2. 1. 2016

ANALÝZA: Médiá zlyhali pri prezentovaní utečencov podobne ako pri Rómoch

ANALÝZA: 
Médiá zlyhali pri prezentovaní utečencov podobne ako pri Rómoch


Utečenecká kríza preverila prístup médií k menšinám a odhalila zaužívané stereotypy, predsudky a zovšeobecňovania. Na základe výsledkov monitoringu vybraných médií to skonštatovala Agnes Horváthová z Romano kher.
Toto občianske združenie zrealizovalo mediálnu analýzu v spolupráci s Akadémiou médií. Podľa Horváthovej ukázala, že podobne ako doposiaľ Rómov aj utečencov médiá prezentovali ako homogénnu, jednoliatu skupinu, s ktorou sú predovšetkým problémy.
„Podporili ich v tom aj politici, ktorí označili 'rómsky problém' ako neriešiteľný a ako dostatočne odrádzajúci od prijímania utečencov,“ uviedla aktivistka. Utečenci zatlačili v roku 2015 v mediálnom priestore do úzadia problematiku Rómov, z hľadiska spracovania menšinovej témy sa však nič nezmenilo, skonštatovala.
Časť médií podľa nej cieľavedome obhajuje dobré príklady a snažia sa vylepšiť negatívny obraz Rómov. „Na opačnom póle sú médiá, ktoré u respondentov utvrdzujú stereotypy a predsudky. Uvedomujú si, že Rómovia sú jedným 'z predajných artiklov' v médiách a neprekáža im uviesť etnicitu priamo v titulku,“ kritizovala Horváthová.
Nepriaznivou skutočnosťou je vysoký počet príspevkov o Rómoch žijúcich v osadách. Prieskum ukázal, že z 309 príspevkov bolo 145, v ktorých nebolo určené bydlisko, a 102 - takmer jedna tretina - bolo o Rómoch žijúcich v osadách. Podľa Atlasu rómskych komunít na Slovensku žije približne polovica Rómov rozptýlene medzi majoritou.
„Novinári často v príspevkoch nedávajú priestor Rómom, o ktorých informujú. V prípade, že poskytnú priestor, neraz uvedú Rómov anonymne alebo označením osadník alebo obyvateľ osady,“ všíma si Horváthová. Pripomína, že Rómovia, podobne ako utečenci, nemajú možnosť brániť sa, pretože nemajú prístup k médiám, ani politickú stranu, ktorá by ich obhajovala.
„Ovplyvniť názory alebo negatívne nálady v spoločnosti, prezentovať Rómov ako jednu z národnostných menšín, ktorej príslušníci žijú na Slovensku stáročia, môžu hlavne novinári z väčšinových médií,“ pripomenula aktivistka s tým, že aj keď sú Rómovia občanmi Slovenska, v médiách ich prezentujú ako odlišnú skupinu obyvateľov.

Copyright © TASR 2015

Zomrel Jason Wingreen

Zomrel Jason Wingreen

Vo veku 95 rokov zomrel americký herec Jason Wingreen. Ako pre magazín The Hollywood Reporter uviedol jeho syn Ned, rodák z newyorského Brooklynu skonal 24. decembra v jeho dome v Los Angeles.
Wingreen sa narodil 9. októbra 1920. V roku 1958 získal rolu vo westernovej snímke režiséra Henryho Kinga The Bravados. Predstavil sa aj vo filme The Dunwich Horror (1970), kde si zahral šerifa Harrisona. Účinkoval napríklad v seriáloch The Twillight Zone (1959-1964), All in the Family (1971 - 1979) či Matlock (1986 - 1995), v ktorom v rokoch 1987 až 1993 stvárnil sudcu Arthura Beaumonta. V roku 1980 nahovoril postavu Boba Fetta v snímke Hviezdne vojny s podtitulom Impérium vracia úder. Jeho meno sa však v zozname hercov neuvádza, keďže nahovoril len štyri riadky dialógu.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Riaditelia jednotlivých staníc poľskej verejnoprávnej televízie TVP odstúpili zo svojich funkcií. Reagovali tým na schválenie spornej novely zákona o verejnoprávnych médiách v parlamente. Novela počíta s tým, že vstupom zákona do platnosti skončí mandáty doterajších členov vedenia a dozorných rád Poľskej televízie a Poľského rozhlasu. Zmeny, ktoré vyvolali kritiku zo strany opozície a neľúbosť v Bruseli, umožní novej vláde dosadzovať do vedenia verejnoprávne televízie a rozhlasu svojich ľudí. Až doteraz boli šéfovia vyberaní v konkurze.

Zdroj ČT TXT

Opustili nás 2015

Opustili nás 20157. januára - Vo veku 88 rokov zomrel poľský spisovateľ a filmový režisér Tadeusz Konwicki, ktorého literárne diela sa počas komunistickej éry uštipačne vysmievali autoritárskemu systému vtedajšej poľskej vlády. Známe sú najmä jeho romány Poľský komplex a Malá apokalypsa.

7. januára - Vo veku 84 rokov zomrel hollywoodsky herec, austrálsky rodák Rod Taylor, známy napríklad z filmu Vtáci (The Birds) od Alfreda Hitchcocka.


10. januára - Vo veku 92 rokov zomrel taliansky scenárista a režisér Francesco Rosi, jeden z posledných predstaviteľov zlatej éry talianskej povojnovej kinematografie. Mnohými cenami vyznamenaný režisér bol známy politicky angažovanými filmami ako Ruky nad mestom, Salvatore Giuliano, Okamih pravdy alebo Na generálov rozkaz.

11. januára - Vo veku 83 rokov zomrela švédska herečka Anita Ekbergová, ktorá bola sexsymbolom 50. a 60. rokov. Preslávila ju scéna vo fontáne Di Trevi z filmu Sladký život (La Dolce Vita), v ktorom hrala s talianskym hercom Marcellom Mastroiannim. Režisér tohto filmu Federico Fellini ju považoval za jednu zo svojich múz a angažoval ju aj do svojich ďalších snímok.

11. januára - Vo veku 91 rokov zomrel renomovaný nemecký športový novinár Gustav Schwenk. Ako žurnalista sa zúčastnil na 15 olympijských hrách.

12. januára - Vo veku 75 rokov zomrela v Nemecku ruská operná speváčka Jelena Obrazcovová.

20. januára - Česká neherečka Marie Pilátová, predstaviteľka pani Konopníkovej, filmovej susedky Heleny Růžičkovej z kultovej trilógie Slunce, seno... režiséra Zdeňka Trošku, zomrela vo veku nedožitých 94 rokov.

25. januára - Vo veku 69 rokov zomrel grécky spevák Demis Roussos. Pre jeho prejav bolo typické spájanie pop music, rocku a gréckeho folklóru.

29. januára - Vo veku 77 rokov zomrela austrálska spisovateľka Colleen McCulloughová, autorka svetového bestselleru Vtáky v tŕní.


29. januára- Britská herečka Geraldine McEwanová zomrela vo veku 82 rokov počas liečby mozgovej porážky. Preslávila sa ako predstaviteľka slečny Marplovej v 12 častiach televízneho seriálu podľa detektívok spisovateľky Agathy Christie.

5. februára - Niekdajšia šéfka Baletného súboru Viedenskej štátnej opery, ruská baletka a choreografka Jelena Černyševová, zomrela po ťažkej chorobe v rodnom Petrohrade vo veku 76 rokov.

6. februára - Vo veku 79 rokov zomrel juhoafrický spisovateľ André Brink, ktorého román Dlhé biele sucho poslúžil ako predloha filmu s Marlonom Brandom, Donaldom Sutherlandom a Susan Sarandonovou.

-- Vo veku 78 rokov zomrela v Paríži alžírska spisovateľka a členka Francúzskej akadémie Assia Djebarová, označovaná za bojovníčku za emancipáciu moslimských žien a propagátorku dialógu kultúr.

11. februára - Vo veku 89 rokov zomrel francúzsky herec Roger Hanin, ktorý sa stal slávnym vďaka stvárneniu policajného komisára Navarra v rovnomennom televíznom seriáli.

11. februára Vo veku 73 rokov zomrel pri dopravnej nehode americký novinár Bob Simon, dlhoročný spravodajca televízie CBS a jeden z autorov spravodajskej relácie 60 minút. Simon patril k hŕstke elitných novinárov, ktorí od konca 60. rokov prinášali reportáže z takmer všetkých významných konfliktov vrátane vietnamskej vojny, vojny v Perzskom zálive či genocídy v Bosne.

13. februára - Vo veku 84 rokov zomrel český herec a dabér Jan Pohan.


14. februára -Vo veku 93 rokov zomrel francúzsky herec Louis Jourdan, ktorý sa preslávil svojou úlohou vo viacerými Oscarmi ovenčenej muzikálovej komédii Gigi z roku 1958.


21. februára - Taliansky divadelný a operný režisér Luca Ronconi zomrel vo veku 81 rokov. V milánskej opere La Scala inscenoval Ronconi v rokoch 1974-2009 viac ako 25 opier. Spolupracoval so slávnymi dirigentmi ako Claudio Abbado, Riccardo Muti, Riccardo Chailly či Giuseppe Sinopoli.

27. februára - Vo veku 83 rokov zomrel americký herec Leonard Nimoy, predstaviteľ kultovej postavy Spocka z televízneho sci-fi seriálu i celovečerných filmov Star Trek.

8. marca - Vo veku 59 rokov zomrel americký televízny producent a scenárista Sam Simon spolutvorca svetoznámeho kresleného seriálu Simpsonovci vysielaného na americkej televíznej stanici Fox.

12. marca - Terry Pratchett, celým menom Terence David John Pratchett, svetoznámy britský autor série humorných príbehov z fantastického sveta Plochozeme, zomrel vo veku 66 rokov - podľahol Alzheimerovej chorobe.

16. marca - Vo veku 89 rokov zomrel nemecký herec Bernhard "Buddy" Elias, posledný žijúci príbuzný Anny Frankovej, židovského dievčaťa, ktorého denník zachytáva život jej rodiny prenasledovanej nacistami v Nemecku a skrývajúcej sa v Holandsku.

18. marca - Prvý laureát českej divadelnej ceny Thálie za celoživotné dielo v oblasti bábkoherectva Josef Krofta zomrel vo veku nedožitých 72 rokov.


21. marca - Vo veku 60 rokov zomrela kanadská herečka Alberta Watsonová, známa napríklad z akčného seriálu 24.


28. marca - Vo veku 80 rokov zomrel český kameraman Miroslav Ondříček. Podieľal sa na filmoch Amadeus, Valmont, Vlasy, Ragtime či Hoří, má panenko a iných snímkach, na ktorých spolupracoval so svojím priateľom a režisérom Milošom Formanom.

28. marca -Vo veku 93 rokov americký divadelný a filmový režisér Gene Saks.
2. apríla - Vo veku 106 rokov zomrel portugalský filmový režisér Manoel de Oliveira.


13. apríla - Vo veku 87 rokov zomrel laureát Nobelovej ceny za literatúru (1999), nemecký prozaik, básnik a dramatik Günter Grass. Literárnu slávu priniesol Grassovi už jeho prvý román Plechový bubienok (1959).

14. apríla - Americký R&B a soulový spevák Percy Sledge, ktorého preslávila pieseň When a Man Loves a Woman (Keď muž miluje ženu), zomrel vo veku 73 rokov.


30. apríla - Americký soulový spevák Ben E. King, ktorého preslávili piesne ako Stand By Me, There Goes My Baby či Spanish Harlem, zomrel vo veku 76 rokov.

2. mája - Vo veku 85 rokov zomrela britská spisovateľka, známa autorka detektívnych románov a thrillerov Ruth Rendellová.

2. mája - Jedna z najväčších baletiek 20. storočia, legendárna ruská primabalerína Maja Plisecká, zomrela vo veku 89 rokov.

2. mája - Americký spisovateľ a scenárista Michael Blake, ktorý dostal Oscara za scenár k filmu Tanec s vlkmi, zomrel vo veku 69 rokov.

2. mája Autor legendárnych českých hitov zo 60. rokov, textár, prekladateľ, scenárista, herec a animátor Rostislav Černý zomrel ako 78-ročný. Černý bol autorom textov k piesňam ako sú Trezor (Karel Gott), Oliver Twist (Eva Pilarová), Loudá se půlměsíc (Marta Kubišová), Dej mi pár okovů (Karel Hála), Čas růží (Karel Gott). Jeho texty spievali aj Waldemar Matuška, Eva Olmerová a Hana Hegerová.

6. mája - Vo veku 71 rokov britský spevák Errol Brown, spevák a skladateľ britskej skupiny Hot Chocolate.


20. mája - Vo veku 62 rokov zomrela americká herečka Mary Ellen Trainorová, ktorá v sérii filmov Smrtonosná zbraň stvárnila policajnú psychiatričku Dr. Stephanie Woodsovú.


29. mája - Vo veku 88 rokov zomrela americká herečka Betsy Palmerová, ktorá dosiahla trvalú, hoci nie veľmi žiadanú slávu ako vraždiaca kuchárka v letnom tábore v hororovom filme Piatok trinásteho.

6. júna - Francúzsky herec Pierre Brice, ktorý sa preslávil stvárnením filmovej postavy Winnetoua - náčelníka indiánskeho kmeňa Apačov vo filmových adaptáciách románov Karla Maya, zomrel vo veku 86 rokov.

6. júna - Vo veku 88 rokov zomrel český spisovateľ, publicista a autor manifestu 2000 slov a signatár Charty 77 Ludvík Vaculík.

7. júna - Vo veku 93 rokov zomrel známy britský herec Christopher Lee, ktorý sa preslávil hlavne zápornými filmovými rolami, napríklad úlohou kniežaťa Drakulu.

9. júna - Vo veku 86 rokov zomrel nemecký bigbandový spevák a skladateľ James Last.

9. júna - Ukrajinský fotograf Igor Kostin, ktorý v roku 1986 zhotovil jedny z prvých záberov poškodenej jadrovej elektrárne v Černobyli po jej výbuchu, zomrel vo veku 78 rokov.

10. júna - Vo veku 81 rokov zomrel Robert Chartoff, americký oscarový filmový producent, ktorý mal na konte také kasové trháky a klasiky ako Rocky či Zúriaci býk.

12. júna - Kanadský herec Rick Ducommun, známy z filmov ako Smrtonosná pasca, Honba na ponorku, Posledný skaut, Gremlins 2, ale aj Posledný akčný hrdina alebo Scary Movie, zomrel vo veku 62 rokov.

15. júna - Po dlhej chorobe zomrel vo veku 80 rokov jeden z najvýznamnejších českých dramatikov druhej polovice 20. storočia, básnik a prekladateľ Josef Topol, otec spisovateľa Jáchyma Topola a zosnulého hudobníka Filipa Topola.

22. jún - Laura Antonelli, hviezda talianskych jemne erotických filmov zo 70. rokov minulého storočia, zomrela vo veku 73 rokov.

22. jún - Americký skladateľ filmovej hudby James Horner, ktorý za svoju hudbu k filmu Titanic získal Oscara, zahynul pri leteckom nešťastí neďaleko Santa Barbary na juhu Kalifornie. Mal 61 rokov.
25. júna - Britský herec Patrick Macnee, ktorý sa v 60. rokoch preslávil úlohou v úspešnom televíznom seriáli The Avengers, zomrel vo veku 93 rokov.

26. júna - Český maliar a kresliar Karel (Kája) Saudek, ktorý od nehody v roku 2006 ležal v nemocnici v kóme, zomrel vo veku 80 rokov. Saudek patril medzi popredných českých kresliarov. Jeho kniha Muriel a anjeli bola vyhlásená za najlepší český komiks všetkých čias.

27. júna - Vo veku 67 rokov zomrel britský hudobník Chris Squire, basgitarista a spoluzakladateľ hudobnej skupiny Yes.

6. júla -Legendárny hollywoodsky filmový producent a manažér Jerry Weintraub, ktorý produkoval napríklad film Karate Kid, zomrel vo veku 77 rokov.


10. júla - Vo veku 83 rokov zomrel egyptský filmový herec Omar Sharif, rodným menom Michel Demetri Shalhoub, známy z titulov ako Lawrence z Arábie či Doktor Živago.

11. júla - Vo veku 66 rokov zomrel uznávaný český gitarista, skladateľ a spevák Ota Petřina, známy zo skupiny Bacily, ktorý písal piesne aj pre Václava Neckářa či Petru Janů.

21. júla-Vo veku 68 rokov zomrel majiteľ českého knižného vydavateľstva Paseka Ladislav Horáček. Paseka bolo prvé súkromné ponovembrové vydavateľstvo.

21. júla Rakúsko-americký herec a spevák Theodore Bikel zomrel vo veku 91 rokov.

21. júla Vo veku 84 rokov zomrel americký spisovateľ E.L. Doctorow (Edgar Lawrence), autor svetoznámeho románu Ragtime.


2. augusta - Vo veku 73 rokov zomrel český režisér Pavel Vantuch.


5. augusta - Vo veku 85 rokov zomrel český filmový kaskadér Jaroslav Tomsa, zakladateľ českej kaskadérskej školy.

17. augusta - Vo veku 78 rokov zomrela americká herečka Yvonne Craigová, ktorá v roku 1967 stvárnila v televíznom seriáli Batman prvú ženskú verziu tohto superhrdinu - Batgirl.

20. augusta - Ruský herec Lev Durov, ktorý stvárnil v obľúbenom sovietskom seriáli Sedemnásť zastavení jari (1973) agenta Klausa, zomrel vo veku 83 rokov.


25. augusta - Významný predstaviteľ maďarskej literatúry druhej polovice 20. storočia Endre Fejes, zomrel vo veku nedožitých 92 rokov. Je autorom románu Cintorín hrdze (Rozsdatemető, 1962), ktorý bol preložený do viac ako 30 jazykov sveta.

30. augusta - Vo veku 76 rokov zomrel americký režisér a herec Wes Craven, ktorý nakrútil klasický horor Nočná mora v Elm Street.


1. septembra - Vo veku 46 rokov zomrel dlhoročný redaktor, komentátor, moderátor, ale aj zahraničný spravodajca verejnoprávneho Českého rozhlasu a niekdajší diplomat medzinárodnej misie v Iraku Alexander Tolčinský.


16. septembra - Francúzsky skladateľ a šansoniér Guy Béart, ktorého preslávili skladby ako Á Amsterdam (1976) alebo L'eau vive (1958), zomrel vo veku 85 rokov.


18. septembra - Vo veku 42 rokov nečakane zomrel poľský filmový a divadelný režisér Marcin Wrona.


20. septembra - Vo veku 77 rokov zomrela britsko-americká spisovateľka Jackie Collinsová, autorka desiatok bestsellerov.

29. septembra - Vo veku 68 rokov zomrel český herec Jiří Krytinář. Bol označovaný za najnižšieho českého herca, po prekonanej chorobe v ranom detstve sa jeho rast zastavil na 122 centimetroch.


5. októbra - Švédsky autor detektívnych románov Henning Mankell, najviac známy ako tvorca obľúbenej postavy náladového švédskeho inšpektora Kurta Wallandera, zomrel vo veku 67 rokov.

5. októbra - Vo veku 65 rokov zomrela renomovaná belgická filmárka Chantal Akermanová.

    
1. novembra - Vo veku 73 rokov zomrel bývalý americký senátor a filmový herec Fred Thompson, celým menom Freddie Dalton Thompson. V rokoch 1994-2003 zastupoval v Senáte ako republikán štát Tennessee. Thompson účinkoval v mnohých filmoch a televíznych programoch. Medzi jeho najznámejšie filmové tituly napríklad patria Bez východiska, Smrtonosná pasca 2, Honba na ponorku, Dni hromu, Mys hrôzy.

2. novembra - Britský herec a scenárista Colin Welland, ktorý sa pri preberaní Oscara za film Chariots of Fire (Ohnivé vozy) preslávil výrokom "Briti prichádzajú", zomrel vo veku 81 rokov.


7. novembra - Americký herec islandského pôvodu Gunnar Hansen, ktorý stvárnil vraha prezývaného Kožená tvár v kultovom horore Texaský masaker motorovou pílou (1974), zomrel vo veku 68 rokov.

22. novembra - Adele Moralesová Mailerová, americká herečka a maliarka, predovšetkým však známa ako bývalá manželka amerického spisovateľa Normana Mailera, zomrela vo veku 90 rokov. Vydatá bola zaňho v rokoch 1954-1962, pričom v roku 1960 sa stala obeťou jeho násilníckeho činu, ktorý jej následne priniesol nechcenú popularitu. Mailer ju vtedy dobodal vreckovým nožom na jednom z divokých večierkov, ktoré sa odohrávali v ich byte v newyorskej štvrti Manhattan.


30. novembra - Vo veku 88 rokov zomrel ruský filmový režisér Eľdar Riazanov.


4. decembra - Americký herec a režisér Robert Loggia, preslávený rolami gangstrov, zomrel vo veku 85 rokov po päťročnom boji s Alzheimerovou chorobou. Medzi jeho najznámejšie filmy patria Dôstojník a gentleman, Zjazvená tvár, Česť rodiny Prizziovcov či Deň nezávislosti.

7. decembra -  Vo veku 70 rokov zomrel český divadelný režisér a divadelný pedagóg Ivan Rajmont, prvý porevolučný umelecký šéf činohry Národného divadla v Prahe.


11. decembra - Vo veku 81 rokov zomrel český rozhlasový hlásateľ Vladimír Fišer, ktorý v auguste 1968 ako prvý oznámil poslucháčom obsadenie Československa vojskami Varšavskej zmluvy

MIKA: Pre kvalitný program nestačí len plniť zákon

MIKA: 
Pre kvalitný program nestačí len plniť zákon

Bolo by málo uspokojivé, ak by sme v programe verejnoprávnej televízie a rozhlasu plnili iba zákonom určené kvóty a ukazovatele. „Misia verejnej služby ani nemôže byť ohraničená zákonom. Médiá sú veľmi dynamické, verejnoprávne o to viac,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Václav Mika. Zdôraznil, že ciele RTVS sú obsahové napriek tomu, že zákon o RTVS stanovuje v hodnotení manažmentu RTVS najmä ekonomické ciele. Mika na sto percent garantuje fungovanie spravodajstva, športu, pôvodnej vlastnej tvorby a detskej tvorby. „Pre mňa je veľmi dôležité, že napriek tomu, že o spojení rozhlasu a televízie je množstvo pochybností, je jedna vec úplne jasná – oba tieto fenomény fungujú.“ Spravodajstvo, šport, pôvodnú a detskú tvorbu v tej podobe, ako ich RTVS chce rozvíjať, prináša podľa šéfa RTVS rozhlase i televízia.
Václava Miku teší nárast mediálnej výkonnosti spravodajstva. Dokazujú to aj dlhodobé výsledky prieskumov o kvalite a objektivite spravodajstva RTVS. Zatiaľ sa nestretol s výraznejším problémom, ani škandálom v spravodajstve. „Pre politika je prirodzené, že si vždy chráni svoje záujmy, nech je na ktorejkoľvek strane politickej barikády a je logické, že chce vždy od médií viac. Najlepším signálom je, že nemáme pokutu z rady (Rada pre vysielanie a retransmisiu, pozn. redakcie). Pre mňa najlepším príkladom je, keď vás v priebehu troch dní za ten istý formát kritizuje politik opozície a aj vládny politik. Tak nič lepšie sa nám nemôže stať ako spätná väzba ako to funguje,“ odpovedal Václav Mika SITA na otázku, či cíti tlak zo strany politikov voči diskusným reláciám RTVS, v rozhlase Sobotným dialógom a v televízii k O 5 minút 12. Šéf RTVS očakáva, že počas už prebiehajúcej volebnej kampane budú kritické hlasy na spravodajstvo a publicistiku časté.
Základné ciele manažmentu sa, ako tvrdí generálny riaditeľ RTVS, plnia i v oblasti vlastnej tvorby. „Aktuálne máme vo vývoji dva vlastné pôvodné seriály.“ Mika poukázal na domáci aj medzinárodný úspech Tajných životov. Rozvíja sa detská tvorba, príkladom sú koprodukčné i vlastné projekty RTVS, ako vianočné rozprávky Sedem zhavranelých bratov, Johankino tajomstvo a Svätojánsky venček, premiéra druhej série animovaných príbehov Mimi a Líza, či začiatok nového animovaného seriálu Websterovci. „Zdôrazňujem, ak v médiách niekto podľahne uspokojeniu, že všetko sa napĺňa, tak je to začiatok konca. Je to nikdy nekončiaci príbeh,“ dodal v rozhovore pre SITA Václav Mika.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

1. 1. 2016

Zomrela Natalie Cole

Zomrela Natalie Cole

Vo veku 65 rokov zomrela vo štvrtok večer americká speváčka Natalie Cole, ktorá bola dcérou a pokračovateľkou v diele slávneho jazzového hudobníka Nat King Cola. Agentúra AP o tom informuje s odvolaním sa na oznámenie rodiny zosnulej.
Svetoznáma spevácka hviezda skonala v losangelskom zdravotnom stredisku Cedars-Sinai, kde podľahla dlhodobým zdravotným ťažkostiam, súvisiacim s niekdajšou drogovou závislosťou a hepatitídou.
Natalie Cole, ktorá bola mnohonásobnou držiteľkou ocenenia Grammy, spievala v mnohých populárnych štýloch vrátane R&B alebo jazzu. V úvode kariéry sa inšpirovala svojím otcom, s ktorým prvýkrát vystupovala už ako 11-ročná.
Nat King Cole, ktorý bol jazzovým spevákom, klaviristom a organistom, zomrel na rakovinu pľúc v roku 1965, keď mala Natalie 15 rokov. Napriek tomu si s ním opätovne zaspievala vo virtuálnom duete v skladbe Unforgettable zaradenej do albumu Unforgettable... With Love z roku 1991. Natalie Cole získala za tento album, z ktorého sa predalo približne 14 miliónov kópií, celkovo šesť ocenení Grammy.

Copyright © TASR 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Viaceré internetové služby vrátane hlavnej stránky britskej televíznej a rozhlasovej stanice BBC postihol včera niekoľkohodinový výpadok z dôvodu kybernetického útoku. Informovali o tom dnes svetové agentúry AP a Reuters.
Webové stránky BBC, ktoré patria po vyhľadávači Google či sociálnej sieti Facebook podľa údajov analytickej firmy comScore vôbec k najnavštevovanejším na internete, zasiahol útok približne o 08.00 h SEČ. Ich návštevníkom sa na viac ako štyri nasledujúce hodiny nepodarilo dostať k obsahu a prichádzali im len hlásenia o chybe. Stránky sa podľa údajov Reuters vrátili do normálnej prevádzky približne o 12.45 h SEČ.
Samotná BBC sa návštevníkom ospravedlnila a na svojich stránkach následne zverejnila správu, že výpadok spôsobil takzvaný DDoS útok, čo je v podstate cielené zahltenie nadmerným počtom užívateľov, ktoré môže server spomaliť alebo aj spôsobiť jeho úplné zlyhanie.Výpadok okrem hlavných spravodajských stránok BBC postihol taktiež služby iPlayer a iPlayer Radio. Nedotkol sa naopak internetového televízneho spravodajstva a ani živého rozhlasového vysielania stanice, dodala AP.

Na Ukrajine začal včera platiť zákon o systéme zahraničného vysielania, informovala agentúra Ukrinform.
Parlament schválil návrh zákona 8. decembra, prezident Petro Porošenko ho podpísal 28. decembra.
Zákon stanovuje, že systém verejnoprávneho vysielania do zahraničia tvoria štátny podnik Multimediálna platforma zahraničného vysielania Ukrajiny a agentúra Ukrinform.
Hlavným cieľom legislatívy je nestranné, úplné a včasné spravodajstvo o dôležitých udalostiach na Ukrajine, oficiálnej domácej a zahraničnej politike, postojoch štátu, aktivitách verejnej správy a miestnej samosprávy.
Porošenko na margo zákona uviedol, že "v súčasných podmienkach hybridnej vojny to je otázka prežitia krajiny, otázka účinného odporu voči propagande zameranej proti Ukrajine". Podľa Porošenka by malo byť nestranné pokrývanie situácie na Ukrajine hlavným kritériom zahraničného vysielania.

Copyright © TASR 2015

VÝROKY TÝŽDŇA

           VÝROKY TÝŽDŇA


„Socializmus bol lepší ako kapitalizmus. Bol zameraný na ľudí. Ľudia nadávali, že sa nemohlo cestovať, že neboli napríklad banány. Ale ja nie som opica, nepotrebujem banány, stačí mi jablko. Existovali za socializmu bezdomovci? Každý mal zamestnanie. Vysokoškolák po skončení štúdií dostal dve umiestnenky. November 1989 bol riadený Veľkým bratom, spoza mora. Havel a spol. boli odchovanci USA. Myslíte si, že tí ľudia, ktorí to robili, to robili zadarmo? Svet sa uberá do záhuby. Dokonca by som povedal niečo, čo sa mnohým ľuďom nebude páčiť. Nemal sa vynájsť internet. Internet zahubí ľudstvo. Pozrite sa, dočítate sa, že nejakým hackerom sa podarilo dostať k tajným kódom FBI. Akú máme istotu, že sa taký hacker nedostane na ovládanie atómovej bomby. Spravodajstvo bolo pred tým kvalitnejšie ako dnes. Dnešná televízia je poplatná, nie slovenskej vláde .“
Karol Polák, krycie meno Eva, Šport, agent a dôverník ŠTB

Zomrel Wayne Rogers

Zomrel Wayne Rogers

Vo veku 82 rokov skonal vo štvrtok americký herec Wayne Rogers, známy predovšetkým ako kapitán "Trapper" John McIntyre zo seriálu M.A.S.H. (1972 - 1983). Ako uviedla jeho hovorkyňa Rona Menashe, herec zomrel v dôsledku komplikácií spojených so zápalom pľúc.
William Wayne McMillan Rogers III. sa narodil 7. apríla 1933 v Birminghame v štáte Alabama a vyštudoval históriu na prestížnej Princetonskej univerzity. Pred tým, ako sa stal hercom, slúžil vo vojenskom námorníctve. Hereckú kariéru odštartoval v roku 1959 vo filme Malá nádej na zajtrajšok, neskôr sa predstavil napríklad v seriáloch ako napríklad Stagecoach West (1960 - 1961), The F.B.I. (1965 - 1974) alebo snímkach Frajer Luke (1967) a Stanica WUSA (1970). Známejším sa stal v roku 1972, keď začali vysielať spomínaný seriál M.A.S.H. Rogers v ňom chcel pôvodne hrať Hawkeyho Piercea, no nakoniec uprednostnil Trappera Johna, pričom Piercea stvárnil Alan Alda. Rogers opustil seriál už po troch sezónach v roku 1975, pričom jedným z dôvodov bol fakt, že tvorcovia dávali viac priestoru práve Aldovi. O Trapperovi neskôr vznikol samostatný seriál Trapper John, M.D. (1979 - 1986), v ňom však titulnú postavu stvárnil Pernell Roberts. Rogers sa potom predstavil ešte napríklad v seriáloch House Calls (1979 - 1982) a To je vražda, napísala (1984 - 1996) či filme Attack on Terror: The FBI vs. the Ku Klux Klan (1975). Jeho poslednou snímkou bola komédia Nobody Knows Anything! z roku 2003. O dva roky neskôr dostal hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy. Okrem herectva sa venoval aj finančnému poradenstvu. Rogers bol dvakrát ženatý, najprv v rokoch 1960 až 1983 s herečkou Mitzi McWhorter, s ktorou mal dcéru Lauru a syna Billa, a od roku 1988 až do jeho smrti bola jeho manželkou Amy Hirsh.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Поздравление с Новым Годом

Поздравление с Новым Годом


HAPPY NEW YEAR !

HAPPY NEW YEAR !

31. 12. 2015

DNES V RTVS !


DNES V RTVS !

BBC DOWN

BBC DOWN
BBC WEBSITE

20%!

20%!

V rádiách na Slovensku sa povinne bude hrať viac slovenskej hudby. Vyplýva to z novely zákona o vysielaní a retransmisii, ktorá nadobúda účinnosť od 1. januára.
Ministerstvo kultúry zákonom zavádza povinné kvóty pre vysielanie slovenskej hudby v rádiách. Rozhlasoví vysielatelia s licenciou, teda súkromné rádiá, budú musieť v roku 2016 vyhradiť slovenskej hudbe najmenej 20 % a od roku 2017 najmenej 25 % času z vysielania hudby. Verejnoprávny Slovenský rozhlas má v roku 2016 hrať najmenej 30 % a od roku 2017 35 % slovenskej hudby. Ide o podiely za každý mesiac a SRo ich "bude musieť dosiahnuť v každej rozhlasovej programovej službe osobitne". Z podielu odvysielaných slovenských hudobných diel má byť najmenej jedna pätina nových. Počítať sa budú iba tie slovenské piesne, ktoré zaznejú od 6:00 do 24:00.
Za slovenské hudobné dielo rezort kultúry považuje "hudobné dielo, ktorého najmenej jeden autor hudby alebo najmenej jeden autor textu má alebo mal trvalý pobyt na území SR, alebo hudobné dielo s textom v slovenskom jazyku".
Novela obsahuje i ďalšie zmeny. Ich cieľom je aj ľahší prístup sluchovo a zrakovo postihnutých k televíznemu vysielaniu a k distribuovaným slovenským audiovizuálnym dielam a audiovizuálnym dielam v slovenskej pôvodnej jazykovej úprave. Právna norma v záujme uľahčenia prístupu sluchovo postihnutých k televíznej programovej službe a k distribuovaným audiovizuálnym dielam zavádza nový pojem "titulky pre osoby so sluchovým postihnutím". K technickým a ďalším špecifikám predloží MK SR návrh vyhlášky. Ďalej sa navrhuje povinnosť pre prevádzkovateľov retransmisie poskytovať aj multimodálny prístup. V súčasnosti totiž podľa MK SR "vysielateľ síce odvysiela program, ktorý je sprevádzaný titulkami určenými pre osoby s poruchami sluchu alebo hlasovým komentovaním pre nepočujúcich, no pri prenose vysielania prevádzkovateľom retransmisie sa tento program dostane ku koncovému užívateľovi bez uvedených titulkov alebo hlasového komentovania". Vzťahovať sa to má na všetkých prevádzkovateľov retransmisie, ktorí poskytujú retransmisiu v SR, aj ak majú sídlo mimo SR. "Úpravou sa tak sleduje ochrana koncového užívateľa služby retransmisie, bez ohľadu na to, z akého zdroja a od akého subjektu prijímajú užívatelia signál programových služieb". Ľahší prístup sluchovo a zrakovo postihnutých k slovenským audiovizuálnym dielam a audiovizuálnym dielam v slovenskej pôvodnej jazykovej úprave zabezpečí povinná úprava týchto diel titulkami pre sluchovo postihnutých a hlasovým komentovaním pre nevidiacich. Zabezpečiť to má distributér.
Zákonom sa do nášho právneho poriadku prenášajú i pravidlá smernice Európskeho parlamentu a Rady 2014/40/EÚ z 3. apríla 2014 o výrobe, prezentácii a predaji tabakových a súvisiacich výrobkov. Obmedzenia, ktoré platia pre reklamu cigariet a tabakových výrobkov, sa tak rozšíria na elektronické cigarety a plniace fľaštičky pre elektronické cigarety. Dotkne sa to i sponzorovania programov a umiestňovania produktov v programoch.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americký federálny sudca Robert Sweet potvrdil dve hromadné žaloby akcionárov proti spoločnosti Facebook. Tá bude čeliť súdnemu procesu vzhľadom na tvrdenia, že pred uvedením na burzu v máji 2012 skrývala obavy spojené s prognózou rastu spoločnosti. Rozhodnutie je označené dátumom 11. decembra, na verejnosť sa dostalo v utorok.

Retailoví a inštitucionálni investori, ktorí tvrdia, že prišli o peniaze nákupom nadhodnotených akcií, môžu podľa sudcu v spore vystupovať ako skupiny. Sudca odmietol argument spoločnosti Facebook, že investori by mali vystupovať individuálne, keďže mali rôzne množstvo informácii. Individuálne spory by pre spoločnosť Facebook mohli znamenať nižšie náklady. Sociálna sieť v reakcii vyjadrila sklamanie z rozhodnutia s tým, že sa odvolá. Firma je presvedčená, že hromadná žaloba nie je opodstatnená a je v rozpore "s dobre známym“ precedensom.
Firma Facebook na burzu v stúpila 18. mája 2012, jej akcie mali hodnotu 38 USD za kus. Cena akcií začala klesať a 4. septembra 2012 bola na úrovni 17,55 USD za akciu a pod hodnotou z 18. mája 2012 ostala cena akcií viac ako rok.

Spoločnosť Orange by mohla kúpiť 10 % akcií najväčšej francúzskej komerčnej televíznej stanice TF1. Informovali o tom noviny Le Canard Enchaine s tým, že je to súčasť rozhovorov medzi spoločnosťou Orange a vlastníkom stanice, spoločnosťou Bouygues. O tom, že Orange rokuje o dokúpení telekomunikačných a mediálnych aktív od spoločnosti Bouygues, informovala skôr tento mesiac agentúra Bloomberg. Firma Bouygues však reagovala vyhlásením, že nemá v úmysle stiahnuť sa z telekomunikačného a televízneho trhu.

Spoločnosť Orange čiastočne vlastní francúzsky štát, ten má v držbe 23 % akcií firmy. Noviny Le Canard Enchaine informovali, že rozhovory medzi firmami Orange a Bouygues sprostredkoval úrad prezidenta. Noviny však neuviedli svoje zdroje. Obe firmy, prezidentský úrad a ministerstvo hospodárstva odmietli situáciu komentovať. Zdroj agentúry Reuters oboznámený so situáciou uviedol, že scenár, o ktorom noviny hovoria, je "úplne pritiahnutý za vlasy“.
Minister hospodárstva Emmanuel Macron skôr tento mesiac uviedol, že by mu v princípe nevadilo, keby sa telekomunikačný sektor zrevidoval zo štyroch hráčov na troch. Zdroj agentúry Reuters minulý mesiac uviedol, že šéf spoločnosti Orange Stéphane Richard spomínal nové kolo rokovaní so spoločnosťou Bouygues o budúcnosti jej telekomunikačnej divízie.
Na slovenskom trhu pôsobí spoločnosť Orange Slovensko, ktorá je integrovaným telekomunikačným operátorom poskytujúcim komplexné telekomunikačné služby v mobilnej a pevnej sieti. Majiteľom 100 % akcií spoločnosti Orange je skupina France Telecom prostredníctvom Atlas Services Belgicko.


©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.Novoročné posolstvo nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa tento rok dostane k širšiemu publiku než zvyčajne, keďže jedna zo staníc vysielajúcich prejav dnes oznámila, že ho ponúkne aj s titulkami v arabčine a angličtine. Informovala o tom nemecká tlačová agentúra DPA.
Verejnoprávna televízia ZDF ponúkne Merkelovej každoročný prejav na internete s titulkami v arabčine a angličtine krátko po jeho odvysielaní na obrazovkách vo štvrtok 31. decembra o 19.15 h SEČ.
Tento rok prišiel do Nemecka viac než milión uchádzačov o azyl, obrovské percento z nich ušlo pred konfliktom na Blízkom východe. Niekoľko médií zareagovalo na migračnú vlnu ponukou programov v arabčine a prílohami v novinách.
Tento mesiac už nemecká stanica Deutsche Welle oznámila, že svoj arabský program presúva z internetu do ponuky satelitnej služby, a najčítanejší bulvárny denník Bild prišiel v septembri do stánkov s prílohami v arabčine.
ZDF takisto rozšírila svoju online ponuku pre utečencov a od 4. januára 2016 plánuje prinášať denné spravodajstvo s titulkami v arabčine a angličtine. Titulky sú v súčasnosti iba v správach pre deti a vo vybraných programoch.
"Titulkami v arabčine a angličtine chce ZDF dosiahnuť čo najväčší počet utečencov," uviedla televízia vo vyhlásení.


Európska komisia (EK) včera poslala list dvom poľským ministrom, v ktorom vyjadrila obavy nad navrhovaným zákonom o štátnych médiách v krajine. Informoval o tom dnes hovorca EK. Ide o ďalší prejav znepokojenia v Bruseli nad novým politickým vývojom v Poľsku, napísala tlačová agentúra Reuters.
Novelu poľského mediálneho zákona, ktorá by dala ministrovi štátnej pokladnice právomoc vymenovať riadiaci orgán verejnoprávneho rozhlasu a televízie, poslala do parlamentu vládna konzervatívno-nacionalistická politická strana Právo a spravodlivosť (PiS).
"Sloboda a pluralita médií sú kľúčové pre pluralitnú spoločnosť v členskom štáte (EÚ), ktorý si ctí spoločné hodnoty, na ktorých je únia postavená," uviedol v liste podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.
Dolná komora poľského parlamentu dnes večer schválila novelu mediálneho zákona, informovala štátna tlačová agentúra PAP. Ešte ju musí schváliť horná komora parlamentu a potom podpísať prezident Andrzej Duda. Kritici tvrdia, že novela je súčasťou plánu PiS na posilnenie kontroly štátu nad verejnoprávnymi médiami.
Euroskeptická PiS, ktorá v októbrových voľbách výrazne porazila vládnu centristickú stranu Občianska platforma (PO), odmieta kritiku, že jej politika podkopáva demokraciu v Poľsku. Strana vyhlasuje, že má široký mandát na preorganizovanie krajiny tak, aby sa v spoločnosti odrážali katolícke hodnoty a nezávislosť od sídla EÚ v Bruseli.
EK žiada v liste poľských ministrov zahraničných vecí a spravodlivosti, Witolda Waszczykowského a Zbigniewa Ziobra, aby vysvetlili, ako nový zákon zohľadňuje pravidlá EÚ zaručujúce slobodu médií, informoval hovorca.
PiS sa už dlho chystá prepracovať zákon o verejnoprávnych staniciach, aby zaručil aj to, že tieto médiá budú brániť národné záujmy, ako ich definovala strana.
Európska komisia minulý týždeň vyjadrila už aj obavy z novely zákona o poľskom ústavnom súde a požiadala vládu vo Varšave, aby platnosť novely zákona odložila.
EK bude o najnovšom vývoji v Poľsku diskutovať na nasledujúcom zasadnutí komisárov 13. januára.

Copyright © TASR 2015

30. 12. 2015

Silvester a Nový rok v RTVS ponúkne zábavu, filmové premiéry

Silvester a Nový rok v RTVS

 ponúkne zábavu, filmové premiéry


Silvestrovský špeciál Milujem Slovensko bude opäť plný prekvapení, diváci sa môžu tešiť na grilovanie kapitánov, netradičnú podobu obľúbenej disciplíny slepá mapa a prekvapenie v podobe hviezdy slovenskej hudobnej scény. V Adelinom tíme budú súťažiť Kristína Farkašová, Milan Ondrík a Otto Weiter, v tíme kapitána Dana Dangla sa predstavia Karin Haydu, Marek Majeský a Peter „Pinďo“ Lengyel. Premiérový silvestrovský špeciál a posledné vydanie šou v roku 2015 sa začína o 20:05.Nový rok na Jednotke budeme vítať v špeciálnom silvestrovskom vydaní Nikto nie je dokonalý (31. 12. od 22:00), pozvanie moderátorov Juniora a Marcela prijali Igor Timko s kapelou No Name, Anka Šišková, Petr Jablonský, Sajfa a Ibrahim Maiga. Keďže počas celého roka v šou odznelo množstvo vtipných odpovedí, do silvestrovského vydania tvorcovia zaradili len tie najlepšie, z ktorých budú hostia vyberať najväčšiu Haluz roka 2015. Jej autor získa štedrú odmenu. Po polnoci sa zábava nekončí, Jednotka odvysiela galakoncert k 70. narodeninám Kamila Peteraja V slepých uličkách (1. 1. o 0:05).
Na Silvestra a Nový rok Jednotka do vysielania pripravila filmové lahôdky – francúzsky dobrodružný film s Alainom Delonom Čierny tulipán (31. 12. o 16:25) a dobrodružnú klasiku s Richardom Chamberlainom Gróf Monte Christo (1. 1. 2016 o 17:20). Nový rok na Jednotke sa bude niesť v znamení filmových premiér: o 20:25 to bude dráma s prvkami komédie Rukojemník s Milanom Lasicom a Libušou Šafránkovou. Rukojemník je príbeh o malom Petrovi, ktorý vyrastá v starostlivosti starých rodičov, pretože jeho rodičia emigrovali a úrady im syna z komunistického Československa odmietajú vydať. Film bol ocenený štyrmi Českými levmi, jednu z cien za herecký výkon získal Milan Lasica. O 22:05 Jednotka odvysiela film režisérky Alice Nellis Anjeli, ktorý je na prvý pohľad vážnym príbehom, okoreneným vtipnými a sarkastickými poznámkami štyroch strážnych anjelov, ktorí sa snažia zmeniť osud svojich chránencov. V hlavných úlohách sa predstavia Marián Labuda st., Vojtěch Dyk, Vladimír Javorský či Bolek Polívka.

Silvester a Nový rok na DvojkeDvojka si pre divákov pripravila filmový Silvester so slovenskou i svetovou filmovou klasikou. Popoludní o 16:35 odvysiela jednu z najlepších televíznych komédií Jožko Púčik a jeho kariéra s hviezdnym hereckým obsadením – vo filme excelujú Milan Lasica, Július Satinský, Zora Kolínska, Kamila Magálová, František Dibarbora, Martin Huba či Stano Dančiak.
O 19:50 to bude komédia Niekto to rád horúce s Marilyn Monroe, Tonym Curtisom a Jackom Lemmonom. Milovníkov britskej komediálnej skupiny Monty Python určite poteší premiéra komédie Dobrodružstvá baróna Prášila (31. 12. o 21:50) režiséra Terryho Gilliama, v hlavných úlohách sa predstavia John Neville či Eric Idle. Na Nový rok hneď po polnoci sa diváci môžu tešiť na kultovú československú komédiu Barón Prášil s Milošom Kopeckým.
Na Nový rok o 11:15 Dvojka prinesie priamy prenos zo 75. novoročného koncertu Viedenských filharmonikov. RTVS ho tradične vysiela spoločne s ďalšími členskými krajinami Európskej vysielacej únie a patrí k najsledovanejším európskym koncertom klasickej hudby - každoročne si ho pozrie viac ako 20 miliónov divákov. Novoročný večer ponúkne premiéry koprodukčných dokumentov RTVS Biele objatie režiséra Branislava Molnára (20:10) a zatiaľ posledný film Pavla Barabáša Suri (21:05). Dobrodružná cesta po neznámej africkej rieke divákov zavedie k unikátnemu prírodnému kmeňu Suri.

OBČERSTVOVACÍ KÚTIK

OBČERSTVOVACÍ KÚTIK

Ciele manažmentu RTVS sa plnia

Ciele manažmentu RTVS sa plnia

Ciele manažmentu Václava Miku sa po vyše troch rokoch od jeho nástupu do funkcie plnia. Niektoré už nie sú témou dňa, iné sa pre nedostatok zdrojov Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) napĺňajú veľmi pomaly. Dlhodobá téma nehospodárneho nakladania s majetkom najmä vo verejnoprávnej televízii zmizla, povedal v rozhovore pre agentúru SITA generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Václav Mika. Podmienkou pre zmenu prístupu k RTVS, konkrétne k vytvoreniu funkčného systému valorizácie tzv. koncesionárskych poplatkov, nie je mať iba vyrovnané hospodárenie, ale aj hospodárne nakladať so svojimi príjmami, čo sa podľa Miku darí.
Šéf verejnoprávnej rádiotelevízie upozornil, že v RTVS nemá „žiaden nový legislatívny zdroj príjmov. Ostali minimálne percentá reklamy, ostali naše vlastné činnosti, napriek tomu sme zvýšili výber úhrad len systematickou prácou na databáze platiteľov a zároveň sme zvýšili vlastné príjmy pre RTVS v novej oblasti, a to je predaj vlastného programu“. Pre RTVS sa oplatí vyrábať vo vlastných kapacitách, je to ekonomicky výhodnejšie a zároveň dobré pre jednotlivé tvorivé profesie, ktoré RTVS využíva, od dramaturgov až po strihačov, doplnil.
V budúcom roku RTVS prinesie všetky veľké športové podujatia na Slovensku aj vo svete. Rok 2016 bude vďaka parlamentných voľbám a predsedníctvu SR v Rade EÚ aj spravodajsky silný. Zároveň rozhlas oslávi 90. výročie a televízia svoju 60-tku. „To je veľká šanca ukázať, že máme svoje miesto na slnku,“ tvrdí Václav Mika. Pripomenul, že RTVS v budúcom roku čaká úloha národného vysielateľa. RTVS už hneď začiatkom roka, od 27. do 31. januára, prinesie Majstrovstvá Európy (ME) v krasokorčuľovaní na bratislavskom štadióne Ondreja Nepelu. Ďalším športovým podujatím roka bude v marci Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní, ktorý sa na Slovensko vráti po vyše 30 rokoch. V Jasnej sa po 32 rokoch uskutočnia 5. a 6. marca preteky v obrovskom slalome a slalome žien. RTVS zabezpečí aj z tejto súťaže priame prenosy do celého sveta a aj v tomto prípade očakáva záujem desiatok krajín o priame prenosy. Doplnia ich svetové športové udalosti ako ME vo Futbale, Tour de France či 31. olympijské hry v Riu de Janeiro a ďalšie. Dodal, že RTVS pracuje na projektoch, koprodukciách hranej tvorby aj získavaní práv na športové prenosy, ktoré pôjdu do vysielania po skončení funkčného obdobia Václava Miku 1. augusta 2017.
©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Vážne znepokojenie v súvislosti s plánovanou reformou poľských verejnoprávnych médií vyjadrila v otvorenom liste rezortu kultúry vo Varšave Asociácia európskych novinárov (AEJ).
Podľa textu písomnosti, ktorý AEJ zverejnila na svojej webovej stránke, je príčinou hlbokého znepokojenia fakt, že sa v prípade realizácie reformy ocitne verejnoprávny poľský rozhlas i televízia TVP pod priamou kontrolou vlády, čo môže viesť k redakčnej naklonenosti súčasnej vláde a politicky motivovanému prepúšťaniu všeobecne uznávaných novinárov.
Profesijná organizácia upozorňuje, že deklarovaný zámer vlády uskutočniť spomínané zásadné zmeny v priebehu niekoľkých týždňov prezrádza snahu priveľmi rýchlo rozhodnúť o takejto otázke, ktorá zaujíma verejnosť, a o znepokojujúcom nedostatku adekvátnosti takéhoto postupu. AEJ z dostupných vyjadrení poľských činiteľov usudzuje, že členov riadiacich orgánov verejnoprávnych médií by v budúcnosti mali vyberať výlučne podľa predstáv vládnej strany Právo a spravodlivosť, kým novinárov spochybňujúcich vládnu politiku svojvoľne prepustia.
AEJ apeluje na poľskú vládu, aby pozastavila "drastické a viditeľne jednostranné" plánované opatrenia a odložila reštrukturalizáciu v danej oblasti na neskôr po širokej komplexnej spoločenskej diskusii o tejto téme. Súčasne v liste adresovanom ministrovi kultúry Piotrovi Glinskému a jeho námestníkovi Krzysztofovi Czabanskému žiada, aby sa verejne zaviazali, že akékoľvek zmeny realizujú iba pri rešpektovaní zásad verejnoprávneho vysielania vrátane nezávislosti a nadstraníckosti.
Novinárska organizácia poľskej vláde odporúča, aby postupovala v duchu jednohlasne i Poľskom schváleného vyhlásenia Výboru ministrov Rady Európy, podľa ktorého verejnoprávne médiá musia zostať nezávislé na politickom a hospodárskom vplyve uplatňujúc na vysokej úrovni nadstranícku, objektívnu a adekvátnu redakčnú prácu. Ich úlohou musí zostať služba verejnosti, plnenie tejto úlohy treba kontrolovať, pripomenula AEJ.
Písomnosť podpísali rakúsky novinár, najvyšší predstaviteľ AEJ Otmar Lahodynski, druhý muž organizácie a jej predstaviteľ zodpovedný za slobodu médií William Horsley z Veľkej Británie, ako aj šéf poľskej sekcie AEJ, niekdajší varšavský spravodajca denníka The Financial Times Krzysztof Bobinski, ktorého manželka bola donedávna poľskou ministerkou vedy a vyššieho školstva.


Spoločnosť Warner Bros. čelí žalobe pre používanie piesne Soft Kitty v sitkome Teória veľkého tresku (2007). Pesnička je upravenou verziou veršovačky Warm Kitty, ktorú v roku 1937 vydala poetka Edith Newlin. Dcéry autorky v žalobe tvrdia, že zástupcovia Warner Bros. ich nepožiadali o súhlas s použitím piesne, a preto žiadajú odškodné v nešpecifikovanej výške. Okrem toho požadujú, aby súd tvorcom sitkomu zakázal pesničku ďalej používať.
Pieseň Soft Kitty sa stala známym seriálovým vtipom. Hlavné postavy ju spievajú Sheldonovi v podaní Jima Parsonsa, keď je chorý. Hoci podľa zástupcov Warner Bros. právo používať pesničku si zaistili s nahrávacou spoločnosťou ešte v roku 2007, Margaret a Ellen Newlin vyhlásili, že právoplatnými vlastníčkami práv na dielo sú ony. Podľa blogu CinemaBlend je pritom skladba Warm Kitty adaptáciou anglickej ľudovej pesničky a súd bude musieť najprv rozhodnúť, kto je v súčasnosti právoplatným vlastníkom práv.
Tvorcami sitkomu o vedcoch, ktorým sa do života priplietla krásna mladá žena, sú Chuck Lorre, Bill Prady a Steven Molaro. Seriálu sa okrem úspechu u divákov podarilo dosiahnuť aj uznanie kritiky. Na konto si dva razy pripísal cenu asociácie televíznej kritiky pre najlepší komediálny seriál (2009, 2013). Spomedzi hercov a herečiek najviac žiari spomínaný Jim Parsons (Sheldon), ktorý získal štyri ceny Primetime Emmy (2010, 2011, 2013, 2014) i Zlatý glóbus (2011). Okrem toho v sérii účinkujú Johnny Galecki (Leonard), Kaley Cuoco (Penny), Simon Helberg (Howard), Kunal Nayyar (Raj), Mayim Bialik (Amy) či Melissa Rauch (Bernadette). Vlani televízia CBS predĺžila zmluvu o vysielaní seriálu do jari 2017.

Celková sledovanosť futbalových majstrovstiev sveta 2014 sa vyšplhala na 3,2 miliardy ľudí. Z toho približne 280 miliónov využilo internet alebo mobilné zariadenia. Finále svetového šampionátu v Brazílii medzi Argentínou a víťazným Nemeckom si aspoň na minútu zaplo 1,013 miliardy divákov, minimálne dvadsať minút ho v domácnostiach pozeralo 695 miliónov ľudí.
MS 2014 prekonali viaceré rekordy televízneho obecenstva na kľúčových trhoch, akými sú Spojené štáty americké či Nemecko. Vysielatelia dovedna ponúkli 98 087 hodín záberov zo stretnutí na brazílskych štadiónoch, čo je 36-percentný nárast v porovnaní s MS 2010 v Juhoafrickej republike.
Vyplýva to z konečných čísel sledovanosti záverečného turnaja v Brazílii, ktoré na oficiálnej internetovej stránke Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) zverejnili FIFA a spoločnosť Kantar Media.
©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Machtmensch Putin

Machtmensch Putin

29. 12. 2015

BEST NEWS BLOOPERS 2015

BEST NEWS BLOOPERS 2015

V roku 2015 zomrelo pri výkone povolania takmer 70 novinárov

V roku 2015 zomrelo pri výkone 
povolania takmer 70 novinárov


Na celom svete prišlo v roku 2015 o život 110 novinárov, z toho 67 pri plnení svojich povinností. Hoci mnoho ich zomrelo vo vojnových zónach, väčšina tentoraz zahynula v krajinách považovaných za pokojné, uviedla v dnes zverejnenej správe nezisková organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) sídliaca v Paríži.
K podobným zisteniam dospel aj americký Výbor na ochranu novinárov (VON), podľa ktorého bolo tento vo svete rok zabitých 69 pracovníkov médií. Jeho údaje ohľadom počtov obetí v jednotlivých krajinách sa však lišia od zistení RSF.
Podľa RSF sú najnebezpečnejšími miestami pre novinárov Irak a Sýria (najmä mesto Aleppo), kde bolo zaznamenaných 11, resp. desať úmrtí. Nasleduje Francúzsko, kde džihádisti 7. januára zabili osem redaktorov satirického časopisu Charlie Hebdo.
Ďalších 43 novinárov zomrelo za nejasných okolností. RSF do svojej štatitiky zahrnuli aj 27 "občianskych novinárov" a sedem iných mediálnych pracovníkov.
Reportéri bez hraníc poukazujú vo svojej správe na rastúcu rolu skupín stojacich mimo štátnych štruktúr pri páchaní krutostí voči novinárom - často ide džihádistov, napríklad z tzv. Islamského štátu.
Zatiaľ čo v roku 2014 dve tretiny novinárov zahynuli vo vojnových zónach, tento rok je situácia podľa RSF presne opačná: dve tretiny prišli o život v krajinách bez vojnových konfliktov.
Správa RSF si všíma aj Indiu, kde bol od začiatku tohto roka zavraždili deväť novinárov (päť pri výkone povolania a štyroch z nezistených príčin). Niektorí písali o organizovanom zločine a jeho väzbách na politikov, iní o nelegálnych ťažobných projektoch.
Zrejme miestni džihádisti zabili v Bangladéši štyroch sekulárnych blogerov.
RSF v správe tiež uvádza, že ku koncu tohto roka bolo 54 novinárov držaných ako rukojemníci (z toho 26 v Sýrii), ako aj 153 novinárov, ktorí boli vo väzení (23 v Číne a 22 v Egypte).

Copyright © TASR 2015

RTVS GOOD NEWS

RTVS GOOD NEWS
Verejnoprávna Jednotka v CS 12+ dosiahla počas vianočných dní najvyššiu priemernú prime time sledovanosť (441-tisíc divákov) za posledných 11 rokov, priemerná celodenná sledovanosť (151-tisíc divákov) bola najvyššia za posledných šesť rokov. V cieľovej skupine 12-54 bola priemerná prime time sledovanosť (235-tisíc divákov) najvyššia za posledných 11 rokov a celodenný priemer bol najvyšší za posledných 5 rokov (76-tisíc divákov). V cieľovej skupine 12+ Jednotke medziročne vzrástla priemerná sledovanosť v prime time až o 23 % a celodenná sledovanosť o 14 %.

Najväčší úspech Jednotka zaznamenala na Štedrý deň, kedy dosiahla v hlavnom vysielacom čase v cieľovej skupine 12+ priemerný trhový podiel 20,9 %. Predstavuje to druhý najvyšší výkon počas tohto dňa v histórii peoplemetrových meraní. Aj vďaka premiérovej rozprávke Johankino tajomstvo dosiahla Jednotka na Prvý sviatok vianočnýpriemerný trhový  podiel 20,7%.

Na Štedrý deň počas prime time bola Jednotka druhou najsledovanejšou televíziou na trhu aj v skupine mladších divákov s náskokom takmer 8 percentuálnych bodov. Druhou najsledovanejšou televíziou bola aj počas prime time na Prvý sviatok vianočný. Na Druhý  sviatok vianočný dosiahla najvyšší prime time podiel za posledných 5 rokov.

NAJSLEDOVANEJŠIE PROGRAMY JEDNOTKY POČAS VIANOC


Jednotka jednotkou na trhu:
24. 12. o 0:00 Polnočná svätá omša (trhový podiel 16,3%/138-tisíc divákov)
25. 12. o 13:10 Sedem zhavranelých bratov_repríza (17,9%/294-tisíc)
25.12. o 20:25 Johankino tajomstvo  (27,4%/701-tisíc)
26. 12. o 12:50 Láska na vlásku  (18,8%/275-tisíc)
26. 12. o 14:45 Zlatá hus (15,5%/239-tisíc) 
Najúspešnejším vianočným programom Jednotky sa stala premiérová rozprávka z dielne RTVS Johankino tajomstvo, na Prvý sviatok vianočný si ju pozrelo až 701-tisíc divákov (cieľová skupina 12+) a počas vysielania rozprávky bola Jednotka trhovou jednotkou. Rozprávka sa stalanajsledovanejším programom Jednotky počas Vianoc od spustenia peoplemetrových meraní.

Do rebríčka 50 najsledovanejších vianočných programov  sa dostalo až 15 programov Jednotky, čo je o štyri viac ako predchádzajúci rok. Rozprávka Johankino tajomstvo sa stalatretím najsledovanejším vianočným programom v cieľovej skupine 12+. U mladších divákov v skupine 12-54 akotretí najsledovanejší program skončila ďalšia premiérová rozprávka Sedem zhavranelých bratov.

Okrem Johankinho tajomstva sa do trhovej TOP 50 dostali rozprávky Sedem zhavranelých bratov (premiéra aj repríza), Svätojánsky venček, Láska na vlásku, Zlatá hus, O dvanástich mesiačikoch, retušovaná slovenská klasika Kubo v HD kvalite, film Sokoliar Tomáš, akvizičný film Mastičkár, vianočné požehnanie Urbi et Orbi, ako aj hlavné spravodajské relácie RTVS.

DVOJKA


Počas Vianoc sa nadpriemerne darilo aj programom Dvojky,v cieľovej skupine 12+ jej medziročne vzrástla  sledovanosť v prime time o 38 %, priemerná celodenná sledovanosť zaznamenala nárast o 32 %. Sviatočne dni na Dvojke boli počas celého dňa medziročne silnejšie, najväčší úspech Dvojka zaznamenala na Druhý sviatok vianočný s filmom Bedári, trhový podiel v prime time dosiahol najlepší výsledok za posledných 8 rokov (3,9 %).

NAJSLEDOVANEJŠIE PROGRAMY DVOJKY POČAS VIANOC

Najviac divákov si pozrelo hudobno-tanečný film Rodná zem (152-tisíc divákov),  čo je o 4-tisíc divákov viac ako minuloročný najsledovanejší program Dvojky Bičianka z doliny.