17. 9. 2016

Zomrel Hilmar Thate

Zomrel Hilmar Thate

Významný nemecký divadelný a filmový herec Hilmar Thate už nie je medzi živými.
Umelec zomrel ešte 14. septembra vo veku 85 rokov v Berlíne, informovala dnes s oneskorením hovorkyňa tamojšej Akadémie umení s odvolaním sa na pozostalých.
Rodáka z Dölau neďaleko Halle, ktorý spolupracoval okrem iného s velikánmi-režisérmi ako napríklad Ingmar Bergman alebo George Tabori, si môžu pamätať aj slovenskí diváci z viacerých filmov a televíznych produkcií, tak napríklad Profesor Mamlock, Túžba Veroniky Vossovej alebo Kráľ zo St. Pauli.
Thate, ktorý nechýbal v epizóde kriminálneho seriálu Miesto činu s názvom Vražedná rozprávak, odmietal ponuku stať sa jedným z komisárov v tejto mimoriadne úspešnej nemeckej televíznej produkcii, napísala tlačová agentúra DPA.
Manžel populárnej herečky Angelicy Domröseovej bol v bývalej Nemeckej demokratickej republike hviezdou prvej veľkosti, uplatnil sa však vďaka svojmu kumštu aj v opätovne zjednotenom Nemecku.
Bol laureátom viacerých vyznamenaní a ocenení vrátane ceny za najlepší mužský herecký výkon z MFF v Karlových Varoch 1999 za kreáciu v snímke poľského filmára Krzysztofa Zanussiho s názvom Wege in der Nacht, za ktorú mu udelili aj prestížne ocenenie Cenu Adolfa Grimmeho.

Copyright © TASR 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Kandidát na úrad prezidenta USA za Republikánsku stranu Donald Trump v noci na piatok potvrdil svoju reputáciu milovníka televíznych šou a zábavy, keď v programe The Tonight Show na stanici NBC súhlasil, aby mu moderátor Jimmy Fallon postrapatil jeho povestný účes.
Fallon a Trump diskutovali v relácii aj o vážnych problémoch súvisiacich s prebiehajúcou predvolebnou kampaňou. Ku koncu relácie sa Fallon Trumpa spýtal, či mu môže vyviesť niečo hlúpe, kým ešte nie je prezidentom USA.
Na Trumpovu spresňujúcu otázku, o čo ide, Fallon odpovedal, že by mu chcel postrapatiť vlasy. Trump spočiatku vyzeral zaskočený, ale po chvíľke rozmýšľania súhlasil. "Dobre. O hodinu ma čakajú ľudia v New Hampshire. Dúfam, že to pochopia," povedal.
Fallon sa potom za búrlivého potlesku a hvízdania publika naklonil cez svoj pultík a Trumpov účes, ktorý je častou príčinou žartov a paródií, poriadne postrapatil.
Trump je známy svojím záujmom o televíziu a film. Istý čas mal dokonca vlastnú, vcelku úspešnú šou v televízii NBC. Okrem toho tento miliardár hral vo viacerých filmoch. V roku 2007 mu dokonca za jednu z jeho filmových úloh odhalili hviezdu na Chodníku slávy v Hollywoode.

Copyright © TASR 2016

Americký herec John Stamos, známy najmä z televízneho sitkomu Plný dom (1987 - 1995), je producentom nového dramatického seriálu z prostredia nekonečných seriálov osemdesiatych rokov. Informáciu priniesol americký portál Deadline. Stamos projekt pripravuje spolu s producentmi Craigom Zadanom a Neilom Meronom, predstaviteľmi americkej spoločnosti Storyline Entertainment. V minulosti trojica spolupracovala na miniseriáli Beach Boys: An American Family (2000), za ktorý si vyslúžili tri nominácie na ceny Primetime Emmy. V roku 2002 predstavili televízny film Martin a Lewis.
Nový seriál, ktorého názov zatiaľ nie je známy, vznikne pod taktovkou Universal TV. Scenáristi budú čerpať zo Stamosových skúseností zo sveta šoubiznisu. Ten sa preslávil začiatkom osemdesiatych rokov, pričom kariéru odštartoval ako 18-ročný v roku 1983 úlohou Blackieho v jednej epizóde seriálu General Hospital (1963). Projekt priblíži temné stránky života hviezd, akými sú závisť, materializmus či pôžitkárstvo. Hlavnou postavou bude mladý, začínajúci herec, ktorý vypomáha v otcovej reštaurácii a zároveň prerazí vo svete seriálov. Stane sa idolom žien, stretáva sa s pokušeniami, akými sú drogy, sex či túžba po sláve. To všetko mu prinesie problémy v rodinnom živote. Deadline pritom neinformoval, či si v projekte zahrá aj 53-ročný Stamos.
John Stamos sa okrem spomínaného sitkomu Plný dom predstavil v seriáloch Dreams (1984), You Again? (1986 - 1987), Zlodeji (2001 - 2002), Jake in Progress (2005 - 2006) alebo Druhá šanca (2011 - 2013). V období 2005 - 2009 účinkoval v televíznom hite Pohotovosť (1994 - 2009). Predstavil sa tiež v komediálnom seriáli Grandfathered (2015 - 2016), filmovej komédii Moja tučná grécka svadba 2 (2016) a pokračovaní Plného domu s názvom Fuller House (2016), na ktorom spolupracoval aj ako producent. Okrem herectva sa venuje tiež hudbe. V minulosti pravidelne vystupoval s kapelou The Beach Boys.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Zomrel Edward Albee

Zomrel Edward Albee

Vo veku 88 rokov zomrel v piatok americký dramatik Edward Albee, ktorý sa preslávil v USA i zahraničí divadelnými hrami, ako sú Kto sa bojí Virginie Woolfovej? a Krehká rovnováha. Podľa agentúry AP o úmrtí informoval Albeeho asistent Jackob Holder.
Autor ocenený trikrát Pulitzerovou cenou skonal vo svojom dome na ostrove Long Island pri New Yorku, príčina smrti však zatiaľ nebola zverejnená. Podľa AP trpel v poslednom období cukrovkou.
Albee bol označovaný za najväčšieho žijúceho dramatika v USA po tom, ako v roku 2005 zomreli Arthur Miller a August Wilson. Jeho štýl bol charakteristický ostrým humorom a pochmúrnymi témami, pričom nešetril tradičné piliere americkej kultúry, ako sú manželstvo, výchova detí, náboženstvo a pôžitky vyšších spoločenských tried.
Celoživotné dielo Albeeho tvorí viac ako 25 divadelných hier. Zrejme najznámejšou je manželská dráma Kto sa bojí Virginie Woolfovej? zo 60. rokov, ktorá bola sfilmovaná v hlavných úlohách s Richardom Burtonom a Elizabeth Taylorovou.

Copyright © TASR 2016

TO JE TV!

TO JE TV!

16. 9. 2016

Prieskum Median SK

Prieskum Median SK

Najpočúvanejšie slovenské rozhlasové stanice sú Rádio Expres, Rádio Slovensko a Fun rádio. Vyplýva to z výsledkov najnovšej, VI. až VIII. etapy prieskumu Radioprojekt, ktorý realizuje spoločnosť Median SK.
Prieskum mapuje týždennú počúvanosť rádií. V období od 30. mája do 21. augusta tohto roka dosiahlo Rádio Expres počúvanosť 33,7 percenta. Rádio Slovensko si naladilo 29,5 percenta poslucháčov a Fun rádio dosiahlo v parametri "počúval minulý týždeň" výsledok 22,6 percenta.
Aktuálnu TOP 7 slovenského rozhlasového éteru dopĺňajú Rádio Jemné (16,5 percenta), Rádio Europa 2 (15,5 percenta), Rádio Regina (13,5 percenta) a Rádio Vlna (11,6 percenta).
Celkovo počúvalo posledný týždeň rádiá 89,4 percenta, teda 4.004.000 poslucháčov. Každý deň pritom počúvajú rádio podľa Medianu SK takmer tri milióny ľudí (66,1 percenta populácie).
V priemere počúva každý občan Slovenska rádio denne viac ako dve hodiny.

Copyright © TASR 2016

Zomrel Domingos Montagner

Zomrel Domingos Montagner

Jedna z najznámejších brazílskych televíznych hviezd Domingos Montagner vo štvrtok nečakane zomrel vo veku 54 rokov. Osudným sa mu stalo ranné kúpanie s kolegyňou Camilou Pitangovou v rieke Sao Francisco, pre ktoré si dvojica po nakrúcaní telenovely vybrala zrejme veľmi nebezpečné miesto, informovala televízia O Globo.
Rodáka zo Sao Paula podľa Pitangovej zachytili silné prúdy, ale jej volanie o pomoc miestni občania ignorovali. Zrejme totiž predpokladali, že ide o súčasť nakrúcania.
Policajný veliteľ v meste Canindé de San Francisco v brazílskom štáte Sergipe pre O Globo vyhlásil, že spomínané miesto rieky domáci považujú za mimoriadne nebezpečné a vyhýbajú sa mu.
Hercovo mŕtve telo sa našlo po niekoľkých hodinách pátrania v hĺbke 18 metrov vo vzdialenosti asi 320 metrov od miesta osudného kúpania

Copyright © TASR 2016

Konferencia Ochrana maloletých - Regulačné konvergencie

Konferencia 
Ochrana maloletých - Regulačné konvergencie
Nájsť vhodné riešenie právnej regulácie v ochrane maloletých pred nevhodným obsahom rôznych mediálnych služieb je cieľom odbornej konferencie organizovanej v rámci predsedníctva SR v rade EÚ (SK PRES), ktorú dnes otvoril príhovorom minister kultúry Marek Maďarič. Konferencia na tému "Ochrana maloletých - Regulačné konvergencie" sa počas dňa konala v priestoroch Historickej budovy Národnej rady Slovenskej republiky v Bratislave. Ako ďalej agentúru SITA informoval referát styku s médiami Ministerstva kultúry SR, jej účastníci sa venovali hľadaniu vhodného riešenia právnej úpravy v kontexte súčasnej diskusie o návrhu na zmeny smernice Európskej komisie o audiovizuálnych mediálnych službách. Návrh revízie tejto smernice zaradila Slovenská republika medzi svoje najvýznamnejšie priority SK PRES v oblasti kultúry a audiovízie.
"Túto tému sme si vybrali nielen pre jej aktuálnosť, ale aj pre jej veľkú dôležitosť. V dnešnej dobe, viac ako kedykoľvek predtým, je najzraniteľnejšia skupina detí a mladých ľudí ohrozená nástrahami, ktoré sme si v časoch nášho detstva nedokázali ani predstaviť," uviedol Marek Maďarič vo svojom úvodnom príhovore. Minister kultúry SR zároveň zdôraznil, že vývoj médií a rôznych digitálnych platforiem je taký rýchly, že ho legislatíva často nestačí ani reflektovať. "V záujme maximálneho využitia možností, ktoré ponúkajú audiovizuálne médiá a internet, je nevyhnutné vytvoriť bezpečné mediálne prostredie, a to nielen pre deti," cituje Maďariča tlačová správa z MK SR.
Téma ochrany maloletých pred nevhodnými obsahmi nadobúda na význame aj na európskej úrovni. Najaktuálnejším legislatívnym návrhom v EÚ v tejto oblasti je návrh revízie smernice o audiovizuálnych mediálnych službách. Dôležitosť jej revízie vníma aj stratégia jednotného digitálneho trhu, ktorej je smernica priamou súčasťou.
Účastníkmi konferencie boli zástupcovia európskych inštitúcií, experti z členských krajín EÚ, zástupcovia Skupiny európskych regulačných orgánov v oblasti audiovizuálnych služieb (tzv. ERGA) ako aj zástupcovia audiovizuálneho priemyslu, akademickej obce SR, Rady pre vysielanie a retransmisiu a ďalších partnerov aktívnych v audiovizuálnej oblasti. Cieľom ich diskusie bolo predovšetkým reálne porovnanie aktuálneho stavu v jednotlivých členských štátoch a poukázanie na existujúce problémy, ale aj osvedčené skúsenosti, dodal rezort kultúry.
Konferenciu "Ochrana maloletých - Regulačné konvergencie" pripravilo Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s generálnym riaditeľstvom Európskej komisie pre komunikačné siete, obsah a technológie. Ministerstvo kultúry sa problematikou revízie smernice o audiovizuálnych mediálnych službách začalo zaoberať v príslušnej expertnej úrovni Rady EÚ už v júli tohto roka a výsledky svojej práce predstaví 22. novembra na zasadnutí Rady pre vzdelávanie, mládež, kultúru a šport. Rada bude rokovať vo formáte ministrov kultúry EÚ pod predsedníckym vedením ministra kultúry SR Mareka Maďariča.
Prispôsobiť pravidlá v oblasti audiovizuálnych mediálnych služieb v Európskej únii zmenám na trhu, v technológiách a v správaní sa spotrebiteľov je cieľom návrhu na zmenu európskej smernice o audiovizuálnych mediálnych službách. Návrh zmien smernice je súčasťou zapracovania Stratégie jednotného digitálneho trhu v Európe do noriem platných v Európskej únii (EÚ). V spomínanej Stratégii jednotného digitálneho trhu v Európe sa vyzýva na modernizáciu smernice o audiovizuálnych mediálnych službách (smernica o AVMS). Medzi najdôležitejšie zmeny, ktoré navrhuje EK, patria rozšírenie rozsahu pôsobnosti o platformy na zdieľanie videí, vyrovnanie podmienok regulácie pre televízne vysielanie a audiovizuálne mediálne služby na požiadanie v oblasti ochrany maloletých, zavedenie povinnej 20-percentnej kvóty pre európske diela v katalógoch a povinnosti propagovať európske diela pre audiovizuálne mediálne služby na požiadanie, zavedenie možnosti pre členské štáty vyžadovať finančné príspevky od prevádzkovateľov audiovizuálnych mediálnych služieb usídlených v iných členských štátoch, ale aj uvoľnenie pravidiel pre objem reklamy v televíznom vysielaní. Zmeny navrhnuté EK sú zapracované do predloženého návrhu smernice a ich konečná podoba bude výsledkom rokovaní o návrhu, ktoré sú v súčasnosti na úrovni Rady EÚ.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Zomrel Dennis Shryack

Zomrel Dennis Shryack

Vo veku 80 rokov zomrel americký scenárista Dennis Shryack, ktorý pracoval na snímkach ako Biely jazdec (1985) s Clintom Eastwoodom alebo Turner a Hooch (1989) s Tomom Hanksom. Ako informovala jeho dcéra Jennifer, príčinou úmrtia bolo kongestívne srdcové zlyhanie. Scenárista naposledy vydýchol v stredu vo svojom rodnom meste Duluth v Minnesote.
Dennis Shryack sa narodil 25. augusta 1936. Najprv začínal ako spevák vo formácii The Escorts, pracoval tiež vo filmovom štúdiu Universal Pictures a neskôr aj ako literárny agent. Mnoho zo svojich scenárov napísal spolu s Michaelom Butlerom, Michaelom Blodgettom a Petrom Bellwoodom. Okrem spomínaných filmov má na konte tituly ako Dobrí a zlí chlapci (1969), Policajný kordón (1977), Auto (1977), Vražedná linka (1982), Okamih záblesku (1984), Zákon mlčania (1985), Sám proti teroru (1988), Najatý poliš (1988), Rýchlopaľba (1990), Útek (1991), Fifty Fifty (1992) alebo V podozrení (2002).

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA


"Je to ťažké nemať dostatok lásky v detstve.Urobil som poriadok s ľuďmi, ako bol Slota. V mene poslancov NR SR koalície dávam odkaz, že všetci vyvrheli budú potrestaní. Často zneužívate deti, vaše mítingy spôsobili skrvavenie ľudí, jeden z vás vyfackal človeka. Čo by ste povedali Dankovi, keby po mítingu ostala skrvavená žena?“ adresoval opozičným stranám OĽaNO a SaS šéf NR SR. Ako povedal, on sa snaží SNS dostať hore. Skritizoval, že opozícia sú zhluky náhodných ľudí. Mam toho plné zuby, urážok, tlačoviek ku všetkému, nech koná systém, ale na to musí nejaký vôbec fungovať. Skúsme racionálne hovoriť o rokovacom poriadku, ktorý vznikol na základe mojej iniciatívy a v spolupráci s ľuďmi, ktorí tu 20 rokov pracujú. Sami hovoríte, že nie sme hrdí, odborní, slušní, ale pozrite, ako vy vystupujete. Zneužívate deti, kauzy, aby ste upútavali. Dnes, keď NR SR potrebuje prijímať zákony a vás v SaS ide roztrhnúť, že pomôžeme napríklad kúpeľníctvu, že sa so Smerom-SD dohodneme pri strategických otázkach. Ja sa nebojím o to, či som tu alebo nie. Ja som len rád po tých ťažkých časoch, ktoré som prežil, že ľudia nám dávajú silu a povzbudzujú nás. Sme v prvom čítaní, je možnosť a prosím opozíciu, aby osobne neurážala politickú stranu SNS, lebo sa snažím robiť poriadok. Niektorým poslancom aj kebyže dáme putá, nepomôže nič, ale nech ich hodnotí verejnosť a volič. Rokovací poriadok nie je v rozpore so žiadnymi ustanoveniami. Verím, že rokovací poriadok prinesie zmenu a že naša politika vás vytlačí z NR SR a že ďalšie volebné obdobie tu nebudete.“
Andrej Danko„Povedať, možno keby ho otec nebil, v priamom prenose v televízii je podlosť, pretože viac ako 20 rokov nemám otca, pretože zomrel na rakovinu. Je to obrovská podlosť. Alebo nemať dostatok lásky v detstve. Je mi ľúto, že Matovič nemal detskú izbu. Zrejme hovoríš o sebe. To sa nehanbíš? Tvoj otec je mečiarovský privatizér a ty si mu pri tom pomáhal. Vytunelovali ste 52 miliónov korún. Okradli ste vlastných zamestnancov."
Igor MatovičMEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americká herečka Alexis Bledel, ktorá stvárňovala Rory v televíznom seriáli Ženy z rodu Gilmorovcov (2000 - 2007), prezradila, že v nových častiach sa diváčky a diváci dozvedia, ako vyvrcholili jej ľúbostné vzťahy. Uviedla to v rozhovore pre magazín US Weekly. V seriáli Rory randila s Deanom Foresterom, ktorého stvárnil Jared Padalecki, zlým chlapcom Jessom Marianom, ktorého si zahral Milo Ventimiglia, či univerzitným študentom Loganom Huntzbergerom, ktorého stvárnil Matt Czuchry. „Čo sa týka týchto troch vzťahov, myslím si, že všetci fanúšikovia sa dočkajú uspokojivého vyústenia príbehu. Každý vzťah je však celkom iný. Povedala by som, že každý z nich sa skončí inak," prezradila 34-ročná herečka pre US Weekly.
Bledel sa vyjadrila, že v nových epizódach sa rozvinie tiež Roryina kariéra reportérky a jej hrdinka bude veľa cestovať. „Tvrdo na sebe pracovala a stále pracuje. Stala sa novinárkou v čase, keď sa novinám prestávalo dariť. Je to približne osem rokov, čo žila túlavým spôsobom života, dychtila po každej veci, o ktorej chcela napísať," dodala rodáčka z Texasu.
V úlohe matky Rory - Lorelai Gilmore - sa opäť predstaví 49-ročná Lauren Graham. Tá sa vyjadrila, že Lorelai sa bude vyrovnávať so smrťou otca Richarda, ktorého stvárnil už zosnulý herec Edward Herrmann (1943 - 2014). „Nepovedala by som, že Lorelai sa veľmi zmenila a na tom sme postavili príbeh. Jej postava sa totiž veľmi nevyvinula, ale práve strata otca ju posunie ďalej," prezradila Graham pre US Weekly. „Charakter postavy, ktorý som tak zbožňovala, však ostáva ten istý," dodala herečka, ktorú za túto úlohu v roku 2002 nominovali na Zlatý Glóbus.
Seriál o slobodnej matke Lorelai a jej dcére Rory sa odohráva vo fiktívnom americkom mestečku Stars Hollow. Pokračovanie nesie podtitul A Year in the Life a bude mať premiéru 25. novembra. Každá zo štyroch 90-minútových častí sa bude odohrávať v inom ročnom období. Nové epizódy pre Netflix nakrútili Amy Sherman-Palladino s manželom Danielom Palladinom.Spoločnosť Amazon zverejnila prvý trailer seriálu režiséra, scenáristu a herca Woodyho Allena s názvom Crisis in Six Scenes. Takmer dvojminútová ukážka predstavuje rodinu žijúcu na americkom predmestí v búrlivých 60. rokoch minulého storočia, ktorej členovia sa s ich blízkymi snažia vysporiadať so zmenami vo vtedajšej spoločnosti. Novinka bude mať šesť polhodinových epizód a jej premiéra je naplánovaná na 30. septembra.
Pre 80-ročného Allena je Crisis in Six Scenes prvým seriálovým projektom, pričom k nemu napísal scenár, postaral sa o jeho réžiu a stvárňuje v ňom spisovateľa Sidneyho Muntzingera. Okrem neho si v seriáli zahrali aj Miley Cyrus, Elaine May, Rachel Brosnahan, John Magaro či Michael Rapaport.
Komik, filmár, herec a spisovateľ Woody Allen, vlastným menom Allan Stewart Konigsberg, začínal vystúpeniami v nočných kluboch v Greenwich Village a účinkovaním v televízii. Na konte má 24 nominácií na Oscara, z ktorých štyri premenil na sošky - za réžiu a pôvodný scenár filmu Annie Hall (1977) a za pôvodné scenáre snímok Hana a jej sestry (1986) a Polnoc v Paríži (2011). Známe sú aj jeho filmy Manhattan (1979), Purpurová ruža z Káhiry (1985), Zločiny a poklesky (1989), Manželia a manželky (1992), Tajomná vražda na Manhattane (1993), Výstrely na Broadwayi (1994), Mocná Afrodité (1995), Všetci hovoria: Milujem ťa (1996), Pozor na Harryho! (1997), Celebrity (1998), Darebáčkovia (2000), Prekliatie žltozeleného škorpióna (2001), Melinda a Melinda (2004), Match Point - Hra osudu (2005), Vicky Cristina Barcelona (2008), Užívaj si, ako sa len dá! (2009), Poznáš muža svojich snov (2010), Do Ríma s láskou (2012), Jasmínine slzy (2013), Kúzlo mesačného svitu (2014) či Iracionálny muž (2015).


©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

15. 9. 2016

Najlepšie platené televízne herečky

Najlepšie platené televízne herečky

Najlepšie platenou televíznou herečkou podľa magazínu Forbes je piaty rok po sebe Kolumbijčanka Sofía Vergara, ktorá v období od júna 2015 do júna 2016 zarobila 43 miliónov dolárov (v prepočte približne 38,3 milióna eur). Štyridsaťštyriročná rodáčka z mesta Barranquilla tak zarobila viac ako ktorýkoľvek jej kolega, za čo môže vďačiť najmä úlohe v komediálnom seriáli Moderná rodina (2009). Okrem toho zarába aj na reklamných zmluvách s rôznymi spoločnosťami a je spoluzakladateľkou firmy Latin World Entertainment.
Na druhej priečke sa umiestnila Kaley Cuoco, známa predovšetkým zo seriálu Teória veľkého tresku (2007), ktorá sa vlani s Vergarou delila o prvenstvo. Tridsaťročná rodáčka z kalifornského Camarilla za dané obdobie zarobila 24,5 milióna dolárov (21,8 milióna eur). Tretiu priečku obsadila Mindy Kaling z The Mindy Project (2012) s pätnástimi miliónmi dolárov (13,3 milióna eur), za ňou nasledujú Elen Pompeo z Kliniky Grace (2005) a Mariska Hargitay, známa predovšetkým zo seriálu Zákon a poriadok: Špeciálna jednotka (1999), ktoré si zhodne prilepšili o 14,5 milióna dolárov (12,9 milióna eur).
Novými menami v zozname najbohatších televíznych herečiek sú Stana Katic na siedmom mieste s dvanástimi miliónmi dolárov (10,6 milióna eur), Priyanka Chopra na ôsmej priečke s jedenástimi miliónmi dolárov (9,8 milióna eur) a Julia Louis-Dreyfus so 7,5 miliónmi dolárov (6,6 milióna eur) na trinástom mieste, o ktoré sa delí s Emily Deschanel.

Zoznam najlepšie platených televíznych herečiek podľa magazínu Forbes:

1. Sofía Vergara - 43 miliónov dolárov
2. Kaley Cuoco-Sweeting - 24,5 milióna dolárov
3. Mindy Kaling – 15 miliónov dolárov
4. Ellen Pompeo – 14,5 milióna dolárov
- Mariska Hargitay – 14,5 milióna dolárov
6. Kerry Washington – 13,5 milióna dolárov
7. Stana Katic – 12 miliónov dolíárov
8. Priyanka Chopra – 11 miliónov dolárov
9. Julianna Margulies – 10,5 milióna dolárov
10. Julie Bowen - 10 miliónov dolárov
11. Pauley Perrette – 9,5 milióna dolárov
12. Patricia Heaton – 8,5 milióna dolárov
13. Emily Deschanel – 7,5 milióna dolárov
- Julia Louis-Dreyfus – 7,5 milióna dolárov
15. Zooey Deschanel - 7 miliónov dolárov

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Členovia českej vlády nebudú môcť vlastniť médiá. Takéto ustanovenie obsahuje zákon o konflikte záujmov, ktorý schválila česká Poslanecká snemovňa. Ak teda bude chcieť minister financií a šéf hnutia ANO Andrej Babiš byť aj v ďalšej vláde, bude sa zrejme musieť zbaviť svojich médií. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.
Za zákon o konflikte záujmov zdvihlo ruku po záverečnom čítaní 135 poslancov naprieč politickým spektrom. Proti nemu hlasovalo 37 zákonodarcov z hnutia ANO a dvaja nezaradení.
V rámci zákona odhlasovali aj návrh sociálneho demokrata Jana Chvojku, aby členovia vlády nemohli vlastniť médiá. Chvojkov návrh podporilo 133 zo 189 prítomných - a to poslanci z ČSSD, KSČM, ODS, TOP 09, ľudovci a Úsvit. Poslanci z ANO boli proti.
Predseda TOP 09 Miroslav Kalousek už skôr vyhlásil, že nepochybuje o schválení zákona a že snemovňa urobí "pomerne významný krok proti oligarchizácii krajiny".
Babišovi patrí vydavateľstvo Mafra, kam patrí napríklad aj denník Mladá fronta DNES a server iDNES.cz. Babiš vlastní tiež hudobnú televíziu Óčko a rádio Impuls.
Zmena týkajúca sa vlastníctva médií bude platiť až pre členov budúcej vlády, dodal portál Novinky.cz.
Dolná komora českého parlamentu schválila aj to, aby firmy, v ktorých má člen vlády štvrtinový podiel, nemohli mať dosah na tzv. nenárokové dotácie a investičné stimuly. Nemôžu sa tiež zúčastňovať na verejných zákazkách. Táto zmena bude pre ministrov platiť od nadobudnutia jej platnosti, teda zrejme od nového roka.
Poslanci však nepodporili návrh, aby členovia kabinetu nesmeli ovládať firmy.
Babiš sa na hlasovaní nezúčastnil. Známe sú jeho skoršie vyhlásenia, že politici ho nútia prepísať firmy na manželku alebo na nejakého príbuzného.
Návrh teraz postupuje do Senátu, hornej komory českého parlamentu. Následne ju dostane na podpísanie prezident Miloš Zeman. Podľa portálu Novinky.cz je však predpoklad, že Zeman vráti návrh zákona dolnej komore. Prekáža mu totiž, že je namierený presne proti Babišovi.

Český premiér Bohuslav Sobotka po schválení prísnejšej novely zákona o konflikte záujmov v Poslaneckej snemovni sa nepriamo, ale ostro pustil do vicepremiéra a ministra financií Andreja Babiša (ANO). Zákon kvôli ministrovmu podnikaniu a vlastneniu médií prezývali aj Antibabiš. Informoval o tom český spravodajský portál Novinky.cz.
Sobotka (ČSSD) na Twitteri očividne urobil narážku na koaličného partnera, keď napísal: "Prísnejší zákon o konflikte záujmov prijatý. Oligarchovia si budú musieť vybrať: buď členstvo vo vláde, alebo dotácie, verejné zákazky a vlastníctvo médií."
Poslanci dolnej komory českého parlamentu v hlasovaní odsúhlasili, že členovia vlády nebudú môcť vlastniť médiá. A firmy, v ktorých bude mať člen kabinetu štvrtinový alebo väčší podiel, nebudú mať dosah na nenárokové dotácie ani na investičné stimuly a nebudú sa môcť zúčastniť na verejných zákazkách.
Vlastníctvo médií budú mať ministri zakázané od nasledujúceho volebného obdobia, pripomenul portál Novinky.cz.
Babiš na debate v snemovni nebol prítomný, ale sledoval ju na chodbe na obrazovke. Po schválení novely zákona o konflikte záujmov zareagoval vyjadrením na chodbe: "Sú to zúfalci, ktorí nevedia, ako funguje svet."
Babiš vlastní prostredníctvom svojho holdingu Agrofert vydavateľstvo Mafra, kam patria napríklad aj denníky Mladá fronta DNES, Lidové noviny a Metro a tiež server iDNES.cz. Babiš vlastní tiež hudobnú televíziu Óčko a celoštátnu rozhlasovú stanicu Impuls, dodal portál iDNES.cz.

Európska komisia (EK) predstavila zámer modernizácie európskej legislatívy o autorských právach, informovala Európska aliancia tlačových agentúr (EANA).
Komisia ešte túto jeseň predloží návrhy na zlepšenie presadzovania všetkých typov práv duševného vlastníctva vrátane autorských práv. Takáto ochrana by mala byť účinne garantovaná prostredníctvom zavedenia práv (do legislatívy EÚ) súvisiacich s autorským právom na reprodukovanie tlačových publikácií, ako aj ich sprístupnenie pre verejnosť s ohľadom na ich digitálne použitie.
"Na zaistenie udržateľnosti vydavateľského priemyslu by sa mal uznať a podporiť organizačný a finančný prínos vydavateľov tlače k výrobe tlačových periodík. Z toho dôvodu sa musí na únijnej úrovni poskytnúť harmonizovaná právna ochrana tlačových publikácií pokiaľ ide o ich digitálne využitie," oznámila Komisia pri príležitosti prejavu svojho predsedu Jeana-Clauda Junckera o stave únie na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
EK doplnila, že pokiaľ budú uznaní za držiteľov vydavateľských práv, budú pri vyjednávaní o použití svojho obsahu s on-line službami po prvý raz v lepšej pozícii. Budú tiež môcť lepšie čeliť pirátstvu.
Tento prístup podľa EK vytvorí pre všetky zainteresované strany právny rámec pri licencovaní obsahu pre digitálne využitie. Pomôže to aj pri rozvoji inovatívnych podnikateľských modelov, z ktorých môžu vyťažiť koneční užívatelia.
EANA je tradičná stavovská organizácia tlačových agentúr z Európy, ktorej členom je TASR ako jediná slovenská tlačová agentúra. Úlohou aliancie je formulovať, koordinovať a spoločnými silami riešiť výzvy agentúrnej žurnalistickej práce v dynamicky sa meniacich trhových, legislatívnych a technologických podmienkach a v otázkach autorských práv.

Copyright © TASR 2016

Spoločnosť Netflix sa rozhodla obsadiť anglického herca Bena Barnesa do úlohy záporáka v pripravovanom komiksovom seriáli Punisher. Ten vzniká ako spin-off série Daredevil (2015). Barnes by mal údajne stvárniť Bobbyho Sainta, syna obchodného magnáta a vplyvného člena kriminálnej scény. Diváci môžu 35-ročného rodáka z Londýna poznať najmä ako predstaviteľa princa Kaspiana z filmov Narnia: Princ Kaspian (2008) a Narnia: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik (2010). Zahral si tiež v prvej sezóne nového seriálu Westworld (2016), ktorý plánuje televízia HBO vysielať od 2. októbra.
Punisher, vlastným menom Frank Castle, je známou postavou spoločnosti Marvel Comics a v komiksoch sa prvý raz objavil v roku 1974. V titulnej úlohe seriálu by mali diváci opäť vidieť amerického herca Jona Bernthala, ktorý ho stvárnil v druhej sezóne spomínaného Daredevila. V predchádzajúcich filmových adaptáciách si ho zahrali Dolph Lundgren, Thomas Jane a Ray Stevenson. Spoločnosť Netflix má zatiaľ na konte dve seriálové adaptácie príbehov od Marvel Comics. V roku 2015 uviedli seriály Daredevil a Jessica Jones. Medzi ich ďalšie spoločne pripravované projekty patria Luke Cage, Iron Fist a Defenders.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

14. 9. 2016

Reklamná pauza, môžete sa...

Reklamná pauza, môžete sa...


Keď autorka píše o niečom, o čom zjavne nemá poňatia

Keď autorka píše o niečom,
 
o čom zjavne nemá poňatia
Internetový portál aktualne.sk dnes predviedol učebnicový príklad "žurnalistiky", v ktorej môže byť autorom článku niekto, kto nemá elementárny "šajn", o čom píše.
      V článku "Fico má novú stratégiu rozdávania. Vo vzduchu cítiť predčasné voľby" som si mohol dnes prečítať také bludy a nezmysly, že aj po viac ako 20 rokoch skúseností so slovenskými médiami som ostal v nemom úžase.
      Pointou článku, ktorý mal evidentne predovšetkým zaujať bombastickým titulkom ako samotným textom, je poukázanie na fakt, že kým v minulom období opatrenia pre ľudí prichádzali v druhej polovici volebného obdobia, teraz tomu je už po prvých mesiacoch vládnutia. A preto je vraj "vo vzduchu cítiť predčasné voľby"...
      Opomeniem skutočnosť, mnohokrát opakovanú, že predchádzajúca vláda nastúpila v roku 2012 v čase vrcholiacej dlhovej krízy eurozóny a prvé roky musela maximum energie venovať ozdravovaniu verejných financií, čo sa jej úspešne darilo, keďže v jej závere si Slovensko požičiavalo dokonca za záporné úroky. Presne z tohto dôvodu rad opatrení vlády pre ľudí prišiel predovšetkým v druhej polovici vládneho obdobia, a to najmä vďaka tomu, že sme v prvých dvoch rokoch verejné financie zodpovedne konsolidovali. Neviem, či je príliš očakávať od autorky článku, bývalej študentky žurnalistiky, znalosť tohto pomerne základného faktu o ostatnom vládnom období. V prípade portálu aktualne.sk asi áno.
      Skutočný skvost článku je však ešte pôsobivejší. Autorka v ňom spája, lepšie povedané splieta dokopy veci, ktoré so sebou zásadne nesúvisia a majú z princípu, a najmä zo zákona úplne iný charakter. Podstatou jej článku je totiž porovnávanie dotácií pre obce na multifunkčné ihriská, prideľovanie áut pre hasičské zbory či opatrení vládnych balíčkov z predchádzajúceho vládneho obdobia so systémovou pomocou pre 12 okresov s najvyššou nezamestnanosťou v podobe akčných plánov rozvoja s celkovou výškou plánovaných investícií presahujúcu jednu miliardu eur, ktoré vláda realizuje z titulu zákona. Čo sú dve zásadne iné veci, avšak toto pani redaktorke zjavne ušlo. Ak by si vec aspoň v základoch naštudovala, nebola by snáď šokovaná ani z termínu schvaľovania akčných plánov, pretože tento vyplýva rovnako zo zákona, schváleného bývalou vládou. Aspoň túto elementárnu námahu si mohla autorka dať, aby článok nevyzeral ako snaha o bezhlavý demagogický útok na vládu za každú cenu.


      Robert Fico, predseda vlády SR

RTVS NEWS

RTVS NEWS

Dokument Kým je život, ostáva nádej z produkcie televízneho štúdia RTVS Košice získal uplynulý víkend prvú cenu na Medzinárodnom festivale televíznych a rozhlasových programov pre národnostné menšiny Môj rodný kraj na Ukrajine.
Autormi oceneného programu z cyklu Orientácie sú režisérka Silvia Košťová a kameraman Milan Rezníček. Medzinárodná televízna porota vysoko ocenila emocionálne posolstvo životných príbehov 25 rodín, program zároveň odkrýva ich strach pred vojnou a prenasledovaním, ponúka pohľad na ich život v utečeneckých táboroch až po príchod a život na Slovensku.
Na 18. ročníku tohto medzinárodného festivalu v rozhlasovej aj televíznej kategórii súťažilo vyše 110 prác z 9 krajín, okrem slovenských zástupcov sa ho zúčastnili súťažiaci z Ukrajiny, Maďarska, Rumunska, Srbska, Čiernej Hory, Veľkej Británie a Rakúska. Do súťažného kola sa prihlásilo 68 televíznych a 45 rozhlasových relácií.
Samostatné rozhlasové a televízne poroty okrem hlavnej ceny udelili aj zvláštne ocenenia. V kategórii televízna tvorba si RTVS odniesla špeciálnu cenu za dielo z cyklu (Ne)celebrity - profil speváčky, dirigentky, pedagogičky a propagátorky rusínskych a ukrajinských ľudových piesní Anny Derevjanikovej. Autorkou tohto televízneho profilu je opäť Silvia Košťová z košického televízneho štúdia. V kategórii rozhlasovej tvorby odborná porota rozhodla o tom, že špeciálnu cenu získala autorka programu z cyklu Korene s názvom 30 rokov zboru Karpaty Ľudmila Garjanská z redakcie Národnostno-etnického vysielania Rádia Patria v Košiciach.
RTVS mala na tomto ročníku výrazné zastúpenie. Medzi hosťami podujatia bol aj slovenský akademik, folklorista, etnograf, historik a ukrajinista Mikuláš Mušinka, o rozhlasovom národnostnom vysielaní v RTVS hovoril programový riaditeľ rozhlasových služieb RTVS Vincent Štofaník.
Dokument si môžete pozrieť v archíve na webe RTVS.
Link http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/10802/98028#1226

13. 9. 2016

POKUTY NAŠE KAŽDODENNÉ

POKUTY NAŠE KAŽDODENNÉ
 

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) udelila na svojom dnešnom zasadnutí jednu pokutu a dve upozornenia na porušenie zákona. Najvyššiu pokutu 30-tisíc eur dostal vysielateľ Markíza-Slovakia s programovou službou TV Markíza za to, že v dňoch 21., 22. a 23. decembra 2015 neodvysielal oznam o porušení zákona uložený RVR ako sankciu v súvislosti s odvysielaním príspevku Zvláštne správanie lekára z 31. marca 2015 v Televíznych novinách. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa licenčnej rady Lucia Jelčová.
Vysielateľ Markíza-Slovakia dostal tiež upozornenie na porušenie paragrafu týkajúceho sa objektívnosti a nestrannosti spravodajských a politicko-publicistických programov, oddeľovania názorov a komentárov od informácií spravodajského charakteru v príspevku Vyzerá to na dvojkoalíciu z 15. februára 2016 v programe Televízne noviny.
Upozornenie na porušenie paragrafu, ktorý sa týka objektívnosti a nestrannosti spravodajských a politicko-publicistických programov a oddeľovania názorov a komentárov od informácií spravodajského charakteru dostal aj vysielateľ Rozhlas a televízia Slovenska s programovou službou Rádio Patria v súvislosti s vysielaním príspevku o prieskume volebných preferencií agentúry AKO 19. februára 2016 v programe Kronika.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
 

Vedúci vydania francúzskeho týždenníka Charlie Hebdo, ktorý nedávno pobúril svojimi karikatúrami obetí ničivého zemetrasenia v talianskom Amatrice, obhajuje krok svojej redakcie tvrdením, že "nastal čas porušiť tabu zo smrti".
Redaktor známy pod menom Riss vystúpil s obhajobou svojho týždenníka a karikaturistov Felixa a Coco po tom, ako rada mesta Amatrice podala žalobu na Charlie Hebdo za ilustrácie zosmiešňujúce túto prírodnú katastrofu a jej obete. Riss však dnes vo vysielaní rozhlasovej stanice France Inter tvrdil, že "smrť je vždy tabu (...), ale občas ho treba porušiť".
Dodal, že "pre nás" je to obrázok žánru čierneho humoru, "aké sme robili aj predtým, nejde o nič mimoriadne".
Riss vo svojom vystúpení, naopak, kritizoval diskutérov na sociálnych sieťach za ich nepriateľské výpady proti Charlie Hebdo. "Mnoho kriku pre nič," vyhlásil, pričom sa na adresu kritikov následne vyjadroval veľmi nevyberavo.
V súvislosti so zemetrasením v Amatrice sa na stránkach Charlie Hebdo objavili dve karikatúry. Prvá - od Felixa - prirovnáva zranené obete ničivého zemetrasenia k cestovinám pripraveným na spôsoby najtypickejšie pre túto časť Talianska: zakrvaveného muža na nich ilustrátor označil za cestoviny penne s paradajkovou omáčkou; doráňanú ženu za penne zapekané so syrom; a telá obetí vyčnievajúce spod ruín zrútených domov za gratinované lazane.
V reakcii na polemiku, ktorú táto ilustrácia vyvolala, Charlie Hebdo zaradil do svojho nasledujúceho vydania karikatúru z dielne ilustrátorky Coco, ktorá škody napáchané zemetrasením v strednom Taliansku pripísala "mafii", a to za výstavbu budov neschopných odolávať zemetraseniam.
Advokát mesta Amatrice Mario Cicchetti označil ilustrácie za "morbídnu, nezmyselnú a nepredstaviteľnú urážku obetí živlu". Uznal, že kritika, vrátane satiry, je nedotknuteľným právom, a to tak v Taliansku, ako aj vo Francúzsku.
Upozornil však súčasne, že nie všetko môže byť námetom pre satiru. Dodal, že v tomto prípade obe karikatúry urážajú pamiatku obetí zemetrasenia i preživších, ako aj samotné mesto Amatrice.
Ateistický a ľavicový francúzsky týždenník Charlie Hebdo je často obviňovaný z toho, že jeho karikatúry sú príliš útočné či cynické. Vlani v januári však zažil nebývalú vlnu sympatií a podpory z celého sveta po tom, ako sa jeho redakcia v Paríži stala terčom útoku komanda islamistických radikálov, pri ktorom prišlo o život 12 ľudí - väčšinou členov či spolupracovníkov redakcie.
Zemetrasenie z 24. augusta, ktoré postihlo stredné Taliansko, si vyžiadalo 300 obetí na životoch a obrovské materiálne škody.

Copyright © TASR 2016

Rádio Devín na cestách

Rádio Devín na cestáchCieľom tohto výnimočného projektu, ktorý Devín pripravuje v súvislosti s oslavami 90. výročia rozhlasového vysielania na Slovensku, je stretnúť sa s poslucháčmi rádia a predstaviť tvorcov hudobných a slovesných relácií, ako aj umelcov z regiónov.
Fanúšikovia a poslucháči Rádia Devín sa v každom meste môžu tešiť na bohatý program s rôznorodou dramaturgiou, zostava umelcov, redaktorov a moderátorov sa bude v každom meste obmieňať. Program bude pozostávať z predstavenia miesta, z ktorého sa bude vysielať, koncertov, rozhovorov s hosťami a interpretáciou umeleckého slova. V rámci projektu vystúpi vyše sedemdesiat umelcov a rozhlasových tvorcov.
Podľa šéfdramaturgičky Rádia Devín Evy Reiselovej sú osobné stretnutia s poslucháčmi Devína veľmi inšpirujúce. „Tešíme sa na návštevu každého mesta, keďže väčšinu roka pracujeme v intimite štúdií. Vďaka projektu Rádio Devín na cestách by sme chceli našim poslucháčom priblížiť umelecké žánre v rozhlase a osláviť s nimi 90 rokov rozhlasovej tvorby na Slovensku,“ dodala E. Reiselová.
Prvé stretnutie umelcov a tvorcov s poslucháčmi sa uskutoční v stredu 14. 9. od 19.00 h v Cikkerovej sieni historickej radnice v Banskej Bystrici. Vstup na všetky podujatia voľný.

RTVS NEWS Zlatá lýra

RTVS NEWS


Zlatá lýra

 Spoločnosť Trigon Production v spolupráci s koproducentmi RTVS, Českou televíziou a Slovenským filmovým ústavom predstavili dnes popoludní zástupcom médií nový desaťdielny hudobno-dokumentárny televízny cyklus Zlatá lýra. Režisérom je Peter Hledík, producentom Patrik Pašš, námet a scenár pripravil Robert Valovič, kameramanom je Richard Krivda, strih realizovala Alena Spustová. Prvú časť uvedie Dvojka RTVS v utorok 13. septembra.
      Desaťdielny dokumentárny cyklus o medzinárodnom festivale populárnej piesne Bratislavská lýra ovplyvnil nielen dianie na tejto scéne, ale aj vývoj populárnej hudby v Československu od roku 1966 až po Nežnú revolúciu. Počas 30 rokov svojej existencie nielenže upriamil pozornosť na malú krajinu v srdci Európy, ale stal sa pýchou medzinárodného združenia festivalov populárnej hudby združených vo Federation of International Festivals Organization. Od svojho vzniku v roku 1966 bol v socialistickom Československu vždy akýmsi závanom slobody, keďže na ňom účinkovali nielen najlepší československí interpreti, ale aj celý rad zahraničných hviezd prvej veľkosti, ako boli Josefine Baker, Cliff Richard, Gilbert Bécaud, Mireille Mathieu, Sandy Shaw, Drupi, Stevie Wonder, Amanda Lear alebo Joe Cocker.
      Hoci sa počas svojej existencie festival nevyhol ideologickým vplyvom, politickým zásahom, finančnému podhodnoteniu, technickým a technologickým nedostatkom či rozdielnym pohľadom na samotnú populárnu hudbu vplyvom rôznych naturelov dvoch národností, napriek tomu bol štartom pre viaceré generácie autorov a interpretov. Víťazstvom alebo upútaním pozornosti na festivale sa súťažiacim zmenil život doslova z večera do rána.
      V cykle účinkuje takmer 200 osobností zo sveta česko-slovenskej aj zahraničnej hudobnej scény a je v ňom použité veľké množstvo unikátneho archívneho materiálu, v ktorom sú zachytené spevácke vystúpenia domácich a svetových hviezd, zákulisie organizácie festivalu, no zaujímavý je aj presah do súčasnosti a pohľad organizátorov, interpretov a autorov s odstupom mnohých rokov.
      Popri výpovediach známych osobností – organizátorov, spevákov, skladateľov a textárov - pracovali tvorcovia aj s veľkým množstvom filmového archívneho materiálu, fotografiami, bulletinmi, zápisnicami. Práce na tvorbe samotného cyklu trvali viac ako tri roky, avšak kompletizácia informácií trvala takmer 10 rokov.
      „Bratislavská lýra mi vstúpila do života ako 15-ročnému chlapcovi, bol to mimoriadne silný kultúrny fenomén, ktorý ovplyvnil myslenie mnohých ľudí na Slovensku, nebol to šoubiznis, bola to kultúra a my sme práve tomuto aspektu v našom seriáli dali obrovský priestor, pretože veľká väčšina ľudí vníma spevákov a ľudí, ktorí pôsobia v populárnej hudbe, tak zhora, aké šaty nosia, kto s kým má pletky. Ale málo ľudí vie, čo si títo ľudia ako kultúrni pracovníci myslia o dobe, ako sa na veci pozerajú. Toto je práve to cenné, ktoré v tom seriáli je, odkrývame myslenie týchto ľudí na pozadí historických udalostí,“ povedal pre TASR producent seriálu Patrik Pašš.   
      „Je prekvapujúce, že taký dôležitý a významný fenomén, ako je Bratislavská lýra, sa nezachoval kompletne. Niektoré časti sa mazali z politických dôvodov nástupom normalizácie, paradoxne prišlo v tej dobe aj k mazaniu pásov. Neboli valuty na nové pásy, tak sa proste zmazala lýra. Bola to trocha archeologická práca, hľadali sme v archívoch STV, v spravodajstve, v Slovenskom filmovom ústave, v Českej televízii, hľadali sme, kde sa len dalo, aby sme skompletizovali dokumentárny obraz Bratislavskej lýry a predovšetkým toho obdobia, ktoré sme žili. Lýra nepredstavuje len kultúrny spoločenský fenomén, ale aj niečo, čím tá spoločnosť skutočne žila,“ uviedol pre TASR režisér Peter Hledík.   
      Medzinárodný hudobný festival Bratislavská lýra patril k významným stredoeurópskym hudobným podujatiam. Pri jeho zrode stáli Pavol Zelenay a Ján Siváček, tí mali najväčší podiel na tom, že v bratislavskom PKO prebehol 23. až 26. júna 1966 prvý ročník. Do finále postúpilo 24 z prihlásených 797 piesní, po 12 českých a slovenských. Prvú zlatú lýru si vyspieval Karel Gott s piesňou Mám rozprávkový dom autorov Vieroslava Matušíka a Elišky Jelínkovej.

Copyright © TASR 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Saudská Arábia spustila satelitné televízne vysielanie z púte do Mekky v iránskej perzštine - jazyku fársí, keďže Iránci sa tento rok na tradičnej moslimskej púti hadždž nezúčastňujú v dôsledku sporu medzi oboma krajinami, ktoré sú regionálnymi súpermi. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Saudskoarabský minister kultúry a informácií Adil Toraifí povedal saudskoarabským médiám, že nový kanál bude tiež mať rozhlasové vysielanie do Iránu, Iraku a Afganistanu ako aj cez aplikácie v mobilných telefónoch a na internete.
V poznámkach, ktoré v nedeľu zverejnila oficiálna saudskoarabská tlačová agentúra, minister uviedol, že nový kanál "si kladie za cieľ vysielať posolstvo hadždž, večného významu islamu a čo poskytuje kráľovstvo ... pútnikom a návštevníkom."
Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí kritizoval Saudskú Arábiu za to, ak vlani pripravila púť do Mekky. Irán tento rok hadždž bojkotuje a podľa BBC namiesto púte do Mekky podporil v sobotu alternatívnu akciu v irackom meste Karbalá, jednom z najposvätnejších miest šiitskych moslimov.
Napätie medzi Iránom a Saudskou Arábiou vzrástlo po minuloročnej panike v údolí Miná počas púte, v ktorej podľa neoficiálnych zdrojov zahynulo vyše 2400 ľudí, z toho 464 Iráncov. Saudská Arábia a Irán nemajú diplomatické vzťahy a sporia sa pre celý rad regionálnych záležitostí vrátane konfliktov v Jemene a Sýrii.
Saudská Arábia počet minuloročných obetí sústavne zľahčuje. Oznámila vyšetrovanie, ale jeho závery nezverejnila.
Na púť do Saudskej Arábie tento rok dorazilo zatiaľ vyše 1,3 milióna zahraničných pútnikov. Najviac ich pricestovalo z Indonézie, ktorá je najľudnatejšou moslimskou krajinou.


Rada talianskeho mesta Amatrice, ktoré nedávno postihlo ničivé zemetrasenie, podala žalobu na francúzsky satirický týždenník Charlie Hebdo za karikatúry zosmiešňujúce túto prírodnú katastrofu a jej obete.
Ako dnes informoval taliansky denník Corriere Della Sera, v zastúpení mesta žalobu podal advokát Mario Cicchetti. Namieta v nej proti karikatúre prirovnávajúcej zranené obete ničivého zemetrasenia k cestovinám pripraveným na spôsoby najtypickejšie pre túto časť Talianska: zakrvaveného muža na nich ilustrátor označil za cestoviny penne a paradajkovou omáčkou, doráňanú ženu za penne zapekané so syrom a telá obetí vyčnievajúce spod ruín zrútených domov za gratinované lazane.
V reakcii na polemiku, ktorú táto ilustrácia vyvolala, Charlie Hebdo zaradil do svojho nasledujúceho vydania karikatúru, ktorou škody napáchané zemetrasením v strednom Taliansku pripísal nie sebe, ale "mafii", a to za výstavbu budov neschopných odolávať zemetraseniam.
Advokát Cicchetti označil ilustrácie za "morbídnu, nezmyselnú a nepredstaviteľnú urážku obetí živlu". Uznal, že kritika, vrátane satiry, je nedotknuteľným právom, a to tak v Taliansku, ako aj vo Francúzsku. Upozornil však súčasne, že nie všetko môže byť námetom pre satiru. Dodal, že v tomto prípade obe karikatúry urážajú pamiatku obetí zemetrasenia i preživších, ako aj samotné mesto Amatrice.
Ateistický a ľavicový francúzsky týždenník Charlie Hebdo je často obviňovaný z toho, že jeho karikatúry sú príliš útočné či cynické. Vlani v januári však zažil nebývalú vlnu sympatií a podpory z celého sveta po tom, ako sa jeho redakcia v Paríži stala terčom útoku komanda islamistických radikálov, pri ktorom prišlo o život 12 ľudí - väčšinou členov či spolupracovníkov redakcie.
Zemetrasenie z 24. augusta, ktoré postihlo stredné Taliansko, si vyžiadalo 300 obetí na životoch a obrovské materiálne škody.


Počet žiadostí tureckých novinárov o pomoc a podporu adresovaných Európskej federácii novinárov (EFJ) sa viac ako zdvojnásobil po neúspešnom pokuse o prevrat z 15. júla. V súvislosti s konferenciou v Bruseli o aktuálnej situácii novinárov a aktivistov v Turecku o tom dnes informovala tlačová agentúra Belga.
      Projektový manažér EFJ Mehmet Koksal upozornil, že v súčasnosti je v Turecku uväznených okolo stovky novinárov, z toho sa 60 ocitlo za mrežami po 15. júli.
      "Žiadosti o podporu z EFJ sa po nevydarenom prevrate takmer zdvojnásobili. Týkajú sa hlavne progülenovských a kurdských novinárov," uviedol Koksal. Spresnil, že prosby o pomoc sú rôzne, od požiadaviek, aby boli členovia EFJ prítomní pri súdnom procese v Turecku, až po pomoc pri opustení krajiny alebo získaní azylu v zahraničí.
      Ankara viní islamského duchovného žijúceho v americkom exile Fethullaha Gülena, ktorý mal v Turecku stúpencov aj medzi novinármi, že stojí za prípravami zmareného prevratu. Samotný duchovný to popiera.
      Dnešná konferencia v Bruseli bola spoluorganizovaná s Medzinárodnou federáciou novinárov(IFJ) a ako hosťa pozvala tureckého aktivistu za ľudské práva a hudobného skladateľa Sanaryho Yurdatapana. Ten v Bruseli podal svedectvo o súčasnom stave slobody prejavu v krajine.
      Yurdatapan upozornil, že v Turecku možno nezávislé médiá "spočítať na prstoch jednej ruky"; televízne kanály sú podľa neho na 80 percent pod štátnou kontrolou, prestali existovať nezávislé noviny a niekoľko nezávislých internetových spravodajských serverov vláda blokuje, takže nie sú prístupné z tureckého územia.
      "Nevoláme po bojkote, nechceme démonizovať (tureckého prezidenta Recepa Tayyipa) Erdogana. Jednoducho očakávame, že sa nebude tolerovať žiadna výnimka z princípov právneho štátu alebo zo záruk základných práv. Výnimočný stav nemôže ospravedlniť všetko," uviedol Koksal na margo súčasného diania v Turecku.Copyright © TASR 2016Americká spoločnosť Netflix oznámila, že seriál Narcos (2015) bude pokračovať treťou a štvrtou sezónou, a to aj napriek tomu, že hlavná postava - kolumbijský drogový kráľ Pablo Escobar v druhej sérii zomrel. Hlavnými výkonnými producentmi projektu budú aj naďalej José Padilha a Eric Newman. Počet epizód ďalších dvoch sérií ani termíny ich premiér zatiaľ neprezradili.
"Narcos je o kokaíne a kokaín nezmizol po Escobarovej smrti. To, že sme seriál nazvali Narcos a nie Pablo Escobar, malo svoj dôvod. Seriál je predovšetkým o obchode s drogami, pričom sú aj iní díleri a v druhej sezóne vznikli voči Escobarovi rôzne aliancie, čiže existuje viacero príbehov, ktoré môžeme spracovať," vyhlásil Newman.
Tvorcami seriálu Narcos, ktorého prvú sériu sprístupnili vlani 28. augusta, sú Chris Brancato, Carlo Bernard a Doug Miro. Spomínaného Escobara v ňom stvárnil Wagner Moura, v ďalších úlohách sa predstavili Boyd Holbrook, Pedro Pascal, Joanna Christie či Stephanie Sigman. Druhú sériu sprístupnili 2. septembra, pričom obe mali zhodne po desať epizód. Narcos získal vlani dve nominácie na Zlatý glóbus, a to v kategóriách Najlepší televízny seriál - dráma a Najlepší mužský herecký výkon v televíznom seriáli - dráme pre Mouru.

Poľská tenistka Agnieszka Radwanská si zjavne aj pod vplyvom čerstvých mediálnych šumov o jej sobáši vystrelila zo zvedavcov. "Potrebujem dostatok oddychu pred zajtrajším svadobným dňom," napísala 27-ročná finalistka Wimbledonu 2012 "Aga" Radwanská v piatok na svojom verifikovanom oficiálnom facebooku a pridala fotku z pláže. V sobotu ponúkla snímku v slávnostnej exteriérovej scenérii a uviedla: "... a svadbu Joanny a môjho kouča Tomasza máme za sebou. Všetko naj tomuto páru! PS: Špeciálne pozdravujem novinárov s bujnou predstavivosťou." Počas nedávnych newyorských grandslamových US Open Dánka s poľským pôvodom Caroline Wozniacka nepriamo prezradila, že staršia zo sestier Radwanských si čoskoro zoberie svojho sparinga a dlhoročného priateľa Dawida Celta.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

12. 9. 2016

Slovak Press Photo

Slovak Press Photo


Hlavnú cenu súťaže novinárskej fotografie Slovak Press Photo - Grand Prix vyhral scenárista, fotograf, režisér a kameraman Ivan Holub. Porota 5. ročníka súťaže ocenila Ivana Holuba za samostatnú snímku Večera, ktorú prihlásil do kategórie Každodenný život. "Fotografia zachytáva skupinu pygmejských detí v južnom Burundi, ktoré prežívajú len vďaka tomu, že dostanú raz denne najesť v rámci nutričného slovenského programu. Deti v úplnom tichu čakajú, kým sa rozdá jedlo a mlčanie pokračuje aj počas jedenia. Každé z nich má pred sebou obrovskú porciu, od ktorej neodíde, kým nie je všetko zjedené. Fotografia vznikla počas nakrúcania dokumentu," agentúru SITA informovala riaditeľka súťaže Jana Garvoldtová. Cenu Grand Prix, ako aj ceny v ďalších kategóriách súťaže slávnostne vyhlásia 19. októbra v Primaciálnom paláci v Bratislave. Zároveň s udelením cien otvoria výstavu víťazných fotografií.


Členovia poroty hodnotili prihlásené práce počas uplynulého víkendu, 10. a 11. septembra. Fotografie posudzovala päťčlenná medzinárodná jury v zložení: predseda poroty Stanley Greene (USA/SR), Jana Hojstričová (SR), Jindřich Štreit (ČR), Joe Klamar (Kanada/SR) a Jozef Ondzik (SR). Do súťaže sa mohli zapojiť fotografi, ktorí tvoria pre médiá, s prácami určenými na publikačné účely. Túto možnosť v piatom ročníku súťaže využilo 191 fotografov, ktorí spolu poslali 1 522 fotografií. Porota hodnotila samostatné fotografie a série fotografií v deviatich súťažných kategóriách: Aktualita, Reportáž, Každodenný život, Šport, Príroda a životné prostredie, Svet umenia a šoubiznisu, Študenti a mladí fotografi do 25 rokov (medzinárodná kategória), Stredoeurópska fotografia (medzinárodná kategória), a Grant Bratislavy. Popritom zasadala aj osobitná porota pre video, ktorá hodnotila práce prihlásené do kategórie Krátke video.


"Členovia poroty konštatovali vyššiu kvalitu súťažných fotografií v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi, pričom ich osobitne zaujali práce študentov a mladých fotografov. Vysoko ocenili aj úroveň reportáží. Nedostatky videli najmä v kategórii Aktualita. Prihlásené fotografie mapovali aktuálne udalosti na Slovensku a vo svete v súvislosti s utečeneckou krízou, vojnovými konfliktami, rôzne sociálne témy a environmentálne problémy, sociálne a politické protesty či aktuálne športové i kultúrne udalosti," dodáva sa v tlačovej správe k 5. ročníku súťaže novinárskej fotografie Slovak Press Photo. Viac informácií o súťaži možno nájsť na http://www.slovak-press-photo.sk.

Copyright © TASR 2016

Nabudúce vraj Daňa zastrelia

Nabudúce vraj Daňa zastrelia


V búrlivej atmosfére sa dnes koná rokovanie Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Košiciach, ktoré sa okrem iného venuje otázke rozšírenia spoplatneného parkovania v širšom centre mesta. Na zasadnutie prišli občania nespokojní so systémom účinným od 1. júla. Rokovanie sprevádzajú bezpečnostné opatrenia, vrátane zrušenia stránkových hodín magistrátu. Polícia púšťala občanov do rokovacej sály cez koridory a po bezpečnostných prehliadkach.
Ešte pred začiatkom rokovania v sále vyvolal rozruch incident, keď sa aktivista Martin Daňo, ktorý sa prezentoval ako novinár, snažil napriek mestským policajtom dostať k pódiu s predstaviteľmi mesta. Keď vybehol dopredu po laviciach poslancov, policajti ho strhli na zem a vyviedli zo sály.
Kapacita rokovacej sály pre verejnosť je obmedzená. "Realizovali sme odporúčania, ktoré nám dala štátna polícia. V sále je nejakých 370 miest, ostaní sú vonku pred schodiskom, kde je namontovaná veľkoplošná obrazovka, cez ktorú môžu rokovanie sledovať," uviedol náčelník mestskej polície Ján Palčík.

Prečítajte vyjadrenie Daňa

„Takto vyzeral útek pred policajtami, ktorí bránili vstupu – vraj nie som novinár! Avšak nechceli povedať, ako to zistili a prečo iba ja! Len za to, že som pri príchode nahlas povedal, ze Raši je zlodej?! Takto sa selektujú novinármi? Vo výkone povolania mi POLICAJTI bránili nezákonne – veď bude vyšetrovanie, tak uvidíte. Chcel som len zaujať miesto tam, kde mám právo byť – medzi novinármi, na nikoho som neútočil, ani som nikoho nebil! Len som volil inú cestu za mojím zákonným právom – byť novinár a šíriť informácie tak, ako mi umožňuje zákon. Následne ma spacifikovali policajti – nepočkali, kým spravím posledný krok a sadnem si na svoje miesto! Namiesto toho ma na poslednom kroku chytili za nohy a nechali spadnúť z 2m výšky priamo na hlavu ako kus špiny… kto vie, nabudúce ma možno zastrelia.“
Martin Daňo

TA3 NEWS

TA3 NEWS

TA3 spustila svoje prvé vysielanie 11. septembra 2001, ako reakciu na teroristický útok na Svetové obchodné centrum (WTC) v New Yorku. Teroristický útok tak nielenže prepísal svetové dejiny, ale ovplyvnil aj slovenský mediálny trh. Televízia TA3 sa za 15 rokov vyprofilovala na renomované, mienkotvorné médium, ktoré si získalo rešpekt nielen medzi divákmi TA3, ale aj medzi ostatnými slovenskými a zahraničnými médiami.
V nedeľu 11. septembra si v TA3 pripomínali 15. výročie „pádu dvojičiek“, ale aj 15. výročie vysielania a fungovania jedinej slovenskej spravodajskej televízie.
Po letných prázdninách sa na obrazovku vrátila aj politicko – diskusná relácia V politike. Reláciu V politike odvysielala TA3 v nedeľu z priestorov historickej budovy NR SR na Župnom námestí v Bratislave mimoriadne od 10. hod.
Pod taktovkou moderátora Nora Dolinského sa v nej traja najvyšší ústavní činitelia Andrej Kiska, prezident SR, Andrej Danko (SNS), predseda NR SR, predseda strany a Robert Fico (SMER-SD), predseda vlády, predseda strany venovali týmto témam:
15. výročie série teroristických útokov na USA, boj s terorizmom a bezpečnosť vo svete; Domáce politické témy – súdržnosť koalície po jej zúžení, novela rokovacieho poriadku, financovanie RTVS, problémy v školstve; Neformálny bratislavský summit lídrov EÚ, riešenia migračnej krízy, rokovania o Brexite.
Relácia, témy i hostia divákov zaujali natoľko, že sa relácia počas nedeľňajšieho dňa stala dvojkou na trhu (reach 264 tis., share 9,5 % - v skupine 12+, rtg 75 tis. V kategórii manažéri s VŠ vzdelaním a VŠ vzdelaní bola relácia jednotkou na trhu).
V premiére a repríze si reláciu pozrelo spolu 581 tis. ľudí.
Reláciu V politike a ďalšie programy televízie TA3 prilákali k televíznym obrazovkám 1 milión 179 tis. ľudí (share 3,3 % - 12+).
O televízii TA3
Televízia TA3 je prvá spravodajská televízia, ktorá na slovenskom trhu pôsobí od septembra roku 2001. Denne prináša aktuálne spravodajstvo, pričom základom jej vysielania sú hodinové spravodajské bloky. Programovú štruktúru dopĺňajú publicistické relácie a špeciálne projekty, ktoré pokrývajú všetky oblasti spoločenského života. Primárnymi cieľovými skupinami televízie sú obyvatelia Bratislavy starší ako 18 rokov, obyvatelia miest s viac ako 50-tisícmi obyvateľov, ako aj profesionáli s vysokoškolským vzdelaním a vysokým socioekonomickým štatútom. Prevádzkovateľom televízie je spoločnosť C.E.N., s.r.o.
V relácii V politike televízie TA3 sa v nedeľu 20. septembra 2015 v štúdiu stretli Andrej Danko - predseda strany SNS, Ľuboš Blaha - predseda Výboru pre európske záležitosti (Smer – SD), Július Brocka - poslanec NR SR, Igor Matovič - poslanec NR SR a Juraj Miškov - predseda strany Skok.
Témou relácie bola Migračná kríza v Európe.
Premiéra relácie dosiahla sledovanosť 641 tisíc divákov so 4,4 % podielom na trhu. Premiéra relácie V politike najviac zaujala kategóriu manažérov s vysokoškolským vzdelaním (až 17,2 % ) a obyvateľov Bratislavského kraja 18+ (16,5 %).

Celodenné nedeľné vysielanie dosiahlo, aj vďaka relácii V politike, 2,7% podiel so sledovanosťou 1,265 milióna divákov.

*Poznámka: Uvedené čísla pochádzajú z elektronického merania televízií formou peoplemetrov (zdroj: PMT/TNS.sk).