25. 9. 2015

Reakcia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

Reakcia 
Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou


Vzhľadom na medializované informácie v súvislosti s kompetenciami úradu prešetrovať zmluvy Všeobecnej zdravotnej poisťovne /VšZP/ s vybranými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, predsedníčka úradu MUDr. Monika Pažinková, MPH, MBA nemôže pripustiť spochybňovanie dôveryhodnosti úradu a znevažovanie práce jeho zamestnancov. Odmieta akékoľvek špekulácie, že by ona sama zasahovala do výkonu dohľadov.
Predsedníčka úradu považuje za neprípustné spochybňovanie kvality práce jeho zamestnancov, ktorí sú odborníkmi vo svojich odboroch, a z ktorých väčšina pracuje na úrade od jeho vzniku.
Dohľady nad zdravotnými poisťovňami vždy vykonáva skupina zamestnancov, prípadne aj prizvané osoby – špičkoví odborníci z praxe. Tieto osoby majú pri výkone dohľadu postavenie verejného činiteľa a musia spĺňať zákonom stanovené podmienky.
Počas svojej existencie úrad vykonal z vlastnej iniciatívy alebo na základe doručených podnetov viac ako 3300 dohľadov nad zdravotnými poisťovňami, ktorým uložil pokuty vo výške takmer 400 000 eur, približne 9000 dohľadov nad zdravotnou starostlivosťou a takmer 2000 dohľadov nad nákupom zdravotnej starostlivosti.
Predsedníčka úradu ubezpečuje občanov, že úrad pri svojej činnosti vždy postupuje nezávisle, nestranne a objektívne, podľa zákona č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Presne takto bude v rámci svojich kompetencií postupovať aj pri dohľade vo VšZP.
Predsedníčka úradu sa domnieva, že „útoky“ na činnosť úradu sú spôsobené neznalosťou jeho zákonných kompetencií.

RTVS NEWS

RTVS NEWS

RTVS si počas tohto týždňa pripomína nepočujúcich. Keďže medzinárodný deň nepočujúcich pripadá na poslednú septembrovú nedeľu, 27. 9. budú počas celého dňa všetky programy na Jednotke a Dvojke vysielané so simultánnymi titulkami. Špeciálne pre nepočujúce deti budeme počas detského pásma v sobotu 26. 9. vysielať relácie Fidlibum, Trpaslíci a Daj si čas.

V nedeľu 27. 9. budeme všetky relácie na Jednotke aj Dvojke vysielať buď so skrytými titulkami, alebo so simultánnym prekladom do posunkovej slovenčiny.
Relácie na Jednotke, ktoré budeme v nedeľu mimoriadne tlmočiť do posunkovej slovenčiny:
Zázračný ateliér
O 5 minút 12
Správy RTVS o 19.00
GBS
Krátke správy


Ukážku z relácie Fidlibum špeciálne tlmočenej do posunkovej slovenčiny nájdete TU https://youtu.be/wLFJ7h1ff9M.

VÝROKY TÝŽDŇA

                VÝROKY TÝŽDŇA
„V Rusku rasizmus neexistuje."
Alexej Smertin , bývalý ruský futbalista"Ak je pacient v ambulancii ochotný zaplatiť, tak je všetko v poriadku, aj keby išlo o najbizarnejší poplatok."
Ladislav Pásztor,čestný prezident Asociácie súkromných lekárov

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS


Spor dvoch slovenských hokejových legiend, ktorý sa dostal až pred súd, vyznel pre Jozefa Golonku. Peter Šťastný (59) sa musí ospravedlniť 77-ročnému Golonkovi za to, že ho nazval "súdruhom, komunistom a eštebákom". Tento socialistický slovník mal Šťastný použiť voči Golonkovi ešte v roku 2013. Dotknutý Golonka stratil trpezlivosť a rozhodol sa svoje meno očistiť právnou cestou. Po roku a pol mu dal prvostupňový súd za pravdu a rozhodol, že Peter Šťastný je povinný písomne sa mu ospravedlniť. Rozsudok zatiaľ nenadobudol právoplatnosť. Informuje o tom týždenník Plus 7 Dní.
Golonka je podľa vlastných slov pyšný na to, že československé hokejové mužstvo po udalostiach v roku 1968 nepodalo "Rusákom" na svetovom šampionáte ruku, ale aj na to, že si prelepoval komunistickú hviezdu na drese izolepou. Šťastného preto zažaloval. Nežiadal majetkovú náhradu, iba ospravedlnenie. Na súde predložil lustračný list z Ústavu pamäti národa. Podľa neho nielenže nebol členom Štátnej bezpečnosti, ale ani Komunistickej strany Československa. Napriek tomu bol v archívoch ÚPN vedený, ale na opačnej strane barikády - ako "preverovaná osoba".
Podľa informácií Plus 7 Dní Peter Šťastný na súde vypovedal, že v hokejovom dokumente vo vysielaní RTVS prezentoval svoj názor na Golonku. Nakoniec mu tento argument nepomohol a súd na verejnom pojednávaní rozhodol v Golonkov prospech. Vyhlásenie rozsudku si však ani jeden z aktérov osobne nevypočul. "Bol som mimo Bratislavy, zastupovala ma právna zástupkyňa. Ešte som nevidel, čo je napísané v rozsudku. Pokiaľ to nie je právoplatné, nebudem sa vyjadrovať,“ uviedol Jozef Golonka pre Plus 7 Dní. Peter Šťastný reagoval podobne opatrne: "Neboli mi ešte doručené veci, takže sa k tomu neviem vyjadriť. Ak to je tak, ako vy uvádzate, celkom určite sa odvolám.“ Momentálne totiž plynie tridsaťdňová lehota, počas ktorej súd doručí písomne vypracovaný rozsudok obom stranám. Potom bude mať v zámorí žijúci Šťastný pätnásť dní na to, aby sa odvolal.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


24. 9. 2015

IGRIC 2015IGRIC 2015

V hlavnom meste sa dnes udeľovali sošky Igric za rok 2014. Televízny seriál Tajné životy ich získal dve. Ide o najstaršiu filmovú cenu na Slovensku za filmovú a audiovizuálnu tvorbu.
Sošku od akademickej sochárky Erny Masarovičovej získal za celoživotný prínos slovenskej kinematografii režisér Vido Horňák. Cenu v kategórii televízna dramatická tvorba získali Biba Bohinská, Naďa Clontz a Soňa Čermáková-Uličná za námet a scenár televízneho seriálu Tajné životy.
Igricom za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu ocenili Jara Vojteka za scenár a réžiu filmu Tak ďaleko, tak blízko. Najstaršiu filmovú cenu získala za animovanú tvorbu Joanna Kožuch za scenár, réžiu a animáciu filmu Fongopolis.
Za ženský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele ocenila porota Zuzanu Mauréry za stvárnenie postavy Evy, riaditeľky azylového domu pre ženy a deti v núdzi, v televíznom seriáli Tajné životy. Igrica získal v kategórii mužský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele Milan Lasica za stvárnenie postavy deda Achbergera vo filme Rukojemník.
Porota udeľovala aj tvorivé prémie. Tie za herecké výkony získali - Peter Kočiš za stvárnenie postavy Alexa v televíznom seriáli Tajné životy, Péter Nádašdi za postavu Ignáca Dugasa vo filme Krok do tmy, Monika Hassová za stvárnenie Evy Dubovskej vo filme Krok do tmy a Judit Bárdos za stvárnenie postáv vo filmoch Fair Play, Láska na vlásku a V tichu.
Tvorivú prémiu ďalej získala Petra Heleninová za námet, scenár, réžiu, výtvarné návrhy, animáciu a strih filmu AION; Martin Smatana za scenár, réžiu, kameru a animáciu filmu Rosso Papavero; Martin Šulík za scenár a réžiu filmu Milan Čorba a Patrik Lančarič za scenár a réžiu filmu Hrana - 4 filmy o Marekovi Brezovskom. Miloslav Luther získal prémiu za réžiu filmu Krok do tmy, Ivan Finta za kameru filmu Láska na vlásku a Jonáš Karásek a Marika Majorová za réžiu filmu Moje povstanie.
V kategórii ostatná filmová a televízna tvorba ocenili prémiou Dušana Hudeca za scenár a réžiu filmu Neznámi hrdinovia a Zuzanu Liovú za scenár a réžiu filmu Prvá: Hana Gregorová. V kategórii audiovizuálna teória a kritika ocenili Petra Michaloviča a Vlastimila Zusku za knihu Rozprava o westerne a Františka Gyárfáša a Juraja Malíčka za knihu Naše filmové storočie.
Cenu Jána Fajnora, ktorá je určená mladým tvorcom do 35 rokov, získali Veronika Obertová a Michaela Čopíková za réžiu, animáciu, výtvarné návrhy filmu Nina; Miro Remo za réžiu dokumentárneho filmu Comeback a Tomáš Stanek za kameru hraného filmu Deti. Zvláštne uznanie producentovi udelila porota Lívii Filusovej z Furia Film.
Predsedom poroty bol Juraj Lihosit, jej členovia zase Mária Ferenčuhová, Fero Kovár, Dodo (Jozef) Šimončič, Roman Rjachovský, František Jurišič a Štefan Vraštiak.
Igric a tvorivé prémie udeľovali Slovenský filmový zväz, Únia slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu po 26. raz. Vznikol v roku 1967. Po troch rokoch bol zakázaný, pretože vedenie Filmového a televízneho zväzu, ktorý toto ocenenie udeľoval, nepodpísalo súhlas so vstupom vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968. V roku 1993 udeľovanie Igricov obnovili.
TASR o tom informoval tajomník poroty Štefan Vraštiak.

Ceny slovenskej filmovej kritiky FIPRESCI už majú po 23. raz svojich majiteľov. Jej udeľovanie bolo súčasťou dnešného odovzdávania sošiek Igric v hlavnom meste.
V kategórii slovenský celovečerný hraný aj koprodukčný film pre kiná, ktorý mal premiéru v roku 2014, uspela snímka Deti od režiséra Jara Vojteka. V kategórii slovenský celovečerný aj koprodukčný dokumentárny film pre kiná, ktorý mal premiéru v roku 2014, zvíťazila snímka Všetky moje deti od Ladislava Kaboša.
Ocenenie slovenskej filmovej kritiky patrí aj Petrovi Konečnému z filmového portálu Kinema.sk. V kategórii najlepší zahraničný film v slovenských kinách v roku 2014 zvíťazila poľsko-dánsko-francúzsko-britská snímka Ida (režisér Pawel Pawlikowski).
Cenu slovenských filmových novinárov získala distribučná spoločnosť Asociácia slovenských filmových klubov, ktorá v roku 2014 uviedla do kín najlepší zahraničný film Ida.
Ocenenie od filmových novinárov patrí aj Pavlovi Brankovi za knihu Úklady jazyka a zosnulému Júliusovi Dzurekovi za autorstvo a jedinečný bezkonkurenčný portál www.hviezdyfilmu.sk – za profily anglo-amerických 1022 hercov a režisérov.

Copyright © TASR 2015

TO JE TV !

TO JE TV !


Slovak Press Photo 2015 v New Yorku

Slovak Press Photo 2015
v New Yorku

Za účasti slovenského ministra zahraničných vecí a podpredsedu slovenskej vlády Miroslava Lajčáka bude v piatok v New Yorku slávnostnou recepciou otvorená výstava Slovak Press Photo. TASR o tom informovala generálna konzulka SR v Spojených štátoch Jana Trnovcová.
Slovak Press Photo je súťaž s následnou výstavou fotografií, ktorá nezávislým a autentickým spôsobom prezentuje vizuálne svedectvo o živote, ako ho vidia novinári zo Slovenska a z východnej Európy.
Cieľom súťaže a výstavy je umožniť verejnosti, aby sa aj ona mohla stať očitým svedkom udalostí i špecifických javov, ktoré charakterizovali a poznačili obdobie uplynulého roka.
Absolútnym víťazom tohtoročného, v poradí už štvrtého ročníka Slovak Press Photo sa stal mladý fotograf Robert Tappert. V novej kategórii - krátke video je prvým víťazom Tomáš Rafa. Obaja sú Slováci.
Sedemčlenná medzinárodná porota zložená z fotografov počas troch dní hodnotila rekordný počet 1356 fotografií od 191 autorov. Súťažné fotografie jej boli predložené anonymne.
Slovenskí fotografi súťažili v deviatich kategóriách. Pre zahraničných autorov z ČR, Poľska, Maďarska, Rakúska, Bieloruska a Ukrajiny organizátori otvorili kategóriu stredoeurópska fotografia. Z týchto krajín i zo Slovenska sa mohli zapojiť súťažiaci s krátkym videom.

Copyright © TASR 2015

RTVS NEWS

RTVS NEWS  Vo februári 2015 sa nám úspešne podarilo zavŕšiť sťahovanie zamestnancov z výškovej budovy v Mlynskej doline, ktorá v posledných rokoch už nespĺňala potrebné technické a bezpečnostné predpoklady pre kvalitné pracovné prostredie.
  Súčasné vedenie RTVS si uvedomovalo potrebu riešenia tejto nevyhovujúcej situácie a k rozhodnutiu presťahovať administratívu RTVS do zrekonštruovaných priestorov pristúpilo hneď ako to bolo možné z logistického a finančného hľadiska.
  Pri tejto príležitosti sme pripravili krátke video, ktoré mapuje priebeh rekonštrukcie a predstavuje výslednú podobu zrekonštruovaných priestorov novej administratívnej budovy v Mlynskej doline.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí udelil včera milosť sto väzňom, medzi ktorými sú aj dvaja žurnalisti anglického vysielania panarabskej televízie al-Džazíra - kanadský novinár Mohamed Fahmy a jeho egyptský kolega Bahir Muhammad. Informovali o tom štátne médiá a právnik jedného z reportérov. Vo vývoji prípadu, ktorý rázne odsúdili ľudskoprávne skupiny a medzinárodné organizácie, ide o dramatický zvrat.
Oboch novinárov, Fahmyho a Muhammada, dnes už aj prepustili. Sloboda čaká spolu s nimi i na desiatku ďalších aktivistov za ľudské práva, uviedla v správe tlačová agentúra AP.
K udeleniu milosti došlo v predvečer veľkého moslimského sviatku íd al-adhá a zároveň deň pred tým, ako sa egyptský prezident Sísí vo štvrtok vydá na cestu do New Yorku, kde sa zúčastní na Valnom zhromaždení OSN.
Manželka Fahmyho Marwa Omarová uviedla, že správu o prepustení sa dozvedela z televízie vo väznici, kde bola práve na návšteve manžela. "Bála som sa o jeho zdravie, takú radosť prežíval," uviedla Omarová. Dodala, že prvé, čo urobia, bude veľká svadobná hostina na oslavu ich nedávneho sobáša.
Egyptská štátna tlačová agentúra MENA napísala, že amnestiu dostala aj tretia osoba v prípade al-Džazíry, ktorý sa týka mnohých ďalších obžalovaných vrátane austrálskeho novinára Petra Gresta, ale nebola zverejnená jej totožnosť. Gresta deportovali z krajiny už skôr v priebehu roka a agentúre AP sa zatiaľ nepodarilo získať jeho vyjadrenie.
Na Fahmyho účte na Twitteri sa dnes popoludní objavil odkaz: "Ďakujem všetkým svojim podporovateľom za zaslanie správy a sme veľmi šťastní. Štáb al-Džazíry je slobodný!"
Trojicu novinárov vlani odsúdili na tri roky väzenia za šírenie "nepravdivých správ" a zaujatých reportáží. Verdikt vyniesol káhirský trestný súd v opakovanom procese v rámci medzinárodne sledovanej kauzy, ktorá sa ťahá od konca roku 2013.
Troch žurnalistov al-Džazíry však najprv vlani v júni odsúdili na sedem až desať rokov väzenia. Ich odsúdenie v súvislosti s výkonom povolania vyvolalo medzinárodné pobúrenie. Začiatkom tohto roka egyptský najvyšší súd pôvodné rozsudky zrušil a nariadil konanie nového procesu, ktorý sa skončil dnešným verdiktom.
Trojica novinárov čelila obvineniam z napomáhania terorizmu a ohrozovania bezpečnosti Egypta.
Egyptské úrady zatkli trojicu novinárov v decembri 2013, niekoľko mesiacov po vojenskom prevrate v Egypte, počas ktorého armáda zvrhla islamistického prezidenta Muhammada Mursího.

Copyright © TASR 2015

Everest

Everest


23. 9. 2015

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Vydavateľstvo Motor Presse Stuttgart je od polovice septembra tohto roka na Slovensku a v Českej republike zastúpené prostredníctvom poskytnutia licencií.
Mediálne domy Motor-Presse Slovakia, s.r.o., a Motor-Presse Bohemia, s.r.o., menia aj majiteľa, po novom ním bude Milan Bohatec. Obidva budú pod novým majiteľom rozvíjať súčasné portfólio titulov ako Auto motor a šport, BIKE SK a CZ, Outdoor SK a CZ, či AUTO7. Súčasné portfólio by sa malo zakrátko rozšíriť o nové aktivity v segmentoch digitálne médiá a print.
V rámci licencií budú mať oba mediálne domy plný prístup k obsahu, všetkým výsledkom testov nemeckých titulov z portfólia Motor Presse Stuttgart.

Copyright © TASR 2015

SLOVAK MEDIA LAW NEWS

SLOVAK MEDIA LAW NEWS

Rádiá dostanú povinné kvóty na hranie slovenskej hudby. Rozhodli o tom dnes poslanci NR SR, keď schválili novelu zákona o vysielaní a retransmisii z dielne ministerstva kultúry.
Súkromné rádiá budú musieť v roku 2016 vyčleniť najmenej 20 percent a od roku 2017 najmenej 25 percent vysielacieho času mesačne pre slovenskú tvorbu. V prípade verejnoprávneho rozhlasu to bude najskôr 30 a potom minimálne 35 percent. Takýto podiel má dosiahnuť na každom zo svojich okruhov. Z toho aspoň jednu pätinu majú tvoriť nové pesničky. Teda tie, ktoré sú vysielané do piatich rokov od svojho prvého uvedenia na verejnosti. Výnimku budú mať tie stanice, ktorých programové zameranie takéto kvóty úplne vylučuje.
Do stanoveného podielu sa budú započítavať iba tie pesničky, ktoré odznejú v éteri od 06.00 do 24.00 h. Tým sa zabráni, aby sa zaraďovali do vysielania v najmenej atraktívnom čase. Za slovenské hudobné dielo sa považuje také, ktorého najmenej jeden autor hudby alebo textu má alebo mal trvalý pobyt na území SR, alebo hudobné dielo s textom v slovenskom jazyku.
Novela má tiež zlepšiť prístup sluchovo a zrakovo postihnutých ľudí k vysielaným programom. Kábloví a televízni prevádzkovatelia budú musieť poskytovať k programom či reláciám aj titulky, tlmočenie do posunkovej reči pre nepočujúcich a hlasové komentovanie pre nevidiacich.
Zabezpečiť titulkami alebo hlasovým komentovaním budú musieť aj slovenské audiovizuálne dielo alebo audiovizuálne dielo v slovenskej pôvodnej jazykovej úprave aj ich distributéri. Nebude sa to vzťahovať na diela verejne rozširované pred 1. januárom 2016. Ako presne budú titulky vyzerať, má riešiť vyhláška ministerstva.
Ministerstvo považuje za správne, že aspoň štvrtina vysielanej hudby v našich rádiách bude mať slovenský text alebo slovenského autora. "Tento návrh zákona chápeme ako vedomú podporu slovenskej hudby a jej tvorcov a ako službu slovenským poslucháčom," uviedol rezort kultúry.

Copyright © TASR 2015

Nominácie na Hovorcu roka 2015

Nominácie na Hovorcu roka 2015

Asociácia hovorcov Slovenska (AHS) zverejnila výsledky novinárskej ankety Hovorca roka 2015. Novinári vybrali päť najlepších hovorcov v kategórii Samospráva a v kategóriách Štátna správa a Privátny sektor získalo nomináciu šesť hovorcov (pozn.: dvaja hovorcovia v každej kategórii mali rovnaký počet hlasov). O víťazovi každej kategórie teraz rozhodne odborná porota. Naj hovorcovia si preberú ocenenia na Made in Media party 9. októbra 2015 v Bratislave.
Novinári hlasovali prostredníctvom stránky www.mojhovorca.sk od 1. do 21. septembra. Systém zaregistroval celkovo 210 platných hlasovaní, pričom medzi hlasujúcimi sú zástupcovia celoslovenských aj regionálnych médií. "Hlasovací systém akceptoval len hlasy novinárov, ktorí zadali v zmysle štatútu novinárskej ankety platnú pracovnú emailovú adresu a bol im vygenerovaný notifikačný email," vysvetlila Zuzana Tichá z agentúry Made in Media, ktorá organizuje podujatie.
Nominácie bude teraz posudzovať odborná porota, ktorú zostavuje AHS. Jej predseda Milan Vanga spresnil, že porota rozhoduje konsenzom na pracovnom stretnutí, ktoré je naplánované na tento týždeň. "Tento ročník došlo k personálnemu posilneniu poroty tak, aby v nej malo zastúpenie čo najviac typov médií. Zo strany porotcov očakávam transparentnú a konštruktívnu diskusiu o jednotlivých nomináciách s cieľom čo najobjektívnejšie posúdiť nominovaných a určiť zaslúžených víťazov v každej kategórii."

Nominovaní v kategórii Štátna správa a štátny sektor:

Boris Chmel, hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR
Martin Dorčák, riaditeľ odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR
Patrícia Macíková, hovorkyňa Finančnej správy SR
Alexandra Donevová, hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti SR
Beata Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa MŠVVaŠ SR a riaditeľka Komunikačného odboru
Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory

Nominovaní v kategórii Privátny a komerčný sektor:

Tomáš Král, PR a marketingový manažér, hovorca nemocníc Svet zdravia
Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB
Lucia Kulihová, hovorkyňa TV JOJ
Vladimír Machalík, hovorca Volkswagen Slovakia
Anna Vojteková, manažérka pre komunikáciu EnergoChemica, Fortischem
Anna Tkáčová, hovorkyňa Poštovej banky, a.s.

Nominovaní v kategórii Samospráva a neziskový sektor:

Miroslava Ábelová, hovorkyňa Greenpeace Slovensko
Iveta Tyšlerová, hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja
Peter Pleva, hovorca Mestskej polície hlavného mesta SR Bratislavy
Katarína Svrčeková, hovorkyňa strany Sloboda a Solidarita
Natália Žembová, hovorkyňa KDH

Pozvanie AHS na hosťovanie v porote tento rok prijali: Roland Kubina (riaditeľ spravodajstva a programu TV JOJ), Lukáš Diko (riaditeľ sekcie spravodajstva, športu a publicistiky RTVS), Tibor Mattyašovský (šéfredaktor spravodajstva TV Markíza), Marcela Šimková (šéfredaktorka Hospodárskych novín), Ján Záborský (vedúci redaktor týždenníka Trend), Richard Kvasňovský (vedúci domácej redakcie TASR), Michaela Benedigová, (managing director Seesame), Peter Bárdy (šéfredaktor Aktuality.sk), Pavol Urban (šéfredaktor SITA, vedúci redaktor domácej redakcie), Pavol Múdry (podpredseda výkonnej rady International Press Institute a predseda správnej rady IPI Slovensko).
Asociácia hovorcov Slovenska môže, ale nemusí podľa štatútu udeliť titul TOP Hovorca roka 2015 pre absolútneho víťaza za všetky kategórie spolu.
Program 10. jubilejného ročníka podujatia Made in Media party/Hovorca roka 2015 spestrí koncert legendárnej hudobnej skupiny Vidiek, ktorá na podujatí pokrstí dokonca aj svoj nový album "Vidiek s oblohou."

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Sporom bývalého trnavského arcibiskupa Jána Sokola a vydavateľa časopisu .týždeň sa bude opätovne po viac ako troch rokoch zaoberať Okresný súd (OS) v Trnave. Krajský súd (KS) začiatkom septembra zrušil jeho pôvodný rozsudok a vec vrátil na ďalšie konanie. Hovorkyňa KS Tatiana Zvolenská dnes pre TASR uviedla, že spis už odoslali na OS v Trnave, termín pojednávania nie je zatiaľ vytýčený.
V súdnom spore vedenom proti vydavateľovi W PRESS, a.s., ide o ochranu osobnosti. Ústavný súd (ÚS) SR v júni t.r. rozhodol, že základné práva arcibiskupa Sokola v súvislosti s týmto súdnym sporom boli porušené. ÚS zároveň zrušil rozsudok KS v Trnave z mája 2013 a uznesenie Najvyššieho súdu SR z októbra 2014, ktoré boli v Sokolov neprospech, a vec vrátil KS na ďalšie konanie.
Emeritný trnavský arcibiskup podal žalobu na vydavateľa .týždňa za uverejnenie článkov z mája 2009, podľa ktorých mal ešte v roku 1998 previesť pol miliardy slovenských korún (16,6 milióna eur) na účet bývalého agenta Štátnej bezpečnosti Štefana Náhlika. Ako napísal šéfredaktor týždenníka Štefan Hríb, peniaze mali pochádzať z predaja cirkevných pozemkov pod supermarketom Tesco na Zlatých pieskoch v Bratislave. Séria článkov vyšla v periodiku dva týždne pred odchodom Sokola do dôchodku. V žalobe sa Sokol domáhal ochrany osobnosti a poskytnutia náhrady nemajetkovej ujmy vo výške 50.000 eur, ktoré deklaroval v prípade úspechu poskytnúť na charitatívne účely. OS v Trnave v marci 2012 jeho žalobu zamietol, sudkyňa sa v zdôvodnení odvolala na slobodu prejavu, zakotvenú v Dohode o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Sokol následne podal odvolanie, ktoré zamietol KS, neúspešné bolo aj jeho dovolanie na Najvyššom súde SR.
Advokátska kancelária Čarnogurský ULC, s.r.o. , ktorá v tejto veci emeritného arcibiskupa zastupuje, informovala TASR, že jej bolo 22. septembra doručené rozhodnutie KS. "KS v Trnave dospel k záveru, že odvolanie je dôvodné a že pravdivosť výrokov v článkoch vydavateľ v konaní nepreukázal. Prvostupňový súd bude musieť vo veci nanovo rozhodnúť spôsobom, ktorý bude zodpovedať najmä hmotnému právu a judikatúre nielen súdov Slovenskej republiky, ale aj Európskeho súdu pre ľudské práva," uviedla kancelária vo svojom stanovisku.

Copyright © TASR 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSAmerická rocková kapela Foo Fighters mala vystúpiť na nedeľnom odovzdávaní televíznych cien Primetime Emmy. Tvrdí to frontman skupiny Dave Grohl s tým, že vystúpenie sa rozhodli zrušiť po tom, ako im predstavitelia televízie Fox odmietli dovoliť odohrať celú skladbu z dokumentu Sonic Highways (2014), ktorý získal dve Creative Arts Emmy.
Grohl najprv o zrušenom vystúpení na udeľovaní Emmy povedal reportérovi portálu TMZ, ktorý sa ho spýtal, prečo sa nezúčastnil na ceremoniáli. "Mali sme hrať na udeľovaní Emmy, ale zrušili nás," odpovedal hudobník, ktorý však neuviedol dôvod zrušenia. Neskôr však kapela vydala oficiálne vyhlásenie, v ktorom zrušenie svojho vystúpenia vysvetlila. "My aj predstavitelia Akadémie televíznych umení a vied sme boli veľmi šťastní a nadšení, že Foo Fighters budú prvou rockovou skupinou, ktorá vystúpi na odovzdávaní cien Emmy. Televízia Fox nám však nedovolila odohrať celú skladbu z dokumentu Sonic Highways. Preto sme sa rozhodli nakoniec nevystúpiť," uviedli členovia skupiny.
David Eric "Dave" Grohl založil Foo Fighters v roku 1994. Urobil tak po tom, ako zomrel Kurt Cobain - frontman legendárnej Nirvany, kde Grohl pôsobil ako bubeník. Skupina má na konte zatiaľ osem štúdiových albumov - Foo Fighters (1995), The Colour And The Shape (1997), There Is Nothing Left To Lose (1999), One By One (2002), In Your Honor (2005), Echoes, Silence, Patience & Grace (2007), Wasting Light (2011) a Sonic Highways (2014). Foo Fighters doteraz 25 ráz nominovali na prestížne hudobné ceny Grammy, pričom jedenásť nominácií sa im podarilo premeniť na sošky. Anglický hudobník David Bowie napísal pieseň The Last Panthers pre rovnomenný seriál spoločností Sky Atlantic a CanalPlus. Televízny projekt ponúkne šesť epizód a premiéru by mal mať v októbri na festivale MIPCOM v Cannes.
"Hudba, ktorú nám David predložil, zahŕňala všetky aspekty našich postáv a celého seriálu - temnotu, hĺbavosť, krásu a sentimentalitu," uviedol na margo spolupráce s Bowiem 48-ročný režisér seriálu Johan Renck. Príbeh novinky, ktorú nakrúcali v Marseille, Belehrade, Londýne a Čiernej Hore, sa zameriava na balkánskych zlodejov diamantov. Herecké obsadenie tvoria Goran Bogdan, Samantha Morton, John Hurt, Tahar Rahim alebo Igor Bencina.
Šesťdesiatosemročný David Bowie, vlastným menom David Robert Jones, je jedným z najvýznamnejších hudobníkov v dejinách. Oceňované je najmä jeho novátorstvo zo 70. rokov minulého storočia, ktoré sa prejavilo na albumoch ako The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars (1972), Aladdin Sane (1973), Young Americans (1975) či Heroes (1977). Na konte má viac ako dve desiatky štúdioviek, tou zatiaľ poslednou je The Next Day (2013). Medzi jeho najznámejšie skladby patria Space Oddity, Changes, Life On Mars?, Fame, Heroes, Ashes To Ashes, Under Pressure (feat. Queen), Let's Dance, China Girl alebo Dancing In The Street (feat. Mick Jagger). Podarilo sa mu získať dve Grammy, vrátane ceny za celoživotné dielo, ďalej tiež tri BRIT Awards, pričom jednu si prevzal vďaka prínosu pre britskú hudbu. V roku 2002 ho BBC označila za 29. najvýznamnejšieho Brita v dejinách. Americký magazín Rolling Stone ho v roku 2004 označil za 39. najlepšieho interpreta v dejinách a 23. najlepšieho speváka histórie. V roku 1996 ho uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy. 


©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

22. 9. 2015

RTVS vs. Harabin

RTVS vs. Harabin

Vedenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) sa nechce vyjadrovať k ďalšiemu postupu v spore RTVS s bývalým predsedom Najvyššieho súdu SR Štefanom Harabinom. V spore Harabina proti RTVS a psychiatričke Renáte Papšovej o ochranu osobnosti a náhradu nemajetkovej ujmy nastal 8. septembra posun po tom, ako sa známa psychiatrička Renáta Papšová dohodla na jeho ukončení mimosúdnou cestou. Podľa medializovaných informácií sa Štefanovi Harabinovi ospravedlní verejne, prostredníctvom médií. Podľa generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku ide o novú skutočnosť, a to, ako to ovplyvní spor, ktorý má v rovnakej veci RTVS, nechce vopred komentovať. "Spor je živý, je tu nejaký právny status, tak sa k tomu logicky nebudem vyjadrovať," povedal pre agentúru SITA šéf RTVS. Mika zároveň zdôraznil, že ide o spor, "ktorý je historický, nie je súčasťou tohto manažmentu". Preto RTVS k nemu pristupuje ako ku kauzám, ktoré zdedila, ale musí riešiť, obhajujúc svoje záujmy.
V súdnom spore o ochranu osobnosti a náhradu nemajetkovej ujmy chcel Štefan Harabin od psychiatričky Papšovej vysúdiť 100-tisíc eur a ďalších 200-tisíc od RTVS – verejnoprávnej televízie, ktorá spomínaný výrok zaznamenala a odvysielala 28. mája 2012 v relácii Reportéri.
Renáta Papšová bola ošetrujúcou lekárkou dnes už nebohých sudcov Juraja Majchráka (spáchal samovraždu) a Marty Laukovej (mala vážne zdravotné problémy). "Ako lekár môžem povedať, že niekedy sú choroby nákazlivé a naša justícia je chorá, ochorel Juraj Majchrák, ochorela JUDr. Lauková, ktorá takisto zomrela na tvrdú perzekúciu doktora Harabina," povedala psychiatrička Papšová 14. apríla 2012 na verejnej diskusii Sudcovia o sudcoch. RTVS výrok potom použila v reportáži o slovenskej justícii odvysielaný 28. mája 2012 v relácii Reportéri.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

RADA RTVS

RADA RTVS


Športové a spoločensko–politické udalosti poznačia budúcoročné vysielanie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Divákov a poslucháčov verejnoprávnej rádiotelevízie čaká v roku 2016 niekoľko špeciálnych tém, popri parlamentných voľbách a predsedníctve SR v Rade EÚ prinesie rok 2016 aj letné olympijské hry a ďalšie významné športové podujatia. Verejnoprávne vysielanie na Slovensku zároveň v roku 2016 oslávi významné jubileá – Slovenský rozhlas oslávi na budúci rok 90 rokov a televízia 60 rokov vysielania, pripomenul počas dnešného rokovania Rady RTVS generálny riaditeľ RTVS Václav Mika. “Chceme z týchto dvoch veľkých výročí urobiť aj mimoriadne udalosti, oslavy aj programy,“ avizoval Mika s tým, že RTVS čaká na budúci rok každý mesiac niečo mimoriadne a mnohé udalosti po prvý raz v histórii.
Od januára až do marca 2016 bude spravodajstvo a publicistika RTVS žiť najmä nadchádzajúcimi voľbami do Národnej rady (NR) SR. Keďže sa na základe nových volebných pravidiel očakáva, že presný dátum parlamentných volieb by mohol byť vyhlásený už v novembri, RTVS sa už začal na voľby pripravovať. Pre voľby zriadil špeciálny tím, v ktorom sú popri zástupcoch spravodajstva a marketingu aj právnici. RTVS svoje vysielacie zámery v súvislosti s parlamentnými voľbami predstaví na najbližších rokovaniach Rady RTVS. Leto patrí podľa Miku spoločensko–politickej udalosti roka číslo jeden – začiatku predsedníctva SR v Rade EÚ. RTVS je podľa Václava Miku vo finále rokovaní o tom, že bude exkluzívne zabezpečovať priame prenosy pre inštitúcie Európskej únie, Radu Európy z podujatí, konajúcich sa v rámci slovenského predsedníctva v EÚ, ktoré sa uskutoční v druhom polroku 2016.
Václav Mika ďalej Radu RTVS informoval, že RTVS už hneď začiatkom roka, od 27. do 31. januára, prinesie Majstrovstvá Európy (ME) v krasokorčuľovaní. Mika pritom upozorňuje, že krasokorčuľovanie patrí do trojice najaktraktívnejších zimných športov. RTVS ako poskytovateľ prenosov zo súťaže na bratislavskom štadióne Onreja Nepelu, preto očakáva o prenosy veľký záujem. Ďalším športovým podujatím roka bude v marci Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní, ktorý sa na Slovensko vráti po vyše 30 rokoch. V Jasnej sa po 32 rokoch uskutočnia 5. a 6. marca preteky v obrovskom slalome a slalome žien. RTVS zabezpečí aj z tejto súťaže priame prenosy do celého sveta a aj v tomto prípade očakáva záujem desiatok krajín o priame prenosy.
Medzi ďalšie športové podujatia, ktoré ponúkne RTVS na budúci rok, budú patriť Majstrovstvá sveta (MS) v ľadovom hokeji z Petrohradu a Moskvy v máji (34 priamych prenosov, plus záznamy a štúdio) a následne od júna do júla ponúkne zápasy MS vo futbale z Francúzska (45 priamych prenosov, šesť záznamov). Tretím podujatím, ktoré bude RTVS zaisťovať aj z hľadiska prenosov do zahraničia budú v nadchádzajúcom roku MS v kanoistike na divokej vode v Liptovskom Mikuláši, od 13. do 15. mája. Tradičným júnovým podujatím bude aj Tour de France. Leto sa so športom nielen začne, ale bude ním naplno aj pokračovať, od 5. do 21. augusta sa uskutočnia 31. olympijské hry v Rio de Janeire.


©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Otevřený dopis fotografovi Janu Šibíkovi

Otevřený dopis fotografovi
aktualne.cz
Janu Šibíkovi

Názory na video Jana Šibíka se různí, přinášíme otevřený dopis reportéra, který, stejně jako Šibík, na místě byl a viděl celou věc naprosto jinak. Otevřený dopis publikujeme v plném znění.

Vážený pane Šibíku,
asi už vám ohledně vašeho videa z Röszke pár lidí psalo, zvlášť proto, že se stalo tak trochu virálním a sdílelo ho jen na fb 50 tisíc lidí. Téměř všichni ti lidé získali pocit, že:

1) v Rözske nikdo nehladověl
2) Uprchlíci pohrdají darovanými věcmi
3) Dobrovolnictví a darování věcí nemá smysl a je potřeba po uprchlících pouze uklízet.

V Röszke jsem byl natáčet a pomáhat českým dobrovolníkům 4 dny, což myslím je dost na to, abych si také udělal názor. Myslím si, že tím videem jste udělal poměrně nebezpečnou věc. Když je řečeno A, je potřeba říct také B. Takže k bodu 1) Kdyby na místě nebyli dobrovolníci s jídlem, vodou a věcmi, tak by skutečně lidé v Röszke asi hladověli, protože nikdo jiný tam tyhle věci nevozil, ačkoliv tam lidé museli čekat na ty modré autobusy a jak jste sám zaznamenal ve videu, policie si nepřála, aby chodili jinam. Vy jste neviděl českou polní kuchyni, která jako jediná lidem dávala teplé jídlo? Proč ve videu nemluvíte s někým z lidí, co na místě pomáhali?

2) Za cokoli, co jsem jako dobrovolník rozdal, mi lidé obvykle děkovali a byli vděční. A s tím plýtváním jídlem to podle mých zkušeností nebylo tak dramatické, jak popisujete – a v tom chaosu pokud nějaké dítě někam zahodilo tatranku, tak bych z toho nedělal takové drama jako vy. Na druhou stranu, ten odpad nebylo kam už dávat a skutečně to bylo hrozné a nehygienické. Mnozí dobrovolníci tam totiž předtím chaoticky navezli věci a jídlo a odjeli bez toho, aniž by se o to postarali. Deky pak podle českých dobrovolníků dokonce nařídili likvidovat a pálit Lékaři bez hranic, než se v neděli objevili maďarští dobrovolnící, kteří je mohli vyprat a vydezinfikovat. Takže pokud hořela nějaká deka, je pravděpodobné, že jí do toho ohně dal spíš nějaký dobrovolník než uprchlík. Já jsem tam za 4 dny ale moc ohňů neviděl, takže se divím tomu, jak popisujete, že někdo pálil drahé karimatky. Proč by to dělal? Copak to nějak dobře hoří? Jestli to byl ojedinělý případ, opět – proč ho zmiňovat. Jestli nebyl – jak je možné, že jsem to za 4 dny nikde neviděl a to jsem byl na místě pořád?

3) Dobrovolníci, kteří pomáhali jako lékaři, byli na místě poměrně hodně potřeba, jak mi sami říkali, stejně jako lidé, kteří dávali vodu a jídlo. Tím, že tvrdíte, že je potřeba jen po lidech uklízet – to je myslím velmi zavádějící. Vždyť kdyby tam nikdo nic nevozil, nebylo by co uklízet a lidé by prostě byli hladoví a žízniví a v noci promrzlí. Sám jste si musel všimnout, že tam odpad nikdo nesváží, ačkoliv někdo zjevně rozhodl, že se na tomto místě budou koncentrovat lidé. V neděli se tam dobrovolníci pokusili trochu uklidit, ale domluvený vůz na svoz odpadu nakonec, záhadně, nepřijel. Ale když tím místem projde 10 tisíc lidí, tak je snad s tím, že se bude hromadit odpad, potřeba počítat? Copak si to ti lidé mohli brát do autobusů s sebou a vyhodit to někde jinde? Proč tedy ti, kteří rozhodli, že autobusy budou nabírat uprchlíky na poli u Rözske, neobstarali také svoz odpadu? Co myslíte, nebylo to špatně?

Sám víte, že mezi běženci jsou velké rozdíly a Syřani se chovají jinak než třeba Afghánci. Co vím od přátel (sám jsem tam nebyl), tak ve městech v Afghánistánu se odpad hází do příkopů a pak se pálí. Myslím, že zrovna Afghánci se odpadem asi moc netrápí, ale Syřané z toho asi nadšení nebyli. Sám jsem viděl několik z nich, jak pomáhají dobrovolníkům uklízet. Třeba zametat odpadky z cesty.

Vaše video posloužilo tomu ukázat běžence ve špatném světle. 50 tisíc lidí si teď o nich myslí ty nejhorší věci. Přičemž to zdaleka není tak černobílé.

Píšu vám jako novinář jinému novináři – myslím, že jsme za debatu ve veřejném prostoru trochu zodpovědní – a chci vás tak poprosit: Nemohl byste ty věci ve videu uvést nějak na pravou míru?

PS: Pokud by vás zajímalo, co jsem natočil na místě já, tak kromě jiného tento pořad, který se i vaše tvrzení pokouší nějak uvést do souvislostí. http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3474577S pozdravem,Dalibor Zíta

Redaktor publicistiky,
Český rozhlas,
Tvůrčí skupina PublicistikaRTVS NEWS

RTVS NEWSZačiatok októbra bude opäť patriť medzinárodnej interpretačnej súťaži New Talent. Na pôde Bratislavských hudobných slávností sa 2. októbra 2015 uskutoční semifinále finále tejto súťaže.
Prestížna medzinárodná interpretačná súťaž mladých interpretov NEW TALENT má svoju históriu siahajúcu až do roku 1969. Jej vznik inicioval slávny huslista Sir Yehudi Menuhin. Organizuje ju Európska vysielacia únia EBU so sídlom v Ženeve v mene Medzinárodnej hudobnej rady UNESCO, spoluorganizátormi súťaže sú RTVS a Slovenská filharmónia.
Cieľom NEW TALENT je podporiť vynikajúcich mladých umelcov pri štarte ich kariéry a pomôcť im pri získavaní skúseností na medzinárodnej úrovni. V semifinále, počas dvoch komorných koncertov sa publiku predstaví 8 mladých umelcov z ôsmich krajín (Belgicko, Česká republika, Dánsko, Kanada, Poľsko, Portugalsko, Slovinsko, Švédsko). Koncerty semifinále New Talent sa uskutočnia 2. októbra 2015 o 17.00 a 20.00 v Koncertnej sieni Dvorana VŠMU.
Slávnostné finále New Talent sa uskutoční 5. októbra 2015 o 20.00 hod. v koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Zúčastnia sa ho traja interpreti vybraní odbornou medzinárodnou porotou a predstavia sa publiku koncertným dielom. Priamy prenos z koncertu prinesie Rádio Devín, dostupný bude aj online videostream na webe www.rtvs.sk, ktorý bude preberať Európska vysielacia únia (EBU). Vo finále bude účinkovať Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod taktovkou mladého bulharského dirigenta Boiana Videnoffa. Počas rozhodovania medzinárodnej poroty si poslucháči vypočujú dielo Dezidera Kardoša Hrdinská balada.

DOKTOR MARTIN STÁLE KLESÁ

DOKTOR MARTIN STÁLE KLESÁ

Sledovanosť : 5,3 %, minulý týždeň 6,0
Podiel na trhu :10,8 %, minulý týždeň 12,8

Nová hovorkyňa kraja Lucia Forman

Nová hovorkyňa BSK Lucia Forman


Bratislavský samosprávny kraj predstavuje novú hovorkyňu. Tím Odboru komunikácie a propagácie BSK posilní od prvého októbra skúsená Lucia Forman.
„Je pre nás cťou, že náš komunikačný tím získal takúto profesionálnu podporu,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.
Bratislavský samosprávny kraj má po piatich rokoch novú hovorkyňu. Komunikáciu úradu bude už od prvého októbra zastrešovať známa tvár, Lucia Forman. Telefónne číslo hovorkyne BSK je 0903 480 471 a svoje dopyty môžu novinári smerovať na mailovú adresu lucia.forman@region-bsk.sk.
Lucia Forman Habancová pracovala od roku 2006 v Slovenskej televízii ako PR manažér na Útvare Komunikačného centra, kde mala na starosti spracovávanie fotografického archívu. Pripravovala podkladové materiály k akvizičným titulom STV, ich publikovanie v médiách, komunikáciu s novinármi, organizovanie tlačových konferencií. V Slovenskej televízii pôsobila aj ako moderátorka relácie Počasie (2007-2011). Od roku 2011 pôsobila v spravodajskej televízii TA3 ako moderátorka relácie Showbiz (do roku 2013).

21. 9. 2015

Reakcia Marcela Foraia na dnešné vyhlásenia poslanca Miroslava Beblavého

Reakcia Marcela Foraia 
na dnešné vyhlásenia poslanca Miroslava Beblavého


Prečo pán poslanec Beblavý opäť klame a zavádza? Prečo sa nechcel stretnúť na spoločnej tlačovej konferencii, na ktorú som ho pozval a vyhol sa tak priamej konfrontácii? Prečo v súvislosti s príjmami týchto spoločností používa údaje z Finstatu, keď ako vyštudovaný ekonóm isto vie, že tieto údaje zahŕňajú aj iné príjmy ako príjmy od VšZP? Vysvetlenie pre neekonómov – ide napríklad o príjmy iných zdravotných poisťovní, predaj voľnopredajných liekov, nákup liekov a ich predaj iným spoločnostiam, napríklad laboratóriám a iné príjmy, s ktorými VšZP nemá nič spoločné.
Dôkaz je len jeden, a to existujúce zmluvy, ktoré som mu dnes odovzdal. O úpravách finančných objemov, respektíve rozšírení zmlúv o nové výkony vždy rozhodoval generálny riaditeľ, čo je podchytené aj vnútornými normami VšZP.
Pri nástupe do funkcie generálneho riaditeľa v apríli 2012 som prevzal 6 spoločností, ktoré mali uzatvorenú zmluvu s VšZP s celkovým mesačným finančným objemom 66.771 eur. Po troch rokoch, k 1.9. 2015 je celkový mesačný finančný objem týchto spoločností vo výške 102.071 eur. Pod uvedené navýšenie finančného objemu sa podpísali viaceré dôvody:
Napríklad delimitácia, teda prevzatie niekoľkých ambulancií lokalizovaných v rámci Slovenska zo Železničnej nemocnice Košice, ktorá ich prevádzkovala viac ako 20 rokov a odovzdala ich do jednej zo zazmluvnených spoločností, spolu s delimitačnými protokolmi. To znamená, že Železničná nemocnica Košice, ktorá už nechcela prevádzkovať tieto ambulancie, sa ich zmluvne vzdala spolu s finančnými prostriedkami. Ďalšie navýšenie bolo spojené každoročnou valorizáciou ceny bodu a objemu, tak ako u všetkých ostatných poskytovateľov.
Nárast 421 %, ktorý uvádza poslanec Beblavý je teda spojený s už spomínaným prevzatím ambulancií zo Železničnej nemocnice Košice a ukončením zmluvy Medical Cassovia a prevzatím celého rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti i finančných prostriedkov spoločnosťou SPV 40.
Ako generálny riaditeľ považujem za kontraproduktívne odkazovať si cez médiá detaily týkajúce sa jednotlivých zmlúv. Pán poslanec dnes túto možnosť mal, ale nevyužil ju.
Opäť opakujem – dôkaz je len jeden a to sú zmluvy, ktoré má k dispozícii.


MEDIA NEWS

MEDIA NEWSAmerická herečka a speváčka Kristen Bell sa predstaví vo filme CHiPs, ktorého tvorcovia sa inšpirovali rovnomenným seriálom z rokov 1977 - 1983. Michael Peňa sa v novinke ukáže ako Frank "Ponch" Poncherello, Vincent D'Onofrio by mal zas stvárniť zločinca.
Okrem spomínaných budú v komédii účinkovať aj Rosa Salazar, Adam Brody či manžel 35-ročnej Bell, Dax Shepard, ktorý sa predstaví ako Jon Baker. Štyridsaťročný rodák z Michiganu má pritom na starosti aj réžiu, scenár a vystupuje tiež ako jeden z producentov snímky, ktorá by sa mala dostať do amerických kín na budúci rok. Rick Rosner, jeden z tvorcov pôvodného seriálu, v ktorom si zahrali napríklad Erik Estrada, Robert Pine, Larry Wilcox či Paul Linke, sa podieľa na projekte ako výkonný producent.
Kristen Bell sa stala známou vďaka stvárneniu mladej súkromnej vyšetrovateľky Veroniky Marsovej v rovnomennom seriáli (2004 - 2007). Túto rolu si zopakovala aj vo filme Veronica Mars (2014), na ktorý fanúšikovia prostredníctvom crowdfundingového portálu Kickstarter prispeli dvoma miliónmi dolárov. Predstavila sa aj v snímkach Kopačky (2008), Problémy v raji (2009), Varieté (2010), Stalo sa v Ríme (2010), Dostaň ho tam! (2010), Vreskot 4 (2011), Udri a zdrhni (2012) alebo Mládeži neprístupné (2013). V rokoch 2007 - 2008 účinkovala v seriáli Hrdinovia (2006 - 2010) a od roku 2012 hrá v televíznom projekte House of Lies. S Daxom Shepardom sa zosobášila v roku 2013. Vychovávajú spolu dve dcéry.
Populárny fantasy seriál Hra o tróny (2011) zlomil rekord v počte získaných ocenení Emmy v jednom roku. Spolu so štyrmi hlavnými cenami Primetime Emmy, ktoré dostal v noci na pondelok, si odniesol aj osem Creative Arts Emmy za technické spracovanie. Prekonal tak sériu Západné krídlo (1999), ktorá v roku 2000 získala deväť trofejí.
Televízny projekt z dielne HBO triumfoval v kategórii Najlepší dramatický seriál, tvorcovia David Benioff a D.B. Weiss získali ocenenie za scenár a David Nutter si odniesol sošku za réžiu. Peter Dinklage, ktorý v Hre o tróny stvárňuje Tyriona Lannistera, premenil na víťazstvo nomináciu pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe dramatického seriálu. "Na toto som vôbec nebol pripravený. Dokonca som žul žuvačku. Som ohromený," povedal herec počas ďakovnej reči. Svoje víťazstvo venoval kolegyni Lene Headey, ktorú označil za svoju inšpiráciu. Herečka bola za stvárnenie Tyrionovej sestry Cersei nominovaná v kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe dramatického seriálu.
Príbeh Hry o tróny sa odohráva vo fiktívnom svete Siedmich kráľovstiev na kontinentoch Západozem a Essos, kde v období podobnom stredoveku bojuje o Železný trón niekoľko urodzených rodín. Blíži sa však zima, ktorá môže trvať dlhé roky. Dej sa začína v čase, keď sa za slabo stráženou severnou Stenou aktivizuje armáda nekorunovaného kráľa Mancea Raydera a tiež desiví Bieli chodci. Za morom zas krásna Daenerys Targaryen túži po tróne, ktorý jej rodine patril dlhé roky a na dosiahnutie svojho cieľa má nebezpečnú zbraň - tri draky. Hra o tróny je tretí rok po sebe nelegálne najsťahovanejším seriálom roka. Hoci jej predlohou je knižná séria Pieseň ľadu a ohňa Georgea R. R. Martina, od piatej sezóny, ktorú televízia HBO vysielala od apríla do júna, sa seriál uberá vlastnou cestou. Tvorcovia už totiž použili všetok materiál z doteraz vydaných kníh. Martin v súčasnosti pracuje na šiestej knihe z plánovaných siedmich.Americká speváčka a herečka Vanessa Williams sa predstaví v siedmej sezóne seriálu Dobrá manželka (2009). Informoval o tom portál TV Line, ktorému to na červenom koberci pred nedeľným odovzdávaním cien Primetime Emmy prezradil herec Alan Cumming. Päťdesiatročný rodák zo škótskeho mestečka Aberfeldy v projekte stvárňuje Elia Golda. Ten sa zamiluje do hrdinky, ktorú si zahrá Williams. Nové časti obľúbeného seriálu začne televízia CBS vysielať 4. októbra. Okrem Cumminga a Williams sa v sérii objavia aj Jeffrey Dean Morgan, Peter Gallagher, Margo Martindale, Christine Baranski, Matt Czuchry, Zach Grenier či Julianna Margulies.
Päťdesiatdvaročná Vanessa Williams, známa aj ako Vanessa L. Williams, získala v septembri 1983 titul Miss America 1984. V roku 1988 vydala debutový album The Right Stuff, po ktorom nasledovalo ďalších sedem štúdioviek. Zatiaľ naposledy uviedla na trh nahrávku The Real Thing (2009). Jedenásť ráz ju nominovali na prestížnu cenu Grammy. Zahrala si napríklad vo filmoch ako Likvidátor (1996), Jedlo pre dušu (1997), Vášnivý tanec (1998), Elmo v Krajine mrzútov (1999), Drsný Shaft (2000), Rodinka na výlete (2004), A potom prišla láska (2007) alebo Hannah Montana - Film (2009). V rokoch 2010 až 2012 ju diváčky a diváci mohli vidieť v projekte Zúfalé manželky (2004 - 2012) a zahrala si aj v Diablovom advokátovi (2012 - 2013). Vďaka účinkovaniu v seriáli Škaredá Betty (2006 - 2010) ju tri razy nominovali na Primetime Emmy.


©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Kližan versus RTVS

Kližan versus RTVSChcel by som sa opytat toho, kto ma na zodpovednosti udavanie programov v nasej RTVS pripominam STATNEJ televizii. Uprednostnit Fortuna ligu, ktora s reprezentaciou nema nic spolocne pred ,,kvalifikaciou,, majstrovstiev sveta ( Davis cup play offs) to chce uz naozaj velke srdce pre narodny zapas. Hlavne ked to bolo este k tomu 2-2 na zapasy... Tak sak hlavne ze ste si za to nahrabali! RTVS obrovsky palec dole!!! 👎🏻


Reakcia RTVS
RTVS je nezávislá verejnoprávna inštitúcia (nie štátna, ako nesprávne uvádza pán Kližan), jej úlohou je zo zákona poskytovanie programovej služby, ktorá je univerzálna z hľadiska svojho geografického dosahu, programovo rozmanitá, pripravovaná na zásade redakčnej nezávislosti prostredníctvom kvalifikovanej pracovnej sily a s pocitom spoločenskej zodpovednosti, a ktorá rozvíja kultúrnu úroveň poslucháčov a divákov, poskytuje priestor súčasným kultúrnym a umeleckým aktivitám, sprostredkúva kultúrne hodnoty iných národov a je financovaná najmä z verejných prostriedkov. Tvoria ju spravodajské, publicistické, dokumentárne, dramatické, hudobné, športové, zábavné a vzdelávacie programy, programy pre deti a mládež iné programy, ktoré sú založené na zásadách demokracie a humanizmu a prispievajú k právnemu vedomiu, etickému vedomiu a k environmentálnej zodpovednosti verejnosti.
Úlohou RTVS je teda omnoho viac, ako len vysielať športové prenosy. Napriek tomu a napriek svojej finančnej situácii, ktorá v súčasnosti neumožňuje prevádzku tretieho programu, sa snažíme uspokojiť fanúšikov všetkých športov na dvoch programových službách Jednotke a Dvojke. Berieme pri tom do úvahy svoje možnosti, zmluvné záväzky, záujem divákov, ako aj výkonnosť našich reprezentantov. Napríklad v spomínanú nedeľu 20. 9. sme hľadali, a podľa nášho názoru aj našli, kompromisný spôsob ako uspokojiť nielen tenisových fanúšikov, ale aj priaznivcov vodného slalomu na divokej vode (vysielali sme MS z Londýna), hokeja (vysielali sme Tipsport Ligu), futbalu (Fortuna liga) ako aj cyklistiky (MS). Sme presvedčení, že RTVS počas víkendu priniesla vo svojom vysielaní všetky dôležité športové momenty, dodržala svoje zmluvné záväzky a aj naďalej trváme na tom, že RTVS bola, je a chce byť pri všetkých významných úspechoch slovenského športu. Pripomíname, že play-off Davis Cupu sme vysielali od piatka do nedele na Dvojke a na treťom online streame na webe www.rtvs.sk, ktorý bol vytvorený špeciálne pre tento účel. O tejto skutočnosti sme informovali športových fanúšikov v živom vysielaní RTVS, na Facebooku a tiež prostredníctvom správy, ktorú sme distribuovali médiám.

RADA RTVS

RADA RTVS 

Po svätom Kríži, jeseň sa blíži.

Po svätom Kríži, jeseň sa blížiJednotka rovnako
Dvojka lepšie.   
Spolu lepšie - 12.00 % .


Markíza  horšie.
TV Doma horšie.
DAJTO  lepšie.
Spolu  horšie a tesne nad tridsať  - 30.70%JOJ horšie
JOJ PLUS lepšie.
WAU horšie.
SENZI lepšie.
RIK rovnako- nikto
Spolu horšie- 23.40%


TA 3 lepšie. 


Jednotka - 9.80 % ;
Dvojka - 2,20 % ;
Markíza - 21,70 % ;
TV DOMA - 5.30 % ;
DAJTO- 3.70%
TV JOJ – 17.40 % ;
JOJ PLUS- 3.40 % ;
WAU -2.00 %;
SENZI- 0.60 %
RIK -0,0%
TA 3 - 2.30 %

Emmy Awards 2015

Emmy Awards 2015Dramatický fantasy seriál Hra o tróny a komediálny seriál Viceprezident(ka) z prostredia vysokej americkej politiky - oba z dielne káblovej televízie HBO - získali v nedeľu v Los Angeles hlavné ocenenia na 67. ročníku udeľovania prestížnych amerických televíznych cien Emmy. Tie sa rozdávajú za dramatickú a komediálnu tvorbu.
V poli porazených sa tentoraz ocitli obľúbené seriály Mad Men a Moderná rodina. Ten prvý sa vysielal od roku 2007 a tento rok diváci videli jeho poslednú sériu.
Zachraňoval ho napokon 44-ročný Jon Hamm, ktorý zožal búrlivé ovácie publika, pretože sa mu na šestnástykrát podarilo získať cenu Emmy za hlavnú mužskú úlohu v dramatickom seriáli. V seriáli televízie AMC Mad Men o reklamnej newyorskej agentúre Sterling Cooper z obdobia 60. rokov stvárnil jedného z jej zamestnancov Dona Drapera.
Seriál Viceprezident(ka) ukončil päťročnú vládu titulu Moderná rodina konkurenčnej ABC. Stal sa nielen najlepším komediálnym seriálom, ale herečka Julia Louisová-Dreyfusová, stvárňujúca bývalú egoistickú senátorku Selinu Meyerovú, ktorá prijala ponuku stať sa viceprezidentkou USA, si štvrtýkrát odniesla Emmy pre najlepšiu komediálnu herečku. Jej kolega Tony Hale, stvárňujúci jej manžela, sa opäť stal najlepším komediálnym hercom vo vedľajšej úlohe. Seriál Viceprezident(ka) premenil päť z deviatich nominácií.
Päťdesiatročná Viola Davisová sa stala prvou Afroameričankou, ktorá získala Emmy v kategórii najlepšia herečku v dramatickom seriáli. Ocenená bola za úlohu húževnatej obhajkyne v seriáli televízie ABC Vražedné práva (How to Get Away with Murder), z ktorého sa zatiaľ nakrútila iba jedna séria, druhá sa však už pripravuje. "Jediná vec, ktorá oddeľuje farebné ženy od kohokoľvek iného, je príležitosť. Nemôžete získať Emmy za úlohy, ktoré jednoducho nie sú," povedal Davisová v ďakovnej reči.
Hra o tróny získala po piatich sezónach cenu ako najlepší dramatický seriál. Celkovo bola nominovaná 24-krát, pričom zvíťazila v 12 kategóriách vrátane najlepší scenár, réžia a herec vo vedľajšej úlohe (Peter Dinklage). Celkovo bola nominovaná 83-krát, uspela v 26 prípadoch.
Svojich prvých cien Emmy sa dočkal internetový gigant Amazon, ktorý prišiel na televízny trh s vlastným seriálom Transparent. O prvú sa zaslúžil Jeffrey Tambor ocenený za svoju úlohu transsexuála v kategórii najlepší herec v komédii. Tambor venoval Emmy všetkým transsexuálom. "Ďakujem vám za trpezlivosť. Ďakujem vám za vašu odvahu. Ďakujem vám za vaše príbehy," povedal herec. Ďalšiu cenu získala pre seriál Transparent režisérka Jill Solowayová.
Televízia HBO kraľovala i v kategórii miniseriál/ televízny film. Dramatický seriál Olive Kitteridgeová na motívy románu Elizabeth Stroutovej získal osem cien, a to aj pre Frances McDormandovú v hlavnej a Billa Murraya vo vedľajšej úlohe.
Päť cien z 19 nominácií získal dramatický seriál American Horror Story - Freak Show.
Dominantnosť HBO sa prejavila aj v konečnom zúčtovaní: stanica získala tento rok 43 cien, nasledujú NBC (12), Comedy Central a FX (po osem), ABC (6) a Amazon (5).Zoznam cien Emmy v hlavných kategóriách:- najlepší dramatický seriál: Hra o tróny


- najlepší komediálny seriál: Viceprezident(ka)


- najlepší herec v hlavnej úlohe dramatického seriálu: Jon Hamm (Mad 
   Men)


- najlepšia herečka v hlavnej úlohe dramatického seriálu: Viola
   Davisová (Vražedné práva)


- najlepší herec vo vedľajšej úlohe dramatického seriálu: Peter Dinklage
  (Hra o tróny)


- najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe dramatického seriálu: Uzo 
  Adubaová (Orange Is the New Black)


- najlepší herec v komediálnom seriáli: Jeffrey Tambor (Transparent)


- najlepšia herečka v komediálnom seriáli: Julia Louisová-Dreyfusová
  (Viceprezident(ka))


- najlepší herec vo vedľajšej úlohe komediálneho seriálu: Tony Hale
  (Viceprezident(ka))

- najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe komediálneho seriálu: Allison

  Janneyová (Mama)


- réžia, dramatický seriál: David Nutter (Hra o tróny)


- réžia, komediálny seriál: Jill Solowayová (Transparent)


- miniseriál: Olive Kitteridgeová


- reality šou: The Voice, NBC


Copyright © TASR 2015