Keď kvitne láska prináša zaujímavý príbeh lásky, ambícií a zrady odohrávajúci sa v nablýskanom svete vysokej módy. Seriál si získal veľkú popularitu nielen v domovskom Turecku, ale aj po celom svete a sme radi, že ho môžeme predstaviť aj našim divákom a diváčkam, ktorí si odľahčené romantické tituly mimoriadne obľúbili,“ povedala Silvia Majeská, programová riaditeľka skupiny Markíza.

Keď medzi priateľmi začne kvitnúť láska, život sa môže poriadne skomplikovať. Skromná Oyku (Özge Gürel) sníva o tom, že raz bude slávnou módnou návrhárkou. Už od detstva je zamilovaná do Meteho (Dağhan Külegeç), brata jej spolužiačky, no ten sotva vie, že existuje.

Mete sa ako naschvál zamiluje do Seymy (Nilperi Şahinkaya), dobrej priateľky Oyku. Bohatý sukničkár Ayaz (Serkan Çayoğlu) pracuje ako architekt a spolupracuje s Metem. Oyku preto predstiera, že sa jej páči, aby sa neodhalili jej skutočné city k Metemu. Priťahujú sa protiklady? Začne k nemu niečo cítiť, keď bude nútená hrať s ním jeho hru? A obmedzí Ayaz kvôli nej svoje sukničkárske spôsoby?

Hlavné postavy seriálu – Oyku a Ayaza – stvárnila atraktívna herecká dvojica, 37-ročná Özge Gürel a 36-ročný Serkan Çayoğlu. Zaujímavosťou je, že Özge a Serkan sa práve pri nakrúcaní seriálu Keď kvitne láska zblížili natoľko, že tvoria od roku 2014 pár aj v súkromí a v roku 2022 sa dokonca zosobášili.

Özge Gürel si navyše získala srdcia slovenských divákov a diváčok, keď zažiarila po boku Cana Yamana v seriáloch Príchuť lásky a Recept na lásku, ktoré uviedlo Voyo.

Zomrel Jürgen Serke

Zomrel Jürgen Serke


Vo veku 85 rokov zomrel nemecký spisovateľ a novinár Jürgen Serke, ktorý získal viacero ocenení nielen v Nemecku, ale aj v Česku, ktorému sa rovnako literárne venoval.

Serke dostal v roku 2002 prestížnu cenu Magnesia Litera za dielo Böhmische Dörfer – putovanie opustenou literárnou krajinou, ktoré mapovalo nemeckojazyčnú literatúru v Česku.

Názov Böhmische Dörfer odkazuje na slovné spojenie česká dedina (böhmisches Dorf), čo v nemčine znamená niečo neznáme a ťažko pochopiteľné. V slovenčine a češtine tomu najlepšie zodpovedá výraz španielska dedina.

V roku 2012 získal Serke Umeleckú cenu česko-nemeckého porozumenia, ktorá bola do roku 2016 udeľovaná Spolkom Adalberta Stiftera nemeckým a českým osobnostiam za významnú podporu vzájomnej česko-nemeckej spolupráce.

V roku 2017 dostal od českého ministerstva zahraničia cenu Gratias agit, čo je ocenenie za šírenie dobrého mena Českej republiky v cudzine.


Zdroj: ČTK

14. 4. 2024

NEDEĽNÉ REZNE A KÁVA

   NEDEĽNÉ REZNE A KÁVA
 TA3 V politike v nedeľu o 11.00:

Hosťami budú:

  •  Tomáš Taraba (minister životného prostredia, SNS)
  •  Martin Dubéci (predseda poslaneckého klubu Progresívne   Slovensko)


Rozprávať sa budeme o:

  •  Legislatívna smršť
  •  Možné zmrazenie eurofondov
  •  Sloboda slova médií
 

O 5 minút 12, naživo v nedeľu od 11:55 h, Jednotka a vo vysielaní RTVS:24.Hostia:

  • Ľuboš Blaha, podpredseda NR SR, podpredseda strany Smer-SD
  • Jozef Hajko, poslanec NR SR, KDH

Boh a Kovačič vedia