16. 9. 2022

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


TikTok - Make Your Day 

Sociálna sieť TikTok podáva dezinformácie používateľom, ktorí vyhľadajú správy o politike, klimatických zmenách, Covid-19 či vojne na Ukrajine, vyplýva zo správy zoskupenia NewsGuard, zverejnenej v stredu. Informovala o tom agentúra AFP.
Toxicita a nepravdivé tvrdenia predstavujú podľa štúdie "závažnú hrozbu" na TikToku, ktorý sa pre mladých ľudí stáva online priestorom pre vyhľadávanie informácií.
NewsGuard sám seba opisuje ako "žurnalistický a technologický nástroj", ktorý hodnotí dôveryhodnosť webových stránok a online informácií, spresňuje AFP.
Organizácia v septembri analyzovala 20 hlavných výsledkov 27 vyhľadávaní spravodajských tém na TikToku. Z analýzy vyplynulo, že 19,5 percenta navrhovaných videí obsahovalo nepravdivé alebo zavádzajúce tvrdenia, uvádza sa v správe.
Výskumníci spresnili, že porovnali výsledky z vyhľadávaní na TikToku a na vyhľadávači Google o informáciách súvisiacich so streľbami na školách, potratmi, koronavírusom, s americkými voľbami, ruskou vojnou na Ukrajine i ďalšími. Nepravdivé a zavádzajúce tvrdenia vo výsledkoch vyhľadávaní zahŕňali aj konšpiračné teórie presadzované hnutím QUanon či domáce recepty na hydrochlorochín, liek predpisovaný na liečbu malárie či ochorenia lupus, uvádza NewsGuard.
TikTok naopak namieta, že metodika použitá v analýze je chybná a že prioritou tejto sociálnej siete je boj proti dezinformáciám. "Naše pokyny pre komunitu jasne uvádzajú, že nedovoľujeme škodlivé dezinformácie vrátane lekárskych dezinformácií, a takéto budú z platformy odstránené," uviedol pre AFP jeden z hovorcov TikToku.
Bývalý viceprezident pre techniku sociálnej siete Twitter Alex Roetter počas stredajšieho svedectva na pôde Senátu vo veci vplyvu sociálnych médií na národnú bezpečnosť upozornil, že čínska vláda je investorom v materskej spoločnosti TikToku s názvom Bytedance a má stimuly na maximalizáciu zisku a zapojenie používateľov.
"Algoritmus TikTok posúva vzdelávací vedecký, inžiniersky a matematický obsah čínskej mládeži a zároveň poskytuje americkým deťom informačný kanál obsahujúci twerkovacie videá, dezinformácie a iný deštruktívny obsah," povedal Roetter.
Spoločnosti prevádzkujúce sociálne médiá môžu ťažiť z online obsahu, ktorý priťahuje pozornosť, napriek škodlivým účinkom, ktoré môže mať na spoločnosRusko zrušilo najprominentnejšiemu denníku v krajine Novaja gazeta právo na internetovú publikačnú činnosť. Uštedrilo tým ďalší úder už aj tak okliešteným médiám, ktorým v súčasnosti dominuje štátom kontrolovaná tlač. Píše o tom agentúra AFP.
"Najvyšší súd Ruskej federácie nariadil, aby webová stránka Novej gazety zastavila svoju činnosť ako masmédium," oznámili redaktori novín na sociálnej sieti.
Novinári vysvetlili, že toto súdne rozhodnutie prišlo po tom, čo oň požiadala Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor). Podľa Roskomnadzoru totiž web Novej gazety porušoval zákon o zahraničných agentoch.
Táto kontroverzná právna norma označuje skupiny osôb alebo jednotlivcov za zahraničných agentov, ak zo zahraničia dostávajú finančné prostriedky na činnosť, ktorá je podľa ruského vedenia politická a protištátna.
"Máme právo sa proti tomuto rozhodnutiu odvolať a určite toto právo aj využijeme," uviedli ďalej editori na sociálnej sieti.
Súdne zrušenie spravodajskej stránky prišlo len krátko potom, čo minulý pondelok súd moskovského Basmanského obvodu odobral licenciu tlačenej verzii Novej gazety.
Ruský investigatívny denník Novaja gazeta už v marci pozastavil svoju činnosť po tom, ako ruské úrady vyhlásili, že médiá, ktoré nazvú ruskú "špeciálnu vojenskú operáciu" na Ukrajine vojnou, dostanú pokutu alebo im zakážu činnosť.
Uplynulý týždeň bol vo svete vedy a techniky opäť bohatý na nové objavy a zaujímavé informácie. Vedci zistili, koľko ľudí malo v Európe dlhý covid, a analyzovali dáta, ktoré TikTok predkladá používateľom. TASR prináša súhrn najnovších informácií z vedy a techniky.
Nový výskum naznačuje, že počas koronavírusovej pandémie zažívalo v Európskej únii dlhodobé príznaky ochorenia COVID-19 najmenej 17 miliónov ľudí. Tento stav trápil skôr ženy než mužov, oznámila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Výskumný model ukazuje, že ženy majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť výskytu dlhého covidu ako muži. Toto riziko sa dramaticky zvyšuje medzi hospitalizovanými s ťažkým priebehom nákazy. Podľa doterajších údajov sa dlhý covid rozvinie u jednej z troch žien a u jedného z piatich mužov.
Ľudstvo v oblasti klimatickej zmeny "kráča nesprávnym smerom" z dôvodu svojej závislosti od fosílnych palív, uviedla Svetová meteorologická organizácia (WMO). Vo svojej správe takisto upozornila, že úroveň emisií spôsobujúcich zohrievanie Zeme je vyššia než pred začiatkom pandémie.
WMO pripomenula vlny horúčav v Európe, rozsiahle záplavy v Pakistane či sucho v Číne, Africkom rohu a USA.
Takéto prírodné pohromy sa podľa tejto agentúry OSN stanú bežným javom v prípade, ak sa svetovému hospodárstvu nepodarí znížiť emisie oxidu uhličitého (CO2) na úroveň, ktorá je podľa vedcov potrebná na zabránenie najhorším vplyvom zohrievania povrchu Zeme.
Sociálna sieť TikTok podáva dezinformácie používateľom, ktorí vyhľadajú správy o politike, klimatických zmenách, covide či vojne na Ukrajine, vyplýva zo správy zoskupenia NewsGuard.
Organizácia v septembri analyzovala 20 hlavných výsledkov z 27 vyhľadávaní spravodajských tém na TikToku. Z analýzy vyplynulo, že 19,5 percenta navrhovaných videí obsahovalo nepravdivé alebo zavádzajúce tvrdenia, uvádza sa v správe.
Výskumníci spresnili, že porovnali výsledky z vyhľadávaní na TikToku a na vyhľadávači Google o informáciách súvisiacich so streľbami na školách, interrupciami, koronavírusom, s americkými voľbami, ruskou vojnou na Ukrajine i ďalšími. Nepravdivé a zavádzajúce tvrdenia vo výsledkoch vyhľadávaní zahŕňali aj konšpiračné teórie presadzované hnutím QUanon či domáce recepty na hydrochlorochín, liek predpisovaný na liečbu malárie či ochorenia lupus.
TikTok, naopak, namieta, že metodika použitá v analýze je chybná a že prioritou tejto sociálnej siete je boj proti dezinformáciám.Zdislava Pokorná - Seznam Zprávy


Piatkové pojednávanie v kauze dotačného podvodu na farme Čapí hnízdo začalo neplánovaným výsluchom novinárky českého Deníka N Zdislavy Pokornej. Pre jej článok súd ešte raz predvolá svedkyňu Evu Filipovú, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Pokorná napísala vo štvrtok článok, ktorý urobila na základe rozhovoru so svedkyňou Filipovou krátko po skončení jej výpovede pred súdom. Tá jej údajne povedala: "On (Babiš) hovoril, že moja motivácia je taká, že ma nemá rád. Ach jaj. Tak to môže byť rád, že som toho nepovedala ešte viac."
Sudca Jan Šott to považoval za natoľko závažné, že sa rozhodol novinárku, ktorá bola prítomná aj na piatkovom pojednávaní, ihneď vypočuť. Pokorná uviedla, že nahrávku uvedeného výroku nemá. Sudca sa preto rozhodol, že svedkyňu Filipovú budú musieť vypočuť ešte raz, aby súdu vysvetlila, čo týmto tvrdením myslela.
Úradníčka Eva Filipová vo štvrtok vypovedala, že už pred 15 rokmi evidovala náznaky, že za projektom farmy Čapí hnízdo bol Andrej Babiš. Ten však tvrdí, že s ním nemá nič spoločné.

Európska komisia, oficiálne webové sídlo


Európska komisia (EK) v piatok schválila návrh Európskeho zákona o slobode médií. Ide o nový súbor pravidiel na ochranu plurality a nezávislosti médií v EÚ, informuje spravodajca TASR.
Komisiou odsúhlasený návrh teraz preskúmajú Európsky parlament a Rada EÚ.
Schválený návrh okrem iného obsahuje záruky proti politickému zasahovaniu do rozhodnutí redakcií jednotlivých médií a tiež proti ich sledovaniu. Kladie tiež dôraz na stabilné financovanie verejnoprávnych médií, na transparentnosť vlastníctva mediálnych spoločností a prideľovania štátnej reklamy a na odhaľovanie konfliktov záujmov.
Na základe nového zákona by sa mala vytvoriť nezávislá Európska rada pre mediálne služby, ktorú budú tvoriť mediálne orgány jednotlivých krajín EÚ.
Podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová pripomenula, že členské štáty EÚ boli v posledných rokoch svedkami rôznych foriem tlaku na médiá.
"Je najvyšší čas konať. Musíme stanoviť jasné zásady: žiadny novinár by nemal byť špehovaný kvôli svojej práci; žiadne verejnoprávne médium by sa nemalo zmeniť na propagandistický kanál. To je to, čo dnes vôbec prvýkrát navrhujeme: spoločné záruky na ochranu slobody médií a plurality v EÚ," povedala Jourová novinárom.
Podľa eurokomisára pre vnútorný trh Thierryho Bretona má nový zákon zaručiť pluralitu mediálneho priestoru a to, aby médiá fungovali bez akýchkoľvek zásahov, či už súkromných alebo verejných.
Európsky zákon o slobode médií by mal zabezpečiť aj jednoduchšie pôsobenie médií v rámci vnútorného trhu EÚ.


Súbor:Reporters Without Borders.svg – WikipédiaNavrhovaný Európsky zákon o slobode médií, ktorý v piatok predstavila Európska komisia, znamená dôležitý krok vpred pre slobodu médií a pre zachovanie demokracie a právneho štátu v celej Európskej únii. Uviedla v piatok stavovská novinárska organizácia Reportéri bez hraníc (RSF).
Generálny tajomník RSF Christophe Deloire v správe pre médiá pripomenul, že uvedená iniciatíva eurokomisie zahŕňa mnohé z odporúčaní organizácie RSF, a Reportéri bez hraníc budú pracovať na ďalšom zlepšovaní tejto právnej normy.
"Tento návrh treba privítať a brániť, pretože odráža vôľu Európskej komisie zachovať hodnoty Únie proti mocným korporáciám súkromného sektora, autoritárskym štátom a vonkajšej manipulácii," vysvetlil Deloire. A dodal, že RSF oceňujú prijatie mnohých nimi predložených odporúčaní.
Cieľom Európskeho zákona o slobode médií je vytvoriť spoločný základ pre záruky slobody médií, ktoré sa budú uplatňovať v celej EÚ. To je podľa stanoviska RSF veľmi vítané v čase, keď sú žurnalistika a médiá vystavené jednak útokom v rastúcom počte členských štátov Európskej únie, a jednak nekalej konkurencii on-line platforiem a narastajúcim dezinformáciám.
Navrhovaná právna norma Európskej únie zahŕňa množstvo návrhov, ktoré RSF predložili počas diskusií s európskymi inštitúciami vrátane princípov Medzinárodného partnerstva pre informácie a demokraciu. Nový zákon uznáva právo na spoľahlivé informácie – čo znamená, že občania majú právo dostávať pluralitné a nezávislé informácie – a zavádza potrebné záruky na uplatnenie tohto práva: ochranu redakčnej nezávislosti, nezávislosť verejnoprávneho média a dokonca aj ochranu dôvernosti novinárskych zdrojov a zákaz používania špionážnych softvérov (spywarov) proti novinárom.
Reportéri bez hraníc zároveň upozornili, že aspektom nového zákona o slobode médií, ktorý si vyžaduje ďalší rozvoj, je ochrana európskeho informačného priestoru pred vonkajším vplyvom a manipuláciou. Zákon umožní koordinovanú akciu proti médiám mimo Európskej únie, ktoré podkopávajú alebo ohrozujú verejnú bezpečnosť a obranu, avšak neposkytuje na to vhodný právny rámec.

 

Copyright  © TASR 2022

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA


 

 „Neregistrujem nič také, o čom hovoríte. Hovoril som o kresťanoch, kde progresívni fašisti v niektorých médiách si robia posmešky z kresťanov.“
Igor Matovič

 
"Ja som řekl, že sa vyjádrim až ňa konci dně. Něumíte česky?"
Andrej Babiš

 

15. 9. 2022

Na hrane v TV JOJ

 Na hrane v TV JOJ

Televízia JOJ ponúka svojim divákom politickú diskusnú reláciu Na hrane. 

Každý štvrtok večer si nenechajte ujsť naživo politický duel, aktuálne témy aj exkluzívne prieskumy. Každý týždeň, vo štvrtok večer, sa v štúdiu Na hrane stretávajú dvaja politici a venujú sa aktuálnym politickým a spoločenským témam. Diskusná relácia je výnimočná aj tým, že diváci majú možnosť zapojiť sa do diskusie a opýtať sa politikov, čo ich zaujíma prostredníctvom aplikácie. Ak sa otázky nepodarí zodpovedať v živom vysielaní, hostia sa im pokúsia venovať po skončení televíznej diskusie na webe www.hrane.joj.sk. Reláciu moderuje jej dramaturgička a skúsená politická redaktorka spravodajstva TV JOJ Jana Krescanko Dibáková. 

Pozvanie do diskusie prijal vo štvrtok 15. septembra predseda vlády SR Eduard Heger. Hovoriť budú o menšinovej vláde, o očakávaniach od nových ministrov, o predčasných voľbách, ale aj o pomoci ľuďom, podnikom a mestám v energetickej kríze. Divákom ponúkneme prieskum agentúry AKO pripravený pre reláciu Na hrane o potrebe silného lídra a najnovšie preferencie politických strán. 

Sledujte Na hrane vo štvrtok 15. septembra o 21:45 na JOJke.

14. 9. 2022

MEDIA NEWS

 MEDIA NEWS


Whistle-Blower Peiter Zatko Says Twitter 'Chose to Mislead' on Security -  The New York TimesBývalý šéf bezpečnosti spoločnosti Twitter Peiter Zatko uviedol, že táto sociálna sieť má slabú ochranu v oblasti kybernetickej bezpečnosti a vystavuje súkromie svojich používateľov nebezpečenstvu. TASR správu prevzala z agentúry AP.
Vyjadrenie zaznelo počas utorkového vypočúvania Peitera Zatka v justičnom výbore Senátu amerického Kongresu.
"Som tu, pretože vedenie Twitteru zavádza verejnosť, zákonodarcov, regulačné úrady a dokonca aj vlastnú správnu radu," povedal americkým senátorom Zatko, ktorý je renomovaným expertom na kybernetickú bezpečnosť.
Vedenie spoločnosti Twitter podľa neho nemá informácie o umiestnení a pôvode ňou spravovaných dát a nedokáže ich preto chrániť pred nežiaducimi aktivitami "tínedžerov, zlodejov a špiónov".
Vedenie Twitteru podľa jeho slov nebralo do úvahy ani rady svojich vlastných expertov, čiastočne aj pre to, že uprednostňovalo zisk pred bezpečnosťou.
Zatko bol šéfom bezpečnosti Twitteru od roku 2020 do januára tohto roka, keď ho prepustili. V júli podnikol právne kroky na pôde amerického Kongresu, ministerstva spravodlivosti USA a ďalších úradov s cieľom nahlásiť nezákonnú činnosť súvisiacu s fungovaním Twitteru.


Queen's final trip is most tracked flight in history, says Flightradar24 |  7NEWS

Lietadlo, ktoré prevážalo rakvu s pozostatkami britskej kráľovnej Alžbety II. z Edinburghu do Londýna, sa stalo najsledovanejším letom v dejinách – na portáli Flightradar24 a stránke YouTube ho sledovalo viac ako päť miliónov ľudí. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.
Zástupcovia portálu Flightradar24, ktorý vizualizuje polohu lietadiel v reálnom čase a ďalšie informácie o letoch, v stredu uviedli, že lietadlo s rakvou kráľovnej sledovalo v reálnom čase na ich webstránke 4,79 milióna ľudí a ďalších 250.000 na ich oficiálnom kanáli na YouTube.
Od prvej chvíle, ako lietadlo Boeing C17A Globemaster zaplo na edinburghskom letisku svoj transpondér a začalo vysielať informácie o svojej polohe, sa priebeh letu pokúšalo sledovať takmer šesť miliónov ľudí. Prevádzkovatelia portálu Flightradar24 ale konštatovali, že tento veľký počet ľudí spôsobil určité problémy s jeho fungovaním.
Až doposiaľ bol najsledovanejším letom v histórii augustový let americkej predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej z Malajzie na Taiwan. Aspoň časť tohto sedemhodinového letu sledovalo 2,9 milióna ľudí.

 

Copyright  © TASR 2022

 When Twitter was started, this tweet was done first, know what was written  in it?Akcionári Twitteru schválili dohodu, na základe ktorej mal miliardár Elon Musk kúpiť spoločnosť za 44 miliárd dolárov. Rozhodnutie padlo počas krátkeho konferenčného hovoru s investormi, informuje spravodajský portál BBC.
Znamená to, že Twitter sa bude snažiť prinútiť Muska súdnou cestou, aby spoločnosť kúpil tak, ako sa zaviazal.
Musk v apríli ponúkol, že Twitter odkúpi, no neskôr sa pokúsil z dohody vycúvať, tvrdiac okrem iného to, že na sociálnej sieti je omnoho viac falošných účtov, ako firma uvádzala. Podľa Twitteru sa tým Musk snaží zakryť to, že akvizíciu už nepovažuje za atraktívnu.
V súčasnosti je hodnota Twitteru asi 32 miliárd dolárov, čo je omnoho menej, ako pôvodne ponúkol Musk.
Hlasovanie akcionárov mohlo podľa BBC ukončiť snahy firmy prinútiť Muska právnou cestou, aby obchod dokončil, no Twitter od nich dostal zelenú.
V americkom štáte Delaware sa 17. októbra začne súdny proces, ktorý by mal rozhodnúť o tom, či Twitter môže prinútiť generálneho riaditeľa automobilky Tesla, aby pokračoval s jeho kúpou. 


Nezvolili kandidáta na sudcu Všeobecného súdu EÚ- Správy RTVS

Všeobecný súd Európskej únie v stredu do veľkej miery potvrdil vysokú pokutu pre spoločnosť Google.
Európska komisia (EK) dala v roku 2018 internetovému gigantovi pokutu viac ako štyri miliardy eur za zneužívanie dominantného postavenia na trhu prostredníctvom operačného systému Android na potlačenie konkurencie.
Súd pritom pôvodnú pokutu pre Google vo výške 4,34 miliardy eur znížil na 4,125 miliardy.
„Sme sklamaní, že súd nezrušil rozhodnutie v plnom rozsahu. Sme presvedčení, že operačný systém Android priniesol používateľom viac možností voľby, nie menej. Android ekosystém podporuje tisícky úspešných firiem v Európe, ako aj po celom svete,“ uviedla v stanovisku pre agentúru SITA komunikačná riaditeľka Googlu pre Českú republiku a Slovensko Alžběta Houzarová.

©2022 Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

RTVS je nominovaná na cenu európskej a nimácie Cartoon Tributes


RTVS je nominovaná na cenu európskej 
 

animácie Cartoon TributesCartoon Tributes každoročne vzdávajú hold vynikajúcim európskym tvorcom, producentom a vysielateľom animovaných programov. V tomto roku bola na shortlist zaradená a nominovaná na cenu v kategórii Vysielateľ roka aj RTVS. Víťazi a držitelia ocenení budú vyhlásení 22. septembra.

Cartoon Tributes už po šestnástykrát ocení tvorcov a vysielateľov európskej animácie. O cenách rozdelených do troch kategórií – vysielateľ, investor/distribútor a producent roka – bude hlasovať približne 1 000 účastníkov zo 40 krajín, ktorí sa zúčastnia Cartoon Forum, európskeho koprodukčného fóra pre európske televízne seriály. To sa uskutoční vo francúzskom meste Toulouse, kde bude mať svoje zastúpenie s prezentáciou aj RTVS. Tohtoroční finalisti pochádzajú z ôsmich európskych krajín: Dánska, Francúzska, Nemecka, Talianska, Holandska, Poľska, Slovenska a Španielska.

Nomináciu na shortlist v kategórii Vysielateľ roka získali nemecká KiKA, slovenská RTVS, francúzsky súkromný televízny vysielateľ TF1 Unité Jeunesse a globálna multiplatformová spoločnosť GLITCH. Víťazi budú vyhlásení 22. septembra.

RTVS dlhodobo podporuje animovanú tvorbu, nielen ako koproducent, ale aj ako vysielateľ. Vo vysielaní RTVS nájdu diváci viacero slovenských animovaných programov (napr. Websterovci, Mimi a Líza, Drobci, Tresky plesky Chochmesovci) ako aj množstvo akvizičných animovaných rozprávok pre tých najmenších (Lassie, Lilin ostrov pokladov, Údolie Muminovcov, Píkova zoo, Chvostík a Nespalík, Rodinka líšok a jazvecov, Zigy a zoovláčik, Bella a Sebastián, Heidi, Supersob Jeremy a ďalšie).

 

Zomrela Irene Papasová

Zomrela Irene Papasová

Actress Irene Papas has passed away at age 96, KNEWS
Vo veku 96 rokov zomrela grécka herečka Irene Papasová, ktorá sa preslávila úlohami v medzinárodne uznávaných filmoch ako Delá z Navarone (1961) či Grék Zorba (1964). Oznámilo to v stredu grécke ministerstvo kultúry, píše agentúra AFP.
Ministerka kultúry Lina Mendoniová uviedla, že Papasová bola na striebornom plátne i na divadelnom pódiu "stelesnením gréckej krásy". Herečka podľa gréckej tlačovej agentúry ANA skonala v stredu.
Príčina jej smrti nebola bezprostredne známa, AFP však pripomína, že herečka mala už nejaký čas zdravotné problémy.
Papasová patrí spoločne s Melinou Mercouriovou k vôbec najznámejším gréckym herečkám. Zahrala si vo viac ako 60 filmoch, pričom jej kariéra trvala takmer šesť desaťročí. Medzi jej hereckých partnerov na striebornom plátne patrili napríklad také hviezdy ako Richard Burton, Kirk Douglas, James Cagney alebo Jon Voight.
Počas svojej kariéry získala Papasová viacero ocenení vrátane ceny za najlepšiu herečku z berlínskeho filmového festivalu Berlinale, ktorú získala v roku 1961 či Zlatého leva za celoživotný prínos z Benátskeho filmového festivalu, ktorého jej udelili v roku 2009.
Papasová bola ako herečka obľúbená aj v Taliansku, kde bola pravidelne vyše tri desaťročia obsadzovaná do filmových či seriálových úloh. Poslednú rolu vo svojej kariére si pritom zahrala taktiež v talianskom filme Ecuba – Il film z roku 2004.Zdroj: TASR

O Oscara zabojuje aj slovenský film Obeť

O Oscara zabojuje aj 
 Slovenská filmová a televízna akadémia - YouTube
 Obeť (2022) | Tvorcovia | ČSFD.sk
slovenský film Obeť


O cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film sa bude uchádzať aj film Michala Blaška Obeť. Rozhodla o tom Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), ktorá každoročne vyberá kandidáta na Oscara za Slovensko. "Jej členovia tento rok vyberali spomedzi deviatich prihlásených filmov, ktoré spĺňali stanovené kritériá," uviedol pre TASR PR manažér Radomír Brhlík.
O možnosť získať Oscara sa okrem filmu Obeť uchádzali aj dokumentárny film Ivety Malachovskej Peter Dvorský, dráma Kryštof, ktorého režisérom je Zdeněk Jiráský, animovaný film Tvoja zem Petra Budinského, komédia Stand up Juraja Bohuša, snímka Iva Trajkova Piargy, dráma Svetlonoc Terezy Nvotovej, komédia OUCA – (Ne)skutoční príbech Petra Pavlíka a Odpočítavanie – Posledný film Ivana Palúcha režiséra Martina Palúcha.
Obeť je príbehom Iriny, slobodnej matky z Ukrajiny, ktorá žije so svojím synom Igorom v malom meste v Českej republike. Keď Igora brutálne napadnú, celé mesto sa solidárne postaví na Irininu stranu a jednohlasne odsúdi rómskych páchateľov, ktorí sú údajne za útok zodpovední. Po tom, ako sa Igor v nemocnici prebudí, sa z incidentu stáva príbeh, ktorý naberá pod vplyvom osobností, médií, politiky či verejnosti rozmanitú optiku.
"Leitmotívom filmu je manipulácia, ktorá je v príbehu neustále prítomná naprieč sociálnymi vrstvami. Skutočnosť, že Irina a Igor sú Ukrajinci, a patria teda k jednej z najpočetnejších menšín v Českej republike, ktorá i napriek tomu nie je majoritou úplne prijatá, dodáva hlavným postavám jedinečnú optiku," vysvetľuje režisér Blaško.
Postavu Iriny si v Obeti zahrala ukrajinská herečka Vita Smačeľuková, jej syna Igora stvárnil mladý herecký talent Gleb Kučuk žijúci v Prahe. Pre oboch hercov je účinkovanie v celovečernom filme debutom. Vo vedľajších úlohách sa predstavili Alena Mihulová, držiteľka Českého leva za najlepšiu herečku v hlavnej role v snímke Domácí péče (2015), či Viktor Zavadil, ktorý bol na cenu Český lev nominovaný za hlavnú postavu vo filme Jan Palach (2018).
Film Obeť mal svetovú premiéru počas 79. ročníka filmového festivalu v Benátkach. Do slovenských kín vstupuje 15. septembra.
Slávnostné udeľovanie filmových cien Oscar za rok 2022 sa bude konať 12. marca 2023.Zdroj: TAST

Z RTVS odchádza riaditeľka sekcie komunikácie Andrea Pivarčiová

Z RTVS odchádza riaditeľka sekcie Novou hovorkyňou ministerstva školstva je Pivarčiová - SME

komunikácie Andrea Pivarčiová


Z pozície riaditeľky sekcie komunikácie RTVS odchádza 15. septembra 2022 Andrea Pivarčiová, ktorá do verejnoprávnej inštitúcie nastúpila v júni 2020. Vedením sekcie komunikácie RTVS bude od 16. septembra poverená súčasná riaditeľka sekcie marketingu RTVS Zuzana Ťapáková.
„S pani Pivarčiovou sme sa dohodli na ukončení vzájomnej spolupráce. Ďakujem jej za dva roky, ktoré v RTVS odpracovala. Iste to nebolo z hľadiska externej komunikácie jednoduché, RTVS prechádzala zložitým obdobím. Osobne som vnímal, že pod jej vedením bola komunikácia značky RTVS v médiách intenzívnejšia. S pani Pivarčiovou som po príchode do RTVS mal dobrú vzájomnú profesionálnu spoluprácu a nevylučujem ju ani v budúcnosti. Naša dohoda bola z oboch strán veľmi korektná,“ povedal generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.
„Mojím kľúčovým cieľom bolo nastaviť komunikačné procesy tak, aby sme proaktívne informovali divákov a poslucháčov o RTVS - o jej programoch, reláciách a osobnostiach a zároveň, aby sme efektívne spolupracovali aj s kolegami z iných médií. Verím, že spolu s mojím tímom sa nám to podarilo a že aj vďaka tomu RTVS získava stále viac divákov a poslucháčov. Práca v RTVS pre mňa osobne bola výnimočná a aj touto cestou ďakujem všetkým kolegom a spolupracovníkom. Samozrejme, naďalej ostávam vernou diváčkou a poslucháčkou kvalitných programov, ktoré RTVS prináša,“ povedala Andrea Pivarčiová.
 

TV Markíza v pondelok prinesie priamy prenos poslednej rozlúčky s kráľovnou Alžbetou II.

TV Markíza v pondelok prinesie priamy prenos

 


 poslednej rozlúčky s kráľovnou Alžbetou II.Celý svet vo štvrtok 8. septembra 2022 zasiahla správa o úmrtí kráľovnej Alžbety II., ktorá viac než 70 rokov vládla Spojenému kráľovstvu a ďalším 14 štátom Commonwealthu. Bezprostredne po jej skone sa novým britským kráľom automaticky stal jej najstarší syn princ Charles, ktorý bude panovať ako Karol III. Buckinghamský palác už potvrdil, že posledná rozlúčka s kráľovnou Alžbetou II. sa uskutoční v pondelok 19. septembra 2022 od 11:00 hod. miestneho času vo Westminsterskom opátstve. Diváci si túto udalosť budú môcť pozrieť v priamom prenose na obrazovkách televízie Markíza.

Niekoľkohodinovú mimoriadnu reláciu s názvom „Rozlúčka s Alžbetou II.“ bude TV Markíza vysielať naživo v pondelok 19. septembra 2022 od 11:00 do 16:50 hod., divákov ňou bude sprevádzať moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová. V štúdiu v Záhorskej Bystrici privíta zaujímavých hostí - odborníčku na britskú kráľovskú rodinu Katarínu Strýčkovú a Branislava Kováčika, dekana na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

„Priamo v Londýne bude dianie monitorovať naša vyslaná redaktorka Ivana Miklánková, ktorá od piatka obohatí vysielanie všetkých pravidelných spravodajských relácií o exkluzívne reportáže a živé vstupy. V pondelok sa bude divákom naživo prihovárať z miesta poslednej rozlúčky vo Westminsterskom opátstve,“ povedal Tibor Mattyašovský, šéfredaktor spravodajstva TV Markíza.

Alžbeta II. bola vo veku 96 rokov najdlhšie žijúcim a najdlhšie vládnucim britským panovníkom. Bola tiež najdlhšie pôsobiacou ženskou hlavou štátu v histórii a najstaršou žijúcou panovníčkou na svete. Počas jej panovania pôsobilo 15 premiérov, prvým bol Winston Churchill, narodený v roku 1874, a poslednou Liz Trussová, narodená o 101 rokov neskôr.

Štátneho pohrebu sa za mimoriadne prísnych bezpečnostných opatrení zúčastnia politickí lídri z celého sveta, ako aj členovia viacerých kráľovských rodín. Slovensko bude na pozvanie britskej strany zastupovať prezidentka Zuzana Čaputová, spolu so svojím partnerom Jurajom Rizmanom. Telesné pozostatky kráľovnej Alžbety II. budú po smútočnom pohrebnom sprievode ulicami Londýna uložené na miesto posledného odpočinku v Kaplnke sv. Juraja na hrade Windsor.

 

13. 9. 2022

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Charlie Hebdo attack: Three days of terror - BBC News


V Paríži sa začal v pondelok odvolací proces s dvoma mužmi, ktorých odsúdili za pomoc pri príprave útokov na redakciu satirického časopisu Charlie Hebdo a židovského supermarketu v roku 2015. TASR správu prevzala od agentúry AFP.
Pri útoku na parížsku redakciu Charlie Hebdo zabili bratia Said a Chérif Kouachiovci 12 ľudí. Útočníci tvrdili, že konali v mene teroristickej siete al-Káida, aby pomstili rozhodnutie časopisu zverejniť karikatúru proroka Mohameda.
O deň neskôr Chérifov priateľ Amedy Coulibaly zabil počas dopravnej kontroly policajtku a následne rozpútal rukojemnícku drámu v kóšer supermarkete, pri ktorej zahynuli štyria židia. Všetkých troch útočníkov zabila polícia.
V decembri 2020 odsúdil parížsky súd 14 ľudí za pomoc pri príprave útokov. Dvaja z nich s najprísnejšími trestami sa odvolali. Ali Riza Polat bol odsúdený na 30 rokov za zabezpečenie zbraní pre útočníkov a Amar Ramdani na 20 rokov za financovanie útokov. Obaja popreli obvinenia a žiadajú súd, aby prešetril dokumenty, ktoré boli podľa nich predtým zanedbané.
"Tento proces je poslednou šancou na nápravu chýb súdneho systému, ktorý bol ohromený rozsahom týchto útokov, a na to, aby si súd uvedomil presnú roli pána Polata, obyčajného kriminálnika, ktorý bol neprávom obvinený z úlohy, ktorú nikdy nemal," uviedol právny zástupca Polata.
Právnik, ktorý zastupuje časopis Charlie Hebdo, tieto tvrdenie odmietol.
Na pondelkovom zasadnutí súdu bol aj editor Laurent "Riss" Sourisseau, ktorý z útoku na redakciu vyviazol so zraneniami, a jedna z vdov po obetiach, ktorá mala plagát s ľudmi ktorí pri útoku zahynuli.
Prvé dni súdneho procesu budú venované vypočúvaniu svedectiev preživších a príbuzných obetí. Odvolací súd bude mať šesť týždňov na zváženie miery spoluzodpovednosti Polata a Ramdaniho na útokoch.Spoločnosť Google na Slovensku testuje novú metódu boja proti fake news. Pozostáva z minútových videoreklám na sociálnych sieťach. Chce tak zvýšiť odolnosť dospelých ľudí voči dezinformáciám. Spoločnosť o tom informovala v tlačovej správe.
Kampaň sa bude snažiť o prevenciu proti manipulatívnym technikám, ktoré dezinformačná scéna využíva na šírenie dezinformácií proti utečencom z Ukrajiny. Okrem Slovenska pobeží aj v Česku a Poľsku.
V rámci kampane sa využije metóda prebunkingu, ktorú prvýkrát použili v 60. rokoch 20. storočia. Cieľom metódy je budovať odolnosť ľudí voči dezinformáciám pomocou ukážok často používaných naratívov a príkladov manipulačných techník a tém. Medzi ne patrí napríklad metóda obetného baránka, keď sa vina za negatívne skutočnosti zvaľuje na určitú znevýhodnenú skupinu, alebo metóda vyvolávania strachu.
Má fungovať podobne ako očkovanie, budovať odolnosť a čiastočne pomáhať proti tomu, aby ľudia v budúcnosti škodlivým dezinformáciám uverili a šírili ich ďalej.

 

Copyright  © TASR 2022